O‘zbek va qirg‘iz xalqlarining azaliy do‘stligi yangi bosqichga ko‘tarildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan mamlakatimizga tashrif buyurgan Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov ko‘p qirrali hamkorlikni uzoq muddatga tubdan kengaytirish uchun yaxshi zamin yaratilganini, ayniqsa, ta’kidladi. Har tomonlama strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonotning imzolanishi ikki tomonlama munosabatlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqishi shubhasiz.
Yaqin bir necha yil ichida savdo hajmi 2 milliard dollarga yetishi quvonarli. Demak, qirg‘iz birodarlarimiz bilan o‘zimizdagi narsalarni baham ko‘rsak, ular ham o‘z navbatida bizda yo‘q mahsulotlarni berishadi. Bu hamkorlik yaxshi qo‘shnichilikning eng olijanob fazilatidir.
Shu bilan birga, strategik ahamiyatga ega mintaqaviy loyihalarni, jumladan, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi va Qambarota GES-1 qurilishini jadal amalga oshirishga katta ahamiyat berildi. Bu ham ikki davlat xalqlari uchun juda muhim masala bo‘lib, shartnoma imzolanishidan ikki tomon ham birdek manfaatdor.
Ma’lumki, O‘zbekiston ham, Qirg‘iziston ham qator xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarga a’zo. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi va boshqa ko‘p qirrali platformalar doirasida yaqin hamkorlik davom etishi ta’kidlandi. Savdo hajmini oshirish, birinchi navbatda, import o‘rnini bosish dasturlari va hamkorlik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar muhokama qilindi.
“Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi bo‘yicha strategik loyiha bo‘yicha uch tomonlama shartnoma imzolangani bu boradagi tarixiy voqea bo‘ldi. Madaniyat, yoshlar, turizm, ta’lim, fan va sport sohalarida faol almashinuvlar davom etadi. Bularning barchasi bizni juda xursand qiladi. Chunki qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatda bo‘lsak, bir-birimizga yordam qo‘lini cho‘zsak, yaxshi damlarda ham, qiyin damlarda ham birga bo‘lsak, bunday hamkorlik albatta ijobiy natijalar beradi.
Qirg‘iziston va O‘zbekiston rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvi ikki davlatning porloq kelajagi va taraqqiyoti yo‘lida muhim qadam bo‘lishi shubhasiz.

The age-old friendship of the Uzbek and Kyrgyz peoples has reached a new level
The President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, who visited Uzbekistan at the invitation of President Shavkat Mirziyoyev, emphasized that good ground has been created for the radical expansion of multilateral cooperation for the long-term perspective. There is no doubt that the signing of the Joint Statement on Deepening and Expanding Comprehensive Strategic Partnership will bring bilateral relations to a higher level.
The most gratifying aspect is that the trade volume will reach $2 billion in the next few years. This means that if we give what we have to our Kyrgyz brothers, they will provide us with products that we do not have. This cooperation is the greatest virtue of close neighborliness. Focusing on another issue, priority was given to the speedy implementation of regional projects of strategic importance, including the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway and Kambarata HPP-1 construction.
This is a significant issue for the people of the two countries, and both parties are equally interested in signing the agreement. It is known that both Uzbekistan and Kyrgyzstan are members of several international and regional organizations. In particular, it was noted at the meeting that close cooperation will be continued within the framework of the UN, SCO, Organization of Turkic States, the Consultative Meeting of Central Asian Leaders, and other multilateral arenas. First, specific measures to increase the volume of trade to support import substitution programs and cooperation projects were discussed.
The signing of the tripartite agreement on the strategic project to construct the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway was a historic event in this regard. Active exchanges will continue in culture, youth, tourism, education, science, and sports. All this is a pleasant event for us.
If we are friendly with the neighboring countries, do not spare each other’s help, and do not forget on good and troubled days, such cooperation will undoubtedly bring positive results. Indeed, the high-level meeting of the leaders of Kyrgyzstan and Uzbekistan will be an essential step towards the prospects and development of the two nations.