O‘zLiDePда Хитой Коммунистик партияси делегацияси иштирокида учрашув бўлиб ўтди
Ҳозирги кунда Ўзбекистон ва Хитой давлатлараро муносабатларнинг турли соҳаларида самарали мулоқотни янада кенгайтиришда давом этмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида турли соҳалар, жумладан, инновациялар, яшил энергия, экология, инсон ресурсларини ривожлантириш, илмий тадқиқотлар ва бошқа йўналишларда кўплаб келишувлар мавжуд.
Таъкидлаш жоизки, ХХРнинг Ўзбекистонга киритган сармояси 25 миллиард долларга етди, бу эса мамлакат иқтисодиётига ишонч тобора ортиб бораётгани ва мамлакатимиз Марказий Осиёдаги асосий стратегик шерик сифатида тан олинаётганидан далолатдир. Ушбу келишувлар ва инвестициялар нафақат иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлайди, балки Ўзбекистонга юртимизнинг узоқ муддатли барқарор иқтисодий ривожланиш мақсадларига мос келадиган ишлаб чиқариш қувватлари, инфратузилмаси ва транспорт йўлакларини модернизация қилиш имконини беради.
Буларнинг барчасига икки мамлакат раҳбарлари ўртасидаги юқори даражадаги учрашувлар туфайли эришилди. Шу тариқа, ўтган йилнинг 24 январь куни Шавкат Мирзиёев ва Си Цзиньпин барча соҳаларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янги босқичда ривожлантиришга қарор қилдилар. Ҳамкорликнинг барча йўналишларини ривожлантириш бўйича юксак даражадаги келишувлар ижроси доирасида Ўзбекистонга Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси аъзоси, ХКП Марказий қўмитаси Халқаро бўлим бошлиғи Лю Цзяньчао ташриф буюрди.
Жорий йилнинг 29 март куни O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Актам Хайитов Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси аъзоси, ХКП Марказий қўмитаси Халқаро бўлим бошлиғи Лю Цзяньчао билан учрашув ўтказди. Меҳмонлар қаторидан Хитойнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Юй Цзун ҳам жой олди.
Меҳмонларга O‘zLiDePнинг фаолияти, партиянинг мамлакатни ислоҳ қилиш жараёни ва “Ўзбекистон – 2030” стратегияси ижросидаги роли ҳақида маълумот берилди. Ўз навбатида, O‘zLiDeP вакиллари ХКПнинг давлатлар билан дўстона муносабатларни йўлга қўйиш соҳасидаги сиёсати билан таништирилди.
Суҳбат чоғида ХКП вакилининг ушбу ташрифи партиялар ўртасидаги ҳамкорликни муваффақиятли ривожлантиришнинг муҳим кўрсаткичи эканлиги қайд этилди. Таъкидлаш жоизки, OzLiDeP ва ХКП ўртасидаги муносабатлар мустаҳкам асосга эга. Масалан, ЎзЛиДеП делегацияси ХКПнинг “ХКП ва хорижий мамлакатлар сиёсий партиялари ўртасида юқори даражадаги мулоқот”, “Кучли сиёсий партияни қуриш: муаммо ва истиқболлар” мавзусидаги форумлар, “Хитой-Марказий Осиё” сиёсий партиялар мулоқоти ва бошқа тадбирларда иштирок этган.
Учрашув доирасида тантанали равишда O‘zLiDeP ва ХКП ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди. Ушбу ҳужжат мамлакатларимиз ўртасидаги барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларининг таркибий қисми эканлиги қайд этилди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегияси ва “Бир макон, бир йул” ташаббусида белгилаб қўйилган вазифалар ижроси, партиялар, жумладан ёшлар ва аёллар қанотлари ўртасидаги мулоқот, партия нашрлари, минтақавий бўлинмалар ва бошқа тузилмалар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш бўйича ҳамкорлик масалалари устувор йуналишлар сифатида қайд этилди.
Тадбир якунида ушбу Меморандум имзоланиши кўп қиррали ҳамкорликнинг асосий вазифаларини амалга оширишда иккала томон учун ҳам янги кун тартибига айланиши таъкидланди.

UzLiDeP and CPC sign a Memorandum of Cooperation
Uzbekistan and China are currently maintaining a dynamic and effective dialogue across a wide range of intergovernmental areas. Numerous agreements are in force between the two countries, covering sectors such as innovation, green energy, environmental protection, human resource development, scientific research, and more.
It is worth noting that Chinese investment in Uzbekistan has reached $25 billion, an indication of growing confidence in the country’s economy and recognition of Uzbekistan as a key strategic partner in Central Asia. These agreements and investments not only strengthen economic ties but also enable Uzbekistan to modernize its production capacities, infrastructure, and transport corridors, aligning with the country’s long-term goals for sustainable economic development.
All of this has been made possible through high-level contacts between the leaders of both countries. On January 24 of last year, Shavkat Mirziyoyev and Xi Jinping agreed to develop an all-weather, comprehensive strategic partnership entering a new phase. As part of the implementation of high-level agreements aimed at deepening cooperation across all areas, Liu Jianchao, Head of the International Department of the Central Committee of the Communist Party of China, visited Uzbekistan.
On March 29 of this year, Liu Jianchao met with Aktam Khaitov, Chairman of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP. The meeting was also attended by Yu Jun, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Uzbekistan. The guests were introduced to the modern activities of UzLiDeP, including the party’s role and position in the country’s reform process, as well as the implementation of the Uzbekistan 2030 Strategy. In turn, the representatives of UzLiDeP were briefed on the CPC’s policy of building relations with friendly states.
During the conversation, it was noted that the visit of the CPC representative is an essential indicator of the successful development of inter-party cooperation. Relations between UzLiDeP and the Communist Party of China are built on a solid foundation. For instance, the UzLiDeP delegation has participated in various CPC-hosted events, including the High-Level Dialogue between the CPC and political parties from foreign countries, the Forum on “Building a Strong Political Party: Challenges and Prospects”, and the “China – Central Asia” Political Parties Dialogue, among others.
As part of the meeting, a Memorandum of Cooperation was signed between UzLiDeP and the Communist Party of China. It was emphasized that this document forms an integral component of the all-weather strategic partnership between the two countries. Key priorities highlighted in the memorandum include collaboration on implementing the goals outlined in the Uzbekistan 2030 Strategy and the Belt and Road Initiative, as well as expanding inter-party dialogue. This includes cooperation between youth and women’s wings, exchanges between party-affiliated publications, and coordination between regional branches.
Following the event, it was emphasized that the signing of the Memorandum would serve as a new agenda for both parties to advance multifaceted cooperation.