Қашқадарёда йил якунига қадар хорижий сайёҳлар оқимини 500 мингга, маҳаллий туристларни 4 миллионга, туризм хизматлари экспорти 100 млн долларга етказилади
1492
Халқ депутатлари Қашқадарё вилоят Кенгашининг O`zLiDeP депутатлик гуруҳи йиғилишида “Янги туризм йўналишлари, хусусан, туризм қишлоғи, туризм ва гастрономик кўчалар, зиёрат туризми маршрутлари, пляж, сувда ва чўл ҳудудларида дам олиш туризми тармоғини йўлга қўйиш, вилоятда тематик туристик зоналар ва кластерларни яратиш, “Тўсиқсиз туризм”ни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан Қашқадарё вилояти ҳокимининг туризм, маданият, маданий мерос ва оммавий коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари – Туризм бош бошқармаси бошлиғининг ҳисоботи эшитилди.
Ҳисоботда таъкидланишича, туризм соҳаси бугунги кунда жаҳон иқтисодининг асосий драйверларидан бирига айланиб бормоқда. Сўнгги 3 йилда вилоятда туризм инфратузилмасини яхшилаш ҳамда яратилган имкониятлар натижасида жойлаштириш воситалари 81 тадан 327 тага, ўринлар 5 500 тага, туроператорлар сони 34 тага етди. Туризм соҳасида 2023-2024 йилларга мўлжалланган қиймати 105 млн долларлик 151 та ҳудудий инвестиция лойиҳаларидан, 93 таси тўлиқ ишга туширилди. Туризм ва ёндош соҳаларида 14 204 та иш ўрни яратилди. 2023 йилда вилоятга 2 млн 109 минг нафар маҳаллий, 222 минг нафар хорижий сайёҳлар ташриф буюриб, туризм хизматлари экспорти 45 млн долларга етказилди.
7 та туристик тоифадаги транспорт воситалари хизмати йўлга қўйилиб, умумий қиймати 16 млрд сўмлик 4 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш орқали туризм ва ёндош соҳаларда 492 нафар янги иш ўринлари яратилди. 4 июндан сайёҳлар Туркия давлатига авиқатновлар йўлга қўйилади. Шаҳрисабзда туристларни кўпроқ олиб қолишга ундайдиган жозибадор йўналишлар йўқлиги учун сайёҳлар кам келарди. Эндиликда Ҳисорак сув омбори ҳудудида 2 та 20 ўринли катерда саёҳат хизмати ташкил этилиб, янги туризм маршрути яратилиб¸ кунига 300 сайёҳга хизмат кўрсатиладиган бўлди.
Депутатлардан Исмигул Хушмуродова, Исломиддин Аброров ва бошқалар воҳада экотуризмни ривожлантириш яхши самара бериши, аммо Китобда қурилган цемент заводи экологияга қаттиқ таъсир этаётгани, бу ҳақда мутасаддиларнинг лоқайдлиги, ногиронларнинг муқаддам қадамжоларга зиёрат қилиши учун шароит йўқлиги, ички йўлларнинг таъмирталаблиги, воҳага сайёҳларни жалб этиш учун жозибадор йўналишларни кўпайтириш борасидаги ишлар етарли эмаслиги хусусида фикр-мулоҳазаларини билдиришди.

By the end of the year, the flow of foreign tourists in Kashkadarya will reach 500,000, local tourists will reach 4 million, and the export of tourism services will reach $100 million
15.06.2024
1476
At the meeting of the UzLiDeP deputy group of Kashkadarya Regional Council of People’s Deputies, the report of the Deputy Hokim of Kashkadarya Region for Tourism, Culture, Cultural Heritage and Mass Communications – Head of the Main Directorate of Tourism was heard regarding the work being carried out on the establishment of new tourism directions, in particular, tourism villages, tourism, and gastronomic streets, pilgrimage tourism routes, recreation tourism networks in a beach, water, and desert areas, creation of thematic tourist zones and clusters in the region, the development of barrier-free tourism.
According to the report, the tourism industry is becoming one of the main drivers of the world economy today. In the last three years, due to the improvement of the tourism infrastructure and the opportunities created in the region, accommodation facilities have increased from 81 to 327, the number of places has risen to 5,500, and the number of tour operators has increased to 34. 93 out of 151 regional investment projects worth $105 million in tourism for 2023-2024 have been fully launched. 14,204 jobs were created in tourism and related sectors. In 2023, 2,109,000 domestic and 222,000 foreign tourists visited the region, and the export of tourism services reached $45 million.
The service of 7 types of tourist vehicles was launched, and 492 new jobs were created in tourism and related fields by implementing four investment projects with a total cost of 16 billion UZS. Tourist flights to Türkiye will be launched from June 4. Shakhrisabz lacked attractive destinations to attract more tourists. Now, a travel service on two 20-seater boats has been organized in the territory of Hisorak Reservoir, a new tourism route has been created, and 300 tourists are served daily.
Deputies Ismigul Khushmurodova, Islamiddin Abrorov, and others said that the development of ecotourism in the oasis has a good effect, but the cement plant built in Kitab has a severe impact on the environment, the indifference of officials, the lack of conditions for people with disabilities to visit ancient places, the need for repair of internal roads, that there is not enough work to increase attractive destinations to attract tourists to the oasis.