Ёшлар парламентининг 150 нафар аъзосига расмий гувоҳнома ва кўкрак-нишонлар топширилди
2020 йил Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан тузилган Ёшлар парламенти ёшлар учун сиёсий-ҳуқуқий билимларни ошириш, қонун ижодкорлиги жараёнида иштирок этиш ва жамият ҳаётида фаол позиция эгаллаш имконини берадиган платформага айланди.
Шу боис жорий йилда ўтказилган Ёшлар парламенти сайлови мисли кўрилмаган фаоллик билан ўтди. Ҳар бир ўрин учун ўртача 64 нафар номзод кураш олиб боргани – бу институтга ишонч ва қизиқиш даражасининг ошиб бораётганидан дарак беради.
Бугун ана шундай юксак ишонч ва эътирофга сазовор бўлган Ёшлар парламентининг 150 нафар аъзосига расмий гувоҳнома ва кўкрак-нишонлар топшириш маросими бўлиб ўтди.

Official certificates and badges were presented to 150 members of the Youth Parliament
Established in 2020 on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, the Youth Parliament has become a platform that provides young people with opportunities to enhance their political and legal knowledge, participate in the lawmaking process, and take an active role in public life.
For this reason, the Youth Parliament elections held this year witnessed unprecedented activity. On average, 64 candidates competed for each seat, indicating a growing trust in and interest in this institution.
Today, a ceremony was held to present official certificates and badges to 150 members of the Youth Parliament, who have earned such high trust and recognition.
At the same meeting, the Chairperson of the Youth Parliament, along with the deputy chairpersons and committee chairpersons, was elected.