Yana bir Yevropa davlati bilan strategik hamkorlik
Ma’lumki, Italiya texnologiya, muhandislik va sanoat sohalarida jahonda yetakchi o‘rinni egallaydi va hamkorlik uchun katta qiziqish uyg‘otadi. Mamlakatlarimiz geografik jihatdan bir-biridan minglab kilometr uzoqlikda joylashgandek tuyulishi mumkin. Shunga qaramay, keyingi yillarda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalar sezilarli darajada faollashdi. 1992 yildan buyon mamlakatlarimiz o‘rtasida mustahkam siyosiy va iqtisodiy hamkorlik o‘rnatildi. 1997 yilda O’zbekiston va Italiya o‘rtasida sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida sarmoyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida shartnoma imzolandi. 1998 yilda savdoda eng ko‘p qulaylik rejimi o‘rnatildi.
2017 yildan boshlab mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik yangi rivojlanish bosqichiga qadam qo‘ydi. So‘nggi 5 yil ichida O’zbekiston va Italiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,2 barobar oshdi (2017 yilda 175,7 mln. dollardan 379,2 mln. dollargacha). Shu davrda O’zbekistonning Italiyaga eksportining umumiy hajmi sezilarli darajada 2,2 barobarga (22,6 mln. dollardan 49,6 mln. dollargacha), importning umumiy hajmi ham 2,1 barobarga (153,1 mln. dollardan 329,6 mln. dollargacha) oshdi. 2022 yilda O’zbekistonning Italiyaga asosiy eksport tovarlari trikotaj matolari (25,6 mln dollar), kiyim-kechak va kiyim-kechak aksessuarlari (6,6 mln dollar), rux (6,3 mln dollar), ip-kalava (6 mln dollar) va ishlov berilmagan teri xomashyosi (2,4 mln dollar) bo‘ldi. Italiyadan import qilinadigan asosiy tovarlar mashina va uskunalar (155,6 mln. dollar), elektr texnikasi mahsulotlari (49,5 mln. dollar), avtomobillar (10,4 mln. dollar), farmatsevtika mahsulotlari (11,4 mln. dollar), plastmassa (9,7 mln. dollar) va metall konstruksiyalar (9,1 mln. dollar) edi.
O’rnatilgan ishonchli munosabatlar ko‘p qirrali hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha o‘zaro hamkorlik dinamikasining izchil o‘sishiga xizmat qilmoqda. Masalan, 2022 yilda O’zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi, Milan universiteti hamda “CREA” qishloq xo‘jaligi markazi o‘rtasida memorandum imzolangan edi. Ikki mamlakat olimlari uzumchilik, o‘simliklarni himoya qilish, bog‘dorchilik kabi yo‘nalishlarda ilmiy loyihalar ustida ishlamoqda. O’zbekiston qishloq xo‘jaligida Italiyaning “FinOpera” kompaniyasi za’faron plantatsiyalarini yaratish bilan shug‘ullansa, qurilish sohasida “Italmatec” kompaniyasi bilan hamkorlikda uy qurilishi panellari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Shu bilan birga, O’zbekiston va Italiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalar amalga oshirilmagan katta imkoniyatlarga ega. Ular kelajakda o‘zaro manfaatli hamkorlikning barcha yangi yo‘nalishlarini qamrab oladi va ikki davlat iqtisodiyotini rivojlantirishga xizmat qiladi. Aynan shu bois O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiya Respublikasiga rasmiy tashrif bilan keldi.
Rim shahrida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Prezidenti Serjo Mattarellaning muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar, eng avvalo, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashdilar. Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordamni davom ettirish hamda maxsus vakillarning maslahatlashuvlarini muntazam o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Gumanitar aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O’zbekiston va Italiyaning madaniy-tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etishga kelishib olindi. Bundan tashqari, ta’lim, arxeologiya, ekologik xatarlarga qarshi kurashish sohalarida hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi. Yil boshidan mamlakatimizga kelayotgan italiyalik sayyohlar soni 5 karra ko‘paydi. Joriy yil aprel oyidan boshlab Toshkent va Milan o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilgani turistlar oqimining oshishiga xizmat qiladi.
Shavkat Mirziyoyev Italiya Respublikasi Vazirlar kengashi Raisi Jorja Meloni bilan ham muzokara o‘tkazdi. Italiya O’zbekistonning Yevropadagi muhim va ishonchli sherigi ekani, keyingi yillarda siyosat, xavfsizlik, iqtisodiyot, energetika, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik faollashgani qayd etildi.
