O’zbekiston – Qirg‘iziston: hamkorlik strategik sheriklik asosida izchil rivojlanmoqda
O’zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida o‘zaro tushunish, hurmatli va barqaror munosabatlarni saqlab qolish, o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish ikki mamlakat xalqlarining manfaatlariga teng darajada javob beradi. Bugungi kunda O’zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi munosabatlar teng huquqlilik va o‘zaro manfaatdorlik asosida avval qabul qilingan hujjatlarning izchil amalga oshirilishi bilan ajralib turadi.
Davlatlararo munosabatlarning muhim katalizatorlaridan biri – mamlakatlar rahbarlarining tashrifi bo‘lmoqda. Prezident Sadir Japarovning O’zbekistonga tashrifi yakunlari bo‘yicha davlatimiz rahbari muzokaralar ishonch muhitida o‘tgani, tomonlar o‘zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish tamoyillari asosida keng miqyosli vazifalarni hal qilishga tayyor ekanini qayd etdi.
Prezidentlar ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini teng huquqlilik va o‘zaro manfaatdorlik asosida mustahkamlab borish, avval qabul qilingan hujjatlarni amalga oshirish yo‘lida qat’iy ekanini tasdiqladi. Barcha sohalardagi hamkorlikni izchil kengaytirish uchun oliy va yuqori darajadagi siyosiy muloqotni muntazam davom ettirishga kelishib olindi.
Bizning fikrimizcha, bo‘lib o‘tgan tashrifning davlatlararo munosabatlar uchun ahamiyati shundaki, unda ikki tomonlama munosabatlarning barcha dolzarb masalalari muhokama qilindi. Bu borada ustuvor e’tibor savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish choralarini ko‘rishga qaratilganini alohida ta’kidlash lozim.
O’zbekiston – Qirg‘iziston sherikligida, shubhasiz, muhim o‘rin tutadigan hududlararo hamkorlikni faollashtirish masalalari chegaraoldi viloyatlar hokimlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish nuqtai nazaridan ko‘rib chiqildi. Shu jihatdan O’zLiDeP va uning parlamentdagi fraksiyasi ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalar faollashishi uchun qulay sharoitlar yaratilishi, savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, infratuzilma sohalarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilishi tarafdori.
Sadir Japarovning O’zbekistonga tashrifi davomida, jumladan, hamkorlikda tashkil etilgan Investitsiya jamg‘armasi doirasida umumiy qiymati 900 million AQSh dollaridan ziyod bo‘lgan kelishuvlarga erishilgani nihoyatda ahamiyatlidir.
Binobarin, muzokaralar doirasida  “O’zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy” temir yo‘li hamda “Toshkent – Andijon –O’sh – Irkeshtom – Qashg‘ar” multimodal yo‘lagi singari samarali transport yo‘laklarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Eng muhimi, tashrif chog‘ida qo‘shni mamlakatlarning ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarining deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab olgan 22 ta hujjat imzolandi.
Qariyb 50 ta qo‘shma loyihani amalga oshirish nazarda tutilgan Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi, O’zbekiston – Qirg‘iziston Investitsiya fondini tashkil etish to‘g‘risidagi bitim, elektr energiyasini o‘zaro yetkazib berish, Qirg‘izistonda gidroenergetika ob’ektlarini qurish sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi hujjatlar shular jumlasidandir.
Bular hali hammasi emas. Chegara viloyatlari rahbarlari ham  hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni imzolashdi. Qolaversa, tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik dasturi hamda bojxona ishi, harbiy va harbiy-texnik hamkorlik, sog‘liqni saqlash, oziq-ovqat xavfsizligi, o‘simliklar karantini, ta’lim, fan va madaniyat sohalari bo‘yicha qator muhim hujjatlar imzolandi.
Xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik davlatlararo munosabatlar asosini tashkil qiladi. Bu borada fan, ta’lim, madaniyat, sport va turizm kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha erishilgan kelishuvlar muhim ahamiyatga ega. Madaniyat kunlari va boshqa gumanitar tadbirlarni qayta tiklash ikki xalq o‘rtasida o‘zaro tushunish va do‘stona munosabatlarni mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.
