Xorazmlik yoshlarga 83 milliard so‘m imtiyozli kredit ajratildi
Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Yoshlar ishlari agentligi Xorazm viloyati boshqarmasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, yoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularni tadbirkorlikka jalb etish va bandligini ta’minlash maqsadida tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish va bandligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-62-son qaroriga asosan Aloqabank tomonidan tadbirkorlik qilish istagini bildirgan 881 nafar yoshlarga 83 mlrd. 343 mln. so‘m miqdorida imtiyozli kredit ajratildi. Ushbu mablag‘lar hisobiga 1 029 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish maqsadida “Besh tashabbus olimpiadasi” doirasidagi 669 mingdan ortiq yoshlar qamrab olindi.
Yoshlarning kasb-hunarga qiziqishini kuchaytirish maqsadida “Ustoz AI” va “Qizlar akademiyasi” platformalari, xorijiy tillarni bepul o‘rgatish uchun “Ibrat farzandlari” loyihasi, kitobxonlik madaniyatini oshirish uchun “Mutolaa” dasturi amalga tatbiq etilmoqda.
Yig‘ilishda kasb-hunar kollejini bitirgan yoshlarni ish bilan ta’minlashda mahalliy korxonalar bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish zarurligi qayd etildi.

Хорезмской молодежи выделено 83 миллиарда сумов льготных кредитов
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Хорезмском областном Кенгаше народных депутатов. На заседании обсуждалась работа, осуществляемая Управлением Агентства по делам молодежи Хорезмской области.
Как было отмечено, в целях защиты прав и интересов молодежи, вовлечения её в предпринимательство и обеспечения занятости реализуются системные меры. В частности, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-62 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по развитию молодежного предпринимательства и обеспечению занятости», «Алокабанк» выделил 881 молодому человеку, изъявившему желание заниматься предпринимательством, льготные кредиты в размере 83 миллиардов 343 миллионов сумов. За счет этих средств создано 1 029 новых рабочих мест.
В целях организации содержательного досуга молодежи в рамках «Олимпиады пяти инициатив» охвачено более 669 тысяч молодых людей.
Для повышения интереса молодежи к профессиям и ремеслам внедряются платформы «Ustoz AI» и «Академия девушек», проект «Ibrat farzandlari» для бесплатного обучения иностранным языкам, а также программа «Mutolaa» для повышения культуры чтения.
На заседании была отмечена необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества с местными предприятиями для обеспечения занятости выпускников профессиональных колледжей.