Ёмғирли об-ҳаво бўлишига қарамай, ЎзЛиДеП тарғибот тадбирида минглаб юртдошимиз иштирок этди
Фарғона шаҳридаги И.Каримов номидаги театр-концерт саройи майдонида “Эркин ва фаровон, қудратли янги Ўзбекистонни биргаликда қурамиз!” шиори остида ЎзЛиДеП сайловолди тарғибот тадбири бўлиб ўтди. Ёмғирли об-ҳаво бўлишига қарамай, тадбирда мингдан зиёд тадбиркорлар, фермерлар, таълим ва тиббиёт соҳаси ходимлари, маданият ва санъат соҳаси вакиллари, партия фаоллари ҳамда талаба ёшлар иштирок этди.
Тарғибот тадбирида партиянинг келгуси беш йилликда барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларни жадаллаштириш йўналишидаги ишларни сифат жиҳатда янги босқичга олиб чиқиш бўйича ўз олдига қўйган устувор вазифалари муҳокама қилинди.
Тадбирда таъкидланганидек, ЎзЛиДеП барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлашнинг самарали ечимларини таклиф этмоқда. Жумладан, партия ялпи ички маҳсулот ҳажми 2030 йилга бориб 160 миллиард долларга, аҳоли жон бошига тўғри келадиган даромадни эса 4 минг долларга етказиш, тадбиркорлар сонини 3 миллион нафардан ошириш учун барча зарур чораларни кўради. Бундан ташқари, касб-ҳунарга ўқитиш кўламини ҳар йили икки баравар ошириб, беш йилда камида 1 миллион фуқарога касб ўргатиш, барча туман ва шаҳарларда мономарказларни ташкил қилиш, мактаб битирувчиларига давлат томонидан камида бир касбни эгаллашига кўмаклашувчи тизим жорий этиш каби масалалар ҳам партиянинг диққат марказида бўлади.
Партия соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантириш бўйича ҳам қатор таклиф-ташаббусларни илгари суряпти. Жумладан, аҳолининг ўртача умр давомийлигини 78 ёшга етказиш ва бюджетдан тиббиётга ажратиладиган йиллик маблағ ҳажмини камида 2 карра ошириш ЎзЛиДеПнинг устувор вазифасидир. Шунингдек, келгуси йилларда оналар ва болалар ўлимини камида 2 баробарга, онкологик, юрак-қон томир, қандли диабет бўйича эрта ўлимни эса 2,5 баробарга қисқартириш, кафолатланган бепул тиббий ёрдам, “Тиббий суғурта тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш каби мақсадлар ижроси ЎзЛиДеПнинг келгуси 5 йилликдаги фаолиятида муҳим ўрин тутади. Бундан ташқари, тарғибот тадбирида юрагида нуқсони бор 5 минг болани, кўриш қобилиятини йўқотиш эҳтимоли юқори бўлган 10 минг чақалоқни ҳар йили бепул даволаш чораларини кўриш, онкологик беморларнинг даволаниши, соғайиб кетиши учун зарур шароитлар яратиш бўйича партиянинг аниқ режалари тўғрисида фикр юритилди.
Тарғибот тадбирида ЎзЛиДеП мактабгача таълимга бўлган эҳтиёжни тўлиқ қондиришни, давлат-хусусий шериклик ва нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш бўйича ўз зиммасига олаётган мақсад-вазифаларнинг аҳамиятига ҳам тўхталиб ўтилди. Жумладан, ЎзЛиДеПнинг келгуси йилларда мактабларни ривожлантириш давлат дастурини жорий этиш, 2030 йилга қадар қўшимча 2,5 миллион ўқувчи ўрнини яратиш, таълим сифатини тубдан яхшилаш, нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари сонини 2 баробарга ошириб, уларнинг фаолиятини йўлга қўйиш учун 1 триллион сўм миқдорида имтиёзли кредитлар ажратиш борасидаги ташаббуслари мамлакатимиз таълим тизимини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этиши алоҳида қайд этилди.
Тадбир сўнггида иштирокчилар бўлажак сайловларда ЎзЛиДеПни қўллаб-қувватлаб овоз беришга чақирилди.
