Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 21-oktabr kuni Jizzax viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning ishonchli vakili B.Uzoqov ochdi.
Shavkat Mirziyoyev so‘zining boshida xalqimizni O‘zbek tili bayrami kuni bilan muborakbod etdi.
Prezidentlikka nomzod fuqarolarni o‘zining saylovoldi dasturi bilan tanishtirdi. Unda iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar ravnaqi, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalarini rivojlantirish masalalari qamrab olingan.
Dasturda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ham rejalar belgilangan. Xususan, kelgusi besh yilda viloyatda jami 12 milliard dollarlik 4 mingdan ziyod katta, o‘rta va kichik investitsiya loyihalarini amalga oshirib, 120 mingta ish o‘rni ochish maqsad qilingan.
Bunda, avvalo, “Jizzaxda ishlab chiqaring” g‘oyasi asosida sanoatni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilishi ta’kidlandi.
Jumladan, “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududi kengaytirilishi va 800 million dollarlik 90 dan ziyod sanoat loyihalari mo‘ljallangan. Kichik sanoat zonalarini esa 23 tadan 40 taga yetkazib, ularda 201 million dollarlik 375 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Shahar va tumanlarda mashinasozlik, elektrotexnika, energetika, qurilish materiallari, oziq-ovqat, to‘qimachilik, charm-poyabzal, farmatsevtika tarmoqlarida ko‘plab korxonalar tashkil etish rejalashtirilgan.
Bunday ishlar natijasida kelgusi 5 yilda viloyat eksporti hajmini 3 barobardan ziyod oshirib, yillik 620 million dollarga, shundan sanoat mahsulotlari eksportini 500 million dollarga yetkazish mumkinligi aytildi.
Nomzod so‘nggi yillarda viloyatda tadbirkorlik ruhi oshgani, bu sohaga imkoniyatlarni kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda 50 mingdan ziyod yoshlar tadbirkorlikka, 28 ming nafari talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarlarga o‘rgatish mo‘ljallangan.
Qayd etilganidek, viloyat tabiati ham ichki, ham tashqi turizmni rivojlantirish uchun qulay. Bu sohada 300 million dollarlik loyihalar amalga oshirilib, 25 ming ish o‘rinlari yaratiladi. Umuman, kichik biznes va xizmatlar sohasida, “mahallabay” ishlash orqali, viloyatda 100 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Qishloq xo‘jaligi sohasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Shavkat Mirziyoyev yerdan olinadigan iqtisodiy samarani keskin ko‘paytirish – bu sohadagi islohotlarning asosiy maqsadi bo‘lishini ta’kidladi. Buning uchun 100 ming gektar yerda zamonaviy agrotexnologiya va yangi navlarni joriy etish orqali hosildorlik paxtada o‘rtacha 60 sentnergacha, g‘allada esa 90 sentnergacha olib chiqiladi. 42 ta klaster tashkil qilinib, 50 ming gektar maydonda tokzor va intensiv bog‘lar barpo etiladi. 40 million dollar investitsiya hisobiga, Baxmal va Zominda za’faron plantatsiyalari 2 ming gektarga yetkaziladi. Zomin va Zarbdor tumanlarida yirik chorvachilik kompleksi ishga tushiriladi. Parrandachilik, baliqchilik bo‘yicha ham ko‘plab loyihalar rejalashtirilgan.
Nomzod joylarda turmush sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Aholini uy-joy va ichimlik suvi bilan ta’minlash, mahallalarni obod qilish borasidagi rejalarini bayon etdi.
Xususan, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida 208 ta qishloq va mahalla yaxshilanadi. 875 kilometr ichimlik suvi, 5 ming kilometr elektr tarmoqlari, 3 ming kilometrdan ziyod avtomobil yo‘llari va ichki ko‘chalar quriladi. Kelgusi besh yilda jami 18 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar barpo etilib, ehtiyojmand oilalar subsidiyalar ajratiladi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda Jizzax viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 45 trillion so‘m yo‘naltirib, 230 mingga yaqin ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Aholi salomatligini mustahkamlash, ta’lim muassasalarining qamrovi va sifatini oshirish, madaniyat va sport sohalarini rivojlantirishga qaratilgan rejalar ham tanishtirildi.
