O'zLiDeP Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasidan kelib chiquvchi ustuvor vazifalarni belgilab oldi
15.11.2021, 15:21
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning lavozimga kirishish tantanali marosimiga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalari qo‘shma majlisidagi nutqidan kelib chiquvchi partiya va uning fraksiyasi oldida turgan ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Tadbirni O'zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va partiya fraksiyasi rahbari A.Haitov kirish so‘zi bilan ocharkan, Yangi O’zbekiston taraqqiyot strategiyasida ilgari surilgan takliflar bugungi kunda nafaqat yurtdoshlarimiz, balki xalqaro ekspert va kuzatuvchilar tomonidan ham e’tirof etilayotganini qayd etdi.
Yetti yo‘nalishdan iborat taraqqiyot strategiyasida adolat va qonun ustuvorligi – xalqchil davlat qurish, inson qadr-qimmatini ta’minlashning eng asosiy va zarur sharti ekanligi, milliy iqtisodiyotni, uning o‘sish sur’atlarini zamon talablari darajasida rivojlantirish ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Bugun nafaqat xalqimiz, balki xalqaro hamjamiyat ham bu – Yangi O’zbekistonni qurish yo‘lidagi eng to‘g‘ri strategiya ekanligini haqli ravishda e’tirof etmoqda.
Qayd etilganidek, bugungi kunda qaysi soha bo‘lmasin ilm-fan asosida rivojlantirilsa, mamlakat iqtisodiyoti yanada taraqqiy etib boraveradi. Shu bois, davlatimiz rahbari mamlakatimiz milliy iqtisodiyotini, uning o‘sish sur’atlarini zamon talablari darajasida rivojlantirishni, mamlakatimizdagi mavjud resurs va imkoniyatlarni safarbar etgan holda aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot hajmini yanada oshirishni maqsad qilgan.
Yig‘ilishda ayni shu masalalar haqida so‘z borar ekan, tadbirkorlik faoliyatini yanada qo‘llab-quvvatlash, soliq yukini kamaytirish, hammaga teng bo‘lgan biznes muhitini va zarur infratuzilma yaratish O'zLiDeP va uning parlamentdagi fraksiyasining doimo e’tibor markazida bo‘lishi ta’kidlandi.
Taraqqiyot strategiyasini amalga oshirishda xalq vakillari bo‘lgan deputatlar ham muhim o‘rin tutishi, Oliy Majlis faoliyatini yanada takomillashtirish, xalqimiz kutayotgan, Yangi O’zbekiston taraqqiyotini tezlashtirishga xizmat qiladigan qonunchilik konsepsiyasini ishlab chiqish va hayotga tatbiq etish, qonun ijodkorligi faoliyatini demokratlashtirish va ularning ijrosini ta’minlashga qaratilgan parlament nazoratini kuchaytirishga ustuvor ahamiyat berilishi qayd etildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari tomonidan kambag‘allikni qisqartirish, mahalla tizimini isloh qilish, har bir mahallada hokim yordamchisi lavozimini joriy etish borasidagi tashabbus ilgari surildi. Mahalla – jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tom ma’noda tayanch bo‘g‘iniga aylanishi uchun partiya va uning deputatlik korpusi bu borada belgilangan vazifalar ijrosini to‘liq ta’minlashni o‘z zimasiga olishi zarurligi ta’kidlandi.
Mamlakatimizning har bir viloyatiga budjetdan 30 trln.dan 70 trln.gacha mablag‘ ajratilmoqda. Bu mablag‘larni to‘g‘ri sarflanishi ham doimiy nazoratda bo‘lishi kerakligi aytildi.
Respublika bo‘ylab o‘tkazilgan saylovoldi uchrashuvlarida xalqimiz Prezidentimizga 140 dan ziyod taklif bildirdi. Bundan tashqari ishonchli vakillarga ham ko‘plab takliflar kelib tushdi. Ushbu takliflar orasida qonunchilikka va hatto Konstitutsiyamizning ayrim moddalariga tegishli qo‘shimcha va o‘zgartirish kiritishga qaratilgan takliflar ham bor. Partiya xalqimiz tomonidan bildirilgan bu kabi takliflarni chuqur o‘rganib, ularni hayotga tadbiq  etishga alohida e’tibor qaratadi.
Bundan tashqari, “Yangi O’zbekiston massivlari”ni barpo etish, bu orqali kelgusi besh yilda 250 mingdan ziyod xonadon qurish borasidagi tashabbus ilgari surildi. Bu nafaqat olis qishloqlarning qiyofasini o‘zgartiradi balki, yoshlarimiz uchun yuz minglab ish joyi, tadbirkorlarimiz uchun esa yangi imkoniyat eshigini ochadi. Qolaversa, iqtisodiy o‘sish uchun muhim drayver bo‘lib xizmat qiladi.
Yangi taraqqiyot strategiyasida ilm-fan asosida Uchinchi Renessans poydevorini qurish eng muhim vazifa qilib belgilandi. Oliy ta’limga qamroni 50 foizga chiqarish vazifasini qo‘yildi. Har bir viloyatda yangi oliygohlarni qurish maqsad qilindi. Nafaqat xalqimiz, balki xalqaro hamjamiyat ham bu – Yangi O’zbekistonni qurish yo‘lidagi eng to‘g‘ri strategiya ekanligini e’tirof etmoqda.
