O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Pekinda qishki Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi
08.02.2022, 09:14
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahrida XXIV qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Tadbir xorijiy davlatlar yetakchilari, rasmiy delegatsiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida Pekindagi “Qush uyasi” milliy stadionida bo‘lib o‘tdi.
Marosim badiiy dasturi XXR Raisi Siz Szinpin tomonidan ilgari surilgan «Insoniyat umumiy taqdiri hamjamiyati» konsepsiyasini o‘zida mujassam etgan bo‘lib, Xitoy xalqining qadimiy tarixi va boy madaniyati, jahon iqtisodiyoti peshqadami sifatida erishayotgan ulkan muvaffaqiyat va yutuqlari, xalqaro olimpiya harakatining ruhi va qadriyatlarini aks ettirdi.
So‘ng Millatlar paradi bo‘lib o‘tdi. Qishki Olimpiadada ishtirok etayotgan mamlakatlarning sport delegatsiyalari, shu jumladan O‘zbekiston jamoasi stadion bo‘ylab yurdi. O‘yinlarda yurtimizdan qatanashayotgan tog‘ chang‘ichisi Komiljon To‘xtayev O‘zbekiston davlat bayrog‘ini tantanali ko‘tarib o‘tdi.
Yorqin sport bayrami avjida Olimpiya olovi yoqildi. Marosim bayramona mushakbozlik bilan yakunlandi.
4-20 fevral kunlari o‘tkaziladigan Olimpiya musobaqalarida sportning 15 ta yo‘nalishi bo‘yicha 109 ta medallar to‘plami o‘ynaladi, ular uchun dunyoning 95 mamlakatdian 4 mingdan ziyod sportchi kurashadi.

President of Uzbekistan attends the opening ceremony of the Beijing 2022 Winter Olympic Games
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the opening ceremony of the XXIV Winter Olympic Games in Beijing.
The event was held at the Beijing National Stadium “Bird’s Nest” with the participation of leaders of foreign countries, official delegations and international organizations.
The program of the ceremony, the main slogan of which became the concept “Together for a shared future” put forward by President Xi Jinping, embodied the ancient history and rich culture of the Chinese people, the colossal success and achievements of the country as a leader of the world economy, the spirit and values of the global Olympic movement.
The Parade of Nations took place. Sports delegations of the participating countries of the Winter Olympics, including Uzbekistan, which is represented by alpine skier Komiljon Tukhtayev, marched into the stadium. He solemnly carried the National Flag of Uzbekistan.
The lighting of the Olympic Flame became the culmination of the colorful festival. The ceremony ended with a festive salute.
Over 4,000 athletes from 95 countries will compete for 109 sets of medals in 15 sports disciplines at the Olympics to be held on 4-20 February.