Harbiy forma tikish – bu mening Vatanga bo‘lgan muhabbatim
Ayni kunlarda "Ishbilarmon ayol - 2025" ko‘rik-tanlovining respublika bo‘ylab mahallalarda saralash bosqichlari o‘tkazilmoqda. Shovot tumanida tashkil qilingan ko‘rik-tanlovda 23 ta mahalla fuqarolar yig‘inlaridagi eng faol va ilg‘or tadbirkor ayollar bellashishdi.
Ana shunday tadbirlardan biri Shovot tumanidagi “Asavey”  MFYda bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirok etgan Zebo Yusupova buyurtma asosida maxsus kiyimlar  ishlab chiqarish bilan shug‘ullanib kelmoqda. “Zilola 95” xususiy korxonasi bir necha yillardan buyon maxsus ish kiyimlari, ayniqsa, harbiy formalar tikishga ixtisoslashgan.
- Asosiy yo‘nalishimiz - harbiy kiyimlar tikish, - deydi  “Zilola 95” xususiy korxonasi rahbari Z.Yusupova. - Bu ish bizga faxr tuyg‘usini baxsh etadi. Chunki yurtimiz ravnaqi, xavfsizligi va tinchligi uchun xizmat qilayotgan insonlar kiyadigan formani sifatli, qulay va zamonaviy qilib tayyorlash - biz uchun sharaf. Yurtimiz rivojiga o‘z hissamizni qo‘shayotganimizni his qilish bizga yanada ilhom va kuch-g‘ayrat beradi.
Bugungi kunda korxonada 5 nafardan ortiq mahalliy xotin-qizlar doimiy ish bilan ta’minlangan. 30 xil turdagi mahsulotlar tayyorlanib aholiga yetkazib berilmoqda.
Tadbir davomida eng faol, tashabbuskor va ilg‘or loyihalar egasi bo‘lgan xotin-qizlar tanlab olinib, ular tanlovning navbatdagi tuman bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritishdi.

Пошив военной формы — моя любовь к Родине
В эти дни по всей республике на уровне махаллей проходят отборочные этапы конкурса «Деловая женщина — 2025». В смотр-конкурсе, организованном в Шаватском районе соревновались самые активные и передовые женщины-предприниматели из 23 махаллинских сходов граждан.
Одно из таких мероприятий состоялось в махалле «Асавей» Шаватского района. Участвовавшая в нем Зебо Юсупова занимается производством спецодежды на заказ. Частное предприятие «Зилола 95» уже несколько лет специализируется на пошиве спецодежды, включая военную форму.
«Наше основное направление — пошив военной одежды, — говорит руководитель частного предприятия «Зилола 95» З. Юсупова. — Эта работа наполняет нас чувством гордости. Для нас большая честь качественно, удобно и современно шить форму для тех, кто служит во имя развития, безопасности и мира нашей страны. Осознание того, что мы вносим свой вклад в развитие Родины, придает нам еще больше вдохновения и сил».
На сегодняшний день на предприятии постоянно работают более 5 местных женщин. Всего производится и поставляется населению 30 видов продукции.
По итогам мероприятия были отобраны самые активные, инициативные и перспективные участницы, которые получили право участвовать в предстоящем районном этапе конкурса.