O‘zLiDePда Хитой Коммунистик партияси делегацияси иштирокида учрашув бўлиб ўтди
Ҳозирги кунда Ўзбекистон ва Хитой давлатлараро муносабатларнинг турли соҳаларида самарали мулоқотни янада кенгайтиришда давом этмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида турли соҳалар, жумладан, инновациялар, яшил энергия, экология, инсон ресурсларини ривожлантириш, илмий тадқиқотлар ва бошқа йўналишларда кўплаб келишувлар мавжуд.
Таъкидлаш жоизки, ХХРнинг Ўзбекистонга киритган сармояси 25 миллиард долларга етди, бу эса мамлакат иқтисодиётига ишонч тобора ортиб бораётгани ва мамлакатимиз Марказий Осиёдаги асосий стратегик шерик сифатида тан олинаётганидан далолатдир. Ушбу келишувлар ва инвестициялар нафақат иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлайди, балки Ўзбекистонга юртимизнинг узоқ муддатли барқарор иқтисодий ривожланиш мақсадларига мос келадиган ишлаб чиқариш қувватлари, инфратузилмаси ва транспорт йўлакларини модернизация қилиш имконини беради.
Буларнинг барчасига икки мамлакат раҳбарлари ўртасидаги юқори даражадаги учрашувлар туфайли эришилди. Шу тариқа, ўтган йилнинг 24 январь куни Шавкат Мирзиёев ва Си Цзиньпин барча соҳаларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янги босқичда ривожлантиришга қарор қилдилар. Ҳамкорликнинг барча йўналишларини ривожлантириш бўйича юксак даражадаги келишувлар ижроси доирасида Ўзбекистонга Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси аъзоси, ХКП Марказий қўмитаси Халқаро бўлим бошлиғи Лю Цзяньчао ташриф буюрди.
Жорий йилнинг 29 март куни O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Актам Хайитов Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси аъзоси, ХКП Марказий қўмитаси Халқаро бўлим бошлиғи Лю Цзяньчао билан учрашув ўтказди. Меҳмонлар қаторидан Хитойнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Юй Цзун ҳам жой олди.
Меҳмонларга O‘zLiDePнинг фаолияти, партиянинг мамлакатни ислоҳ қилиш жараёни ва “Ўзбекистон – 2030” стратегияси ижросидаги роли ҳақида маълумот берилди. Ўз навбатида, O‘zLiDeP вакиллари ХКПнинг давлатлар билан дўстона муносабатларни йўлга қўйиш соҳасидаги сиёсати билан таништирилди.
Суҳбат чоғида ХКП вакилининг ушбу ташрифи партиялар ўртасидаги ҳамкорликни муваффақиятли ривожлантиришнинг муҳим кўрсаткичи эканлиги қайд этилди. Таъкидлаш жоизки, OzLiDeP ва ХКП ўртасидаги муносабатлар мустаҳкам асосга эга. Масалан, ЎзЛиДеП делегацияси ХКПнинг “ХКП ва хорижий мамлакатлар сиёсий партиялари ўртасида юқори даражадаги мулоқот”, “Кучли сиёсий партияни қуриш: муаммо ва истиқболлар” мавзусидаги форумлар, “Хитой-Марказий Осиё” сиёсий партиялар мулоқоти ва бошқа тадбирларда иштирок этган.
Учрашув доирасида тантанали равишда O‘zLiDeP ва ХКП ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди. Ушбу ҳужжат мамлакатларимиз ўртасидаги барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларининг таркибий қисми эканлиги қайд этилди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегияси ва “Бир макон, бир йул” ташаббусида белгилаб қўйилган вазифалар ижроси, партиялар, жумладан ёшлар ва аёллар қанотлари ўртасидаги мулоқот, партия нашрлари, минтақавий бўлинмалар ва бошқа тузилмалар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш бўйича ҳамкорлик масалалари устувор йуналишлар сифатида қайд этилди.
Тадбир якунида ушбу Меморандум имзоланиши кўп қиррали ҳамкорликнинг асосий вазифаларини амалга оширишда иккала томон учун ҳам янги кун тартибига айланиши таъкидланди.

УзЛиДеП и КПК подписали Меморандум о сотрудничестве
В настоящее время Узбекистан и Китай продолжают демонстрировать эффективный диалог в самых разных областях межгосударственных отношений. Между нашими странами действуют множество соглашений, касающихся всевозможных сфер, включая инновации, зеленую энергетику, экологию, развитие человеческих ресурсов, научные исследования и т.д.
Выделим, что инвестиции КНР в Узбекистан достигли 25 миллиардов долларов, что свидетельствует о росте доверия к экономике страны и признании ее ключевым стратегическим партнером в Центральной Азии. Эти соглашения и инвестиции не только укрепляют экономические связи, но и позволяют Узбекистану модернизировать свои производственные мощности, инфраструктуру и транспортные коридоры, что отвечает долгосрочным целям республики по устойчивому экономическому развитию.
Все это стало возможным благодаря контактам на высшем уровне между лидерами обеих стран. Так, 24 января прошлого года Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин решили развивать всепогодное всеобъемлющее стратегическое партнерство в новом этапе. В рамках исполнения договоренностей на высоком уровне по углублению всех направлений сотрудничества в Узбекистан с визитом прибыл член Центрального Комитета Коммунистической партии Китая, начальник международного отдела Центрального Комитета КПК Лю Цзяньчао.
29 марта этого года с ним прошла встреча председателя ИКПС УзЛиДеП Актама Хаитова. В числе гостей был и Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане Юй Цзюнь. Гости были ознакомлены с современной деятельностью УзЛиДеП, роли и месте партии в процессах реформирования страны и реализации Стратегии «Узбекистан - 2030». Со своей стороны, участники от УзЛиДеП были ознакомлены с политикой КПК в области выстраивания отношений с дружественными государствами.
В ходе беседы было отмечено, что данный визит представителя КПК является важным показателем успешного развития сотрудничества между партиями. Отношения между партиями УзЛиДеП и КПК имеют прочную базу. Например, делегация УзЛиДеП принимала участие в таких мероприятиях КПК, как Форум «Диалог на высоком уровне между КПК и политическим партиями зарубежных стран», Форум «Строительство сильной политической партии: проблемы и перспективы», Диалог политических партий «Китай-Центральная Азия» и так далее.
В рамках встречи в торжественной обстановке был подписан Меморандум о сотрудничестве между УзЛиДеП и КПК. Отмечено, что этот документ является составной частью отношений всепогодного стратегического партнерства между нашими странами. В качестве приоритетов выделено взаимодействие по вопросам сотрудничества в реализации задач, обозначенных в Стратегии «Узбекистан – 2030» и инициативе «Один пояс, один путь», расширении диалога с между партиями, в том числе, между молодежным и женским крылами, контактов партийных изданий, региональных отделов и так далее.
По итогам мероприятия выделено, что подписание Меморандума станет новой повесткой для обеих партий в реализации ключевых задач многопланового сотрудничества.