Shavkat Mirziyoyev Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 13-oktabr kuni Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning viloyat bo‘yicha ishonchli vakili Q.Sanaqulov ochdi.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Nomzodning dasturida mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirish, qonun ustuvorligi va tinchlikni mustahkamlash bo‘yicha o‘nta yo‘nalish belgilangan. Jumladan, Navoiy viloyatidagi ulkan imkoniyatlarni to‘liq ishga solib, tuman va shaharlar, qishloq va mahallalarni rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoitini yaratish bo‘yicha besh yillik reja ishlab chiqilgan.
Avvalo, aholini kasbga o‘rgatish chora-tadbirlariga to‘xtalib o‘tildi. Shu maqsadda Navoiy konchilik instituti negizida qariyb 15 ming talabani o‘qitadigan Politexnika universiteti tashkil etilishi aytildi. Umuman, kelgusi besh yilda 60 mingga yaqin ishsiz va yoshlar kasb-hunar va biznes ko‘nikmalariga ega bo‘ladi.
Aholiga munosib yashash sharoitlari yaratish bo‘yicha ham ulkan maqsadlar qo‘yilgan. Navoiy shahrida 4 ming va tumanlarda 14 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar, Zarafshonda Sanoatchilar shaharchasi hamda Karmana tumanida “Bag‘dod tajribasi” asosida Yangi O‘zbekiston mavzesi qurilishi rejalashtirilgan. Kelgusi besh yilda ming kilometrdan ziyod ichimlik suvi va 5 ming kilometr elektr tarmog‘i, 6 ming kilometr avtomobil yo‘llari qurilishi mo‘ljallangan.
Nomzodning dasturida iqtisodiyotni rivojlantirish, ish o‘rinlari va eksportni ko‘paytirish eng asosiy vazifalar etib belgilangan. Xususan, Navoiy viloyatida kelgusi besh yilda 9 milliard dollarlik 2 ming 200 ta investitsiya loyihasini amalga oshirib, 75 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Umumiy qiymati 3 milliard 400 million dollar bo‘lgan gaz-kimyo texnologik klasteri tashkil etish, qariyb 3 milliard dollarlik 7 ta elektr stansiyasini ishga tushirish shular jumlasidandir.
To‘qimachilik sanoatida 120 ta yirik loyiha doirasida 27 mingta, charm-poyabzal tarmog‘ida 68 ta loyiha natijasida 13 mingta yangi ish o‘rni tashkil etiladi. Tog‘-kon sanoatida 52 ta loyiha bajarilib, 7 mingdan ortiq kishining bandligi ta’minlanadi.
Umuman, kelgusi besh yilda ishga tushiriladigan quvvatlar hisobiga, hududiy eksport hajmi 6 barobarga ko‘payib, 900 million dollarga yetkaziladi.
Viloyatda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali 70 mingta yangi ish joylari yaratish mo‘ljallangan. Buning uchun har bir mahallaga hokim yordamchisi biriktirilib, aholiga tashkiliy-moliyaviy ko‘mak ko‘rsatiladi. Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida har yili 500 milliard so‘mdan ziyod mablag‘lar ajratiladi.
Qishloq xo‘jaligidagi vazifalarga ham to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, ekin yerlarini lazerli tekislash, suv ta’minotini yaxshilash, meva-sabzavotchilik va chorvachilikni kengaytirish borasidagi rejalar ma’lum qilindi.
Tibbiyot va ta’lim maskanlari qurish, xizmatlar sifatini oshirish chora-tadbirlari ham qayd etildi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda Navoiy viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 40 trillion so‘m ajratilishi, jami 180 mingta yangi ish o‘rni tashkil etilishi maqsad qilingan.
- Bugun – doimiy harakat zamoni, chinakam kurash zamoni. Bu kurashda biz g‘oliblar safida bo‘lishimiz shart. Agar ana shunday ulug‘ ishonch bilan yashasak, ishlasak, albatta natija bo‘ladi. Jonajon O‘zbekistonimiz albatta eng rivojlangan davlatlar qatoriga kiradi. Bu maqsadlar yo‘lida men butun xalqimiz qatori Navoiy ahliga suyanaman, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuv qatnashchilari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy suhbat bo‘ldi. Ular viloyatni rivojlantirish imkoniyatlari, joylardagi muammolar bo‘yicha fikrlarini bildirdi. Shavkat Mirziyoyev aholi takliflarini o‘z dasturiga kiritish va amalga oshirishga va’da berdi.