Partiya dasturidagi davlat xususiy sheriklikni rivojlantirish orqali zamonaviy tibbiyot, xususan tibbiy sug‘urtani rivojlantirish borasidagi vazifalar ijrosi ham doimiy nazoratida bo‘lishi lozimligi aytib o‘tildi.
Murakkab pandemiya davrida o‘zini to‘la oqlagan “Temir daftar”, “ayollar, yoshlar va mehr daftarlari” asosidagi ulkan reja va dasturlarni izchillik bilan hayotga tadbiq etish partiya faoliyatining dasturilamal vazifasi bo‘lib qoladi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish borasida belgilangan dolzarb vazifalar ijrosini ta’minlash ham partiyaning e’tibor markazida bo‘lishligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish so‘ngida partiya rahbari O’zbekiston Liberal-demokratik partiyasi tashkil etilganining 18 yilligi munosabati bilan millionlab a’zolari bo‘lgan barcha partiyadoshlarni tabrikladi.

15 ноября 2021 года состоялось очередное заседание Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана. На мероприятии обсуждены приоритетные задачи партии и ее фракции в Законодательной палате, исходящие из выступления вновь избранного Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии вступления в должность на совместном заседании палат Олий Мажлиса.
Открывая заседание, председатель Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП А.Хаитов отметил, что предложения, выдвинутые в Стратегии Нового Узбекистана, получили достойное признание не только со стороны наших соотечественников, но и широкого круга международных экспертов и наблюдателей. В этом важном концептуальном документе в целях последовательности и непрерывности преобразований в качестве главной выдвинута идея «От Стратегии действий – к Стратегии развития», где высшей ценностью определены права и свободы, законные интересы каждого гражданина страны.
Подчеркнуто, что Стратегия развития Нового Узбекистана положило начало новому этапу национального развития, когда деятельность страны, в том числе, УзЛиДеП, организуется на основе нового принципа: «человек - общество - государство». В состоящей из семи направлений, в данной Стратегии намечены такие приоритетные задачи как: обеспечение законных интересов и благополучия каждого своего гражданина, справедливости и верховенства закона, развитие национальной экономики, наращивание темпов ее роста, реализация справедливой социальной политики, обеспечение качественного образования и воспитания как важнейшего фактора развития человеческого капитала и т.д. Сегодня и наш народ, и международное сообщество по праву признают, все это наилучшая стратегия по пути строительства Нового Узбекистана.
На мероприятии отмечалось, что экономика страны будет развиваться при условии развития всех сфер на научной и инновационной основе. Так, глава государства наметил такие задачи, как развитие национальной экономики на уровне современных требований, увеличение объема валового внутреннего продукта на душу населения при мобилизации всех ресурсов и возможностей страны.
Участники заседания в свете намеченных задач говорили о том, что в центре внимания УзЛиДеП, ее фракции в парламенте, будут такие вопросы, как дальнейшая поддержка предпринимательства, снижение налоговой нагрузки, дальнейшее развитие свободного гражданского общества, наращивание темпов роста экономики, развития человеческого капитала, защита прав человека, создание доступной для всех инфраструктуры и т.д.
Подчеркнуто, что депутаты фракции УзЛиДеП как представители народа должны играть важную роль в реализации стратегии развития и дальнейшего совершенствовании деятельности Олий Мажлиса, демократизации законотворческой деятельности, усилении парламентского контроля, использования права законодательной инициативы, направленной на претворение в жизнь ожиданий и чаяний народа, служащих ускорению строительства Нового Узбекистана.
В рамках идеи Главы государства по сокращения бедности, реформирования системы махалли, введение в ней должности помощника хокима отмечалось, для преобразования махалли в центральное звено общественного управления и контроля, УзЛиДеП и ее депутатский корпус берут на себя обязательства по полному решению намеченных в этом направлении задач.
На каждую область страны из бюджета выделяются средства от 30 до 70 трлн. сумов. Учитывая это, участники мероприятия говорили о необходимости эффективного и целевого применения этих средств.
Также, в ходе проводившихся в масштабе республики предвыборных встречах от народа Президенту поступило более 140 предложений. Много предложений поступило и доверенным лицам, в частности, предложения о внесении некоторых дополнений и изменений в законодательство и даже в Конституцию. Партия будет подробно изучать эти предложения и рассматривать возможность их внедрения в жизнь.
Была затронута и идея о создании «массивов Нового Узбекистана», и соответственно, строительства в последующие пять лет более 250 тысяч жилых домов. По мнению участников заседания, это не только изменит облик отдаленных кишлаков и населенных пунктов, но и предоставит новые возможности для предпринимателей и трудоустройства сотен тысяч молодых людей. Вместе с тем, это станет важным драйвером экономического роста страны.
В новой стратегии развития намечена еще одна важная задача - формирование на научной основе фундамента Третьего Ренессанса. Намечается увеличение охвата молодежи высшим образованием до 50 процентов, строительство новых вузов в каждом регионе.
На мероприятии отмечалось, что одной из программных задач партии должно стать осуществление регулярного контроля за исполнением развития современной медицины, медицинского страхования посредством развития государственно-частного партнерства.
Программной задачей партии будет оставаться и проведение работы по реализации планов, на основе полностью оправдавших себя в период пандемии программ «Железной», «Женской» и «Молодежной» тетрадей, а также дальнейшему развитию предпринимательства.
В завершение Председатель партии поздравил многотысячную ряды однопартийцев и сторонников с 18-летием образования Либерально-демократической партии Узбекистана.