Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun bizda imkoniyat ham shart-sharoit ham yetarli...
Dunyoda oziq-ovqat narxi oshishi va tanqisligi kuzatilayotgan bugungi sharoitda O’zbekistonda ham narx-navo biroz ko‘tarilishi mumkin, lekin taqchillik yoki mahsulot yetishmasligi holati kuzatilmaydi. Chunki O’zbekiston oziq-ovqat zaxirasi mo‘l mamlakatlar sirasiga kiradi. Shunday   bo‘lsa-da, xotirjamlikka berilmasligimiz lozim.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 31 may kuni aholining oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash chora tadbirlari yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ham bu haqda fikr yuritildi. Asosan, jahon bozorlarida bug‘doy narxi 50 foizga, o‘simlik yog‘i 33 foizga, shakar 14 foizga, neft 47 foizga oshganligi, albatta, bu yurtimizdagi narx-navoga ham ta’sir ko‘rsatayotgani aytildi. Birgina may oyining o‘zida Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida kartoshka, un, shakar narxi ko‘tarilgani qayd etilib, asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, jumladan, parrandachilik va chorvachilikni qo‘llab-quvvatlash masalalari keng muhokama etildi.
Bu jihatdan olganda, arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar - bu parranda go‘shti va tuxumdir. Lekin, ko‘p viloyatlarda parranda go‘shti aholi talabiga mos holda yetkazib berilmayapti. Bu yo‘nalishda 50 dan ziyod yirik korxona yarim quvvatda ishlayapti.  Ularni ozuqa, jumladan, bug‘doy bilan ta’minlashda qiyinchiliklar yuzaga kelmoqda.
Masalani hal etish uchun aniq chora-tadbirlar belgilandi. Xususan, 1 iyundan boshlab parrandachilik xo‘jaliklariga bug‘doy sotib olish uchun 400 milliard so‘m “revolver” kredit ajratiladi. Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi orqali kredit garovining 50 foiziga kafillik beriladi va 17 foizidan oshgan qismi kompensatsiya qilinadi. Shuningdek, parrandachilik xo‘jaliklariga aylanma mablag‘ uchun beriladigan kredit muddatini uzaytirish taklifi bildirildi.
Joriy yil 8 fevralda “Chorvachilikni yanada rivojlantirish va chorva ozuqa bazasini mustahkamlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, chorvachilik xo‘jaliklariga go‘shtning har bir kilogrammi uchun to‘lanadigan subsidiya 2 ming so‘mdan 4 ming so‘mga, sutning har bir litri uchun 200 so‘mdan 400 so‘mga oshirildi. Xorijdan olib kelinadigan qishloq xo‘jaligi texnikasi barcha to‘lovlardan ozod etildi. Sohaga 170 million dollar imtiyozli kredit liniyalari ochildi. 200 ming gektardan ziyod paxta va g‘alla maydonlariga ozuqabop ekinlarni almashlab ekish belgilandi.
Aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Xususan, go‘sht, baliq, sut mahsulotlari, meva, o‘simlik yog‘i kabi 22 turdagi oziq-ovqat joriy yil 1 maygacha bojxona bojlaridan ozod qilingan edi. Endi bu muddat 2023 yil 1 yanvarga qadar uzaytirildi. Shuningdek, oziq-ovqatni import qilishda bojlarni oshirilgan stavkada qo‘llash to‘xtatib turiladi. Davlat xaridlarida oziq-ovqat mahsulotlarini import qilish bo‘yicha cheklovlar vaqtincha bekor qilinadi.
Yig‘ilishda bildirilgan fikrlardan shunday xulosaga kelish mumkinki, mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun imkoniyatlar yetarli. Davlatimiz tomonidan yetishtirilayotgan mahsulotga subsidiyalar berish, imtiyozli kreditlar ajratish hamda sohani qo‘llab-quvvatlashga e’tibor qaratilyotgani oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Yana bir gap: “Bu mahsulot narxi oshdi”, “Bozorda narx-navo ko‘tarilib ketdi” kabi vohimali gaplarni aytib, xalqning kayfiyatini tushirgandan ko‘ra, bu xavf-xatarning oldini olishda har bir kishi o‘zining hissasini qo‘shishi lozim. Narx-navoning oshishi bu vaqtinchalik jarayon ekanini, mamlakatimiz katta zaxiraga ega davlatlar qatoriga kirishini odamlarga tushuntirish ham bu xavfni oldini olishda muhim ahamiyatga ega. Shunday ekan, dunyo miqyosida davom etayotgan global iqtisodiy inqirozning oldini olishda har bir kishi o‘zini mas’ul sanashi lozim.

У нас есть возможности и условия для обеспечения продовольственной безопасности...
В условиях, когда во всем мире возрастают цены и ощущается дефицит продовольствия, В Узбекистане также может наблюдаться некоторое повышение цен, но недостаток, дефицит продовольственной продукции исключается. Так как Узбекистан относится к ряду стран с достаточным продовольственным резервом. Но, несмотря на это, нельзя придаваться праздности и спокойствию.
Об этом говорили на состоявшемся 31 мая под председательством Президента Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании, посвященном непрерывному обеспечению населения продовольственной продукцией.
Указывалось, во всем мире усиливаются ограничения и растут цены на продовольствие. Тот факт, что на мировом рынке пшеница подорожала на 50 процентов, растительное масло - на 33 процента, сахар - на 14 процентов, нефть - на 47 процентов, не может не влиять и на цены в нашей стране. Отмечалось, что только в мае в Кашкадарьинской и Наманганской областях зафиксирован рост цен на картофель, муку и сахар, в связи с этим на совещании обсуждались вопросы увеличения производства основных видов продуктов питания, в том числе мяса птицы и скота.
Мясо птицы и яйца являются доступными, питательными продуктами с коротким производственным циклом. Однако во многих регионах объемы производства мяса птицы не обеспечивают потребности населения. Более 50 крупных предприятий в этой сфере работают в половину своей мощности. Имеются трудности со снабжением их кормом, в том числе пшеницей.
На совещании определены конкретные меры по решению этой проблемы. В частности, с 1 июня птицехозяйствам будет выделено 400 миллиардов сумов револьверных кредитов на закупку пшеницы. Через Государственный фонд поддержки предпринимательства им будет предоставлено поручительство в размере 50 процентов налога по кредиту и компенсация на проценты по кредиту в части, превышающей 17 процентов ставки. Высказано также предложение о продлении сроков погашения кредитов, выдаваемых птицеводческим хозяйствам на оборотные средства.
Определены меры поддержки для обеспечения бесперебойного обеспечения населения продовольствием. В частности, 1 мая истек срок действия порядка, в соответствии с которым 22 вида продовольственных товаров, такие как мясо, рыба, молочные продукты, фрукты, растительное масло, были освобождены от таможенных пошлин. Принято решение о продлении данной меры до 1 января 2023 года. Также будет приостановлено применение повышенных ставок пошлин на импорт продуктов питания. Ограничения на ввоз продовольствия в рамках государственных закупок будут временно сняты.
На основе высказанных мнений можно сделать вывод – в стране достаточно возможностей для обеспечения продовольственной безопасности. Предоставление государством субсидий, выделение льготных кредитов на заготавливаемую продукцию, всесторонняя поддержка сферы служат важным фактором обеспечения продовольственной безопасности.