Mamlakatlar hamda mintaqalar orasida hamkorlik ko‘prigi
Afrika va Osiyo o‘rtasida strategik mavqega ega bo‘lgan Misr O’rta yer dengizidan Hind okeaniga Suvaysh kanali orqali suv transportining o‘tishini ta’minlaydi. Qizig‘i shundaki, Misrning ko‘p sohalarda barqaror rivojlanishi, mavjudligi suv resurslariga bog‘liq bo‘lgan Nil daryosining nazorati bilan bog‘liq. Xususan, Suvaysh kanali iqtisodiy zonasi O’zbekiston mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqishga xizmat qilishi mumkin. O’zbekiston va Misrni, garchi oradagi masofa uzoq bo‘lsa-da, tarixiy-madaniy mushtaraklik va an’anaviy do‘stlik birlashtirib turadi. Misrning “Nazar-2030” strategik rejasi va Yangi O’zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar bir-biriga hamohandir.
Bugungi kunda ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi mustahkam ishonchli va do‘stona munosabatlar O’zbekiston bilan Misr o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qilmoqda. Ikki davlat Prezidentlarining 2018 yildagi uchrashuvi O’zbekiston va Misr hamkorligi uchun tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi. Uchrashuvda erishilgan kelishuvlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy, ilm-fan va turizm hamda xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni jadal rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratdi.
Har ikki davlat xalqaro maydonda faol hamkorlik qilib, bir-birini qo‘llab-quvvatlamoqda. Misr – arab davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib, mamlakatimiz mustaqilligini tan olgan davlat sifatida tarixga kirgan. O’zbekiston Misr bilan xalqaro maydonda ilk diplomatik aloqalarni yo‘lga qo‘ygan davrdan boshlab, to hozirgi vaqtga qadar ishonchli hamkor ekanligini namoyon etdi.
O’zbekiston va Misr Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT), Islom hamkorlik tashkiloti (IHT), Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida hamkorlikni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Bularning barchasi O’zbekiston Misrni nafaqat Afrika mintaqasi va xalqaro maydondagi muhim hamkor, balki arab-musulmon olamining yetakchi davlatlaridan biri sifatida yaxshi bilishining isbotidir.
Madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik ham ahamiyatga molik. Movarounnahr va Misr diyorida yashab ijod qilgan ulug‘ bobokalonlarimizning noyob ilmiy-ma’rifiy merosi butun musulmon olamining bebaho boyligidir. Buyuk ajdodimiz Ahmad Farg‘oniy Misrda yashab, o‘lmas kashfiyotlar qilgan. Misrning Al-Azhar universiteti va boshqa ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan O’zbekiston xalqaro Islom akademiyasi, Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Islom sivilizatsiyasi markazi o‘rtasida faol hamkorlik o‘rnatilgan.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifi chog‘ida shu va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi. To‘liq ishonch bilan qayd etish mumkinki, davlat rahbarlarining muloqoti ikki tomonlama hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish uchun asos bo‘ldi. Fikrimizcha, bu yaqin kelajakda siyosat, xavfsizlikni ta’minlash, savdo va sanoat kooperatsiyasi sohalaridagi hamkorlikni tubdan kengaytirish hamda madaniy-gumanitar va ta’lim aloqalarini mustahkamlashga hizmat qiladi. Tomonlar, shuningdek, korrupsiyaga, xavfsizlik sohasidagi zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashishda tajriba almashishdan, Afg‘onistonni barqarorlashtirish va qayta tiklash bo‘yicha xalqaro tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Shavkat Mirziyoyevning Misrga tashrifi doirasida qator hujjatlar imzolandi. Davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniyat va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan Qo‘shma bayonotni qabul qildilar. Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari, O’zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va Misr Investitsiyalar bo‘yicha bosh boshqarmasi o‘rtasida imzolangan hamkorlikka oid hujjatlar shular jumlasidandir.
O’z navbatida, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish muhimligini alohida ta’kidlash joiz. Savdo-iqtisodiy aloqalar haqida gapiradigan bo‘lsak, 2021 yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 33,9 million dollarni tashkil etgan. 2022 yilning oxiriga kelib bu ko‘rsatkich 37,3 million dollarni tashkil qilganini qayd etish mumkin. O’zbekistonda Misr kapitali ishtirokida 12ta qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu ko‘rsatkichlar va mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar hajmini qoniqarsiz deb baholash mumkin.
So‘nggi tashrif doirasida yangi imkoniyatlar yaratilib, tovar ayirboshlash hajmini o‘n barobarga oshirish uchun zaxiralar belgilab berildi. O’zaro investitsiyalar jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratishga kelishib olindi. Ikki mamlakat iqtisodiyotlari bir-birini to‘ldirib turuvchi xususiyatga ega ekanidan kelib chiqib, beshta aniq yo‘nalishda – gaz-kimyo, to‘qimachilik, elektrotexnika, zargarlik va farmatsevtika tarmoqlarida hamkorlik qilish choralari belgilab olindi. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va yuqori rentabelli qo‘shma ishlab chiqarishlar tashkil etish maqsadida O’zbekistondagi erkin iqtisodiy zonalar imkoniyatlaridan foydalanish taklif qilindi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish joizki, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirishning muhim omili tashqi bozorlarga tez va qulay chiqishni ta’minlaydigan transport yo‘laklarini rivojlantirish hisoblanadi. Energetika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, O’zbekiston va Misrni bog‘lab turgan transport yo‘laklarini rivojlantirish choralari alohida muhokama qilindi. O’zbekiston Misr mahsulotlarini Markaziy Osiyo, Misr esa Afrika qit’asi bozorlariga eksport qilishda o‘ziga xos ko‘prik vazifasini o‘tay oladi. Xususan, Suvaysh kanali iqtisodiy zonasi O’zbekiston mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqishga xizmat qilishi mumkin.

