ЎзЛиДеП номзодларининг ҳужжатлари “E-saylov” платформасига киритилмоқда
Хабарингиз бор, 7 сентябрь куни пойтахтимизда ЎзЛиДеПнинг I Конгрессида партиянинг сайловларида фаол иштирок этиш масалалари кўриб чиқилиб, депутатликка номзодлар кўрсатиш бўйича қарор қабул қилинган эди.
Таъкидлаш жоиз, номзодларни кўрсатиш жараёни партиянинг келгуси фаолияти учун муҳим аҳамиятга эга. Номзод кўрсатиш бўйича қабул қилинган қарорлар партиянинг сайловлардаги муваффақиятини белгилайдиган энг муҳим омилдир.
Шундан келиб чиқиб, ЎзЛиДеП Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига бир мандатли округлар (мажоритар тизим) бўйича 75 нафар, партиявий рўйхат (пропорционал тизим) бўйича 100 нафар номзодлар кўрсатди. Номзодларнинг 43 фоизи аёллардан иборат бўлиб, барча 175 нафар номзод олий маълумотга эга, уларнинг 63 фоизини тадбиркор ва фермерлар, иқтисодиёт соҳаси вакиллари, 25 фоизини фан, таълим, маданият ва ижтимоий соҳаси вакиллари, 12 фоизини ҳуқуқшунослар ташкил этади. Шунингдек, номзодларнинг 19 нафари фан номзоди (PhD) ва 12 нафари фан доктори (DSc) илмий даражасига эга.
ЎзЛиДеП Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий вакиллик органларига партиядан кўрсатилган номзодлар "E-saylov” платформасига киритилиб, барча номзодлар ҳақидаги ҳужжатлар Марказий сайлов комиссиясига рўйхатдан ўтказиш учун топширилмоқда.

Документы кандидатов от УзЛиДеП вносятся в платформу «E-saylov»
Как вам известно, 7 сентября в Ташкенте состоялся I Конгресс Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана.
В ходе конгресса была проанализирована деятельность партии за последние годы и обсужден проект новой Предвыборной программы, которая является важным стратегическим документом на ближайшие пять лет.
На заседании, в котором приняли участие делегаты, избранные от Каракалпакстанского республиканского, областных и Ташкентского городского советов, рассмотрены вопросы активного участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и в областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, принято решение о выдвижении кандидатов в депутаты.
Следует отметить, что процесс выдвижения кандидатов имеет важное значение для предстоящей деятельности партии. Решения о выдвижении кандидатов являются самым важным фактором, определяющим успех партии на выборах.
Исходя из этого выдвинуто 75 кандидатов в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по одномандатным округам (мажоритарная система), а также 100 кандидатов – по партийным спискам (пропорциональная система).
При этом 43 процента кандидатов составляют женщины, все 175 кандидатов имеют высшее образование: 22 процента – предприниматели и фермеры, 21 процент – педагоги, 20 процентов – юристы, 13 процентов – представители медицины, 24 процента – представители экономики, социальной и других сфер. Также 19 кандидатов имеют степень кандидата наук (PhD) и 22 – доктора наук (DSc).
В Исполнительном комитете Политического совета УзЛиДеП в платформу «E-saylov” были внесены кандидатуры, выдвинутые партией в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные представительные органы, документы о всех кандидатах были представлены в Центральную избирательную комиссию для регистрации.