Қашқадарёда йил якунига қадар хорижий сайёҳлар оқимини 500 мингга, маҳаллий туристларни 4 миллионга, туризм хизматлари экспорти 100 млн долларга етказилади
1492
Халқ депутатлари Қашқадарё вилоят Кенгашининг O`zLiDeP депутатлик гуруҳи йиғилишида “Янги туризм йўналишлари, хусусан, туризм қишлоғи, туризм ва гастрономик кўчалар, зиёрат туризми маршрутлари, пляж, сувда ва чўл ҳудудларида дам олиш туризми тармоғини йўлга қўйиш, вилоятда тематик туристик зоналар ва кластерларни яратиш, “Тўсиқсиз туризм”ни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан Қашқадарё вилояти ҳокимининг туризм, маданият, маданий мерос ва оммавий коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари – Туризм бош бошқармаси бошлиғининг ҳисоботи эшитилди.
Ҳисоботда таъкидланишича, туризм соҳаси бугунги кунда жаҳон иқтисодининг асосий драйверларидан бирига айланиб бормоқда. Сўнгги 3 йилда вилоятда туризм инфратузилмасини яхшилаш ҳамда яратилган имкониятлар натижасида жойлаштириш воситалари 81 тадан 327 тага, ўринлар 5 500 тага, туроператорлар сони 34 тага етди. Туризм соҳасида 2023-2024 йилларга мўлжалланган қиймати 105 млн долларлик 151 та ҳудудий инвестиция лойиҳаларидан, 93 таси тўлиқ ишга туширилди. Туризм ва ёндош соҳаларида 14 204 та иш ўрни яратилди. 2023 йилда вилоятга 2 млн 109 минг нафар маҳаллий, 222 минг нафар хорижий сайёҳлар ташриф буюриб, туризм хизматлари экспорти 45 млн долларга етказилди.
7 та туристик тоифадаги транспорт воситалари хизмати йўлга қўйилиб, умумий қиймати 16 млрд сўмлик 4 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш орқали туризм ва ёндош соҳаларда 492 нафар янги иш ўринлари яратилди. 4 июндан сайёҳлар Туркия давлатига авиқатновлар йўлга қўйилади. Шаҳрисабзда туристларни кўпроқ олиб қолишга ундайдиган жозибадор йўналишлар йўқлиги учун сайёҳлар кам келарди. Эндиликда Ҳисорак сув омбори ҳудудида 2 та 20 ўринли катерда саёҳат хизмати ташкил этилиб, янги туризм маршрути яратилиб¸ кунига 300 сайёҳга хизмат кўрсатиладиган бўлди.
Депутатлардан Исмигул Хушмуродова, Исломиддин Аброров ва бошқалар воҳада экотуризмни ривожлантириш яхши самара бериши, аммо Китобда қурилган цемент заводи экологияга қаттиқ таъсир этаётгани, бу ҳақда мутасаддиларнинг лоқайдлиги, ногиронларнинг муқаддам қадамжоларга зиёрат қилиши учун шароит йўқлиги, ички йўлларнинг таъмирталаблиги, воҳага сайёҳларни жалб этиш учун жозибадор йўналишларни кўпайтириш борасидаги ишлар етарли эмаслиги хусусида фикр-мулоҳазаларини билдиришди.

В Кашкадарье будет развиваться туризм
В Кашкадарье к концу года поток иностранных туристов будет доведен до 500 тысяч, местных туристов – до 4 миллионов человек, экспорт туристических услуг – до 100 млн долларов.
На заседании депутатской группы УзЛиДеП  в Кашкадарьинском областном кенгаше народных депутатов слушался отчет заместителя хокима Кашкадарьинской области по вопросам туризма, культуры, культурного наследия  и массовых коммуникаций – начальника главного управления туризма по созданию новых туристических направлений, туристических кишлаков, туристических гастрономических улиц, маршрутов паломнического туризма, пляжей, сети туристического отдыха на воде и в степи, организации в области тематических туристических зон и кластеров, развитию “туризма без преград».
В отчете отмечалось, что в настоящее время сфера туризма является основным драйвером экономики. В последние 3 года в результате улучшения туристической инфраструктуры в области средства размещения увеличились с 81 до 327, количество мест - до 5 500, число туроператоров - до 34. На 2023-2024 годы в туристической сфере намечена реализация 151 инвестиционного проекта в объеме 105 млн долларов, из них 93 полностью задействованы. В туристической и смежных сферах создано 14 204 рабочих места. В 2023 году область посетили 2 млн 109 тысяч местных, 222 тысячи иностранных туристов, экспорт туристических услуг доведен до 45 млн долларов.
Налажена служба транспорта 7 туристических категорий, путем реализации 4 инвестиционных проектов стоимостью 16 млрд сумов в туристической и смежной сферах создано 492 новых рабочих места. С 4 июня будут налажены туристические авиарейся в Турцию. В Шахрисабз невозможно было привлечь туристов на продолжительный срок в связи с недостатком привлекательных направлений. Теперь на территории водохранилища Хисорак организован новый туристический маршрут - туристическое обслуживание на двух 20-местных катерах, ежедневно услуги будут предоставляться 300 туристам.
Депутаты Исмигул Хушмуродова, Исломиддин Аброров и другие говорили о том, что в области можно на высоком уровне наладить экотуризм, но на экологию негативно воздействует построенный в Китабе завод по производству цемента, ответственные лица не обращают на это внимания, также лицам с инвалидностью не созданы условия для посещения священных мест, внутренние дороги не ремонтированы, работа по увеличению привлекательных направлений проводится не на должном уровне.