Jorja Meloni Yangi O’zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas demokratik yangilanishlar va iqtisodiy islohotlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlashini hamda ularning muvaffaqiyatiga ishonishini bildirdi. Savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish asosiy vazifa ekani ta’kidlandi. Bir kun avval o‘tgan biznes forum davomida jami 9 milliard yevrodan ziyod qiymatga ega investitsiyaviy bitimlar va savdo shartnomalari imzolandi.
Bosh vazir O’zbekistonning Markaziy Osiyoda sheriklik, yaxshi qo‘shnichilik va ishonch muhitini mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladi hamda “Italiya – Markaziy Osiyo” hamkorlik formatini yanada rivojlantirishga chaqirdi.
Muzokaralar yakunida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti va Italiya Respublikasi Vazirlar kengashi Raisi ikki mamlakat o‘rtasida Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar. Yetakchilar huzurida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 11 ta davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo hujjatlarni almashish marosimi ham bo‘ldi. Huquqiy masalalarda, sanoat mulki va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimlar shular jumlasidan.
Xulosa o‘rnida shuni ta’kidlash joizki, Shavkat Mirziyoyevning Italiyaga rasmiy tashrifi o‘zaro savdo, sarmoyaviy, sanoat kooperatsiyasi, turizm almashinuvi, amaliy fan va texnologiyalar sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan salohiyatdan foydalanishga xizmat qiladi. Xususan, o‘zaro savdo sohasida Italiyaga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, to‘qimachilik, mis va mis mahsulotlari yetkazib berish hajmini oshirish uchun katta imkoniyatlar mavjud.
O’zbekistonning o‘sib borayotgan bozori Italiya kompaniyalari, jumladan, kooperativ munosabatlarni kengaytirish uchun qiziqish uyg‘otishi mumkin. Bundan tashqari, mamalakatimiz Italiya kompaniyalari bilan farmatsevtika, kimyo sanoati, O’zbekiston orqali Markaziy Osiyo mintaqaviy bozorlariga ham chiqishi mumkin bo‘lgan ekologik toza energiya uchun uskunalar yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik qilishdan manfaatdor.
Bularning barchasi yaqin yillarda o‘zaro savdo hajmini 1 milliard dollarga yetkazishga xizmat qilishi kerak. Bundan tashqari, Italiya va O’zbekiston innovatsiyalar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birgalikda sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqda va O’zbekistonda yoshlar startaplarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma dasturni ishga tushirish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
Umuman olganda, O’zbekiston jadal rivojlanayotgan iqtisodiyot, shuningdek, boy resurs bazasi va mamlakatimizning yosh, jadal o‘sib borayotgan aholisi mavjudligini hisobga olgan holda Italiya biznesiga o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun keng imkoniyatlarni taklif qilishi mumkin.

Как известно, Италия занимает ведущие позиции в мире в сферах технологий, инжиниринга и промышленности и представляет значительный интерес для сотрудничества. Может показаться, что наши страны географически отделены на тысячи километров друг от друга. Но несмотря на это, развитие узбекско-итальянского экономического диалога на сегодня переживает заметный подъем. С 1992 года наши страны создали прочное политическое и экономическое партнерство. В 1997 году между Узбекистаном и Италией для развития инвестиционного сотрудничества было подписано соглашение о поощрении и защите инвестиций, в 1998 году был установлен режим наибольшего благоприятствования в торговле.
Начиная с 2017 года, торгово-экономическое сотрудничество между странами вышло на новый этап развития. В период с 2017 по 2022 г.г. товарооборот между Узбекистаном и Италией увеличился в 2,2 раза с 175,7 млн. до 379,2 млн. долл. США. При этом объем экспорта Узбекистана в Италию за указанный период вырос в 2,2 раза с 22,6 млн до 49,6 млн. долл., а объем импорта в 2,1 раза с 153,1 млн до 329,6 млн. долл. США. В 2022 г. основными экспортными товарами Узбекистана в Италию стали трикотажные полотна (25,6 млн), одежда и аксессуары для одежды (6,6 млн), цинк (6,3 млн), хлопчатобумажная пряжа (6 млн) и необработанное кожсырье (2,4 млн). Структура импорта из Италии состояла из «машин и оборудования» (155,6 млн), электротехнической продукции (49,5 млн), автомобилей (10,4 млн), фармацевтической продукции (11,4 млн), изделий из пластмасс (9,7 млн) и металлоконструкций (9,1 млн).
