O'zLiDeP ёшлар қаноти аъзолари Сенат фаолияти билан яқиндан танишди
OʻzLiDeP Тошкент шаҳар Кенгаши ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ташаббуси билан “Ёшлар қаноти” қошидаги “Волонтёрлар клуби” аъзолари учун “Парламентда ёшлар ўрни” лойиҳаси доирасида учрашув ташкил этилди. Унда 65 нафар фаол ёшлар Сенат фаолияти, қонун ижодкорлиги жараёни ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга доир ишлар билан яқиндан танишиш имконига эга бўлди.
Учрашув давомида талабаларга Сенат қўмиталари фаолияти, ялпи мажлисларни ўтказиш тартиби, қонунларни кўриб чиқиш ва маъқуллаш босқичлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси аъзоси сенатор Малика Кадирханова томонидан ёшлар сиёсати соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва янги ташаббуслар хусусида атрофлича фикр билдирилди.
Очиқ ва самимий руҳда кечган мулоқотда ёшлар ўз таклиф ва ташаббусларини илгари сурди, уларни қизиқтирган саволларга жавоб олди. Бундай учрашувлар ёшларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, сиёсий жараёнларда фаол иштирокини таъминлаш ва қонун ижодкорлигида уларнинг овозини кучайтиришга хизмат қилади.

Члены «Молодежного крыла» УзЛиДеП ознакомились с деятельностью Сената
По инициативе Ташкентского городского совета УзЛиДеП и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в рамках проекта «Роль молодежи в Парламенте» организована встреча для членов «Клуба волонтеров» при «Молодежном крыле» партии. В ходе мероприятия 65 активистов получили возможность ознакомиться с деятельностью Сената, законотворческим процессом и проводимой работой по социально-экономическому развитию регионов.
В рамках встречи студентам была представлена подробная информация о деятельности комитетов Сената, порядке проведения пленарных заседаний, а также об этапах рассмотрения и одобрения законов. Кроме того, член Комитета по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта сенатор Малика Кадирханова подробно рассказала о реформах и новых инициативах в сфере молодежной политики.
В ходе диалога, прошедшего в открытой и дружелюбной атмосфере, молодежь выдвинула свои предложения и инициативы, получив ответы на интересующие вопросы. Подобные встречи способствуют повышению правовой культуры молодежи, обеспечению ее активного участия в политических процессах и усилению голоса молодых граждан в законотворчестве.