Toshkent viloyatiga hokim tasdiqlandi
Nurafshon shahrida xalq deputatlari Toshkent viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida viloyat ahliga chuqur hurmatini bildirib, ular mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojiga salmoqli hissa qo‘shib kelayotganini ta’kidladi.
– Hammangiz tushunasiz, bugungi tahlikali zamonda yashash, tashqi siyosatni ham, ichki siyosatni ham barqaror qilib, jonajon Vatanimiz manfaatini ta’minlash, xalqimizni rozi qilish oson emas. Buning uchun har kuni izlanib, bor imkoniyatlarni to‘liq ishga solish kerak. Toshkent qadimiy viloyat, tabiiy boyliklari, sanoati, yeru suvi bo‘yicha katta viloyat. Men odamlar bilan ko‘p uchrashaman, ular o‘zgarishlarni sezayapti, aytayapti. Lekin bu harakatlar davom etarmikan, yanada yaxshi bo‘larmikan, degan savol ham bor. Shuning uchun xalq bilan birga, mahallalardagi muammolarni hal etish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi korxonalar va ish o‘rinlarini ko‘paytirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Prezident Toshkent viloyati hokimi lavozimiga Zoyir Mirzayev lavozimiga tavsiya etdi.
Z.Mirzayev 1968-yilda Samarqand viloyatida tug‘ilgan. Ko‘p yillar moliya, iqtisodiyot sohalarida faoliyat yuritgan. Samarqand va Qashqadaryo viloyatlariga rahbarlik qilgan. Bosh vazir o‘rinbosari sifatida mamlakatimizning agrosanoat kompleksini boshqargan. U 2021-yil noyabr oyidan buyon Toshkent viloyati hokimi vazifasini bajarib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval ochiq muloqot qilib, uning rejalarini eshitishni taklif etdi. Zoyir Mirzayev tadbirkorlik, sanoat, qishloq xo‘jaligi va turizmni rivolantirish, infratuzilmani yaхshilash, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish bo‘yicha takliflarini ma’lum qildi.
Prezidentimiz bu takliflarni ma’qullab, tashkiliy va moliyaviy jihatlari bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun bu yil qo‘shimcha ravishda 200 milliard so‘m, kelgusi yil uchun yana 850 milliard so‘m yo‘naltirilishi belgilandi. Bu soha past rivojlangan Piskent, Bo‘ka, Bekobod va Oqqo‘rg‘on tumanlari uchun Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan beriladigan kafillik miqdori kreditning 75 foizigacha oshirildi, 2025-yilgacha soliq imtiyozlari berildi.
Toshkent viloyatining sanoat salohiyati ulkan. Olmaliq, Chirchiq, Angren, Bekobod, Ohangaron va Yangiyo‘l shaharlari yirik sanoat markazlariga aylanmoqda. Sanoat zonalari infratuzilmasini rivojlantirish uchun 250 milliard so‘m, charm-poyabzal va tekstil loyihalariga 30 million dollar ajratilishi qayd etildi. Angrenda farfor va keramika klasteri, Bekobod tumanida chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Hududning yer va suv resurslari ham zo‘r. Lekin mahsuldorlik shunga yarasha bo‘lmayapti. Aslida, ishni to‘g‘ri tashkil qilib, meva-sabzavot eksportini 2 baravar oshirish, 120 ming aholi bandligini ta’minlash mumkin.
Shu maqsadda 9 ming gektarni dehqon xo‘jaliklariga tarqatish, tog‘oldi yerlarni o‘zlashtirish, meva va tok ko‘chatxonalari tashkil etish muhimligi ta’kidlandi. Toshkent, Parkent, Yangiyo‘l va Qibray tumanlarida ishga tushiriladigan logistika markazlariga 50 million dollar, chorvachilikni rivojlantirishga 30 million dollar ajratilishi aytildi.
Toshkent viloyatida 1 ming 22 ta mahalla bor. Ulardagi infratuzilma o‘rganilganda, 840 ta mahallada ichki yo‘llar, 579 tasida ichimlik va oqova suv tarmog‘i, 589 tasida elektr va gaz ta’minoti, 396 tasida maktab, bog‘cha va poliklinikani ta’mirlash kerakligi aniqlangan. Davlatimiz rahbari bu masalalar aholi turmushi sifati, bolalar kamolotida muhimligini ta’kidlab, mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Viloyatdagi yana bir salohiyatli soha – turizm. Lekin sayyohlarning 80 foizi Bo‘stonliq tumaniga boradi. Boshqa tumanlarda sharoit va xizmatlar past darajada. Shu bois Parkent, Angren va Ohangaronning tog‘li joylarida turizm klasterlari tashkil etish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, aholini uy-joy bilan ta’minlash masalalariga ham e’tibor qaratildi. Nurafshonda universitet ochish, ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi qurish, ta’lim maskanlarini ta’mirlash vazifalari belgilandi.
Aholini uy-joy bilan ta’minlash uchun 100 milliard so‘m subsidiya ajratilishi, Zangiota tumanida “Yangi O‘zbekiston” massivi barpo etilishi aytildi. “Mening birinchi uyim” yangi ipoteka dasturini joriy etish taklifi bildirildi.
