O‘zLiDeP fraksiyasi: qonun loyihasi investitsiyaviy jozibadorlikni oshirishga qaratilgan
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi yig‘ilishida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, qonun loyihada ko‘zda tutilgan soliq ma’murchiligini soddalashtirish, xususan chet el fuqarolari uchun maxsus soliq rejimining joriy qilinishi ularning O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida olgan daromadlarini soliqdan ozod qilish imkonini beradi. Bu esa, mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yanada jozibador muhit yaratishga xizmat qiladi.
Shuningdek, loyihada sanoat korxonalarida dual ta’lim shaklida tahsil olayotgan xodimlar uchun ijtimoiy soliq stavkasi 2030-yil 1-yanvarga qadar bo‘lgan davrda ikki baravar kamaytirilib, amaldagi 12 foizdan 6 foizga tushirilishi milliy iqtisodiyot uchun zarur bo‘lgan malakali kadrlarni dual ta’lim orqali tayyorlashni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
— Mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirishga, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilashga, xorijiy mutaxassislar uchun qulay sharoitlar yaratishga, mehnat bozori talablariga mos raqobatbardosh kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi, — deydi Ma’rufjon Rahmonov.
Muhokamalardan so‘ng, qonun loyihasi fraksiya a’zolari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Yig‘ilishda “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuniga davlat sirlarini saqlash faoliyatining huquqiy asoslarini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasiga muvofiq, axborotlashtirish va muhim axborot infratuzilmasi obyektlarini attestatsiyadan o‘tkazish, kiberxavfsizlikni ta’minlash uchun qo‘llaniladigan apparat, apparat-dasturiy va dasturiy vositalarni sertifikatlashtirish, davlat sirlarini tashkil etuvchi ma’lumotlardan foydalanishga ruxsat berish tartibi huquqiy jihatdan aniq belgilab qo‘yilmoqda.
Fraksiya a’zolarining fikricha, mazkur o‘zgartishlar axborot xavfsizligini kuchaytirishga, kibertahdidlarning oldini olishga hamda raqamli infratuzilmaning ishonchli va barqaror faoliyatini ta’minlashga xizmat qiladi.

Новые возможности для привлечения инвестиций
На заседании фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан во втором чтении рассмотрен проект закона «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечено, предусмотренные законопроектом меры по упрощению налогового администрирования, в частности введение специального налогового режима для иностранных граждан, позволят освободить от налогообложения доходы, полученные ими за пределами Республики Узбекистан. Это в свою очередь послужит созданию еще более привлекательных условий для иностранных инвесторов в нашей стране.
Законопроектом предусматривается в два раза снизить размер социального налога, взимаемого с заработной платы работников, обучающихся по дуальной форме образования.
Кроме того, законопроектом предлагается до 1 января 2030 года снизить в два раза ставку социального налога с действующих 12 до 6 процентов — для работников, которые обучаются по дуальной форме образования на промышленных предприятиях, что послужит стимулированию подготовки квалифицированных кадров, востребованных в национальной экономике.
— Принятие данного законопроекта послужит повышению инвестиционной привлекательности страны, дальнейшему улучшению делового климата, созданию благоприятных условий для иностранных специалистов, а также подготовке конкурентоспособных кадров, отвечающих требованиям современного рынка труда, — отметил Маъруфжон Рахмонов.
После обсуждений члены фракции поддержали законопроект.
В ходе заседания также в первом чтении рассмотрен проект закона «О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», направленный на совершенствование правовых основ деятельности по обеспечению сохранности государственных секретов».
Документом предлагается законодательно точно определить порядок проведения аттестации объектов информатизации и важной информационной инфраструктуры, сертификации аппаратных, аппаратно-программных и программных средств, применяемых для обеспечения кибербезопасности, а также порядок предоставления допуска к сведениям, составляющим государственную тайну.
По мнению членов фракции, предлагаемые изменения будут способствовать укреплению информационной безопасности, предупреждению киберугроз и обеспечению надежного и устойчивого функционирования цифровой инфраструктуры.