“Аёллар қаноти”нинг 2024 йил даги фаолияти сарҳисоб қилинди
O'zLiDeP “Аёллар қаноти”нинг 2024 йил даги фаолияти сарҳисоби ва жорий йилда амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар кўриб чиқилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, маҳаллий кенгашларга сайланган депутат аёллар, партиянинг ҳудудий Кенгашлардаги Аёллар масалалари бўйича раис ўринбосарлари ҳамда аёллар муаммоларини ўрганиш ва ишбилармонлигини қўллаб-қувватлаш бўлими мудирлари ҳамда “Аёллар қаноти” фаоллари ZOOM платформаси орқали иштирок этишди.
Таъкидланганидек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлаш юзасидан “Аёллар қаноти” томонидан 2024 йил давомида 3 500 та тадбир ташкил этилиб, уларда 260 мингдан ортиқ хотин-қиз қамраб олинди. Ўтган йилда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига бўлиб ўтган сайлов натижасига кўра, парламент қуйи палатасига O’zLiDePдан сайланган 64 нафар депутатдан 24 нафарини, яъни 38 фоизини аёллар ташкил этади. Маҳаллий Кенгашларга сайланган 1875 нафар депутатдан 473 нафари хотин-қизлардан иборат. Шулардан, 68 нафари вилоят ва Тошкент шаҳар Кенгашларига, 405 нафари туман (шаҳар) Кенгашларига сайланди.
Ўтган йилда “Аёллар қаноти” томонидан 20 га яқин лойиҳалар амалга оширилди. Хусусан, “Бунёдкор аёллар”, “Соғлом оила – мустаҳкам оила”,  “Фаровон оила”, “Намунали томорқачи аёл – фаровонлик бунёдкори”, “Бир депутат – юз аёлга кўмакчи!”  лойиҳалари ҳамда “Ишбилармон аёл” кўрик-танлови, “O‘zLiDeP аёллари – Янги Ўзбекистон бунёдкори!” лойиҳалари ана шулар жумласидандир.
Тадбирда Аёллар қанотининг жорий йилдаги фаолиятининг устувор вазифалари ҳам белгилаб олинди. Хусусан, сайловолди дастуримиздаги 5 мақсад ва 500 вазифанинг ижтимоий йўналишида белгилаб берилган вазифаларни рўёбга чиқариш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайланган аёл депутатлар билан мустаҳкам ҳамкролик қилиш кераклиги таъкидланди.
Давра суҳбати давомида яқинда жамоатчилик муҳокамасига қўйилган  “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Президент Фармони лойиҳаси ҳақида ҳам фикр-мулоҳазалар, таклифлар билдириб ўтилди.
Партиянинг “Аёллар қаноти” вакилларини давлат дастури лойиҳасини янада такомиллаштириш бўйича ўз таклиф-тавсиялари билан фаол иштирок этишга чақирилди.

Подведены итоги деятельности «Женского крыла» в 2024 году
Рассмотрены отчет о деятельности «Женского крыла» УзЛиДеП в 2024 году и задачи, которые предстоит реализовать в наступившем году.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, женщины-депутаты, избранные в местные кенгаши, заместители председателя по делам женщин в областных советах партии, руководители отделов по изучению проблем женщин и поддержке женского предпринимательства, а также через платформу ZOOM - активистки «Женского крыла».
Как отмечалось, в целях обеспечения реализации задач, определенных в стратегии «Узбекистан – 2030», «Женским крылом» в течение 2024 года было организовано 3,5 тысячи мероприятий, в которых приняли участие более 260 тысяч женщин. По итогам прошлогодних выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, 24 из 64 депутатов, избранных в нижнюю палату парламента от УзЛиДеП, то есть 38 процентов составляют женщины. 473 из 1875 депутатов, избранных в местные Кенгаши - женщины. Из них 68 избраны в областные и Ташкентские городские кенгаши, 405 - в районные (городские) кенгаши.
В прошлом году «Женским крылом» было реализовано около 20 проектов. В частности, проекты «Женщины-созидатели», «Здоровая семья – прочная семья», «Благополучная семья», «Образцовая труженица приусадебного участка – созидатель благополучия», «Один депутат – помощник ста женщин!» и смотр-конкурсы «Деловая женщина», «Женщины УзЛиДеП – созидатели Нового Узбекистана!» из их числа.
В ходе мероприятия были определены приоритетные задачи «Женского крыла» на этот год. В частности, было подчеркнуто, что для реализации задач, определенных в социальном направлении 5 целей и 500 задач нашей предвыборной программы, необходимо тесно сотрудничать с женщинами-депутатами, избранными в Законодательную палату Олий Мажлиса.
В ходе круглого стола также были высказаны мнения и предложения касательно проекта указа Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год охраны окружающей среды и «зеленой экономики», который был недавно вынесен на общественное обсуждение.
Представители «Женского крыла» партии были призваны к активному участию со своими предложениями по дальнейшему совершенствованию проекта госпрограммы.