Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun bizda imkoniyat ham shart-sharoit ham yetarli...
Dunyoda oziq-ovqat narxi oshishi va tanqisligi kuzatilayotgan bugungi sharoitda O’zbekistonda ham narx-navo biroz ko‘tarilishi mumkin, lekin taqchillik yoki mahsulot yetishmasligi holati kuzatilmaydi. Chunki O’zbekiston oziq-ovqat zaxirasi mo‘l mamlakatlar sirasiga kiradi. Shunday   bo‘lsa-da, xotirjamlikka berilmasligimiz lozim.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 31 may kuni aholining oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash chora tadbirlari yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ham bu haqda fikr yuritildi. Asosan, jahon bozorlarida bug‘doy narxi 50 foizga, o‘simlik yog‘i 33 foizga, shakar 14 foizga, neft 47 foizga oshganligi, albatta, bu yurtimizdagi narx-navoga ham ta’sir ko‘rsatayotgani aytildi. Birgina may oyining o‘zida Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida kartoshka, un, shakar narxi ko‘tarilgani qayd etilib, asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, jumladan, parrandachilik va chorvachilikni qo‘llab-quvvatlash masalalari keng muhokama etildi.
Bu jihatdan olganda, arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar - bu parranda go‘shti va tuxumdir. Lekin, ko‘p viloyatlarda parranda go‘shti aholi talabiga mos holda yetkazib berilmayapti. Bu yo‘nalishda 50 dan ziyod yirik korxona yarim quvvatda ishlayapti.  Ularni ozuqa, jumladan, bug‘doy bilan ta’minlashda qiyinchiliklar yuzaga kelmoqda.
Masalani hal etish uchun aniq chora-tadbirlar belgilandi. Xususan, 1 iyundan boshlab parrandachilik xo‘jaliklariga bug‘doy sotib olish uchun 400 milliard so‘m “revolver” kredit ajratiladi. Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi orqali kredit garovining 50 foiziga kafillik beriladi va 17 foizidan oshgan qismi kompensatsiya qilinadi. Shuningdek, parrandachilik xo‘jaliklariga aylanma mablag‘ uchun beriladigan kredit muddatini uzaytirish taklifi bildirildi.
Joriy yil 8 fevralda “Chorvachilikni yanada rivojlantirish va chorva ozuqa bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, chorvachilik xo‘jaliklariga go‘shtning har bir kilogrammi uchun to‘lanadigan subsidiya 2 ming so‘mdan 4 ming so‘mga, sutning har bir litri uchun 200 so‘mdan 400 so‘mga oshirildi. Xorijdan olib kelinadigan qishloq xo‘jaligi texnikasi barcha to‘lovlardan ozod etildi. Sohaga 170 million dollar imtiyozli kredit liniyalari ochildi. 200 ming gektardan ziyod paxta va g‘alla maydonlariga ozuqabop ekinlarni almashlab ekish belgilandi.
Aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Xususan, go‘sht, baliq, sut mahsulotlari, meva, o‘simlik yog‘i kabi 22 turdagi oziq-ovqat joriy yil 1 maygacha bojxona bojlaridan ozod qilingan edi. Endi bu muddat 2023 yil 1 yanvarga qadar uzaytirildi. Shuningdek, oziq-ovqatni import qilishda bojlarni oshirilgan stavkada qo‘llash to‘xtatib turiladi. Davlat xaridlarida oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish bo‘yicha cheklovlar vaqtincha bekor qilinadi.
Yig‘ilishda bildirilgan fikrlardan shunday xulosaga kelish mumkinki, mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun imkoniyatlar yetarli. Davlatimiz tomonidan yetishtirilayotgan mahsulotga subsidiyalar berish, imtiyozli kreditlar ajratish hamda sohani qo‘llab-quvvatlashga e’tibor qaratilyotgani oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Yana bir gap: “Bu mahsulot narxi oshdi”, “Bozorda narx-navo ko‘tarilib ketdi” kabi vohimali gaplarni aytib, xalqning kayfiyatini tushirgandan ko‘ra, bu xavf-xatarning oldini olishda har bir kishi o‘zining hissasini qo‘shishi lozim. Narx-navoning oshishi bu vaqtinchalik jarayon ekanini, mamlakatimiz katta zaxiraga ega davlatlar qatoriga kirishini odamlarga tushuntirish ham bu xavfni oldini olishda muhim ahamiyatga ega. Shunday ekan, dunyo miqyosida davom etayotgan global iqtisodiy inqirozning oldini olishda har bir kishi o‘zini mas’ul sanashi lozim.

We have opportunities and conditions to ensure food security...
In conditions when prices are rising all over the world and there is a shortage of food, in Uzbekistan there may also be some increase in prices, but the disadvantage, the shortage of food products is excluded. Since Uzbekistan belongs to a number of countries with sufficient food reserves. But, despite this, one should not give in to idleness and tranquility.
This was discussed at a videoconference chaired by President Shavkat Mirziyoyev on May 31, dedicated to the continuous provision of the population with food products.
It was noted that restrictions are being tightened around the world and food prices are rising. The fact that wheat has risen in price by 50 percent on the global market, vegetable oil by 33 percent, sugar by 14 percent, oil by 47 percent, cannot but affect prices in our country. It was noted that only in May in Kashkadarya and Namangan regions an increase in prices for potatoes, flour and sugar was recorded. In this regard, the participants discussed the issues of increasing the production of basic food products, including poultry and livestock.
Poultry meat and eggs are affordable, nutritious products with a short production cycle. However, in many regions, poultry meat production volumes do not meet the needs of the population. More than 50 large enterprises in this area operate at half their capacity. There are difficulties in supplying them with food, including wheat.
At the meeting, specific measures were identified to address this problem. In particular, from June 1, 400 billion UZS of revolving loans will be allocated to poultry farms for the purchase of wheat. Through the State Entrepreneurship Support Fund, they will be provided with a guarantee in the amount of 50 percent of the loan tax and compensation for interest on the loan in excess of 17 percent of the rate. A proposal was also made to extend the maturity of loans issued to poultry farms for working capital.
Support measures have been identified to ensure the uninterrupted supply of food to the population. In particular, on May 1, the procedure expired, according to which 22 types of food products, such as meat, fish, dairy products, fruits, vegetable oil, were exempted from customs duties. It was decided to extend this measure until January 1, 2023. The application of increased duty rates on food imports will also be suspended. Restrictions on the import of food within the framework of public procurement will be temporarily lifted.
Based on the opinions expressed, it can be concluded that the country has enough opportunities to ensure food security. The provision of state subsidies, the allocation of preferential loans for harvested products, and comprehensive support for the sector serve as an important factor in ensuring food security.