O‘zLiDePning “Xalq bilan birga” umummilliy dasturi doirasida Namangan viloyati Uychi tumanida navbatdagi sayyor qabul tashkil etildi.
Tadbirda tuman hokimligi, mutasaddi tashkilotlar rahbarlari, deputatlar va partiya faollari ishtirok etib, aholi bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Sayyor qabulda fuqarolar tomonidan jami 76 ta murojaat kelib tushdi. Ularda asosan ish bilan ta’minlash, moddiy yordam, kommunal xizmatlar, uy-joy, tibbiy xizmat va ijtimoiy masalalar ko‘tarildi. Qabul jarayonida murojaatlarning 42 tasi joyida ijobiy hal etildi, qolganlari bo‘yicha esa mas’ul tashkilotlarga aniq vazifalar yuklatilib, ijro muddatlari belgilandi.
Ta’kidlash kerak, bu kabi sayyor qabullar aholi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni kuchaytirish, muammolarni joyida hal etish va inson manfaatlarini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Eng muhimi, har bir murojaat ortida inson taqdiri turgani inobatga olinib, xalq ishonchini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

42 appeals were positively resolved at the mobile reception in Uychi
As part of UzLiDeP’s nationwide “Together with the People” program, another mobile reception was held in Uychi district of Namangan region.
The event was attended by representatives of the district hokimiyat, heads of relevant organizations, deputies, and party activists, who held an open dialogue with the public.
A total of 76 appeals were received from citizens during the mobile reception. They mainly raised issues related to employment, financial assistance, utilities, housing, medical services, and social matters. During the reception, 42 appeals were resolved on-site, while specific tasks were assigned to the responsible organizations for the remaining appeals, with deadlines set for their implementation.
It should be noted that such mobile receptions play an important role in strengthening direct dialogue with the population, resolving problems on site, and safeguarding human interests. Most importantly, given that there is a human destiny behind every appeal, they help strengthen public trust.