Joriy yilning 24-mart kuni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda dastlab “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili”da partiya saylovoldi dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili”da davlat dasturida belgilangan har bir vazifa xalqimiz hayotini yanada farovonlashtirish, mamlakatimiz salohiyatini yanada oshirishga yo‘naltirilgani bilan ahamiyatlidir. E’tiborlisi, davlat dasturida nazarda tutilgan atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” borasidagi vazifalar partiyamiz saylovoldi dasturidan o‘rin olgan ko‘plab tashabbus va g‘oyalar bilan mushtarak.
Masalan, dasturdan o‘rin olgan Orol dengizi tubida 100 ming gektar “yashil maydon” barpo etish va Orolbo‘yi mintaqasidagi o‘rmonzorlarni 2,1 million gektarga yetkazish kabi maqsadlar partiya saylovoldi dasturidan o‘rin olgan vazifalarga batamom mos. Shuningdek, respublika energobalansida qayta tiklanuvchi energiya ulushini oshirish,  davlat-xususiy sheriklik asosida yirik  “yashil energiya stansiyalarini barpo etish hamda 2025 yil 1 iyunga qadar “Bir million yashil oila” umummilliy harakati doirasida maxsus platformani ishga tushirish kabi vazifalar ham O‘zLiDeP taklif-tashabbuslariga hamohangdir.
Ijtimoiy yo‘nalishga alohida e’tibor qaratayotgan partiyamiz 3,5 ming kambag‘al oila farzandlarini oliy ta’lim tashkilotlariga belgilangan tartibda grant asosida qabul qilish tashabbusini ham qo‘llab-quvvatlaydi. Jamoatchilik, ekofaollar va biznes vakillarining tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash tizimini joriy etish taklifini ham faollarimiz ma’qullamoqda. Shuningdek, davlat byudjeti mablag‘laridan samarali va oqilona foydalanishda parlament nazoratini yanada kuchaytirish bo‘yicha bayon etilgan vazifalar mamlakatimiz iqtisodiy-ijtimoiy ravojiga hissa qo‘shadi.
Yig‘ilishda partiyaning joriy yil o‘tgan davri mobaynida amalga oshirgan ishlariga ham to‘xtalib o‘tildi. Ta’kidlanganidek, o‘tgan davrda partiya fraksiyasi a’zolari boshqa fraksiyalar a’zolari bilan birgalikda 5 ta qonun loyihasiga hamtashabbuskor bo‘lishdi. Fraksiya a’zolarining tashabbusi va bevosita ishtirokida jami 27 ta tadbir, shu jumladan, 7 ta seminar, 7 ta davra suhbati va tashkil etildi. Mazkur davrda 13 marotaba fraksiya yig‘ilishi o‘tkazilib, ularda 124 ta masala ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, fraksiya tashabbusi bilan “Hukumat soati”da Suv xo‘jaligi vaziri Sh. Xamrayevning axboroti, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi direktori I. Ergashevning Parlament so‘roviga javobi  eshitildi. Bundan tashqari, fraksiya tomonidan hisobot davrida Vazirlar Mahkamasining, Bosh vazir o‘rinbosari – Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z. Maxkamovaning, Investisiyalar, sanoat va savdo vaziri L. Qudratovning, Inson huquqlari bo‘yicha vakilning (Ombudsmanning), Bolalar ombudsmanining axborot hamda ma’ruzalari eshitildi.
Fraksiya a’zolari tomonidan partiya saylovoldi dasturidagi vazifalar ijrosini ta’minlashga qaratilgan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlariga 8 ta deputat so‘rovi yuborildi.
Shuningdek, o‘tgan davrda partiyaning mahalliy kengashlardagi deputatlik guruhlari, yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha loyihalari tanqidiy tahlil qilindi.
Yig‘ilishda Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy kengashning korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha ishlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishida Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan ustuvor vazifalar ahamiyati haqida ham so‘z yuritildi.
Ta’kidlanganidek, davlatimiz rahbari korrupsiyaga qarshi kurashish uchun 55 ta aniq maqsadga yo‘naltirilgan tashabbuslarni ilgari surdi. Ular doirasida 5 ta qonun, 12 ta farmon va qarorlar ishlab chiqiladi. Korrupsiyaga qarshi kurashishda parlament, Milliy va hududiy kengashlar, fuqarolik jamiyati institutlarining roli oshiriladi. Bu jarayonda partiyamiz va fraksiyamiz yanada ko‘proq va mas’uliyat bilan ishlashi talab etiladi.
