O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilarining muzokaralari yakunlari bo‘yicha mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni va ushbu mamlakat delegatsiyasi a’zolarini mehmondo‘st O‘zbekistonga tashrifi bilan qutlab, Tojikiston bizning asrlar sinovidan o‘tgan yaqin qo‘shnimiz, sodiq do‘stimiz va ishonchli strategik sherigimiz ekanini yana bir bor ta’kidladi.
- O‘zbekiston xalqi birodar tojik xalqi bilan tarix, madaniy-ma’naviy meros va ajdodlarimizning ezgu an’analari mushtarakligiga asoslangan do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini qadrlaydi. Yorug‘ kunlarda ham, sinovli damlarda ham biz doimo yelkama-yelka turganmiz, bir-birimizni qo‘llab-quvvatlaganmiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan ikki tomonlama munosabatlarda haqiqatdan katta marralarga erishishga, ularni juda yuqori darajaga ko‘tarishga muvaffaq bo‘linganini ta’kidladi.
- Aynan shu tufayli bugun chinakam tarixiy ahamiyatga ega qaror qabul qilindi. Biz Abadiy do‘stlikni mustahkamlash va ittifoqchilik to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
- O‘zbekiston Prezidenti mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasini Tojikistonda juda qadrlashadi. Joriy yil oktyabr oyida Tojikiston va O‘zbekiston diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining o‘ttiz yilligini nishonlaydilar. Ahamiyatlisi, biz uchun muhim bo‘lgan aynan shu yilda munosabatlarimizni ittifoqchilik darajasiga ko‘tarish bo‘yicha tarixiy qaror qabul qildik, - dedi Emomali Rahmon.
Keyingi yillarda ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi qariyb 40 barobarga, joriy yil boshidan esa 35 foizga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tashrif arafasida Dushanbe shahrida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, Toshkent shahrida esa biznes forum o‘tkazilib, ularning yakunida qiymati 1 milliard dollardan ziyod salmoqli hujjat va shartnomalar imzolandi, sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Shu yil 20 iyun kunidan boshlab Toshkent-Dushanbe yo‘nalishida yo‘lovchi poyezdining qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.
Tomonlar yangi tranzit yo‘laklarini shakllantirish va zamonaviy logistika infratuzilmasini yaratish, havo, temir yo‘l transporti va avtobuslar qatnovini ko‘paytirish, birgalikda agroklasterlar va zamonaviy ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash va uchinchi mamlakatlar bozorlariga chiqishga kelishib oldilar.
Energetika va suvdan oqilona foydalanish borasida samarali hamkorlik uchun noyob imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Shu munosabat bilan Tojikiston Prezidentining Muzliklarni asrash xalqaro fondini tashkil etish va 2025 yilni Muzliklarni himoya qilish xalqaro yili deb e’lon qilish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Muzokaralarda parlamentlararo muloqot va xalq diplomatiyasini yanada kengaytirish, hududlararo aloqalarni rivojlantirish va madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
- Birodar xalqlarimizni o‘zaro boyitish va yaqinlashtirishga, mamlakatlarimiz rivojiga munosib hissa qo‘shayotgan milliatlarimizning ko‘p sonli vakillari bizni birlashtiruvchi omil bo‘lib xizmat qilmoqda. Biz milliy madaniy markazlarning muvaffaqiyatli faoliyati uchun bundan buyon ham zarur sharoitlar yaratishga tayyor ekanimizni tasdiqladik, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Bundan tashqari, O‘zbekiston har yili Tojikiston fuqarolari uchun ajratiladigan ta’lim grantlari sonini ko‘paytirmoqchi.
Mamlakatlarimizda kino, madaniyat kunlari va turli festivallarni muntazam o‘tkazib borish davom ettiriladi.
Ma’lumki, joriy yilda buyuk shoirlarimiz Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning yaqin do‘stligiga bag‘ishlangan qo‘shma filmni suratga olish boshlanadi.
