Toshkent viloyatida sanoatni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-avgust kuni Toshkent viloyatida sanoatni rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Shu yil 3-avgust kuni bo‘lib o‘tgan birinchi yarim yillikdagi iqtisodiy natijalar tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida Prezidentimiz Toshkent viloyatida sanoat rivoji uchun qulay sharoitlar borligi, bu sohada jiddiy o‘zgarish qilish zarurligini ta’kidlagan edi. Shunga muvofiq, qo‘shimcha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Joriy yilning birinchi yarmida viloyatda qariyb 7 trillion 700 milliard so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, o‘sish 4,6 foizni tashkil etgan. Lekin bu mamlakatimizdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan past. Shu bois, yil yakunigacha jami 18 trillion so‘mlik tovarlar ishlab chiqarib, yillik 8,5 foiz o‘sishga erishish mo‘ljallangan.
Buning uchun yangi loyihalarni amalga oshirish, kam quvvatda ishlayotgan yoki to‘xtab qolgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish orqali hududiy sanoatni rivojlantirish asosiy maqsad qilib qo‘yilgan. Shuningdek, transport-logistika, xizmatlar, qishloq xo‘jaligi, qurilish sohalari ustuvor yo‘nalish etib belgilangan.
Yig‘ilishda ushbu sohalarda amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar taqdimot qilindi.
Masalan, Zangiota tumanida 1 ming 494 ta sanoat korxonasi bor. Joriy yilning 6 oyida ular tomonidan qariyb 600 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilgan. Bu yil 15 ta loyiha amalga oshirilib, yana 51 milliard so‘mlik quvvat tashkil etiladi.
Zangiota sanoat markazi loyihasini alohida aytib o‘tish mumkin. 116 gektar maydonda barpo etiladigan ushbu sanoat hududida 165 ta loyihani joylashtirish mo‘ljallangan. Ularning samarasida 12 mingta ish o‘rni yaratish, 48 million dollarlik eksport qilish va 9 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish hisob-kitob qilingan.
Angren shahrida korxonalar soni nisbatan kam – 577 ta bo‘lsa-da, ularning salohiyati yuqori. Shaharning Toshkent viloyati sanoat hajmidagi ulushi 28 foiz. Joriy yilning 6 oyida u yerda 2 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulotlar tayyorlangan. Ikkinchi yarim yillikda yana 15 ta loyiha ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, umumiy qiymati 560 million dollarlik 124 ta loyiha shakllantirilgan. Ularning natijasida 39 mingta ish o‘rni, 3 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Toshkent tumanida umumiy qiymati 335 milliard so‘mlik 32 ta, Chirchiq shahrida umumiy qiymati 422 milliard so‘mlik 20 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda viloyatning barcha tuman va shaharlaridagi imkoniyatlar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyatida imkoniyatlardan to‘g‘ri foydalanilmayotganini qayd etib, sanoat tarmoqlarida yangi loyihalarni ko‘paytirish, qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish muhimligini ta’kidladi. Yil yakuni bilan hududiy sanoat hajmini 40 foizga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Mavjud zavodlar faoliyatini kengaytirish, sanoati rivojlanmagan tumanlarda korxonalar tashkil etish, yo‘l bo‘yi xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

On August 10, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the development of industry in Tashkent region.
At the videoconference on the analysis of economic results for the first half of the year, held on August 3, the President noted the presence of favorable conditions in Tashkent region for the development of industry and noted the need for breakthrough shifts in this direction. A plan of additional measures was developed.
Goods worth almost 7.7 trillion UZS were produced in the region in the first half of the year, an increase amounted to 4.6 percent. But this is below the national average. Taking this into account, the goal was determined to produce goods for 18 trillion UZS by the end of the year and achieve annual growth of 8.5 percent.
The main condition for achieving this indicator is the development of the region’s industry through the implementation of new projects, support for low-power or idle enterprises, and the effective use of empty buildings. Transport and logistics, services, agriculture and construction are also priority areas.
A presentation of promising projects in these spheres was held.
For example, there are 1,494 industrial enterprises in Zangiata district. They produced goods worth about 600 billion UZS in the first six months of this year. This year, 15 projects will be implemented with the creation of capacities for the production of goods for 51 billion UZS.
The main attention was paid to the project of creating an industrial center “Zangiota”. It is planned to implement 165 projects in this industrial zone with an area of ​​116 hectares. It is envisaged to employ 12 thousand people, export products worth $48 million and substitute imports for $9 million.
The number of enterprises in the city of Angren is relatively small – 577, but they have great potential. The share of the city in the industry of Tashkent region is 28 percent. Over the first six months of this year, products worth more than 2 trillion UZS have been produced here. Another 15 projects will be launched in the second half of the year.
In addition, 124 projects were formed for $560 million. It is planned to employ 39 thousand people and create a production capacity for 3 trillion UZS.
It is also envisaged to implement 32 projects for 335 billion UZS in Tashkent district and 20 projects for 422 billion UZS in the city of Chirchik.
The possibilities in all districts and cities of the region were considered at the meeting.
The President noted that the possibilities of Tashkent region are not fully used. It is necessary to implement more new projects in the industries. It is important to establish the production of value-added products. The task was set to increase the volume of industrial production in the region by 40 percent by the end of the year.
Instructions were given to expand the activities of factories, organize enterprises in districts with a low level of industrialization, and develop roadside services.