Prezidentimiz belgilab bergan barcha tashabbuslari asosida partiyamizning uzoq muddatli chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi. Joylarda partiyamiz quyi bo‘g‘inlaridan tortib, Qonunchilik palatasidagi fraksiyasigacha – barcha vakillarimiz faol ish olib borishadi.
Shuningdek yig‘ilishida Davlatimiz rahbarining kichik va o‘rta biznes vakillari bilan sohaning iqtisodiyotdagi o‘rnini oshirish va rivojlanishini yangi bosqichga olib chiqish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuvida belgilangan dolzarb masalalarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash – bu bizning strategik yo‘limiz ekani ta’kidlanib, tadbirkorlikni jadal rivojlantirish mamlakatimiz iqtisodiy qudratli va xalqimiz farovon hayotining kafolati ekani qayd etildi.
Yig‘ilishda kichik va o‘rta tadbirkorlar soni besh yilda 2 karra ko‘paygani, iqtisodiyotning yarmidan ko‘pi, sanoat va eksportning uchdan biri shu soha vakillari hissasiga to‘g‘ri kelayotgani e’tirof etilib, joriy yilda ham mazkur sohaga jiddiy e’tibor qaratilishi ta’kidlandi. Jumladan, kichik va o‘rta biznesning iqtisodiyotdagi ulushini 55 foizga ko‘tarib, 70 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratish, yangi bozorlarga kirib borishda transport, sertifikat va standart masalalariga ko‘maklashib, kichik biznes eksportini o‘tgan yilgi 9 milliarddan 12 milliard dollarga olib chiqish vazifasi qo‘yildi.
Siyosiy Kengash yig‘ilishda davlatimiz rahbarining mazkur tashabbuslari partiyamiz saylovoldi dasturidagi vazifalarga uyg‘un va hamohang ekani qayd etildi.
Yig‘ilishda Prezidentimizning joriy yil 14 fevral kuni yoshlar bilan videoselektor shaklida bo‘lgan uchrashuvining mazmun-mohiyati va ahamiyati xususida ham fikr almashildi. Davlatimiz rahbarining yoshlar uchun manfaatli ish o‘rinlarini yaratish, tadbirkorlik faoliyatini moliyalashtirishga ko‘maklashish yo‘nalishida tizimli ish olib borish, yoshlar bandligi va ishbilarmonligini faol qo‘llab-quvvatlash, ularni tadbirkorlikka jalb qilish uchun mikromoliyalash xizmatlarini kengaytirish kabi yo‘nalishlarda ilgari surgan taklif-tashabbuslari partiyamiz saylovoldi dasturiga o‘yg‘un va hamohang ekani qayd etildi.
Shuningdek, Prezidentimizning “Oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  qarori mazmun-mohiyati ham muhokama qilindi. 2 million nafar xotin-qizlar bandligini ta’minlash, 250 ming nafar xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, 250 ming nafar xotin-qizlarni esa oliy ta’lim bilan qamrab olish va 50 ming nafar ehtiyojmand xotin-qizlarni sanatoriylarda sog‘lomlashtirish hamda ularda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha seminarlar tashkil etish kabi vazifalar ayollarning ijtimoiy himoya qilish tizimini yanada mustahkamlashi e’tirof etildi.

24 марта текущего года состоялось очередное заседание Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана. На заседании сначала обсуждался план мероприятий по обеспечению реализации задач, поставленных в предвыборной программе партии в «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики».
Как отмечалось, каждая задача, определенная в Государственной программе в «Год охраны окружающей среды и «зеленой» экономики», важна, поскольку направлена ​​на улучшение жизни нашего народа и повышение потенциала нашей страны. Заслуживает внимания тот факт, что задачи касательно охраны окружающей среды и «зеленой экономики», предусмотренные в государственной программе, созвучны со многими инициативами и идеями из предвыборной программы нашей партии.
Например, такие цели программы, как создание на 100 тысяч гектаров «зеленых насаждений» на дне Аральского моря и увеличение площади лесов в Приаралье до 2,1 миллиона гектаров, полностью созвучны с задачами предвыборной программы партии. Вместе с тем, предложениям и инициативам УзЛиДеП соответствуют такие задачи, как увеличение доли возобновляемой энергии в энергобалансе республики, строительство крупных «зеленых электростанций» на основе государственно-частного партнерства, а также запуск до 1 июня 2025 года специальной платформы в рамках общенационального движения «Один миллион зеленых семей».             Наша партия, уделяющая особое внимание социальному направлению, также поддерживает инициативу о приеме в установленном порядке 3,5 тысяч детей из малообеспеченных семей в высшие учебные заведения на основе гранта. Наши активисты также поддерживают предложение о внедрении системы поддержки природоохранных инициатив общественности, экоактивистов и представителей бизнеса. Вместе с тем, задачи, выдвинутые по усилению парламентского контроля за эффективным и рациональным использованием средств государственного бюджета, будут способствовать экономическому и социальному развитию нашей страны.
