Shavkat Mirziyoyev Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 13-oktabr kuni Navoiy viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning viloyat bo‘yicha ishonchli vakili Q.Sanaqulov ochdi.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi.
Nomzodning dasturida mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirish, qonun ustuvorligi va tinchlikni mustahkamlash bo‘yicha o‘nta yo‘nalish belgilangan. Jumladan, Navoiy viloyatidagi ulkan imkoniyatlarni to‘liq ishga solib, tuman va shaharlar, qishloq va mahallalarni rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoitini yaratish bo‘yicha besh yillik reja ishlab chiqilgan.
Avvalo, aholini kasbga o‘rgatish chora-tadbirlariga to‘xtalib o‘tildi. Shu maqsadda Navoiy konchilik instituti negizida qariyb 15 ming talabani o‘qitadigan Politexnika universiteti tashkil etilishi aytildi. Umuman, kelgusi besh yilda 60 mingga yaqin ishsiz va yoshlar kasb-hunar va biznes ko‘nikmalariga ega bo‘ladi.
Aholiga munosib yashash sharoitlari yaratish bo‘yicha ham ulkan maqsadlar qo‘yilgan. Navoiy shahrida 4 ming va tumanlarda 14 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar, Zarafshonda Sanoatchilar shaharchasi hamda Karmana tumanida “Bag‘dod tajribasi” asosida Yangi O‘zbekiston mavzesi qurilishi rejalashtirilgan. Kelgusi besh yilda ming kilometrdan ziyod ichimlik suvi va 5 ming kilometr elektr tarmog‘i, 6 ming kilometr avtomobil yo‘llari qurilishi mo‘ljallangan.
Nomzodning dasturida iqtisodiyotni rivojlantirish, ish o‘rinlari va eksportni ko‘paytirish eng asosiy vazifalar etib belgilangan. Xususan, Navoiy viloyatida kelgusi besh yilda 9 milliard dollarlik 2 ming 200 ta investitsiya loyihasini amalga oshirib, 75 mingta yangi ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
Umumiy qiymati 3 milliard 400 million dollar bo‘lgan gaz-kimyo texnologik klasteri tashkil etish, qariyb 3 milliard dollarlik 7 ta elektr stansiyasini ishga tushirish shular jumlasidandir.
To‘qimachilik sanoatida 120 ta yirik loyiha doirasida 27 mingta, charm-poyabzal tarmog‘ida 68 ta loyiha natijasida 13 mingta yangi ish o‘rni tashkil etiladi. Tog‘-kon sanoatida 52 ta loyiha bajarilib, 7 mingdan ortiq kishining bandligi ta’minlanadi.
Umuman, kelgusi besh yilda ishga tushiriladigan quvvatlar hisobiga, hududiy eksport hajmi 6 barobarga ko‘payib, 900 million dollarga yetkaziladi.
Viloyatda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali 70 mingta yangi ish joylari yaratish mo‘ljallangan. Buning uchun har bir mahallaga hokim yordamchisi biriktirilib, aholiga tashkiliy-moliyaviy ko‘mak ko‘rsatiladi. Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida har yili 500 milliard so‘mdan ziyod mablag‘lar ajratiladi.
Qishloq xo‘jaligidagi vazifalarga ham to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, ekin yerlarini lazerli tekislash, suv ta’minotini yaxshilash, meva-sabzavotchilik va chorvachilikni kengaytirish borasidagi rejalar ma’lum qilindi.
Tibbiyot va ta’lim maskanlari qurish, xizmatlar sifatini oshirish chora-tadbirlari ham qayd etildi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda Navoiy viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 40 trillion so‘m ajratilishi, jami 180 mingta yangi ish o‘rni tashkil etilishi maqsad qilingan.