- O‘ylaymanki, film namoyishi davlatlarimiz o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning 30 yilligini keng nishonlash doirasida uzoq kutilgan voqea bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlarining alohida ahamiyatini, xalqaro tashkilot va tuzilmalar doirasida konstruktiv muloqot va o‘zaro ko‘makni davom ettirish zarurligini qayd etdilar.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning tarixiy tashrifi natijalari, hech shubhasiz, xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, o‘zaro anglashuv va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Following the talks between the leaders of Uzbekistan and Tajikistan, a briefing was held for representatives of local and foreign media.
Sincerely welcoming President Emomali Rahmon and members of Tajikistan delegation to the hospitable Uzbek land, President Shavkat Mirziyoyev noted that Tajikistan is a close neighbor, a true friend and a reliable strategic partner that has been tested for centuries.
“People in Uzbekistan sincerely value the friendship and good neighborliness with the fraternal Tajikistan people, which are based on a common history, spiritual and cultural heritage and good traditions of ancestors. We have always stood shoulder to shoulder, supported each other, both on bright days and in times of trial”, the President of Uzbekistan said.
He emphasized that thanks to joint efforts in bilateral relations, it was possible to achieve truly breakthrough results, to raise them to the highest level.
“It is thanks to this that a truly fateful decision was made today. We have signed a historic Declaration on Strengthening Eternal Friendship and Alliance”, Shavkat Mirziyoyev said.
“The personal contribution of the President of Uzbekistan to the development of good-neighborly relations between Tajikistan and Uzbekistan is highly appreciated in Tajikistan. In October this year, Tajikistan and Uzbekistan celebrate the thirtieth anniversary of the establishment of diplomatic relations. It is significant that in the anniversary year for us we decided historical significance – to raise the level of our relations to an alliance”, Emomali Rahmon said.
It was noted with satisfaction that in recent years the trade turnover has grown almost 40 times, and since the beginning of this year by 35 percent.
On the eve of the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission was held in Dushanbe, and a business forum was held in Tashkent. A solid package of documents and contracts worth more than $1 billion was signed, and an action plan-for industrial cooperation was approved.
From June 20 this year, a passenger train will be launched on the route from Tashkent to Dushanbe.
The parties agreed to form new transit corridors and create a modern logistics infrastructure, increase air, rail and bus transportation, jointly create agricultural clusters and modern production facilities, organize the processing of fruits and vegetables and jointly enter the markets of third countries.
It was emphasized that there are unique opportunities for fruitful cooperation in energy and rational water use. Support was expressed for the initiative of the President of Tajikistan on the establishment of the International Fund for the Preservation of Glaciers and the announcement of 2025 as the International Year for the Preservation of Glaciers.
The main attention during the talks was paid to further expansion of inter-parliamentary dialogue and people’s diplomacy, the development of interregional ties, and strengthening cultural and humanitarian interaction.
“The bonding factor is our numerous national communities, which make a worthy contribution to the mutual enrichment and rapprochement of the fraternal peoples, as well as to the development of the two countries. We confirmed our readiness to continue to create all the necessary conditions for the successful operation of national cultural centers”, the President of Uzbekistan emphasized.
In addition, the Uzbek side intends to increase the number of educational grants allocated annually to Tajikistan citizens.
The regular holding of joint Film and Culture Days, and various festivals will continue.
As previously reported, shooting a joint film about the great friendship of two great poets and thinkers – Alisher Navoi and Abdurahman Jami will begin this year.
“I think that the film will be a long-awaited event as part of the wide celebration of the 30th anniversary of diplomatic relations between our countries”, Shavkat Mirziyoyev said.
During the talks, the leaders of Uzbekistan and Tajikistan also exchanged views on issues of regional security and stability, stated the special importance of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia, noted the need for continuing constructive dialogue and mutual support within the framework of international organizations and structures.
In conclusion, the President of the Republic of Uzbekistan expressed his firm conviction that “the results of the historic visit of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon will certainly serve to further strengthen the centuries-old friendship, mutual understanding and good neighborliness of our peoples”.
Appeals from Entrepreneurs Analyzed
05.08.2022, 09:50
To the Participants of the International Conference «Afghanistan: Security and Economic Development»