O‘zbek va qirg‘iz xalqlarining azaliy do‘stligi yangi bosqichga ko‘tarildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan mamlakatimizga tashrif buyurgan Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov ko‘p qirrali hamkorlikni uzoq muddatga tubdan kengaytirish uchun yaxshi zamin yaratilganini, ayniqsa, ta’kidladi. Har tomonlama strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonotning imzolanishi ikki tomonlama munosabatlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqishi shubhasiz.
Yaqin bir necha yil ichida savdo hajmi 2 milliard dollarga yetishi quvonarli. Demak, qirg‘iz birodarlarimiz bilan o‘zimizdagi narsalarni baham ko‘rsak, ular ham o‘z navbatida bizda yo‘q mahsulotlarni berishadi. Bu hamkorlik yaxshi qo‘shnichilikning eng olijanob fazilatidir.
Shu bilan birga, strategik ahamiyatga ega mintaqaviy loyihalarni, jumladan, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi va Qambarota GES-1 qurilishini jadal amalga oshirishga katta ahamiyat berildi. Bu ham ikki davlat xalqlari uchun juda muhim masala bo‘lib, shartnoma imzolanishidan ikki tomon ham birdek manfaatdor.
Ma’lumki, O‘zbekiston ham, Qirg‘iziston ham qator xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarga a’zo. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi va boshqa ko‘p qirrali platformalar doirasida yaqin hamkorlik davom etishi ta’kidlandi. Savdo hajmini oshirish, birinchi navbatda, import o‘rnini bosish dasturlari va hamkorlik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar muhokama qilindi.
“Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi bo‘yicha strategik loyiha bo‘yicha uch tomonlama shartnoma imzolangani bu boradagi tarixiy voqea bo‘ldi. Madaniyat, yoshlar, turizm, ta’lim, fan va sport sohalarida faol almashinuvlar davom etadi. Bularning barchasi bizni juda xursand qiladi. Chunki qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatda bo‘lsak, bir-birimizga yordam qo‘lini cho‘zsak, yaxshi damlarda ham, qiyin damlarda ham birga bo‘lsak, bunday hamkorlik albatta ijobiy natijalar beradi.
Qirg‘iziston va O‘zbekiston rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvi ikki davlatning porloq kelajagi va taraqqiyoti yo‘lida muhim qadam bo‘lishi shubhasiz.

Вековая дружба узбекского и кыргызского народов вышла на новый уровень
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, приехавший в нашу страну по приглашению Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, особо отметил, что создана хорошая основа для кардинального расширения многопланового сотрудничества на долгосрочную перспективу. Нет сомнения, что подписание Совместного заявления о дальнейшем углублении и расширении всеобъемлющего стратегического партнерства выведет двусторонние отношения на более высокий уровень.
Отрадно, что в ближайшие несколько лет объем торговли достигнет 2 миллиардов долларов. Это значит, что если мы поделимся с нашими киргизскими братьями тем, что имеем, они, в свою очередь дадут нам продукцию, которой у нас нет. Это сотрудничество является самым благородным качеством добрососедства. Важное значение при этом придавалось вопросам скорейшей реализации региональных проектов стратегического значения, в том числе строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» и строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Это также является очень важным вопросом для народов двух стран, и обе стороны одинаково заинтересованы в подписании соглашения. Известно, что и Узбекистан, и Кыргызстан являются членами ряда международных и региональных организаций. Было отмечено, что тесное сотрудничество будет продолжено в рамках Консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии и других многоплановых площадок. Обсуждены конкретные меры по увеличению объемов торговли, в первую очередь по поддержке программ импортозамещения и проектов сотрудничества.
Историческим событием в этом плане стало подписание трехстороннего соглашения по стратегическому проекту строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан». Будут продолжены активные обмены в сферах культуры, молодежи, туризма, образования, науки и спорта. Все это очень радует нас.
Потому что если мы будем дружны с соседними странами, будем протягивать друг другу руку помощи, будем вместе и в хорошие, и в трудные минуты, такое сотрудничество обязательно принесет свои положительные результаты. Нет сомнений, что встреча лидеров Кыргызстана и Узбекистана на высоком уровне станет важным шагом на пути к светлому будущему и развитию двух стран.