- Bugun – doimiy harakat zamoni, chinakam kurash zamoni. Bu kurashda biz g‘oliblar safida bo‘lishimiz shart. Agar ana shunday ulug‘ ishonch bilan yashasak, ishlasak, albatta natija bo‘ladi. Jonajon O‘zbekistonimiz albatta eng rivojlangan davlatlar qatoriga kiradi. Bu maqsadlar yo‘lida men butun xalqimiz qatori Navoiy ahliga suyanaman, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuv qatnashchilari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy suhbat bo‘ldi. Ular viloyatni rivojlantirish imkoniyatlari, joylardagi muammolar bo‘yicha fikrlarini bildirdi. Shavkat Mirziyoyev aholi takliflarini o‘z dasturiga kiritish va amalga oshirishga va’da berdi.
Насирова Шаира Нармурадовна Кармана туман Кенгаши депутати2021-10-16 10:54:18
Бугунги кунда амалга оширилаётган улкан ислоҳотлар ҳар бир юртдошимизнинг ҳаётида акс этаётганлигини эътироф этиб, инсон қадри, Ватан равнақи ва фарзандлари келажаги учун Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашга барча чақираман ва албатта ўзим, фарзандларим билан овоз беришда фаол иштирок этаман.

Shavkat Mirziyoyev meets with Navoi voters
On October 13, the candidate for President of the Republic of Uzbekistan from the Liberal Democratic Party of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with voters of Navoi region.
The authorized person of the candidate in the region K. Sanakulov opened the meeting.
Shavkat Mirziyoyev made a presentation on his pre-election program.
The program identifies ten areas of action for the comprehensive development of the country, strengthening the rule of law, peace and tranquility. In particular, a five-year plan was developed for the development of districts and cities, villages and mahallas, the creation of decent living conditions in Navoi region, based on the full use of the huge potential of the region.
First of all, measures for vocational training of the population were considered. For this, a Polytechnic University will be created at Navoi Mining Institute, capable of accepting almost 15 thousand students. In total, about 60,000 young people and unemployed people will be trained in crafts and business over the next five years.
Also, great goals have been set to create decent living conditions for the population. It is planned to build multi-storey buildings with 4 thousand apartments in the city of Navoi and 14 thousand apartments in the districts, the Industrial town in Zarafshan and the New Uzbekistan neighborhood in Karmana based on the experience of Baghdad district. It is planned to lay over 1,000 kilometers of drinking water supply networks, 5,000 kilometers of power grids and 6,000 kilometers of highways in the next five years.
The candidate’s program identifies economic development, job creation and export growth as key priorities. So, in Navoi region in the next five years, it is planned to implement 2.2 thousand investment projects worth $9 billion and create 75 thousand new jobs.
These include the creation of a gas chemical cluster worth $3.4 billion and the commissioning of seven power plants worth about $3 billion.
As a result of the implementation of 120 large-scale projects in the textile industry, 27 thousand new jobs will be created, and in the leather and footwear industry – 13 thousand new jobs as a result of 68 projects. In the mining industry, it is planned to implement 52 projects that will provide jobs for more than 7 thousand people.
In general, due to the capacities that will be commissioned in the next five years, the volume of regional exports will grow 6 times – up to 900 million dollars.
It is also planned to create 70 thousand new jobs by supporting entrepreneurship. For this, an assistant hokim will be assigned to each mahalla, and the population will be provided with organizational and financial support. More than 500 billion UZS will be allocated annually within the framework of family entrepreneurship programs.
Tasks in agriculture were also considered. Plans were announced for laser leveling of cultivated areas, improving water supply, expanding horticulture and animal husbandry.
The forthcoming measures for the construction of medical and educational institutions, improvement of the quality of services were also noted.
In general, 40 trillion UZS will be allocated from the state budget for the economic and social development of Navoi region in the next five years, a total of 180 thousand new jobs will be created.
“Today is the time of constant movement, the time of real struggle. In this struggle, we must be among the winners. If we live and work with such confidence, the goal will be achieved. Uzbekistan must become one of the most developed countries. In achieving these goals, I, like all our people, rely on the residents of Navoi”, Shavkat Mirziyoyev said.
A sincere conversation took place with the participants of the meeting, the voters who gathered in the district studios. They expressed their opinion on the possibilities for the development of the region and problems at places. Shavkat Mirziyoyev promised to include in his program and implement the proposals made.