Тарғибот тадбири машҳур санъаткорларнинг куй-қўшиқларига уланиб кетди. Тадбирда йиғилган фуқаролар партиянинг мақсад ва ғояларини тўлиқ қўллаб-қувватлашларини билдириб ўтдилар.

Несмотря на дождливую погоду, в агитационном мероприятии УзЛиДеП приняли участие более тысячи наших соотечественников
04.10.2024
1469
3 октября на площади театрально-концертного дворца имени И.Каримова города Фергана состоялось предвыборное агитационное мероприятие УзЛиДеП под лозунгом «Вместе мы построим свободный, процветающий, могущественный Новый Узбекистан!». В мероприятии приняли участие предприниматели, фермеры, работники сфер образования и медицины, представители культуры и искусства, активисты партии и студенческая молодежь, осуществляющие свою деятельность в регионе.
Отмечалось, что партия участвует в выборах, которые состоятся 27 октября этого года с лозунгом "Не обещания, а результаты, не завтра, а сегодня". В нынешней предвыборной программе УзЛиДеП серьезное внимание уделяется защите интересов всех слоев населения.
В результате проведенной на агитационном мероприятии работы по развитию предпринимательства в нашей стране отменены 132 лицензионно-разрешительные процедуры в сфере предпринимательства, а также практика требования государственными органами о предоставлении гражданами и предпринимателями в общей сложности 73 документов и справок. В ближайшие пять лет наша партия намерена вывести работу в этом направлении на новый качественный уровень.
В своей предвыборной программе УзЛиДеП предлагает эффективные решения по обеспечению благосостояния населения посредством устойчивого экономического роста.
В частности, партия примет все необходимые меры для увеличения валового внутреннего продукта до 160 миллиардов долларов и дохода на душу населения до 4 тысяч долларов к 2030 году, а также увеличения числа предпринимателей на более чем 3 миллионов человек. Кроме того, в центре внимания партии будут находится такие вопросы, как ежегодное увеличение масштабов профессионального обучения в два раза, обучение профессиям за пять лет не менее 1 миллиона граждан, создание моноцентров во всех районах и городах, внедрение системы государственного содействия обретению как минимум одной профессии выпускниками общеобразовательных школ. Будут предприняты  необходимые меры по предоставлению кредитных каникул гражданам, оказавшимся в тяжелой ситуации, резкому сокращению участия государства в экономике, развитию частного сектора за счет приватизации государственной собственности, переводу монополистических сфер на рыночные принципы.            Партия также выдвигает ряд предложений и инициатив по развитию сферы здравоохранения. В частности, приоритетной задачей УзЛиДеП является резкое снижение заболеваемости среди населения, активное внедрение здорового образа жизни, увеличение средней продолжительности жизни до 78 лет, а также увеличение объема средств, выделяемых ежегодно на медицину из бюджета, как минимум в 2 раза. Кроме того, важное место в деятельности УзЛиДеП в ближайшие годы будет занимать реализация таких задач, как снижение материнской и детской смертности как минимум в 2 раза, ранней смертности от онкологических, сердечно-сосудистых заболеваний и диабета в 2,5 раза, гарантирование бесплатной медицинской помощи, разработка проекта закона «О медицинском страховании»
Кроме того, на агитационном мероприятии обсуждались конкретные планы партии по обеспечению бесплатного лечения 5 тысяч детей с пороками сердца и 10 тысяч малышей с высоким риском потери зрения, а также по созданию необходимых условий для лечения и выздоровления онкологических больных.
На мероприятии также была затронута важность целей и задач, которые берет на себя УзЛиДеП по полному удовлетворению потребности в дошкольном образовании, поддержке государственно-частного партнерства и негосударственных организаций дошкольного образования. В частности, подчеркивалось, что инициативы УзЛиДеП о внедрении государственной программы развития школ в ближайшие годы, создании дополнительно 2,5 млн ученических мест к 2030 году, кардинальном улучшении качества образования, выделении льготных кредитов в размере 1 трлн сумов для увеличения количества и налаживания деятельности негосударственных общих среднеобразовательных учреждений в два раза имеют важное  значение в развитии отечественной системы образования.         В завершение мероприятия участников призвали проголосовать в поддержку УзЛиДеП на предстоящих выборах. Пропагандистское мероприятие завершилось концертной программой с участием известных исполнителей. Участвовавшие на мероприятии граждане выразили полную поддержку целям и идеям партии.