Имзо йиғиш жараёнлари старт олди
Хабарингиз бор, 27 июль куни ЎзЛиДеП Сиёсий Кенгаши мажлисида партиянинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига сайловда фаол қатнашиши бўйича қарор қабул қилинган эди.
Айни кунларда партия томонидан ушбу сиёсий жараёнга қизғин тайёргарлик кўрилмоқда. Албатта, сиёсий партияларнинг сайлов кампанияси давридаги иштироки ўзига хос жараёнларни қамраб олади. Ана шулардан бири имзо тўплаш жараёнларидир.
Куни кеча Марказий сайлов комиссияси томонидан сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари рўйхатга олиниб, уларга партиянинг сайловда иштирок этишини қўллаб-қувватловчи сайловчилар имзосини тўплаш учун белгиланган намунадаги имзо варақалари топширилди.
Ушбу имзо тўплаш жараёни ҳеч шубҳасиз партияларнинг тарғибот даврида ўз электорати ва сайловчилар ишончини қозониш билан боғлиқ бўлган илк қадам ҳам дейиш мумкин.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ҳам бўлажак сайловда иштирок этиш учун сайловчилар имзоларини тўплашга киришди.
Партия томонидан аҳоли гавжум жойларда имзо йиғиш пунктлари ташкил этилмоқда. Мазкур жараён партиянинг 15 мингга яқин бошланғич ташкилотлари, фуқароларнинг иш, хизмат, ўқиш, яшаш ва бошқа жойларда уюшқоқлик билан ўтказилмоқда.
Қонунчиликка кўра сиёсий партиялар битта маъмурий-ҳудудий тузилмада (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят, Тошкент шаҳри) қирқ минг сайловчининг кўпи билан саккиз фоиз имзосини тўплаши мумкинлиги белгиланган.
Имзоларни тўплаш жараёнида сайловчилар томонидан партиямизнинг ўтган йилларда тадбиркорликни ривожлантириш, ёшлар ва аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда сайловчилар билан очиқ мулоқотларда кўтарилган муаммоларни ҳал этиш йўналишидаги амалий ишлари эътироф этилмоқда.
ЎзЛиДеП 2024 йилги парламент сайловларига ўзининг мутлақо янги стратегияси билан кириб келмоқда. Сайловларга тубдан янгича ёндашишни кўзда тутган стратегия дорасида ЎзЛиДеП халқнинг ичига янада фаолроқ кириб бориши, уйма-уй юриб, 3 миллиондан ортиқ хонадонга кириб чиқишни, ҳар бир сайловчига партия ғояларини етказишни, уларнинг таклиф-мулоҳазаларини олишни мақсад қилган.

The population takes an active part in the process of collecting signatures
As is known, on July 27, at a meeting of the Political Council of UzLiDeP, a decision was made on the party’s active participation in the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and regional, district, and city Councils of People’s Deputies.
Currently, the party is actively preparing for this political process. Of course, political parties’ participation in the election campaign includes certain processes. One of them is collecting signatures.
The other day, the Central Election Commission registered authorized representatives of political parties. They were given signature forms of the established sample for collecting voters’ signatures supporting the party’s participation in the elections.
Collecting signatures is the first step in winning the electorate’s and voters’ trust during the parties’ election campaigns.
The Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan has also begun collecting signatures of voters to participate in the upcoming elections.
The party is creating signature collection points in densely populated areas. This process is being carried out in an organized manner in approximately 15 thousand primary party organizations at places of work, service, study, residence, and other places where the collection of signatures is not prohibited by law.
According to the law, in one administrative-territorial entity (the Republic of Karakalpakstan, the region, the city of Tashkent), a political party can collect no more than eight percent of the total number of signatures, respectively.
In collecting signatures, voters recognized the practical work carried out by our party in recent years to develop entrepreneurship, provide comprehensive support for