ЎзЛиДеП фракцияси: қонун лойиҳаси инвестициявий жозибадорликни оширишга қаратилган
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси йиғилишида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, қонун лойиҳада кўзда тутилган солиқ маъмурчилигини соддалаштириш, хусусан чет эл фуқаролари учун махсус солиқ режимининг жорий қилиниши уларнинг Ўзбекистон Республикасидан ташқарида олган даромадларини солиқдан озод қилиш имконини беради. Бу эса, мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун янада жозибадор муҳит яратишга хизмат қилади.
Шунингдек, лойиҳада саноат корхоналарида дуал таълим шаклида таҳсил олаётган ходимлар учун ижтимоий солиқ ставкаси 2030 йил
1 январга қадар бўлган даврда икки баравар камайтирилиб, амалдаги 12 фоиздан 6 фоизга туширилиши миллий иқтисодиёт учун зарур бўлган малакали кадрларни дуал таълим орқали тайёрлашни рағбатлантиришга хизмат қилади.
— Мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши мамлакатимизнинг инвестициявий жозибадорлигини оширишга, ишбилармонлик муҳитини янада яхшилашга, хорижий мутахассислар учун қулай шароитлар яратишга, меҳнат бозори талабларига мос рақобатбардош кадрлар тайёрлашга хизмат қилади, — дейди Маъруфжон Раҳмонов.
Муҳокамалардан сўнг, қонун лойиҳаси фракция аъзолари томонидан қўллаб-қувватланди.
Йиғилишда “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига давлат сирларини сақлаш фаолиятининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимча киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қонун лойиҳасига мувофиқ, ахборотлаштириш ва муҳим ахборот инфратузилмаси объектларини аттестациядан ўтказиш, киберхавфсизликни таъминлаш учун қўлланиладиган аппарат, аппарат-дастурий ва дастурий воситаларни сертификатлаштириш, давлат сирларини ташкил этувчи маълумотлардан фойдаланишга рухсат бериш тартиби ҳуқуқий жиҳатдан аниқ белгилаб қўйилмоқда.
Фракция аъзоларининг фикрича, мазкур ўзгартишлар ахборот хавфсизлигини кучайтиришга, кибертаҳдидларнинг олдини олишга ҳамда рақамли инфратузилманинг ишончли ва барқарор фаолиятини таъминлашга хизмат қилади.

Новые возможности для привлечения инвестиций
На заседании фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан во втором чтении рассмотрен проект закона «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечено, предусмотренные законопроектом меры по упрощению налогового администрирования, в частности введение специального налогового режима для иностранных граждан, позволят освободить от налогообложения доходы, полученные ими за пределами Республики Узбекистан. Это в свою очередь послужит созданию еще более привлекательных условий для иностранных инвесторов в нашей стране.
Законопроектом предусматривается в два раза снизить размер социального налога, взимаемого с заработной платы работников, обучающихся по дуальной форме образования.
Кроме того, законопроектом предлагается до 1 января 2030 года снизить в два раза ставку социального налога с действующих 12 до 6 процентов — для работников, которые обучаются по дуальной форме образования на промышленных предприятиях, что послужит стимулированию подготовки квалифицированных кадров, востребованных в национальной экономике.
— Принятие данного законопроекта послужит повышению инвестиционной привлекательности страны, дальнейшему улучшению делового климата, созданию благоприятных условий для иностранных специалистов, а также подготовке конкурентоспособных кадров, отвечающих требованиям современного рынка труда, — отметил Маъруфжон Рахмонов.
После обсуждений члены фракции поддержали законопроект.
В ходе заседания также в первом чтении рассмотрен проект закона «О внесении изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», направленный на совершенствование правовых основ деятельности по обеспечению сохранности государственных секретов».
Документом предлагается законодательно точно определить порядок проведения аттестации объектов информатизации и важной информационной инфраструктуры, сертификации аппаратных, аппаратно-программных и программных средств, применяемых для обеспечения кибербезопасности, а также порядок предоставления допуска к сведениям, составляющим государственную тайну.
По мнению членов фракции, предлагаемые изменения будут способствовать укреплению информационной безопасности, предупреждению киберугроз и обеспечению надежного и устойчивого функционирования цифровой инфраструктуры.