Shavkat Mirziyoyev namanganlik saylovchilar bilan muloqot qildi
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 27-sentabr kuni Namangan viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning Namangan viloyati bo‘yicha ishonchli vakili I.Najmiddinov ochdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Bu dastur barcha sohalarni qamrab olgan o‘nta ustuvor yo‘nalishdan iborat. Jumladan, ilm va innovatsiyalarga asoslangan yangi iqtisodiyotni barpo etish, faol tadbirkorlik va manzilli moliyaviy ko‘mak orqali kambag‘allikni qisqartirish, qishloq xo‘jaligida samaradorlikni oshirish, ta’lim sifatini kuchaytirish, aholi salomatligini mustahkamlash, hududlarni mutanosib rivojlantirish, xalqchil va insonparvar davlat boshqaruvi tizimini shakllantirish, adolat va qonun ustuvorligini ta’minlash, ochiq va pragmatik tashqi siyosat yuritish, madaniy-ma’naviy sohalarni yuksaltirish bo‘yicha rejalar begilangan.
Oxirgi besh yilda Namangan viloyatida mahalliy sanoat qariyb 2 barobarga o‘sgani, jami 277 mingta yangi ish o‘rni yaratilgani qayd etildi. Shu bilan birga, aholining yashashi va ishlashi uchun sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha dolzarb masalalar ko‘p.
Nomzodning dasturida kelgusi besh yilda Namangan viloyatida 400 mingta yangi ish o‘rni yaratish, aholi daromadini kamida 2 baravarga oshirib, kambag‘allikni 2 baravarga  qisqartirish ustuvor vazifa sifatida belgilangan.
Xususan, tadbirkorlikni rivojlantirish hisobiga 164 ming ish o‘rni tashkil etish mo‘ljallangan. Viloyatda “drayver” bo‘lgan to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat, farmatsevtika, qurilish materiallari, mebelsozlik kabi sohalarda 7 milliard dollarlik 10 mingdan ziyod investitsiya loyihasini amalga oshirish orqali 150 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Xizmatlar sohasining asosiy “o‘sish nuqtalari” ichki va tashqi turizm, savdo va logistika yo‘nalishlari bo‘lishi ta’kidlandi. Namangan viloyatini yiliga o‘rtacha 1,5 million nafar sayyohlarni qabul qiluvchi markazga aylantirish mumkinligi aytildi.
Qishloq xo‘jaligidagi islohotlar davom ettirilib, 80 mingdan ortiq kishining bandligi ta’minlanadi. 11 ming gektardan ziyod maydon aholiga ochiq tanlov asosida, uzoq muddatli ijaraga beriladi.
Ma’ruzada uy-joy qurish, yo‘l-transport va muhandislik infratuzilmasini rivojlantirish masalalariga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Qayd etilganidek, viloyatda kelgusi besh yilda jami 16 ming xonadonli 700 ta ko‘p qavatli uy quriladi. Markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 85 foizga yetkaziladi. Yangi shifoxonalar tashkil etilib, aholiga yuqori texnologik tibbiy xizmatlar ko‘rsatish ko‘lami kengaytiriladi.
Namanganda kelgusi besh yilda 7 ta oliygoh tashkil etilib, jami oliy o‘quv yurtlari soni 10 taga yetkaziladi. Ibrat ijod maktabi negizida Chet tillar oliygohi tashkil etiladi.
– Men oddiy ziyoli oilasida ulg‘ayganman, inson hayotda o‘z maqsadiga erishish uchun tinimsiz harakat qilishi, qiyinchilik va muammolardan qo‘rqmasligi kerakligini chuqur anglayman. Bu borada butun xalqimiz qatori yuragi toza, oqko‘ngil namanganlik yurtdoshlarimizning ishonchi va yordamiga tayanaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda partiya vakillari so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida Shavkat Mirziyoyev nomzodini qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi va boshqalarni ham shunga da’vat etdi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с наманганскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 сентября встретился с избирателями Наманганской области.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в Наманганской области И.Нажмиддинов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе.
Программа состоит из десяти приоритетных направлений, охватывающих, в частности, вопросы построения новой экономики, основанной на науке и инновациях, сокращения бедности за счет активного предпринимательства и адресной финансовой поддержки, повышения эффективности в сельском хозяйстве, улучшения качества образования, укрепления общественного здоровья, сбалансированного развития регионов, формирования ориентированного на народ государственного управления, обеспечения верховенства справедливости и закона, реализации открытой и прагматичной внешней политики, развития культуры и повышения духовности.
Отмечалось, что за последние пять лет объем местной промышленности в Наманганской области увеличился почти в два раза, создано в общей сложности 277 тысяч новых рабочих мест. Вместе с тем существует много актуальных вопросов, связанных с улучшением условий жизни и труда.
В программе кандидата приоритетной задачей определены создание 400 тысяч новых рабочих мест в Наманганской области, увеличение доходов населения минимум в 2 раза и сокращение бедности в 2 раза в течение следующих пяти лет.
В частности, за счет развития предпринимательства планируется создать 164 тысячи рабочих мест. Поставлена цель создать 150 тысяч новых рабочих мест за счет реализации более 10 тысяч инвестиционных проектов на сумму 7 миллиардов долларов в текстильной, кожевенно-обувной, пищевой, фармацевтической, строительной и мебельной отраслях.
Отмечалось, что основными «точками роста» сферы услуг станут внутренний и внешний туризм, торговля и логистика. Подчеркнута возможность превращения Наманганской области в туристический центр, способный принимать в среднем 1,5 миллиона туристов в год.
Реформы в сельском хозяйстве будут продолжены, в отрасли намечено обеспечить занятость свыше 80 тысяч человек. Более 11 тысяч гектаров земель будут сданы в долгосрочную аренду населению.
В докладе также были затронуты вопросы жилищного строительства, развития дорожно-транспортной и инженерной инфраструктуры. Отмечалось, что в ближайшие пять лет в области будет построено 700 многоэтажных домов на 16 тысяч квартир. Уровень централизованного питьевого водоснабжения будет доведен до 85 процентов. Откроются новые больницы, расширится масштаб оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
В ближайшие пять лет в Намангане будет открыто 7 вузов, в результате их общее количество достигнет 10. На базе творческой школы имени Ибрата планируется организовать Университет иностранных языков.
- Я вырос в обычной, образованной семье, глубоко осознаю, что человек для достижения своей цели должен неустанно трудиться, не страшиться трудностей и проблем. В этом я опираюсь на доверие и поддержку нашего народа, наших великодушных, добросердечных соотечественников-наманганцев, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии высказались в поддержку кандидатуры Шавката Мирзиёева и призвали остальных проголосовать за него на президентских выборах.