O’zbekiston-Pokiston: ko‘p qirrali muloqotlar yangi bosqichga ko‘tariladi
Ayni paytda butun dunyoning e’tibori poytaxtimiz Toshkent shahriga qaratilgan desak xato bo‘lmaydi. Kecha boshlangan keng doiradagi siyosiy muloqotlar bugun o‘zining qizg‘in pallasiga kirdi.
Xabaringiz bor shu yilning 15-16 iyul kunlari “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdid va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazilishi belgilangan edi. Konferensiya ishi davom etmoqda. Unda bir qator amaliy tashabbuslar ilgari surilishi kutilmoqda.
Konferensiyagacha oliy darajadagi uchrashuvlar ham bo‘lib o‘tdi. Ana shu uchrashuv va ularning ahamiyati haqida qisqacha mulohaza yuritmoqchimiz. Ma’lumki, kecha davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Samimiy ruhda o‘tgan uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va tranzit sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
E’tiborga molik jihati o‘zaro muloqot davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish va rivojlantirish borasida katta siljish kuzatilayotgani ta’kidlandi. Ko‘p qirrali muloqotlar va madaniy almashinuvlar faollashdi.
Bu galgi uchrashuv o‘zaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqadi, desak to‘g‘ri bo‘ladi. Zero, kecha hukumatlararo ko‘shma komissiya yig‘ilishi o‘tkazilganligi va poytaxtimizda birinchi marta O’zbekiston va Pokiston ishbilarmonlari biznes-forumi tashkil etilgani fikrimiz tasdig‘idir.
Yana bir gap. Pokiston bilan iliq munosabatlarning o‘rnatilishi tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi. Ushbu fikrlarni dalili sifatida so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo hajmi to‘rt barobarga o‘sganligini, qo‘shma korxonalar soni esa deyarli yuzdan ortiqqa ko‘payganligini keltirish mumkin. Ma’lumot o‘rnida qayd etish kerakki, bugungi kunda O’zbekistonda pokistonlik investorlar tomonidan tashkil etilgan 163 ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
Pokiston Janubiy Osiyo va jahonning yirik bozorlariga chiqishda   O’zbekiston uchun muhim ko‘prik vazifasini o‘taydi. «Termiz - Mozori Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘lining qurilishi nafaqat savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish, balki mintaqa davlatlari o‘rtasida o‘zaro hamjihatlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.
Ushbu yo‘lning Markaziy Osiyo davlatlari xususan mamlakatimiz uchun ham ahamiyati nihoyatda yuqori. Nega deganda, Markaziy Osiyo va Afg‘oniston davlatlari xalqaro dengiz portlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqish imkoniyatiga ega emas. Shu sababli ular sezilarli transport va tranzit xarajatlari qilmoqdalar, bu esa dengiz kommunikatsiyalaridan erkin foydalanish sharoitiga ega bo‘lgan mamlakatlar xarajatlaridan 2-3 baravar yuqoridir. Ushbu muammo xalqaro yuk tashishga sezilarli cheklovlar qo‘ygan «COVID-19» pandemiyasi paytida, ayniqsa, juda dolzarb ahamiyat kasb etdi.
Bunday sharoitda «Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘lining qurilishi Janubiy Osiyo va Yevropa davlatlari o‘rtasida Markaziy Osiyo orqali yuklarni tashish vaqtini hamda narxini sezilarli darajada kamaytiradi.
Shunday qilib, Pokistonning «Karachi», «Qasim» va «Gvadar» dengiz portlariga chiqishni ta’minlaydigan yangi transafg‘on temir yo‘li Janubiy Osiyo temir yo‘l tizimini Markaziy Osiyo va Yevroosiyo temir yo‘l tizimlari bilan bog‘laydi hamda Markaziy Osiyoning tranzit salohiyatini keskin oshirishga, katta miqdordagi yuk oqimlarini jalb qilishga, shuningdek, Yevropa va Osiyoni eng qisqa quruqlik yo‘li bilan bog‘laydigan ko‘prik sifatida mintaqaning tarixiy rolini tiklashga yordam beradi.

Подтвержден твердый курс на укрепление отношений дружбы и сотрудничества
По завершении переговоров лидеров Узбекистана и Пакистана состоялся брифинг для представителей средств массовой информации.
Президент Шавкат Мирзиёев назвал официальный визит Премьер-министра Пакистана Имрана Хана важным политическим событием, открывающим новую страницу в истории межгосударственных отношений.
- Нам приятно, что за последние годы наши многоплановые отношения поднимаются на качественно и содержательно еще более высокий уровень. Только что завершившиеся переговоры в узком и расширенном составах доказали твердость наших намерений развивать отношения дружбы и сотрудничества. Учитывая нынешний высокий уровень взаимодействия между Узбекистаном и Пакистаном, мы подписали Совместную декларацию о стратегическом партнерстве между нашими государствами. Можем с уверенностью сказать, что этот важный шаг откроет новую эру в истории наших отношений, - сказал Шавкат Мирзиёев.
- Это мой первый визит в Узбекистан, и надеюсь, что не последний. Мы с господином Президентом провели очень содержательный диалог. Искренность и продолжительность беседы были такими, что под конец я начал понимать узбекский. Ведь урду и узбекский язык схожи. Сегодня и в Пакистане, и в Узбекистане проводится созвучная работа по поддержке малообеспеченных слоев населения, сокращению бедности, развитию образования. Мы обстоятельно обсудили возможности сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, образовательной, культурной и туристической сферах, достигли стратегических договоренностей, - отметил Имран Хан.
Отмечалось, что в ходе плодотворных переговоров, прошедших в атмосфере взаимного доверия и открытости, искреннем и прагматичном духе, были рассмотрены новые возможности для партнерства и определены «точки роста». Подчеркнуто, что объем двусторонней торговли за последние годы увеличился в четыре раза, стороны договорились увеличить этот показатель еще в четыре-пять раз.
На прошедшем накануне визита заседании совместной Межправительственной комиссии и в рамках сегодняшнего бизнес-форума были достигнуты договоренности по конкретным проектам на сумму более 500 миллионов долларов. В их числе следует особо отметить Соглашение о транзите и торговле, который послужит достижению намеченных нашими странами масштабных планов.
Также была достигнута договоренность о реализации новых совместных проектов в сельском хозяйстве, семеноводстве и животноводстве, машиностроении и строительстве, фармацевтике и химии, легкой промышленности и других приоритетных сферах, а также об установлении прямых связей между регионами.
Подробно был рассмотрен вопрос строительства железной дороги "Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар".
Как отмечалось на брифинге, стороны условились также расширить сотрудничество в сфере безопасности. Стороны подтвердили неизменную взаимную поддержку в рамках авторитетных международных и региональных структур.