Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 21-oktabr kuni Jizzax viloyati saylovchilari bilan uchrashdi.
Uchrashuvni nomzodning ishonchli vakili B.Uzoqov ochdi.
Shavkat Mirziyoyev so‘zining boshida xalqimizni O‘zbek tili bayrami kuni bilan muborakbod etdi.
Prezidentlikka nomzod fuqarolarni o‘zining saylovoldi dasturi bilan tanishtirdi. Unda iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar ravnaqi, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalarini rivojlantirish masalalari qamrab olingan.
Dasturda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ham rejalar belgilangan. Xususan, kelgusi besh yilda viloyatda jami 12 milliard dollarlik 4 mingdan ziyod katta, o‘rta va kichik investitsiya loyihalarini amalga oshirib, 120 mingta ish o‘rni ochish maqsad qilingan.
Bunda, avvalo, “Jizzaxda ishlab chiqaring” g‘oyasi asosida sanoatni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilishi ta’kidlandi.
Jumladan, “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududi kengaytirilishi va 800 million dollarlik 90 dan ziyod sanoat loyihalari mo‘ljallangan. Kichik sanoat zonalarini esa 23 tadan 40 taga yetkazib, ularda 201 million dollarlik 375 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Shahar va tumanlarda mashinasozlik, elektrotexnika, energetika, qurilish materiallari, oziq-ovqat, to‘qimachilik, charm-poyabzal, farmatsevtika tarmoqlarida ko‘plab korxonalar tashkil etish rejalashtirilgan.
Bunday ishlar natijasida kelgusi 5 yilda viloyat eksporti hajmini 3 barobardan ziyod oshirib, yillik 620 million dollarga, shundan sanoat mahsulotlari eksportini 500 million dollarga yetkazish mumkinligi aytildi.
Nomzod so‘nggi yillarda viloyatda tadbirkorlik ruhi oshgani, bu sohaga imkoniyatlarni kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda 50 mingdan ziyod yoshlar tadbirkorlikka, 28 ming nafari talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarlarga o‘rgatish mo‘ljallangan.
Qayd etilganidek, viloyat tabiati ham ichki, ham tashqi turizmni rivojlantirish uchun qulay. Bu sohada 300 million dollarlik loyihalar amalga oshirilib, 25 ming ish o‘rinlari yaratiladi. Umuman, kichik biznes va xizmatlar sohasida, “mahallabay” ishlash orqali, viloyatda 100 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
Qishloq xo‘jaligi sohasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Shavkat Mirziyoyev yerdan olinadigan iqtisodiy samarani keskin ko‘paytirish – bu sohadagi islohotlarning asosiy maqsadi bo‘lishini ta’kidladi. Buning uchun 100 ming gektar yerda zamonaviy agrotexnologiya va yangi navlarni joriy etish orqali hosildorlik paxtada o‘rtacha 60 sentnergacha, g‘allada esa 90 sentnergacha olib chiqiladi. 42 ta klaster tashkil qilinib, 50 ming gektar maydonda tokzor va intensiv bog‘lar barpo etiladi. 40 million dollar investitsiya hisobiga, Baxmal va Zominda za’faron plantatsiyalari 2 ming gektarga yetkaziladi. Zomin va Zarbdor tumanlarida yirik chorvachilik kompleksi ishga tushiriladi. Parrandachilik, baliqchilik bo‘yicha ham ko‘plab loyihalar rejalashtirilgan.
Nomzod joylarda turmush sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Aholini uy-joy va ichimlik suvi bilan ta’minlash, mahallalarni obod qilish borasidagi rejalarini bayon etdi.
Xususan, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida 208 ta qishloq va mahalla yaxshilanadi. 875 kilometr ichimlik suvi, 5 ming kilometr elektr tarmoqlari, 3 ming kilometrdan ziyod avtomobil yo‘llari va ichki ko‘chalar quriladi. Kelgusi besh yilda jami 18 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar barpo etilib, ehtiyojmand oilalar subsidiyalar ajratiladi.
