O‘zLiDePda Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasi (ICAPP) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
04.04.2025
1348
Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasi (ICAPP) 370 dan ortiq siyosiy partiyalarni birlashtirgan nufuzli xalqaro tashkilotdir. U Osiyodagi siyosiy partiyalar tomonidan dolzarb mintaqaviy va global muammolarni muhokama qilish uchun muhim platforma hisoblanadi. Shu bilan birga, ushbu Konferensiya Osiyo bilan cheklanibgina qolmay, Afrika, Yevropa va Lotin Amerikasidagi siyosiy partiyalar vakillarining ishtirok etishiga ham imkon beradi.
2025 yil 4 aprel kuni O'zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov va Osiyo siyosiy partiyalari xalqaro konferensiyasi (ICAPP)ning Doimiy qo‘mitasi raisi Chon Iy-yong o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Von Do Yon hamda partiya vakillari ishtirok etdi.
O'zLiDeP rahbari A.Xaitov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqtisodiyotni yuksaltirish, aholini ijtimoiy muhofaza qilishni kuchaytirish, mamlakatimizning xalqaro nufuzini oshirish va boshqa sohalarda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilganini ta’kidladi. Har bir inson, oila va jamiyat farovonligini ta’minlash partiyamizning asosiy maqsadlaridan biri ekanligi ta’kidlandi. Koreya tomoni O‘zLiDePning tashqi siyosatga oid pozisiyasi bilan tanishdi.
O‘z navbatida, Chon Iy-yong O‘zLiDeP va ICAPP o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holatini yuqori baholadi. U ICAPP ning Osiyo partiyalari o‘rtasida almashinuv va hamkorlikning samarali platformasi sifatidagi istiqbollari va istiqboldagi rejalari haqida ma’lumot berdi.
Tomonlar partiyalararo, parlament va xalq diplomatiyasi imkoniyatlaridan faol foydalangan holda ICAPP doirasida o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligi haqida kelishib oldilar.

О встрече с руководством МКАПП
Международная конференция азиатских политических партий (МКАПП) является престижной международной организацией, объединяющая более 370 политических партий. Она является важной площадкой для обсуждения актуальных региональных и глобальных проблем со стороны политических партий Азии. При этом, данная Конференция не ограничивается лишь Азией, допуская участие представителей политических партий стран Африки, Европы и Латинской Америки.
Учитывая значимость МКАПП, 4 апреля 2025 года прошла встреча руководства УзЛиДеП с председателем её Постоянного комитета Чон Ый-йонгом. На этом мероприятии принимал участие и Посол Республики Корея в Узбекистане Вон До Ён.
Председатель ИКПС УзЛиДеП А.Хаитов отметил, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева были реализованы масштабные реформы по повышению экономики, усиления социальной защиты, повышения международного авторитета страны и т.д. Выделено, что одна из главных целей нашей партии это благополучие каждого человека, семьи и общества. Корейская стороны была ознакомлена с позицией УзЛиДеП по внешней политике.
Со своей стороны, Чон Ый-йонг высоко оценил нынешнее состояние сотрудничества УзЛиДеП с МКАПП. Он проинформировал о перспективах и будущих планах МКАПП, как эффективной площадки обмена и сотрудничества между партиями Азии. Стороны согласились относительно важности дальнейшего расширения взаимодействия в рамках МКАПП, активно используя возможности межпартийной, парламентской и народной дипломатии.