Uchrashuvda partiya a’zolari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Ular viloyatdagi o‘zgarishlarni qayd etib, o‘z fikr va takliflarni bildirdi. Shavkat Mirziyoyev bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, ularni amalga oshirishga so‘z berdi.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 октября встретился с избирателями Джизакской области.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата Б.Узоков.
В начале своего выступления Шавкат Мирзиёев поздравил наш народ с Праздником узбекского языка.
Кандидат в Президенты представил собравшимся свою предвыборную программу, которая охватывает вопросы развития экономики, предпринимательства, сельского хозяйства, образования, здравоохранения, регионов страны, внешнеполитической сферы и культуры, совершенствования государственного управления, обеспечения верховенства закона.
В программе также определены планы по социально-экономическому развитию Джизакской области. В частности, в ближайшие пять лет планируется реализовать в регионе более 4 тысяч крупных, средних и малых инвестиционных проектов на общую сумму 12 миллиардов долларов, создать 120 тысяч рабочих мест.
Отмечалось, что особое внимание будет уделено развитию промышленности на основе идеи "Производите в Джизаке".
В частности, планируется расширить территорию свободной экономической зоны «Джизак» и разместить в ней более 90 промышленных проектов на сумму 800 миллионов долларов. Намечено увеличить количество малых промышленных зон с 23 до 40 и реализовать в них 375 проектов на 201 миллион долларов. Предусматривается создание в городах и районах множества предприятий в области машиностроения, электротехники, энергетики, индустрии строительных материалов, пищевой промышленности, текстильного, кожевенно-обувного, фармацевтического производства.
В результате в течение следующих 5 лет экспорт региона увеличится более чем в 3 раза и достигнет 620 миллионов долларов в год, из которых промышленный экспорт составит 500 миллионов долларов.
Кандидат отметил возросший в последние годы предпринимательский дух в регионе, указал на необходимость расширения возможностей в этой сфере. Для этого планируется обучить более 50 тысяч молодых людей предпринимательству, 28 тысяч юношей и девушек - востребованным профессиям.
Подчеркнуто, что природа региона благоприятна для развития как внутреннего, так и международного туризма. В этой сфере будут реализованы проекты на сумму 300 миллионов долларов с созданием 25 тысяч рабочих мест. В целом в сфере малого бизнеса и услуг за счет работы в разрезе махаллей в области будет создано 100 тысяч новых рабочих мест.
Затронуты и вопросы сельского хозяйства. Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что основная цель реформ в этой сфере - значительно повысить экономическую эффективность земли. Для этого на 100 тысячах гектаров будут внедрены современные аграрные технологии и новые сорта, что позволит довести среднюю урожайность хлопчатника до 60 центнеров, зерновых - до 90 центнеров с гектара. Планируется создание 42 кластеров, на 50 тысячах гектаров будут разбиты виноградники и интенсивные сады. За счет инвестиций в размере 40 миллионов долларов площадь плантаций шафрана в Бахмале и Заамине будет расширена до 2 тысяч гектаров. В Зааминском и Зарбдарском районах будет построен крупный животноводческий комплекс. Запланировано множество проектов в отраслях птицеводства и рыбоводства.
Особое внимание кандидат уделил улучшению жилищных условий на местах. Озвучены планы по обеспечению населения жильем и питьевой водой, а также благоустройству махаллей.
В частности, в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» будут благоустроены 208 сел и махаллей. Планируется построить 875 километров сетей питьевого водоснабжения, 5 тысяч километров электросетей, более 3 тысяч километров автомобильных дорог и внутренних улиц. В течение следующих пяти лет намечено строительство многоэтажного жилья на 18 тысяч квартир, а малообеспеченным семьям будут предоставляться субсидии.
В целом на экономическое и социальное развитие Джизакской области планируется направить в течение следующих пяти лет 45 триллионов сумов из государственного бюджета, а также создать около 230 тысяч рабочих мест.
Также представлены планы, направленные на укрепление здоровья населения, расширение охвата и повышение качества работы образовательных учреждений, развитие культуры и спорта.
В ходе встречи состоялась искренняя беседа с членами партии, собравшимися в районных студиях избирателями. Они отметили происходящие изменения в регионе, высказали свои мнения и соображения. Шавкат Мирзиёев поддержал и пообещал реализовать прозвучавшие предложения.