O'zLiDeP ва Туркиянинг “Адолат ва тараққиёт” партияcи ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитасида Туркиянинг “Адолат ва тараққиёт” партияси раиси ўринбосари З.Сиракая бошчилигидаги делегацияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Туркия делегацияси таркибига шунингдек,  “Адолат ва тараққиёт” партияси раисининг туркийзабон давлатлар билан ўзаро ҳамкорлик масалалари бўйича ўринбосари К. Зорлу ва бошқа бир қатор расмий вакиллар кирган.
Меҳмонларни кутиб олар экан, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал демократик партияси Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси А.Хаитов икки давлат ўртасидаги муносабатлар изчил тараққий этиб  бораётганлигига урғу берди. Туркия Ўзбекистон мустақиллигини биринчи бўлиб тан олган давлат экани эътироф этилиб, мазкур тарихий воқеадан буён Туркия ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстона алоқалар барча йўналишларда ривожланиб бораётганини урғулади. “Айниқса, - дея таъкидлаб ўтди А.Хаитов, - ушбу муносабатлар кейинги саккиз йил ичида мутлақо янги сифат даражасига чиқди. Мамлакатимизда турк ҳамкорлар билан бирга 100дан зиёд қўшма лойиҳалар самарали амалга оширилмоқда. Шунингдек, умумий қиймати 10 миллиард доллар бўлган истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилганлиги, ўзаро савдо ҳажми тобора ошиб бораётгани ҳам бунга яққол мисол бўлади. Қолаверса, икки давлатнинг халқаро тузилмалар  доирасидаги фаолияти, хусусан, Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги самарали фаолияти икки халқни бир-бирига яқинлаштиришга хизмат қилмоқда”.
Партия етакчисининг таъкидлашича, ушбу муносабатлар асосида икки давлат раҳбарлари - Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўған ўртасидаги ўзаро ишончга асосланган муносабатлар турган бўлиб, айнан шу муносабатлар Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликнинг барча йўналишларида жадал ривожланиб боришига мустаҳкам асос яратмоқда.
Учрашувда сўз олган Туркиянинг “Адолат ва тараққиёт” партияси раиси ўринбосарлари З.Сиракая ва К.Зорлу ўз чиқишларида Ўзбекистон билан икки томонлама муносабатлар Туркия халқаро муносабатларида ҳамиша муҳим ўрин тутиб келгани, бу нафақат Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда жойлашган ўзига хос ўрни, балки икки халқни юз йиллар давомида бирлаштириб турган тарихи билан ҳам боғлиқлигига урғу бердилар. Икки мамлакат етакчилари мустаҳкам асосини яратиб берган ўзаро яқинлик йўналишидаги саъй-ҳаракатларда Ўзбекистон ва Туркия етакчи сиёсий кучлари ҳам ўз ҳиссасини қўшиши мақсадга мувофиқлигига эътибор қаратиб ўтдилар.
Учрашувда партиялараро алоқаларни мустаҳкамлаш ушбу мақсадларга эришишда муҳим восита эканига урғу берилди. Ҳар икки партиянинг аҳоли фаровонлигини ошириш, мамлакатлар ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ривожланишини таъминлаш йўлидаги ҳаракатлари бир-бирига уйғунлиги, уларни амалга оширишда халқаро ҳамкорлик механизмларини ишга солиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлиги қайд этилди.
Учрашув якунида икки партия ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва унга аниқ мазмун бағишлаш мақсадида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланди.
Мазкур ҳужжат доирасида партиявий қурилиш масалаларида тажриба алмашиш, икки давлат парламентлари ҳамда маҳаллий вакиллик органларидаги партия депутатлик гуруҳлари ўртасида, ёшлар ва аёллар қанотлари ўртасида алоқаларни ривожлантириш масалалари кўзда тутилган. Қолаверса, икки мамлакат ҳудудлари ўртасида, тадбиркорлик субъектлари ўртасида алоқаларни ривожлантиришга кўмаклашиш, икки партия таҳлилий марказлари ўртасида ҳамкорлик муносабатларини ўрнатиш масалаларига ҳам урғу берилган.
Бундай яқин партиялараро ҳамкорлик халқларимиз ўртасидаги дўстликни янада мустаҳкамлашига ишонч билдирилди.

Подписан меморандум о сотрудничестве между УзЛиДеП и Партией справедливости и развития Турции
В Исполнительном комитете Политического совета Либерально-демократической партии Узбекистана состоялась встреча с делегацией Партии справедливости и развития Турции. Делегацию возглавлял заместитель председателя З. Сиракая. В её состав также вошли заместитель председателя по вопросам сотрудничества с тюркоязычными государствами К. Зорлу и другие официальные лица.
Приветствуя гостей, председатель Исполнительного комитета Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана А. Хаитов подчеркнул, что отношения между двумя странами динамично развиваются. Он отметил, что Турция стала первой страной, признавшей независимость Узбекистана, и с тех пор дружеские связи между Турцией и Узбекистаном развиваются во всех направлениях.
- В частности, за последние восемь лет эти отношения вышли на качественно новый уровень. С турецкими партнёрами в нашей стране успешно реализовано более 100 совместных проектов. Ярким примером этому служат также сформированный портфель перспективных проектов на общую сумму $10 млрд и постоянно растущий объём взаимной торговли. Кроме того, деятельность двух стран в рамках международных структур, в частности, их эффективное сотрудничество в рамках Организации тюркских государств, способствует сближению двух народов, — отметил А. Хаитов.
Лидер партии также подчеркнул, что в основе этих отношений лежит взаимное доверие между главами двух государств — Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, и именно эти отношения создают прочную основу для быстрого развития сотрудничества между Узбекистаном и Турцией во всех сферах.
В своих выступлениях заместители председателя Партии справедливости и развития Турции З. Сиракая и К. Зорлу отметили, что двусторонние отношения с Узбекистаном всегда занимали важное место во внешней политике Турции. Это связано не только с особым положением Узбекистана в Центральной Азии, но и с многовековой историей, которая объединяет два народа. Они подчеркнули, что ведущим политическим силам Узбекистана и Турции целесообразно внести свой вклад в усилия по сближению, прочная основа для которых была заложена лидерами двух стран.
На встрече было отмечено, что укрепление межпартийных связей является важным инструментом для достижения этих целей. Было подчёркнуто, что усилия обеих партий, направленные на повышение благосостояния населения и обеспечение социально-политического и экономического развития стран, гармонично сочетаются, а использование механизмов международного сотрудничества в их реализации выгодно обеим сторонам.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании, призванный укрепить и наполнить конкретным содержанием сотрудничество между двумя партиями.
В рамках этого документа предусмотрен обмен опытом по вопросам партийного строительства, развитие связей между партийными группами в парламентах и местных представительных органах, а также между молодёжными и женскими крыльями. Также было уделено внимание развитию связей между регионами двух стран, субъектами предпринимательства и установлению сотрудничества между аналитическими центрами обеих партий.
Была выражена уверенность в том, что такое тесное межпартийное сотрудничество ещё больше укрепит дружбу между нашими народами.
В рамках своего визита представители делегации Партии справедливости и развития посетили Законодательную палату и Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, где провели важные встречи с членами парламента. Они также ознакомились с Центром исламской цивилизации, комплексом Хазрати Имама, Мемориальным комплексом и Музеем памяти жертв репрессий.