O’zbekiston – Rossiya: o‘zaro ishonch va strategik hamkorlikning yangi bosqichi
O’zbekiston Respublikasi  barcha horijiy  sheriklar bilan  o‘zaro manfaatli  munosabatlarni  rivojlantirish tarafdori  bo‘lib, asosiy tashqi siyosiy harakatlarini qator ustuvor vazifalarni amalga oshirishga, jumladan davlat mustaqilligi va suverenitetini mustahkamlash, mamlakatning xalqaro munosabatlarning teng huquqli sub’ekti sifatidagi o‘rni va rolini oshirish, rivojlangan demokratik davlatlar qatoriga kirish, O’zbekistonning yon-atrofida xavfsizlik, barqarorlik va ahil qo‘shnichilik muhitini shakllantirish, O’zbekiston Respublikasining xalqaro nufuzini mustahkamlash, mamlakatda olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risida jahon hamjamiyatiga xolis axborot yetkazishga qaratadi. O’zbekistonning ushbu tashqi siyosiy usuvor vazifalari barqaror, adolatli, demokratik davlat barpo etish, mamlakatimizning tashqi ochiqligini ta’minlash, mintaqaviy va ko‘p tomonlama o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
O’zbekiston tashqi siyosatining muhim usuvor yo‘nalishi bu - yetakchi xorijiy davlatlar va nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan strategik aloqalari  muvozanatli strategik sheriklik tizimini shakllantirishdir. Bunday yondashuv iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, barqarorlik va xavfsizlikni saqlash, Markaziy Osiyoda hamkorlik qilish uchun  qulay shart sharoitlar yaratish masalalarini samarali hal etishni ta’minlashga qaratilgan.
Oliy darajadagi aloqalari samarasida, Toshkent Rossiya bilan  munosablarni mutlaqo  yangi darajaga  olib chiqdi. Rossiya Federatsiyasi bilan  ko‘p qirrali strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari  izchil rivojlanmoqda. Bundan avval imzolangan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomalar hamda Rossiya Federatsiyasi va O’zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiya yangicha mazmun bilan to‘ldirilib,  amaliyotga tadbiq etilmoqda.
Bu tendensiyalar O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan  ushbu mamlakatga uyushtirgan tashrifida o‘z aksini topdi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, keyingi yillarda O’zbekiston  va Rossiya munosabatlarimizda chinakam ulkan yutuqlarga erishildi. Bosh vazirlar darajasidagi qo‘shma komissiya hamda Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari muntazam o‘tkazilmoqda.
Keyingi to‘rt yilda O’zbekistonda Rossiya sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni ikki barobar ko‘payib, qariyb 3 mingtani tashkil etmoqda. Bugun yurtimiz iqtisodiyotida Rossiyadan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 10 milliard dollardan oshdi va jadal o‘sishda davom etmoqda.
Koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq cheklovlarga qaramasdan, to‘qqiz oy yakunida besh milliardni tashkil etdi, yil oxirida yetti milliard bo‘ladi. Bundan tashqari, uchta katta tadbir: hududlar, ta’lim va media forumlari o‘tkazildi. Xususan, ta’lim forumi yakunida sheriklikning yangi yo‘nalishlariga doir 35 dan ortiq bitim imzolandi.
Qayd etilganidek, so‘nggi uch yil ichida O’zbekistonda Rossiya oliy ta’lim muassasalarining qo‘shimcha 11 ta yangi filiallari faoliyat yuritishni boshladi va yaqinda ochilgan Pirogov nomidagi Rossiya milliy-tadqiqot tibbiyot universiteti filialini hisobga olgan holda, hozirda ularning soni 15 taga yetdi.
Biz, parlamentda O’zbekiston rahbarining tashrifi arafasida o‘tkazilgan II Hududlararo hamkorlik forumi natijalarini alohida ta’kidlaymiz. Forum yakunida sanoat, energetika, transport va farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoatiga doir yangi bitim va shartnomalar imzolandi.
Moskvada bo‘lib o‘tgan ushbu II Hududlararo hamkorlik forumi doirasida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik kompleks dasturi ham imzolandi. Hujjat O’zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov va Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri M.Reshetnikov tomonidan imzolandi. Dastur iqtisodiy hamkorlikda zamonaviy vositalar, jumladan elektron savdo, iqtisodiyotni raqamlashtirish, yangi energova suvni tejaydigan  texnologiyalardan foydalanish zarurligini hisobga oladi. O’z navbatida,  ushbu dastur uzoq muddatli istiqbolga qurilgan bo‘lib, unda keng ko‘lamli vazifalar belgilangani, ularni amalga oshirish ishlari boshlab yuborilgani bilan e’tiborni tortadi.
