Germaniya — O’zbekistonning ishonchli va strategik hamkori
Mamlakatimiz o‘z taraqqiyot yo‘lida dadil qadam tashlar ekan, bunda eng avvalo rivojlangan davlatlar bilan ishonchli va strategik hamkorlikni izchil yo‘lga qo‘yayotgani muhim ahamiyat kasb etmoqda. Albatta, bunda ko‘plab sohalarda nafaqat Yevropada balki dunyo miqyosida  yetakchilardan hisoblangan Germaniya bilan ijtimoiy, iqtisodiy, savdo, logistika va boshqa ko‘plab sohalarda o‘zaro sheriklik munosabatlarining o‘rnatilgani har ikkala davlat manfaatlariga xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2 may kuni Germaniyaga tashrifi davomida ham bu hamkorlik qirralari yanada kengayib, bir qator bitim va kelishuvlarga erishilgani quvonarli hol albatta. Shavkat Mirziyoyev tashrif davomida ushbu mamlakat Federal Kansleri Olaf Shols bilan muzokaralarda O’zbekiston Germaniyani o‘zining ishonchli va strategik hamkori sifatida qabul qilishi, mamlakatlarimizni chuqur tarixiy ildizlar bog‘lab turganini qayd etildi. Haqiqatda keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlar barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Misol tariqasida aytadigan bo‘lsak, o‘zaro tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar ortdi. Yoki Germaniyadan O’zbekistonga investitsiyalar hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, shundan 4 milliard dollar oxirgi 6 yilda jalb qilingani taqsinga sazavor.
Umuman olganda "Yashil" energetika, xomashyo qazib chiqarish, kimyo, farmatsevtika tarmoqlarida, transport infratizulmasini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, innovatsiya va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalari bo‘yicha katta hamjmda ishlar amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Yana bir muhim jihat shundan iboratki, Germaniya kompaniyalarining O’zbekistondagi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “KfW”, “Deutsche Bank” banklari va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirishga kelishib olingani quvonarli bo‘ldi. Bundan tashqari Germaniya hukumati O’zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishini hamda Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imkon qadar tez imzolashini bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi ham har birimizni quvontirishi tabiiy hol. Chunki O’zbekistonning Yevropadagi hamkorlarining ko‘payishi bu taraqqiyotga intilishdan darak beradi.
Eng muhim jihat haqida aytadigan bo‘lsam, Olaf Shols O’zbekistonning Markaziy Osiyoda do‘stlik va o‘zaro ishonch muhitini yaratish, integratsiyani chuqurlashtirish bo‘yicha yangi mintaqaviy siyosatini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. "Germaniya - Markaziy Osiyo" formatida muloqot maydonini ishga tushirishga ahdlashib olindi. Umuman, tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta’lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi.
Men aminmanki, davlatimiz yetakchisining Germaniyaga tashrifi ikkila davlat manfaatlariga xizmat qilish bilan birga xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro do‘stlik va qardoshlik rishtalarini yanada mustahkamlaydi.

Germany – a reliable and strategic partner of Uzbekistan
The confident step of Uzbekistan along the path of development is largely defined by the establishment of reliable and strategic cooperation in developed countries. In that aspect, the well-established cooperation in various fields with European countries, and in particular, partnerships with Germany in social, economic, trade, logistics and other fields, serves the interests of the two states.
A gratifying fact is that during the visit of the President of Uzbekistan to Germany on May 2, the expansion of multifaceted cooperation and the signing of treaties and agreements was achieved.
During the talks with Federal Chancellor Olaf Scholz, Shavkat Mirziyoyev noted that Uzbekistan sees Germany as a reliable and strategic partner, our countries are connected by deep historical roots. Indeed, in recent years, relations between Uzbekistan and Germany have been developing dynamically in all areas.
So, in recent years, trade turnover and the number of joint projects have doubled. The volume of German investments in our economy is 5.5 billion euros, including 4 billion euros attracted in the last 6 years.
In general, it is planned to implement large-scale work on cooperation in green energy, mining, chemical, pharmaceutical industries, modernization of transport infrastructure, digitalization of agriculture, innovation and other priority areas.
To support the projects of German companies in Uzbekistan, an agreement was reached on a full-scale partnership with KfW Bank, Deutsche Bank and the German Society for International Cooperation.
A welcome fact was the readiness of the German Government to further support Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization, and support for the early signing of an Enhanced Partnership and Cooperation Agreement with the European Union. Since the increase in the number of partners of Uzbekistan in Europe indicates its desire for development.
It should also be noted that Olaf Scholz supported the new regional policy of Uzbekistan to create an atmosphere of friendship and mutual trust in Central Asia, deepening integration in the region. An agreement was reached to launch a dialogue platform in the Germany – Central Asia format. In general, during the visit, 16 intergovernmental and interdepartmental documents were signed in the economy, trade, finance, education, science and innovation.
I am convinced that the visit of the President of Uzbekistan to Germany will serve the interests of the two states and strengthen mutual friendship between our peoples.