Muhim ijtimoiy loyihalar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-avgust kuni Surxondaryo viloyatida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash hamda Toshkent shahrida xizmatlar sohasida yangi ish o‘rinlari tashkil etishga doir loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Bugungi kunda Surxondaryo viloyati aholisining 46 foizi markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanmagan. 218 ta suv inshooti va 3 ming kilometrdan ziyod tarmoqlar ta’mirga muhtoj. Viloyatning janubiy tumanlari va Termiz shahrida suv mineralizatsiyasi miqdori oshgan.
Shu bois Prezidentimiz 2-iyun kuni Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida “To‘palang” suv omboridan ichimlik suvi tarmog‘i tortish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edi. Shunga muvofiq,  dastlabki loyiha ishlab chiqildi.
Loyihaga ko‘ra, “To‘palang” suv omborining quyi qismida bosimni so‘ndirish, suvni tozalash va tarqatish inshootlari quriladi. U yerdan tumanlardagi suv taqsimlash uzellarigacha jami 361 kilometr quvur tortiladi. Bu tizim samarasida Sariosiyo, Denov, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on, Jarqo‘rg‘on, Bandixon, Qiziriq, Sherobod, Angor, Muzrabot, Termiz tumanlari va Termiz shahridagi 1 million 700 ming aholining suv ta’minoti yaxshilanadi.
Loyihaning umumiy qiymati 138 million dollar bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Uni 2024-yilda ishga tushirish rejalashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari loyihani ma’qullab, uni bosqichma-bosqich amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Qurilish ishlarini “Obod qishloq” dasturi bilan uyg‘unlashtirish, suv ta’minoti bo‘yicha davlat-xususiy sheriklikni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Servis iqtisodiyotda ham, ijtimoiy hayotda ham katta ahamiyatga ega. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 11-maydagi “Xizmatlar sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida bu sohani iqtisodiyotda muhim drayverga aylantirish va 2023-yilga qadar xizmatlar hajmini ikki baravarga oshirish maqsadi belgilangan. Shunga muvofiq, 2021-2023-yillarda xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha hududiy dasturlarni tasdiqlash vazifasi qo‘yilgan.
Bu borada Toshkent shahrining imkoniyatlari juda katta. Xususan, joriy yilning iyun-dekabr oylarida xizmatlar sohasida 415 mingta ish o‘rni yaratish mo‘ljallangan. Bu reja yangi tadbirkorlik sub’ektlari va tunu kun ishlaydigan savdo-ko‘ngilochar ko‘chalar tashkil etish, o‘zini o‘zi band qilish, birinchi qavat va yerto‘lalarni ijaraga berish orqali amalga oshiriladi. Jumladan, iyun-iyul oylarida 24 ming kishi o‘zini o‘zi band qilgan, yangi tadbirkorlik sub’ektlarida 17 ming fuqaro ishli bo‘lgan.
Prezidentimiz bu tajribani mamlakatimizning boshqa hududlarida ham tatbiq etish bo‘yicha topshiriq berdi. Qonunchilikka o‘zgartirish kiritib, xizmat ko‘rsatuvchilarga moliyaviy yengilliklar berish orqali ular faoliyatini rasmiylashtirish muhimligi ta’kidlandi.

Состоялась презентация важных социальных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с презентацией проектов по улучшению питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской области и созданию новых рабочих мест в сфере услуг в городе Ташкенте.
Сегодня 46 процентов населения Сурхандарьинской области не имеет доступа к централизованному питьевому водоснабжению. В ремонте нуждаются 216 гидротехнических сооружений и более 3 тысяч километров водопроводных сетей региона. Наблюдается повышенная минерализация воды в южных районах области и городе Термезе.
В связи с этим во время поездки в Сурхандарьинскую область 2 июня текущего года Президент поручил проложить магистральную водопроводную сеть из Тупалангского водохранилища. Соответственно, был разработан предварительный проект строительства этой сети.
Согласно проекту, в нижней части водохранилища будут возведены сооружения для гашения напора, очистки и распределения воды, от которых до водораспределительных узлов будет проложен 361 километр трубопроводов. В результате строительства системы улучшится водоснабжение 1 миллиона 700 тысяч жителей Сарыасийского, Денауского, Шурчинского, Кумкурганского, Джаркурганского, Бандыханского, Кызырыкского, Шерабадского, Ангорского, Музработского, Термезского районов и города Термеза.
Общая стоимость проекта оценивается в 138 миллионов долларов, его планируется ввести в строй в 2024 году.
Глава нашего государства одобрил проект и поручил приступить к его поэтапной реализации. Отмечена важность выполнения строительных работ в увязке с программой "Обод кишлок", внедрения механизмов государственно-частного партнерства в сферу водоснабжения.
Сфера услуг играет важную роль в экономике и социальной жизни страны. Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг» от 11 мая определена цель превратить эту сферу в важный драйвер экономики и увеличить объем оказываемых услуг в два раза к 2023 году. Поставлена задача утвердить региональные программы развития сферы услуг на 2021-2023 годы.
Большими возможностями для развития сферы располагает город Ташкент. В частности, в июне-декабре текущего года запланировано создание 415 тысяч рабочих мест в секторе услуг. Этого показатели предусматривается достичь за счет открытия новых предприятий и круглосуточно работающих торгово-развлекательных улиц, стимулирования самозанятости, сдачи в аренду помещений на первых этажах и в подвалах. В частности, в июне-июле начали деятельность в качестве самозанятых 24 тысячи человек, на новых предприятиях обеспечена занятость еще 17 тысяч человек.
Президент дал указание внедрить этот опыт и в других регионах страны. Подчеркнута важность официального оформления деятельности поставщиков услуг путем внесения поправок в законодательство и предоставления им финансовых преференций.