Shuningdek, yangi qo‘shma investitsiya loyihalarini ishlab chiqish va  mavjudlarini amalga oshirishni tezlashtirish doirasida O’zbekiston to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi va Rossiya O’zbekiston investitsiyalar jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash ham katta qiziqish uyg‘otadi. Bu har ikki mamlakat idoralari o‘rtasida imzolangan  kelishuvlarda ko‘zda tutilgan. Erishilgan kelishuvlar doirasida shuningdek,  axborot va ekspertiza  almashinuvi ham ko‘zda tutilgan bo‘lib, tomonlar o‘z e’tiborlarini ikki mamlakat hududida  investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishga  qaratadilar.
Umuman olganda, birgalikda umumiy qiymati 14 milliard dollarlik istiqbolli loyihalarni tayyorlash ishlari olib borilmoqda. Bularning barchasi mamlakatlarimiz o‘rtasida yaqin hamkorlik o‘rnatilganidan dalolatdir. Joriy yilning o‘zida 50 dan ortiq oliy darajadagi o‘zaro tashriflar tashkil etildi. Mamlakatimiz parlamenti a’zolari  hududlararo hamkorlik forumi natijalarini alohida qayd etadilar, chunki  hududlar o‘rtasidagi aniq o‘zaro hamkorlik, o‘zaro manfaatli loyihalar   mamlakatlarimizning umumiy  hamkorligiga turtki beradi.
Ikki mamlakat rahbarlari mintaqaviy xavfsizlik masalalari va Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashib,  tashqi siyosat va mudofaa idoralari o‘rtasidagi ikki tomonlama maslahatlashuvlarni davom ettirish muhimligini ta’kidlashdi.
Rossiya tomoni O’zbekistonning Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga ko‘maklashish borasidagi muhim sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladi.
O’zLiDeP deputatlari o‘z elektorati manfaatlaridan kelib chiqib, iqtisodiyotning deyarli barcha tarmoqlarini qamrab olgan holda, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, shuningdek, davlatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilikga asoslangan yuqori darajadagi ikki tomonlama munosabatlarni saqlab qolish tarafdori.  Umuman olganda, ishonamizki, har ikki davlat  iqtisodiyoti  tarmoqlarida o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish uchun katta zaxiralar bor. Shu bois,  samimiy va do‘stona muhitda o‘tgan suhbatning mantiqiy natijasi  O’zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga intilish qat’iy ekanining tasdiqlangani bo‘ldi.  Xalqaro axborot xavfsizligini ta’minlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida Qo‘shma bayonot qabul qildilar. Tashrif doirasida jami 18 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi.
Shunday qilib, ushbu tashrif Prezident Shavkat Mirziyoyevning Moskvaga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarning keng ko‘lamli hususiyatini yaqqol namoyon etadi. Bu mamlakatimizning milliy manfaatlariga javob beradigan va uzoq-yaqindagi davlatlar bilan aloqalarni kengaytirishga yo‘naltirilgan O’zbekiston tashqi siyosatining faol, ochiq, pragmatik va chuqur o‘ylangan  tashqi siyosatini rivojlantirish borasidagi faoliyatining mantiqiy  davomi bo‘ldi.

Узбекистан и Россия подтвердили стратегический характер отношений
Республика Узбекистан, приверженная развитию взаимовыгодных отношений со всеми зарубежными партнерами, концентрирует основные внешнеполитические усилия по реализации целого ряды приоритетов, в том числе, укрепление независимости и суверенитета государства, дальнейшее укрепление места и роли страны в качестве полноправного субъекта международных отношений, вхождение в число развитых демократических государств, создание вокруг Узбекистана пояса безопасности, стабильности и добрососедства, совершенствование нормативно-правовой базы внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности Узбекистана, а также договорно-правовой основы международного сотрудничества и т.д. Данные внешнеполитические приоритеты Узбекистана нацелены на построение стабильного, справедливого и демократического государства, продвижения внешней открытости страны и развития регионального и многостороннего взаимодействия.
Важным приоритетом внешнеполитического курса Узбекистана является формирование сбалансированной системы стратегического партнерства и сотрудничества с ведущими государствами мира и международными организациями. Такой подход призван обеспечить эффективное решение задач модернизации экономики, поддержание стабильности и безопасности, создание благоприятных условий для сотрудничества в Центральной Азии.
