Xorazmlik yoshlarga 83 milliard so‘m imtiyozli kredit ajratildi
Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Yoshlar ishlari agentligi Xorazm viloyati boshqarmasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, yoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularni tadbirkorlikka jalb etish va bandligini ta’minlash maqsadida tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish va bandligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-62-son qaroriga asosan Aloqabank tomonidan tadbirkorlik qilish istagini bildirgan 881 nafar yoshlarga 83 mlrd. 343 mln. so‘m miqdorida imtiyozli kredit ajratildi. Ushbu mablag‘lar hisobiga 1 029 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil qilish maqsadida “Besh tashabbus olimpiadasi” doirasidagi 669 mingdan ortiq yoshlar qamrab olindi.
Yoshlarning kasb-hunarga qiziqishini kuchaytirish maqsadida “Ustoz AI” va “Qizlar akademiyasi” platformalari, xorijiy tillarni bepul o‘rgatish uchun “Ibrat farzandlari” loyihasi, kitobxonlik madaniyatini oshirish uchun “Mutolaa” dasturi amalga tatbiq etilmoqda.
Yig‘ilishda kasb-hunar kollejini bitirgan yoshlarni ish bilan ta’minlashda mahalliy korxonalar bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish zarurligi qayd etildi.

83 billion UZS in preferential loans allocated to youth in Khorezm
A regular meeting of the UzLiDeP parliamentary group in the Council of People’s Deputies of Khorezm region was held. The participants discussed the work being carried out by the regional office of the Youth Affairs Agency.
It was emphasized that systematic measures are being implemented to protect the rights and interests of young people, involve them in entrepreneurship, and ensure their employment. In particular, in accordance with Presidential Resolution PR-62 of February 14, 2025, “On additional measures to develop youth entrepreneurship and ensure employment”, Aloqabank allocated 83.343 billion UZS in preferential loans to 881 young people who expressed interest in starting a business. As a result, 1,029 new jobs have been created.
To organize young people’s free time more meaningfully, more than 669,000 youth have been engaged within the framework of the “Five Initiatives Olympiad”.
To strengthen young people’s interest in vocational skills, the “Ustoz AI” and “Girls’ Academy” platforms are being implemented, while the “Ibrat Farzandlari” project offers free foreign language education, and the “Mutolaa” program promotes a culture of reading.
At the meeting, it was emphasized that cooperation with local enterprises must be further strengthened to ensure the employment of graduates of vocational colleges.