Dehqonobodda suv ta’minoti qachon yaxshilanadi?
Xalq deputatlari Dehqonobod tuman kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhi yig‘ilishida tuman “Suvoqova” MChJ rahbari Suyun Allanazarovning o‘tgan yarim yilda jamiyat tomonidan aholini ichimlik suv bilan ta’minlash borasidagi ishlar yuzasidan hisoboti eshitildi. Hisobotda ta’kidlanishicha, tumanda 13 foiz aholigina  markazlashgan suv ta’minotiga ega bo‘lib, qolgan 53 foizi maxsus texnikalar yordamida tashib, 35 foizi esa daryo va buloqlardan iste’mol qilishadi. Investitsiya dasturi doirasida 3 ta ob’ektda suv quvurlari tortish ishlari davom etmoqda.
Prezidentimiz tashrifi chog‘ida 9 ta MFYga qo‘shimcha suv quvurlari tortish ko‘rsatmasi berilgan edi. Oradan to‘rt oy o‘tgan bo‘lsa-da,  amaliy natijalar ko‘rinmayapti. Nurli kelajak, Boyqo‘rg‘on, Otkamar, Qizilcha mahalla fuqarolar yig‘inlari aholisini ish bilan ta’minlash borasida  ishlar  boshlangan. Biroq Bozortepa, Chashmaimiron, Oqrabot, Otkamar, Qizilcha MFY aholisini suv bilan ta’minlash yuzasidan qilinishi kerak bo‘lgan qurilish ishlari hattoki moliyalashtirilgan  ham emas. “Obod qishloq” dasturi doirasida “Aerodrom” MFYdagi 1006 xonadon ahlini suv bilan ta’minlash uchun ajratilgan mablag‘  350 xonadon uchun suv quvurlari tortishga ham yetmaydi. Suv ta’minoti og‘ir bo‘lgan 10 ta hudud aholisini  ichimlik suv bilan ta’minlash ishlarini amalga oshirish uchun mablag‘ ajratish paysalga solinmoqda.
So‘zga chiqqan deputatlardan O’zLiDeP tuman kengashi raisi Alisher Xolmirzayev, Ilyos G’ofurov va boshqalar amalga oshirilgan ishlar mutlaqo talabga javob bermasligini ta’kidlab, jamiyat rahbariyati o‘z vazifasiga mas’uliyatsizlik bilan qarayotganligini aytib o‘tdilar. Yig‘ilish so‘ngida aholini ichimlik suv bilan ta’minlash yuzasidan hisobotni deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishlaridan birida qayta eshitish yuzasidan kelishib olindi.

Когда в Дехканабаде будет на должном уровне обеспечено водоснабжение?
На заседании депутатской группы УзЛиДеП в Дехканабадском районном кенгаше народных депутатов был засшлушан отчет руководителя районного ООО “Сувокова” Суюна Алланазарова о проведенной в прошедшем полугодии работе общества по обеспечению населения питьевой водой. Как отмечалось в отчете, централизованным водоснабжением обеспечено всего 13 процентов населения, 53 процента обеспечиваются привозной водой, 35 процента используют воду рек и родников. В рамках инвестиционной программы на 3 объектах продолжается прокладка водопровода.
В ходе визита Президент дал указание по прокладке дополнительного водопровода в 9 СГМ. Прошло четыре месяца,ь но практические результаты не наблюдаются. Начата работа по  трудоустройству населения сходов граждан махаллей Нурли келажак, Бойкургон, Откамар, Кизилча. А на строительную  работу по обеспечению водой жителей СГМ Бозортепа, Чашмаимирон, Окработ, Откамар, Кизилча не выделены средства. Средств, выделенных в рамках программы “Обод кишлок” на обеспечение водопроводом 1006 домов в СГМ “Аэродром” не хватит даже для прокладки водопровода в 350 домов. Вопрос о выделении средств на обеспечение питьевой водой населения 10 территорий со сложным водоснабжением все время отодвигается на задний план
Выступившие председатель районного кенгаша УзЛиДеП Алишер Холмирзаев, депутат Илёс Гофуров и другие отметили, что проводимая работа не соответствует требованиям, руководство Общества безответственно относится к исполнению своих обязанностей. Принято решение о повторном слушании отчета по обеспечению населения питьевой водой на очередном заседании депутатской группы.