Благодаря контактам на высшем уровне Ташкент вывел на принципиально новый уровень отношения с Россией. Последовательно развивается многоплановое стратегическое партнерство и союзнические отношения с Российской Федерацией. Заключенные ранее договора о стратегическом партнерстве, о союзнических отношениях, а также Декларация об углублении стратегического партнерства между РФ и Узбекистаном наполняются новым содержанием и реализуются практически.
Данные тенденции нашли свое отражение в ходе визита в эту страну Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина. Особенно выделим, что за последние годы произошел прорыв в отношениях между Узбекистаном и Россией. Регулярно проводятся заседания Совместной комиссии на уровне Премьер-министров и Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
За последние четыре года количество предприятий с участием российского капитала в Узбекистане удвоилось и составляет порядка 3 тысяч. Сегодня объем накопленных российских инвестиций в экономике Узбекистана превышает 10 миллиардов долларов, и этот показатель продолжает динамично расти.
Так, несмотря на ряд ограничений, связанных с пандемией коронавируса, по итогам девяти месяцев товарооборот составляет пять миллиардов, по итогам года он прогнозируется на уровне семи миллиардов. Более того, прошли три больших форума: региональный, образовательный и медиафорум. Так, по итогам образовательного форума подписано более 35 соглашений. Отмечалось, что за последние три года в Узбекистане начали действовать дополнительно 11 новых филиалов российских вузов, дойдя до отметки в 15, с учетом недавно открывшегося филиала Университета Пирогова.
Особо мы в парламенте выделяем результаты II Форума межрегионального сотрудничества, проведенного накануне визита Президента Узбекистана. Его практическими итогами стали новые соглашения и контракты в сферах промышленности, энергетики, транспорта и фармацевтики, текстильной и пищевой промышленности.
Подписана и новая Комплексная программа экономического сотрудничества на 2022-2026 в рамках данного Форума межрегионального сотрудничества в Москве. Подписи под документом поставили сопредседатели Межправительственной комиссии, а именно, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана С.Умурзаков и министр экономического развития России М.Решетников. Обновленная программа учитывает необходимость при экономическом взаимодействии использовать современные инструменты, в том числе электронную торговлю, цифровизацию экономики, новые энерго- и водосберегающие технологии и так далее. Со своей стороны, привлекает внимание, что данная программа построена на долгосрочную перспективу и ставит масштабные задачи, для реализации которых уже начата работата.
Также, интерес представляет усиление сотрудничества между Фондом прямых инвестиций Узбекистана и Российским фондом прямых инвестиций (РФПИ) в рамках разработки новых совместных инвестиционных проектов и усиленную реализацию уже имеющихся. Это предусматривается подписанным соглашением между ведомствами двух стран. В рамках достигнутых договоренностей предполагается также обмен информацией и экспертизой, стороны сфокусируются на поиске и реализации инвестиционных проектов на территории двух стран.
В целом, ведется совместная подготовка перспективных проектов на 14 миллиардов долларов. Все это демонстрирует налаженность тесного взаимодействия между регионами. Только в этом году организовано более 50 взаимных визитов на высоком уровне. Парламентарии Узбекистана выделяют итоги межрегионального форума, так как конкретное взаимодействие территорий, взаимовыгодные проекты, дают импульс общему сотрудничеству стран.
Лидеры двух стран обменялись мнениями и по вопросам региональной безопасности и ситуации в Афганистане, договорившись о продолжении двусторонних консультаций между внешнеполитическими и оборонными ведомствами. При этом российская сторона приветствовала предпринимаемые Узбекистаном шаги по содействию мирному процессу в Афганистане.
Депутаты от УзЛиДеП, исходя из интересов своего электората, выступает за дальнейшее расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, с охватом практически всех отраслей экономики, а также поддержания высокого уровня двусторонних отношений между двумя государствами, основанных на стратегическом партнерстве и союзничестве.
В целом, мы уверены, что в отраслях экономики обеих стран есть огромный резерв для наращивания сотрудничества. Поэтому, закономерным итогом переговоров, прошедших в искренней и дружеской атмосфере, стала вновь подтвержденная приверженность дальнейшему укреплению отношений стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией. Принято Совместное заявление о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности. Всего в рамках визита подписано 18 двусторонних документов.
Таким образом, прошедший визит наглядно демонстрирует масштабный характер договоренностей, достигнутых в ходе состоявшегося визита Президента Узбекистана Мирзиёева в Москву. Они сталм логическим продолжением деятельности по продвижению проактивного, открытого, прагматичного и глубоко продуманного внешнеполитического курса Узбекистана, отвечающего национальным интересам страны и направленного на расширение связей с государствами ближнего и дальнего зарубежья.