Taqdimotdan so‘ng viloyat kengashi deputatlari nomzodning rejalarini muhokama qilib, o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Toshkent viloyati hokimini tayinlash masalasi ovozga qo‘yildi. Uning natijalariga ko‘ra, Zoyir Mirzayev Toshkent viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.

Утвержден хоким Ташкентской области
В городе Нурафшане состоялась внеочередная сессия Ташкентского областного Кенгаша народных депутатов.
В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства выразил глубокое уважение жителям региона и отметил, что они вносят весомый вклад в развитие экономики нашей страны.
- Вы все понимаете, что в нынешнее тревожное время остро стоит задача обеспечения интересов нашей родной страны и благополучной жизни народа, реализуя устойчивую внешнюю и внутреннюю политику. Для этого необходимо каждый день искать новое и в полной мере использовать все возможности. У Ташкентской области древняя история, богатые природные ресурсы, крупная промышленность. Я встречаюсь со многими людьми, они чувствуют изменения, говорят о них. Но и спрашивают, будут ли продолжены эти усилия, будет ли жизнь еще лучше. Поэтому вместе с нашим народом необходимо решать проблемы в махаллях, поддерживать предпринимательство, открывать новые предприятия и рабочие места, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Президент рекомендовал кандидатуру Зойира Мирзаева на должность хокима Ташкентской области.
З.Мирзаев родился в 1968 году в Самаркандской области. Много лет работал в сфере финансов и экономики. Возглавлял Самаркандскую и Кашкадарьинскую области. Как заместитель Премьер-министра курировал агропромышленный комплекс. С ноября 2021 года исполняет обязанности хокима Ташкентской области.
Прежде чем обсудить кандидатуру, глава государства предложил заслушать его планы. Зойир Мирзаев озвучил свои предложения по развитию предпринимательства, промышленности, сельского хозяйства и туризма, инфраструктуры, созданию достойных условий жизни населения области.
Президент одобрил эти предложения и дал ответственным лицам поручения по решению организационных и финансовых вопросов.
Так, на программы семейного предпринимательства в этом году будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов, в следующем году – еще 850 миллиардов сумов. Для Пскентского, Букинского, Бекабадского и Аккурганского районов, где этот сектор развит слабо, размер поручительства по кредиту из Фонда поддержки предпринимательства будет увеличен до 75 процентов, а также будут предоставлены налоговые льготы до 2025 года.
Промышленный потенциал Ташкентской области огромен. Крупными промышленными центрами становятся города Алмалык, Чирчик, Ангрен, Бекабад, Ахангаран и Янгиюль. Отмечалось, что для развития инфраструктуры промышленных зон будет выделено 250 миллиардов сумов, а на кожевенно-обувные и текстильные проекты - 30 миллионов долларов. Даны поручения по созданию кластера фарфора и керамики в Ангрене, зоны приграничной торговли в Бекабадском районе.
Регион обладает также большими земельными и водными ресурсами. Однако эффективность их использования низкая. Правильно организовав работу, можно удвоить экспорт фруктов и овощей и обеспечить работой 120 тысяч человек.
Подчеркнуто, что с этой целью необходимо передать дехканским хозяйствам 9 тысяч гектаров земель, освоить горные районы, создать питомники плодовых деревьев и виноградной лозы. Отмечено, что на открытие логистических центров в Ташкентском, Паркентском, Янгиюльском и Кибрайском районах будет выделено 50 миллионов долларов, на развитие животноводства – 30 миллионов долларов.
В Ташкентской области насчитывается 1 022 махалли. При изучении их инфраструктуры было выявлено, что внутренние дороги в 840 махаллях, сети питьевого водоснабжения и канализации в 579 махаллях, сети электро- и газоснабжения в 589 махаллях, школы, детские сады и поликлиники в 396 махаллях нуждаются в ремонте. Глава нашего государства подчеркнул важность этих вопросов в обеспечении качества жизни населения и воспитании молодого поколения, дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Еще одним потенциальным источником экономического роста региона является туризм. Но 80 процентов туристов едут в Бостанлыкский район. Условия и услуги в других районах не соответствуют требованиям. Указано на возможность организации кластеров туризма в горных районах Паркента, Ангрена и Ахангарана.
На сессии также уделено внимание вопросам развития социальной сферы, обеспечения населения жильем. Поставлены задачи по открытию университета в Нурафшане, строительству многопрофильного медицинского центра, ремонту учебных заведений.
Отмечалось, что будет выделено 100 миллиардов сумов на субсидирование жилищного обеспечения населения, а в Зангиатинском районе будет построен массив «Новый Узбекистан». Предложено внедрить новую ипотечную программу «Мой первый дом».
После презентации депутаты областного кенгаша обсудили планы кандидата и высказали свое мнение. Вопрос о назначении хокима Ташкентской области вынесен на голосование. По результатам голосования Зойир Мирзаев утвержден хокимом Ташкентской области.
Президент подчеркнул, что новый хоким, которому представители народа выразили высокое доверие, должен действовать справедливо, честно, самоотверженно и ответственно, усердно служить жителям Ташкентской области.