Қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар муомаласи билан боғлиқ муносабатлар такомиллаштирилмоқда
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси йиғилишида транспорт хизмати кўрсатишни ташкил этиш тизимини такомиллаштириш, валюта, қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар муомаласи билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишга қаратилган қатор қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Дастлаб Президентимизнинг ҳудудлар ривожи, ислоҳотлар натижадорлиги билан яқиндан танишиш мақсадида шу йил 19-20 июнь кунлари Қашқадарё вилоятига ташрифи давомида белгиланган устувор вазифалар ижросини таъминлашда ЎзЛиДеП фракцияси олдида турган муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Фракция аъзолари Хушвақт Хаитов, Наргиза Саломова ва бошқалар ушбу ташрифнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб, вилоятни комплекс ривожлантириш бўйича белгилаб берилган устувор вазифалар депутатлар, партия фаоллари зиммасига катта масъулият юклашини қайд этдилар.
Депутатлар корпуси сайлов округларидаги фаолиятлари давомида белгилаб берилган ҳар бир тошириқ ва вазифаларнинг мазмун-моҳиятини маҳаллий ижро органлари раҳбарларига етказишлари ва жамоатчилик назоратини йўлга қўйишлари лозимлиги урғуланди.
Йиғилишда “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига валюта ҳамда қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар муомаласи билан боғлиқ муносабатларни такомиллаштиришга қаратилган қўшимчалар ва ўзгартириш киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасининг муҳокамаси қизғин кечди.
Маълум қилинганидек, кейинги йилларда валюта соҳасини такомиллаштириш, қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошларнинг муомалада бўлиши соҳасидаги муносабатларни тартибга солишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, валюта қимматликларининг ноқонуний муомаласига қарши курашиш соҳасида бир қатор муаммолар ва ҳуқуқий бўшлиқлар мавжуд бўлиб, уларни бартараф этиш зарурияти юзага келмоқда.
Ушбу қонун лойиҳаси валюта ҳамда қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар соҳасидаги қонун ҳужжатларини бир хилда қўлланилишига, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишга ҳамда жиноят учун жазонинг муқаррарлигини таъминлашга қаратилган.
У билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошларни қонунга хилоф равишда олганлик ёки ўтказганлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарликни назарда тутувчи қўшимчалар киритилмоқда.
Шунингдек, қонун ҳужжатларидаги валюта қимматликлари, қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар соҳасидаги тушунчалар ўзаро мувофиқлаштирилмоқда. Қолаверса, валюта тушумининг бир қисмини мажбурий сотишдан бўйин товлаганлик учун маъмурий жавобгарликни бекор қилиш кўзда тутиляпти.
Мунозаралар давомида фракция аъзолари Отабек Мусурмонов, Сайдулло Азимов ва бошқалар ҳужжатнинг аҳамиятига эътибор қаратиб, ундаги айрим нормалар бўйича қонун ташаббускорларини саволларга тутишди. Мутасаддилар кўтарилган масалаларга ойдинлик киритиб, берилган таклифлар уни такомиллаштириш жараёнида эътиборга олиниши ва улар асосида ҳужжат матни маромига етказилишини таъкидлашди.
Йиғилишда “Ижтимоий иш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Фракция аъзоси Мавлуда Ибрагимова қонун лойиҳасининг моҳиятига тўхталиб, у билан ижтимоий иш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий принциплари, ижтимоий иш ташкил этиладиган соҳалар, ижтимоий ишни ташкил этишда идоралараро ҳамкорлик, ижтимоий ходимнинг мақоми, вазифалари ва мажбуриятлари ҳамда махсус ваколатли давлат органи ва унинг ваколатлари белгиланаётганини таъкидлади.
Депутат шунингдек, ушбу ҳужжат аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ижтимоий хизматлар сифатини ошириш ва мазкур соҳадаги ҳуқуқий муносабатларни тартибга солишга қаратилганини қайд этиб, фракция аъзоларини уни қўллаб-қувватлашга чақирди.

Совершенствуются отношения, связанные с оборотом драгоценных металлов и драгоценных камней
На заседании фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса был рассмотрен ряд законопроектов, направленных на совершенствование системы организации транспортных услуг, а также на регулирование отношений, связанных с оборотом валюты, драгоценных металлов и драгоценных камней.
В начале заседания были обсуждены важные вопросы, стоящие перед фракцией УзЛиДеП, по обеспечению исполнения приоритетных задач, определенных в ходе визита Президента в Кашкадарьинскую область 19-20 июня текущего года. Целью визита было ознакомление с развитием регионов и результативностью проводимых реформ.
Члены фракции Хушвакт Хаитов, Наргиза Саломова и другие, говоря о важности этого визита, отметили, что приоритетные задачи по комплексному развитию области возлагают большую ответственность на депутатов и активистов партии.
Было подчеркнуто, что депутатский корпус в ходе своей деятельности в избирательных округах должен донести суть каждого поручения и задачи до руководителей местных исполнительных органов и наладить общественный контроль.
На заседании состоялось оживленное обсуждение законопроекта «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование отношений, связанных с оборотом валюты, а также драгоценных металлов и драгоценных камней».
Как было отмечено, в последние годы проводятся широкомасштабные реформы, направленные на совершенствование валютной сферы и регулирование отношений в области оборота драгоценных металлов и драгоценных камней.
Вместе с тем в сфере борьбы с незаконным оборотом валютных ценностей существует ряд проблем и правовых пробелов, которые требуют устранения.
Данный законопроект направлен на обеспечение единообразного применения законодательства в сфере валюты, драгоценных металлов и драгоценных камней, своевременное предотвращение правонарушений и обеспечение неотвратимости наказания за преступления.
Им вносятся дополнения в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан, предусматривающие административную и уголовную ответственность за незаконное приобретение или сбыт драгоценных металлов и драгоценных камней.
Также унифицируются понятия в законодательных актах, касающихся валютных ценностей, драгоценных металлов и драгоценных камней. Кроме того, предусматривается отмена административной ответственности за уклонение от обязательной продажи части валютной выручки.
В ходе дискуссий члены фракции Отабек Мусурмонов, Сайдулло Азимов и другие акцентировали внимание на важности документа и задали вопросы инициаторам законопроекта. Ответственные лица внесли ясность в поднятые вопросы и отметили, что предложения будут учтены в процессе доработки документа.
На заседании также в первом чтении был рассмотрен законопроект «О социальной работе».
Член фракции Мавлуда Ибрагимова, говоря о сути законопроекта, отметила, что он определяет основные принципы государственной политики в сфере социальной работы, области ее организации, межведомственное взаимодействие, а также статус, задачи, обязанности социального работника и полномочия специально уполномоченного государственного органа.
Депутат также отметила, что данный документ направлен на всестороннюю поддержку социально уязвимых слоев населения, повышение качества социальных услуг и регулирование правовых отношений в этой сфере, и призвала членов фракции поддержать его.