Qishloq xo‘jaligida dolzarb oylik e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 23 mart kuni qishloq xo‘jaligini jadal rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar natijadorligiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash – katta masala. Bu esa qishloq xo‘jaligida yuqori hosil olish, agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazishga bog‘liq, dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda g‘alla hosildorligini oshirish, chigit ekish ishlarini sifatli bajarish, meva-sabzavot, kartoshka, uzum va poliz mahsulotlari yetishtirishga oid masalalar muhokama qilindi.
Urug‘ sentabr-oktabr oylarida ekilib, o‘z vaqtida mineral o‘g‘it berilgan va sug‘orilgan dalalarda g‘alla to‘liq naychalash bosqichida rivojlanmoqda. Lekin 5,7 foiz maydonlarda g‘alla o‘sishi kechikib, haligacha tuplash fazasida qolmoqda. Buning asosiy sababi g‘allani sug‘orish, dalalarga mahalliy o‘g‘it chiqarish, yovvoyi o‘simlik va zararkunandalarga qarshi kurashish borasida sustkashlikka yo‘l qo‘yilganidir.
Bu kabi kamchiliklarni bartaraf etish, g‘allani mart va aprel oylarida kamida bir martadan qondirib, sharbat usulida sug‘orish hamda suspenziya usulida bargidan oziqlantirish, o‘simliklarni himoyalash vositalari sepishni yakunlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Har bir fermer xo‘jaligi bo‘yicha don yetishtirishda hosildorlikni gektariga kamida 10 sentnerga oshirish yuzasidan dolzarb oylik e’lon qilib, 21 aprelgacha kunma-kun amalga oshiriladigan chora-tadbirlarni belgilash zarurligi ta’kidlandi.
Chigit ekishni sifatli o‘tkazish va to‘liq ko‘chat olish masalasiga e’tibor qaratildi.
Joriy yilda 1 million 71 ming gektardan ortiq maydonga chigit ekish belgilangan. Bu 2017 yilga nisbatan 135 ming gektarga, 2016 yilga nisbatan esa 184 ming gektarga kamdir. Chunki fermerlarga faqat zarar keltiradigan, hosildorligi 15 sentnerdan past bo‘lgan yerlarga paxta ekishdan voz kechildi, buning o‘rniga xaridorgir mahsulotlar ekilishi belgilandi.
Eng asosiysi, qishloq xo‘jaligida iqtisodiy asosli va adolatli tizim yaratilib, paxta-g‘allaning xarid narxi xarajatlarni qoplaydigan va foydani ta’minlaydigan qilib belgilab qo‘yildi. Endi “chigit ekishga mablag‘ yetmayapti, yoqilg‘i yo‘q” degan bahonaga o‘rin qolmadi, ajratilayotgan mablag‘lar barcha tadbirlar uchun yetadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois Qishloq xo‘jaligi vazirligi, viloyatlar va tumanlardagi sektorlar rahbarlariga chigit ekish ishlarini mutlaqo yangi tizim bo‘yicha tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Mavsumda talab etiladigan urug‘lik, mineral o‘g‘it, chigit ekish texnikasi va yoqilg‘i-moylash mahsulotlarini aniq hisob-kitob va jadval asosida yetkazib berish, 15 aprelgacha chigit ekish ishlarini to‘liq yakunlab, 25 aprelga qadar nihol undirib olish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz tomorqalardan samarali foydalanish masalasiga alohida to‘xtaldi.
Aholi va dehqon xo‘jaliklariga tegishli unumdor tomorqa yerlaridan foydalanish mutlaqo talabga javob bermasligi tanqid qilindi. Aksariyat aholining 8-10 sotix tomorqa yeri bo‘lsa-da, hech narsa ekmagan.
Davlatimiz rahbari kichik tomorqadan mo‘l hosil olib, oilasini boqayotgan, katta daromad topayotgan mehnatsevar odamlarni o‘rnak qilib ko‘rsatdi.
Cho‘p suqsang, ko‘karadigan yerimiz bor, mehnatsevar xalqimiz bor. Lekin tomorqa yerlaridan – shunday katta rezervdan foydalanmayapmiz. Shuning uchun bugundan boshlab “Tomorqaga ekin ekish” oyligini e’lon qilib, har bir tomorqaga ekin ekishni tashkil etish kerak. Agar hozir ekmasak, keyin kech bo‘ladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada aholiga ko‘maklashish maqsadida barcha tumanlarda “Tomorqa xizmati” korxonalarini tashkil etish, ular orqali tomorqalar uchun ko‘chat, mineral o‘g‘it, kimyoviy preparatlar yetkazib berish, mexanizatsiya va boshqa servis xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha tizim yaratish yuzasidan topshiriq berildi. Shu xizmatlar  yetishtirilgan hosilni xarid qilish, qayta ishlash, saqlash va eksport qilish bilan ham shug‘ullanadi.