На заседании обсуждалась работа, проделанная партией за прошедший период текущего года. Подчеркивалось, что за прошедший период члены фракции партии совместно с членами других фракций выступили соавторами 5 законопроектов. Всего по инициативе и непосредственному участию членов фракции было организовано 27 мероприятий, в том числе 7 семинаров, 7 круглых столов. За этот период проводились 13 заседаний фракции, на них было рассмотрено 124 вопроса.
Более того, по инициативе фракции в “Парламентском часе” были заслушаны информация министра водного хозяйства Ш. Хамраева, ответ на Парламентский запрос директора Агентства по карантину и защите растений И. Эргашева. Кроме того, за отчетный период фракцией были заслушаны информация и отчеты Кабинета Министров, заместителя Премьер-министра – председателя Комитета по делам семьи и женщин З. Махкамовой, министра инвестиций, промышленности и торговли Л. Кудратова, Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана), Детского омбудсмена.
Члены фракции направили руководителям органов государственного и хозяйственного управления 8 депутатских запросов, направленных на обеспечение выполнения задач предвыборной программы партии.
Вместе с тем, за истекший период были критически проанализированы проекты депутатских групп партии в местных кенгашах по вовлечению молодежи и женщин в предпринимательскую деятельность.
В ходе заседания также речь шла о важности приоритетных задач, определенных Президентом на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции, посвященном эффективности работ по предотвращению коррупции и приоритетным задачам на перспективу.
Отмечалось, что глава нашего государства представил 55 конкретных инициатив по борьбе с коррупцией. В их рамках будут разработаны 5 законов, 12 указов и постановлений. В борьбе с коррупцией будет повышена роль парламента, национальных и региональных советов, институтов гражданского общества. В этом процессе от нашей партии и фракции требуется работать еще более ответственно и больше.
На основе всех инициатив, выдвинутых Президентом, был разработан долгосрочный план действий нашей партии. Начиная от нижнего звена нашей партии до фракции в Законодательной палате – все наши представители будут активно работать на местах.
На заседании также особо акцентировалось внимание и на актуальных задачах, определенных главой нашего государства на встрече с представителями малого и среднего бизнеса, посвящённой вопросам повышения роли сферы в экономике и выведению ее развития на новый уровень. Было отмечено, что поддержка предпринимательства – наш стратегический путь, а опережающее развитие предпринимательства – залог экономической мощи нашей страны и благополучной жизни нашего народа.             На заседании также подчеркивалось, что за пять лет количество малых и средних предпринимателей увеличилось вдвое, на представителей этой сферы приходятся более половины экономики и одна треть промышленности и экспорта, и в этом году сфере будет уделено серьезное внимание. В частности, поставлена ​​задача по увеличению доли малого и среднего бизнеса в экономике до 55 процентов, созданию добавленной стоимости в размере 70 миллиардов долларов, содействию в вопросах транспорта, сертификации и стандартизации при выходе на новые рынки, увеличению экспорта малого бизнеса с 9 миллиардов в прошлом году до 12 миллиардов долларов.
На заседании Политического совета было отмечено, что данные инициативы главы нашего государства полностью созвучны с задачами предвыборной программы нашей партии.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями о сути и значении встречи Президента с молодежью, состоявшейся 14 февраля этого года в форме видеоселектора. Было отмечено, что предложения и инициативы, выдвинутые главой нашего государства по таким направлениям, как создание хорошо оплачиваемых рабочих мест для молодежи, проведение системной работы в направлении поддержки финансирования предпринимательской деятельности, активная поддержка занятости и предпринимательства молодежи, расширение услуг микрофинансирования для привлечения ее к предпринимательству полностью соответствуют и созвучны с предвыборной программой нашей партии.             Вместе с тем, обсуждались суть и значение постановления Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки семьи и женщин». Подчеркивалось, что такие задачи, как обеспечение занятости 2 миллионов женщин, обучение 250 тысяч женщин профессиям и предпринимательству, охват 250 тысяч женщин высшим образованием, оздоровление 50 тысяч нуждающихся женщин в санаториях и организация семинаров по формированию у них предпринимательских навыков еще более укрепит системы социальной защиты женщин.