Насирова Шаира Нармурадовна Кармана туман Кенгаши депутати2021-10-16 10:54:18
Бугунги кунда амалга оширилаётган улкан ислоҳотлар ҳар бир юртдошимизнинг ҳаётида акс этаётганлигини эътироф этиб, инсон қадри, Ватан равнақи ва фарзандлари келажаги учун Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашга барча чақираман ва албатта ўзим, фарзандларим билан овоз беришда фаол иштирок этаман.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с навоийскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 13 октября встретился с избирателями Навоийской области.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в области К.Санакулов.
Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе.
В программе определены десять направлений действий по всестороннему развитию страны, укреплению верховенства закона, мира и спокойствия. В частности, разработан пятилетний план развития районов и городов, сел и махаллей, создания достойных условий жизни в Навоийской области на основе полного задействования огромного потенциала региона.
Прежде всего затронуты меры по профессиональному обучению населения. Для этого на базе Навоийского горного института будет создан Политехнический университет, способный принять почти 15 тысяч студентов. В общей сложности около 60 тысяч молодых людей и безработных будут обучены ремеслам и ведению бизнеса в течение следующих пяти лет.
Также поставлены большие цели по созданию достойных условий жизни для населения. Планируется построить многоэтажные дома на 4 тысячи квартир в городе Навои и на 14 тысяч квартир в районах, Промышленный городок в Зарафшане и массив "Новый Узбекистан" в Кармане на основе опыта Багдадского района. Намечено проложить в ближайшие пять лет более 1000 километров сетей питьевого водоснабжения, 5000 километров электросетей и 6000 километров автомобильных дорог.
Программа кандидата определяет в качестве ключевых приоритетов развитие экономики, создание рабочих мест и увеличение экспорта. Так, в Навоийской области в ближайшие пять лет планируется реализовать 2,2 тысячи инвестиционных проектов на сумму 9 миллиардов долларов и создать 75 тысяч новых рабочих мест.
В их числе создание газохимического кластера стоимостью 3,4 миллиарда долларов и ввод в эксплуатацию семи электростанций стоимостью около 3 миллиардов долларов.
В результате реализации 120 масштабных проектов в текстильной промышленности будет создано 27 тысяч новых рабочих мест, а в кожевенно-обувной промышленности - 13 тысяч новых рабочих мест в результате 68 проектов. В горной отрасли намечено осуществить 52 проекта, которые обеспечат работой более 7 тысяч человек.
В целом за счет мощностей, которые будут введены в ближайшие пять лет, объем регионального экспорта вырастет в 6 раз - до 900 миллионов долларов.
Планируется также создать 70 тысяч новых рабочих мест за счет поддержки предпринимательства. Для этого за каждой махаллей будет закреплен помощник хокима, населению будут оказывать организационную и финансовую поддержку. Ежегодно в рамках программ семейного предпринимательства будет выделяться более 500 миллиардов сумов.
Затронуты также задачи в сельском хозяйстве. Озвучены планы по лазерному нивелированию посевных площадей, улучшению водоснабжения, расширению плодоовощеводства и животноводства.
Отмечены и предстоящие меры по строительству медицинских и образовательных учреждений, повышению качества услуг.
В целом на экономическое и социальное развитие Навоийской области в ближайшие пять лет из государственного бюджета будет выделено 40 триллионов сумов, в общей сложности будет создано 180 тысяч новых рабочих мест.
- Сегодня время постоянного движения, время настоящей борьбы. В этой борьбе мы должны быть в числе победителей. Если мы будем жить и работать с такой уверенностью, результат обязательно будет. На родной Узбекистан должен обязательно стать одним из самых развитых стран. В достижении этих целей я, как и весь наш народ, опираюсь на жителей Навои, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Состоялась искренняя беседа с участниками встречи, собравшимися в районных студиях избирателями. Они высказали свое мнение о возможностях развития региона, имеющихся на местах проблемах. Шавкат Мирзиёев пообещал включить в свою программу и реализовать прозвучавшие предложения.