Египет занимает стратегическое положение между Африкой и Азией, обеспечивая проход водного транспорта из Средиземного моря в Индийский океан через Суэцкий канал. Интерес представляет то, что устойчивое развитие Египта во многих сферах связана с контролем Нила, от водных ресурсов которого зависит его существование. Несмотря на большое расстояние между Узбекистаном и Египтом, нас объединяет историческая и культурная общность, узы искренней дружбы. Можно проследить общность проводимых реформ в рамках египетского стратегического плана «Видение – 2030» и Стратегии развития Нового Узбекистана.
На сегодня Узбекистан и Египет связывают доверительные и дружеские отношения, сложившиеся между главами двух государств, что способствует дальнейшему расширению связей между странами. Встреча президентов двух государств в 2018 году имела историческое значение для сотрудничества Узбекистана и Египта, так как достигнутые тогда договоренности создали прочную основу для стремительного развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурной, научной и туристической сферах и в области безопасности.
Обе наши страны активно взаимодействуют и поддерживают друг друга на международной арене. Подчеркнем, что Египет вошел в историю как одна из первых арабских стран, признавших независимость нашей страны. С момента установления дипломатических отношений Узбекистан и Египет зарекомендовали себя как надежные партнеры во всех сферах взаимодействия.
Узбекистан и Египет уделяют особое внимание дальнейшему развитию сотрудничества в рамках таких международных организаций, как Организация Объединенных Наций (ООН), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС). Все это позволяет говорить о том, что Узбекистан видит в Египте не только важного партнера в африканском регионе и на международной арене, но и одной из ведущих стран арабского и мусульманского мира. Двусторонние отношения строятся на принципах многовековой дружбы, глубокого уважения и учета взаимных интересов.
Обращает на себя внимание узбекско-египетское сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере. Уникальное научно-образовательное наследие и труды прадедов, живших и творивших в Мавераннахре и Египте, являются бесценным богатством не только наших народов, но и всего мусульманского мира. Великий предок Ахмад Фергани жил в Египте и совершил беспрецедентные открытия. В современный период налажено активное взаимодействие между египетским университетом Аль-Азхар и другими научно-исследовательскими учреждениями, Международной исламской академией Узбекистана, Международным научно-исследовательским центром имама Бухари и Центром исламской цивилизации.
Эти и другие вопросы были рассмотрены в ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Арабскую Республику Египет. С полной уверенностью можно выделить, что прошедший диалог глав государств стал основой для вывода двусторонних отношений на новый уровень всеобъемлющего партнерства. На наш взгляд, в ближайшей перспективе это приведет к расширению взаимодействия в сферах политики, обеспечения безопасности, торговли и промышленной кооперации, а также наращиванию культурно-гуманитарных и образовательных связей. Также выражена заинтересованность в обмене опытом борьбы с коррупцией, противодействия современным вызовам и угрозам безопасности, взаимной поддержке международных инициатив по стабилизации и восстановлению Афганистана.
В рамках визита Шавката Мирзиёева в Египет были подписаны ряд документов, в частности, Совместное заявление, направленное на расширение сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурной и образовательной сферах, о развитии взаимодействия между министерствами иностранных дел, министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и главным управлением по инвестициям Египта и т.д.
Со своей стороны, особо выделим важность развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Например, говоря о торгово-экономических отношениях можно выделить, что если в 2021 году взаимный товарооборот составил 33,9 млн долларов, то к концу 2022 года - 37,3 млн долларов. В Узбекистане действуют 12 совместных предприятий с участием египетского капитала. Эти показатели и объемы экономических отношений между странами можно оценить как не удовлетворительными.
Прошедший визит создал новые возможности и выявил резервы для увеличения объема товарооборота до десяти раз. Так, достигнуты договоренности о создании благоприятных условий для привлечения взаимных инвестиций. С учетом взаимодополняющего характера экономик двух стран определены 5 конкретных направлений взаимодействия в газохимической, текстильной, электротехнической, ювелирной и фармацевтической отраслях. Для развития промышленной кооперации и налаживания высокорентабельных совместных производств предложено использовать возможности имеющихся в Узбекистане свободных экономических зон.
В завершении отметим, что важным фактором наращивания двусторонней торговли является развитие транспортных коридоров, обеспечивающих быстрый и удобный выход на внешние рынки. Отдельно обсуждены перспективы реализации совместных проектов в энергетическом секторе, а также меры по развитию транспортных маршрутов, связывающих Узбекистан и Египет. Узбекистан, на наш взгляд, может выступать своеобразным мостом в экспорте египетской продукции на рынки Центральной Азии, а Египет - на рынки Африканского континента. В частности, экономическая зона Суэцкого канала могла бы способствовать экспорту узбекской продукции на мировой рынок.