Dolzarb masala yuzasidan axborot berilishi qo‘llab-quvvatlandi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasi yig‘ilishida dastlab davlatimiz rahbarining “Mo‘g‘ulistonga oliy darajadagi tashrif davomida qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohalarida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mazmun-mohiyati haqida so‘z yuritildi.
Deputatlar mazkur qaror nafaqat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga, balki partiya saylovoldi dasturidagi ustuvor vazifalar ro‘yobiga ham xizmat qilishini ta’kidladilar.
Fraksiya yig‘ilishida bir qator qonun loyihalari muhokama qilinishi barobarida, Markaziy bank raisiga parlament so‘rovini yuborish masalasi ham atroflicha ko‘rib chiqildi.
“Banklarni transformatsiyalash jarayonini tezlashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi mazkur so‘rovda davlat ulushi mavjud bo‘lgan tijorat banklarini kompleks transformatsiya qilish, ularning qimmatli qog‘ozlarini “IPO”ga chiqarish, bank ishining zamonaviy standartlarini, axborot texnologiyalarni va dasturiy mahsulotlarni joriy etish, sohaga tajribali xorijiy mutaxassislarni jalb etish kabi masalalar bo‘yicha ro‘yobga chiqarilayotgan sa’y-harakatlar to‘g‘risida ma’lumot berish so‘ralgan.
Deputatlar masalaning dolzarbligiga e’tibor qaratib, bank tizimining moliyaviy barqarorligini ta’minlash, aholi va kichik biznes uchun masofaviy xizmatlarni keng joriy qilish, moliyaviy xizmatlar ommabopligini va sifatini oshirish, axborot texnologiyalarini bank tizimiga keng joriy etish, axborot xavfsizligini lozim darajada ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ham hisobot taqdim etilishi muhimligini qayd etdilar.
Tijorat banklari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarga imtiyozli kredit ajratishda korrupsiya omillarini bartaraf etish, shu jumladan, moliyaviy xizmatlar ko‘rsatishda inson omilini cheklash, bu borada raqamlashtirish jarayonini jadallashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ham axborot berilishini qo‘llab-quvvatladilar.

Information on a pressing issue was supported
At the meeting of the faction of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – Liberal Democratic Party of Uzbekistan in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the discussion first focused on the substance of the President’s resolution “On measures to implement the agreements reached in agriculture and food during the high-level visit to Mongolia”.
Deputies emphasized that this resolution would serve not only to ensure food security but also to fulfill the priority tasks outlined in the party’s election program.
At the faction meeting, along with the discussion of several draft laws, the issue of submitting a parliamentary inquiry to the Chairman of the Central Bank was also thoroughly considered.
This inquiry, titled “On measures being taken to accelerate the transformation of banks”, requests information on the comprehensive transformation of commercial banks with state shares, the issuance of their securities through IPOs, the introduction of modern standards of banking, information technologies, and software products, as well as the involvement of experienced foreign specialists in the sector.
Deputies, noting the urgency of the issue, emphasized the importance of also receiving a report on the measures being implemented to ensure the financial stability of the banking system, expand the provision of remote services for the population and small businesses, increase the accessibility and quality of financial services, widely introduce information technologies into the banking sector, and ensure information security at the necessary level.
They also supported the need for information on measures aimed at eliminating corruption factors in the allocation of preferential loans by commercial banks to individuals and legal entities, including limiting the human factor in the provision of financial services and accelerating the process of digitalization in this area.