Umuman olganda, kelgusi besh yilda Jizzax viloyatini iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish uchun davlat hisobidan 45 trillion so‘m yo‘naltirib, 230 mingga yaqin ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Aholi salomatligini mustahkamlash, ta’lim muassasalarining qamrovi va sifatini oshirish, madaniyat va sport sohalarini rivojlantirishga qaratilgan rejalar ham tanishtirildi.
Uchrashuvda partiya a’zolari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Ular viloyatdagi o‘zgarishlarni qayd etib, o‘z fikr va takliflarni bildirdi. Shavkat Mirziyoyev bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, ularni amalga oshirishga so‘z berdi.

On October 21, the Presidential candidate of the Republic of Uzbekistan from the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with voters of Jizzakh region.
The meeting was opened by the candidate's authorized person B. Uzokov.
Shavkat Mirziyoyev congratulated Uzbekistan people on Uzbek Language Day.
The Presidential candidate presented to the audience his pre-election program, which covers issues of economic development, entrepreneurship, agriculture, education, healthcare, regions of the country, foreign policy and culture, improving public administration, ensuring the rule of law.
The program also defines plans for the socio-economic development of Jizzakh region. In particular, in the next five years, it is planned to implement more than 4 thousand large, medium and small investment projects in the region worth $12 billion, to create 120 thousand jobs.
It was noted that special attention will be paid to the development of industry based on the idea of “Produce in Jizzakh”.
In particular, it is planned to expand the territory of Jizzakh Free Economic Zone and place more than 90 industrial projects worth $800 million. It is planned to increase the number of small industrial zones from 23 to 40 and implement 375 projects worth $201 million. It is envisaged to create many enterprises in mechanical and electrical engineering, energy, building materials and food industries, textile, leather and footwear, pharmaceutical production in cities and districts.
As a result, over the next 5 years, the region’s exports will increase more than 3 times and reach $620 million per year, of which industrial exports will amount to $500 million.
The candidate noted the increased entrepreneurial spirit in the region in recent years, pointed out the need for expanding opportunities in this area. To do this, it is planned to train more than 50 thousand young people in entrepreneurship, 28 thousand young men and women in popular professions.
It was emphasized that the nature of the region is favorable for the development of both domestic and international tourism. Projects worth $300 million with the creation of 25 thousand jobs will be implemented in this sphere. In general, 100 thousand new jobs will be created in small businesses and services due to work in the context of mahallas.
Issues of agriculture were also considered. Shavkat Mirziyoyev noted that the main goal of reforms in this sphere is to significantly increase the economic efficiency of the land. To do this, modern agricultural technologies and new varieties will be introduced on 100 thousand hectares, which will bring the average yield of cotton to 60 quintals, grain to 90 quintals per hectare. It is planned to create 42 clusters. Vineyards and intensive gardens will be laid out on 50 thousand hectares. Through the investments of $40 million, the area of saffron plantations in Bakhmal and Zaamin will be expanded to 2 thousand hectares. A large livestock complex will be built in Zaamin and Zarbdor districts. Many projects are planned to be implemented in the poultry and fish farming industries.
The candidate focused on improving local housing conditions. Plans have been announced to provide the population with housing and drinking water, as well as the improvement of mahallas.
In particular, 208 villages and mahallas will be landscaped within the framework of Obod Qishloq (Prosperous Village) and Obod Mahalla (Prosperous Neighborhood) Programs. It is planned to build 875 kilometers of drinking water supply networks, 5 thousand kilometers of power grids, more than 3 thousand kilometers of highways and internal streets. Over the next five years, it is planned to build multi-storey housing for 18 thousand apartments, and subsidies will be provided to low-income families.
In general, it is planned to allocate 45 trillion UZS from the state budget for the economic and social development of Jizzakh region over the next five years, as well as create about 230 thousand jobs.
Plans aimed at improving the health of the population, expanding coverage and improving the quality of educational institutions, developing culture and sports were also presented.
A sincere conversation took place with party members, voters gathered in the district studios. They noted the ongoing changes in the region, expressed their opinions and considerations. Shavkat Mirziyoyev supported and promised to implement the proposals made.