Yig‘ilishda meva-sabzavot, kartoshka, uzum va poliz mahsulotlari yetishtirish bilan bog‘liq ishlar ham muhokama qilindi. Joriy yilda 2017 yilga nisbatan 24 foiz ko‘p mahsulot yetishtirish rejalashtirilgani qayd etildi.
Ushbu rejadagi meva-sabzavotlarni sifatli yetishtirish, xalq iste’moli uchun g‘amlash, belgilangan qismini eksport qilishni ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

В сельском хозяйстве объявлен ударный месячник
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 23 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное результативности осуществляемой работы по ускоренному развитию сельского хозяйства.
Обеспечение продовольственной безопасности - важный вопрос, сопряженный с необходимостью получения высокого урожая сельскохозяйственных культур, качественного и своевременного проведения агротехнических мероприятий, сказал глава государства.
На совещании обсуждены вопросы повышения урожайности пшеницы, качественного выполнения работ по севу хлопчатника, заготовки плодоовощной продукции, картофеля, винограда и бахчи.
На полях, засеянных в сентябре-октябре, на которых были своевременно выполнены работы по внесению минеральных удобрений и орошению, в настоящее время пшеница стабильно развивается на этапе трубкования. Однако, на 5,7 проценте полях рост пшеницы запаздывает и находится на фазе кущения. Основная причина этого - промедление в орошении пшеницы, внесении местных удобрений, борьбе с сорняками и вредителями.
Даны поручения по устранению этих и других недостатков, проведению повторного полива пшеницы в марте и апреле, орошению ее шербетным методом и листовой подкормке методом суспензии, завершению обработки растений средствами химической защиты.
Указано на необходимость объявления ударного месячника по увеличению в каждом фермерском хозяйстве урожайности зерна минимум на 10 центнеров с гектара, определения плана мероприятий до 21 апреля, прописав в нем подлежащие выполнению работы по дням.
Особое внимание уделено вопросу качественного проведения кампании по севу хлопчатника.
В текущем году планируется засеять хлопчатником более 1 миллиона 71 тысячи площадей, что на 135 тысяч и 184 тысячи гектаров меньше, чем в 2017 и 2016 годах соответственно. Это достигнуто за счет отказа от выращивания хлопчатника на убыточных для фермеров полях с урожайностью менее 15 центнеров с гектара, на таких землях решено выращивать другую востребованную продукцию.
Самое главное, создана экономически обоснованная и справедливая система, при которой закупочные цены на хлопок и зерно установлены в размере, покрывающем затраты и обеспечивающем прибыль. Теперь нет оснований предъявлять предлог: "на посев хлопчатника не хватает денег, нет топлива", выделяемых средств хватит на все мероприятия, сказал Шавкат Мирзиёев.
Министерству сельского хозяйства, руководителям секторов в областях и районах даны указания по организации совершенно новой системы по севу хлопчатника. В соответствии с ней требуемые для сезона семена, минеральные удобрения, посевная техника и горюче-смазочные материалы будут поставляться на основе точных расчетов и графика. Посев хлопчатника будет полностью завершен к 15 апреля, взращивание всходов - к 25 апреля.
Президент особо затронул вопрос эффективного использования приусадебных земель.
Подвергнута критике абсолютно неудовлетворительное состояние плодородных приусадебных земель, принадлежащих населению и дехканским хозяйствам. У большей части населения имеются 8-10 соток приусадебных участков, однако на них ничего не выращивается.
Глава нашего государства привел в пример трудолюбивых людей, получающих от малого участка высокий урожай и большой доход, обеспечивающих тем самым благосостояние семьи.
У нас есть плодородная земля, трудолюбивый народ. Однако приусадебные земли - такой большой резерв - не используются. Поэтому, начиная с сегодняшнего дня необходимо объявить Месячник по посадке культур на приусадебных землях. Если не посадить сегодня, завтра будет поздно, сказал Шавкат Мирзиёев.
Для оказания населению помощи в этом направлении поручено организовать в районах предприятия “Томорка хизмати”, создать систему обеспечения приусадебных участков саженцами, минеральными удобрениями, химическими предприятиями, оказания им механизированных и других услуг. Эти же предприятия будут заниматься закупкой, переработкой, хранением и экспортом урожая.
На совещании обсуждена также работа по заготовке фруктов, овощей, картофеля, винограда и бахчевой продукции. Отмечалось, что в текущем году предусмотрено заготовить на 24 процента больше продукции по сравнению с 2017 годом.
Даны указания по обеспечению качественной заготовки плодоовощной продукции, создания ее запасов для населения и экспорта определенной ее части.