Xulosa o‘rnida aytganda, bo‘lib o‘tgan tashrifni muvaffaqiyatli deb baholaymiz. Chunki davlatlar rahbarlari o‘rtasidagi uchrashuvlar ochiq va do‘stona muhitda o‘tdi. Bu ikki tomonlama munosabatlar darajasini yanada oshirishga xizmat qilishi shubhasiz. Zotan, Qirg‘iziston Prezidentining O’zbekistonga tashrifi siyosiy-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishning keng ko‘lamli masalalarini muhokama qilish imkonini berdi.

Сохранение взаимопонимания, уважительных и стабильных отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, реализация взаимовыгодных перспективных проектов в равной степени отвечают интересам народов обеих стран. На сегодня отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном характеризуются поступательной реализацией достигнутых договоренностей в сфере двустороннего сотрудничества на основе принципов равноправия и уважения интересов друг друга.
Одним из важных катализаторов межгосударственных отношений выступают визиты лидеров стран. Так, по итогам состоявшегося визита Президента Садыра Жапарова в Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что переговоры прошли в особой, доверительной атмосфере, были наполнены духом обоюдной готовности совместно решать масштабные задачи на основе взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Президенты подтвердили свою решимость укреплять отношения стратегического партнерства на основе равноправия и взаимной выгоды, а также приверженность выполнению принятых ранее документов. Достигнута договоренность поддерживать регулярный политический диалог на высшем и высоком уровнях в целях поступательного расширения сотрудничества по всем направлениям.
По мнению УзЛиДеП, ценность прошедшего визита для межгосударственных отношений состоит в том, что в ходе них был затронут весь спектр двусторонних вопросов, представляющих взаимный интерес. В этом отношении отдельно выделим то обстоятельство, что приоритетное внимание было уделено расширению торгово-экономического сотрудничества и принятию мер по дальнейшему увеличению объёмов взаимного товарооборота. Вопросы активизации межрегионального взаимодействия, как одного из ключевых факторов узбекско-кыргызского партнерства, рассмотрены в контексте организации регулярных встреч хокимов приграничных областей.
В этом отношении УзЛиДеП и ее депутатский корпус выступает за формирование благоприятных условий для активизации деловых контактов, реализации проектов кооперации в области торговли, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и инфраструктуры. Показательно, что в ходе визита Садыра Жапарова в Узбекистан достигнута договоренности о проектах на сумму свыше 900 миллионов долларов, в том числе, в рамках созданного совместного Инвестиционного фонда.
Заметным моментом в ходе переговоров выступило обсуждение развития эффективных транспортных коридоров, таких как железной дороги «Узбекистан - Кыргызстан – Китай» и мультимодального коридора «Ташкент – Андижан – Ош – Иркештам - Кашгар».
Всего в ходе визита Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан было подписано 22 документа, охватывающих практически все направления многогранного сотрудничества соседних стран. В их числе План практических мер по расширению и углублению промышленной кооперации, предусматривающий реализацию почти 50 совместных проектов, Соглашение о создании узбекско-кыргызского инвестиционного фонда, документы о взаимных поставках электроэнергии и сотрудничестве в области строительства в Кыргызстане объектов гидроэнергетики.
Также дорожные карты по расширению сотрудничества подписали руководители приграничных областей. Кроме того, подписаны программа взаимодействия внешнеполитических ведомств, ряд документов в сфере таможенного дела, военного и военно-технического сотрудничества, здравоохранения, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, карантина растений, образования, науки и культуры.
В основе межгосударственных отношений лежит дружба между народами обеих стран. В этом отношении важны достигнутые договорённости о развитии сотрудничества в области науки, образования, культуры, спорта и туризма. Важную роль культурного обмена в укреплении взаимопонимания и дружественных отношений между народами будет играть и возобновление проведения дней культуры и других гуманитарных мероприятий.
В целом, прошедший визит мы оцениваем как успешный, встречи между главами государств прошли в открытой и дружеской атмосфере, что, несомненно, будет способствовать дальнейшему повышению уровня двусторонних отношений. Визит Садыра Жапарова в Узбекистан позволил обсудить в практической плоскости широкий спектр вопросов развития сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других областях.