Благодаря сложившимся доверительным отношениям динамика взаимодействия по всем направлениям многопланового сотрудничества неуклонно растет. Например, в 2022 году был подписан меморандум между Национальным центром знаний и инноваций при Министерстве сельского хозяйства Узбекистана и Миланским университетом и сельскохозяйственным центром «CREA». Ученые двух стран работают над научными проектами в сферах виноградарства, защиты растений, плодоовощеводства. В сельскохозяйственном секторе Узбекистана итальянская «FinOpera» занимается созданием плантаций шафрана, а в строительном секторе в партнерстве с компанией «Italmatec» налажено отечественное производство домостроительных панелей.
При этом, на наш взгляд, многоплановое взаимодействие между Узбекистаном и Италией в настоящее время имеет большие нереализованные возможности, которые в дальнейшем будут охватывать все новые сферы взаимовыгодного сотрудничества и содействовать развитию экономик обоих государств. Именно на этом фоне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев совершил официальный визит в Итальянскую Республику.
В городе Риме состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Итальянской Республики Серджо Маттареллы. Лидеры двух стран обменялись мнениями по региональной и международной тематике, прежде всего ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность продолжения адресной гуманитарной помощи афганскому народу, а также проведения регулярных консультаций спецпредставителей.
Особое внимание было уделено развитию гуманитарных связей. Достигнута договоренность о проведении выставки культурно-исторического наследия Узбекистана в Италии. Кроме того, подробно обсуждены перспективы сотрудничества в области образования, археологии, взаимодействия в сфере экологических вызовов. С начала года число итальянских туристов в нашу страну возросло в 5 раз. Дальнейшему росту туристического потока будет способствовать запуск с апреля текущего года прямых авиарейсов между Ташкентом и Миланом.
Шавкат Мирзиёев также провел переговоры с Председателем Совета министров Италии Джорджей Мелони. Подчеркнуто, что Италия является важным и надежным партнером Узбекистана в Европе, с которым в последние годы активизировалось сотрудничество в области политики, безопасности, экономики, энергетики, культурно-гуманитарной сфере.
Дж.Мелони выразила полную поддержку и уверенность в успехе осуществляемой программы необратимых демократических преобразований и экономических реформ  в Новом Узбекистане. Отмечено, что основной задачей является дальнейшее расширение торгово-экономического взаимодействия. Так, в ходе прошедшего накануне бизнес-форума подписан пакет инвестиционных соглашений и торговых контрактов на сумму свыше 9 миллиардов евро.
Премьер-министр поддержала усилия Узбекистана по укреплению атмосферы партнерства, добрососедства и доверия в Центральной Азии, а также выступила за дальнейшее развитие формата сотрудничества «Италия – Центральная Азия».
По итогам переговоров президент Узбекистана и председатель Совета министров Италии приняли Совместную декларацию об установлении отношений стратегического партнёрства между двумя странами. В присутствии лидеров двух стран также состоялась церемония обмена 11 межгосударственными, межправительственными и межведомственными документами, направленными на углубление многопланового взаимодействия. В их числе соглашения о сотрудничестве по правовым вопросам, в сфере промышленной собственности и сельского хозяйства.
В завершение отметим, что официальный визит Шавката Мирзиёева в Италию будет способствовать использованию огромного потенциала для расширения сотрудничества в области взаимной торговли, инвестиций, промышленной кооперации, туристического обмена, прикладной науки и технологий. В частности, в области взаимной торговли имеется большой потенциал для наращивания поставок в Италию сельскохозяйственной продукции, текстильных изделий, меди и изделий из меди.
Растущий рынок Узбекистана может быть интересен для итальянских компаний, в том числе для расширения кооперационного сотрудничества. Кроме этого, имеется заинтересованность в сотрудничестве с итальянскими компаниями в области фармацевтики, химической промышленности, поставок оборудования для экологически чистой энергетики, которые могут через Узбекистан выходить также на региональные рынки в Центральной Азии.
Все это должно способствовать доведению взаимной торговли до 1 млрд. долл. в ближайшие годы. Кроме этого, Италия и Узбекистан предпринимают согласованные усилия по поддержке инноваций и молодежного предпринимательства, рассматривают возможность запуска совместной программы по поддержке молодежных стартапов в Узбекистане.
В целом, Узбекистан может предложить для итальянского бизнеса широкий спектр возможностей для взаимовыгодного сотрудничества, с учетом быстроразвивающейся экономики, а также наличию богатой ресурсной базы и молодому, динамично растущему населению нашей страны.