Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati saylovchilari bilan muloqot qildi
Liberal-demokratik partiyadan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod Shavkat Mirziyoyev 16-oktabr kuni Toshkent viloyati saylovchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirni nomzodning Toshkent viloyati bo‘yicha ishonchli vakili R.Turdiboyeva ochdi. So‘nggi yillarda davlat idoralari xalq ichiga kirib, amaliy ishlar boshlangani natijasida shahar va tumanlarga, olis qishloq va mahallalarga o‘zgarishlar kirib kelayotgani ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev o‘zining saylovoldi dasturi yuzasidan ma’ruza qildi. Dasturda iqtisodiyot, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, tibbiyot, hududlar ravnaqi, davlat boshqaruvi, qonun ustuvorligi, tashqi siyosat, madaniyat sohalarini rivojlantirishga oid maqsadlar o‘z ifodasini topgan.
Nomzod Toshkent viloyatiga mo‘ljallangan besh yillik dastur markazida 100 ming yoshni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitish, barcha sohalarda kamida 450 ming ish o‘rni yaratish, aholi daromadini kamida 2 barobarga oshirib, kambag‘allikni qisqartirish, har bir mahallada aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish masalalari bo‘lishini ta’kidladi.
Shu maqsadda, avvalo, sanoatni rivojlantirish, tabiiy resurslar negizida yirik korxonalar tashkil etish, talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishga e’tibor qaratiladi.
Kelgusi besh yilda viloyatda umumiy qiymati 20 milliard dollar bo‘lgan 8 mingta yirik, o‘rta va kichik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu 180 mingdan ziyod doimiy ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
Xususan, Olmaliq, Angren va Ohangaronda yirik mis klasteri tashkil etilishi aytildi. Chirchiq va Olmaliq shaharlari innovatsion kimyo sanoati markaziga aylantiriladi. Bekoboddagi O‘zbekiston metallurgiya kombinatida yangi quyuv-prokat majmuasi ishga tushirilib, jami quvvat 2 barobar oshiriladi. Parkent tumanidagi 27 million tonna temir rudasi zaxirasini o‘zlashtirish boshlanadi.
Shuningdek, qurilish materiallari sanoatida 1 milliard 300 million dollarlik 150 ta loyiha, farmatsevtika tarmog‘ida 750 million dollarlik 30 ta, to‘qimachilik yo‘nalishida 420 million dollarlik 90 ta, elektr texnikasi ishlab chiqarish bo‘yicha 300 million dollarlik 40 ta loyiha rejalashtirilgani qayd etildi.
Umuman, bunday yangi loyihalar hisobiga, kelgusi besh yilda viloyat eksport hajmini 2 barobardan ziyod oshirib, 2 milliard 600 million dollarga yetkazish mumkinligi ta’kidlandi.
Nomzod Toshkent viloyatida shaharlar ko‘pligiga e’tibor qaratib, kelusida bu shaharlar poytaxtimiz bilan uzviy bog‘langan holda rivojlantirilishini qayd etdi. Xususan, Toshkent bilan Nurafshon o‘rtasidagi yo‘l kengaytirilib, tezyurar elektrobus qatnovi yo‘lga qo‘yilishi, Nurafshon davlat universiteti va ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi tashkil etilishi aytildi. Nurafshon, Olmaliq, Chirchiq, Angren, Bekobod, Ohangaron va Yangiyo‘l shaharlarida “Yangi O‘zbekiston” massivlari qurilishi, Toshkentdan bu shaharlarga tezyurar elektropoyezd harakatlanishi ko‘zda tutilgan.
Toshkent viloyatida xizmatlar sohasi bo‘yicha ham ulkan imkoniyatlar borligi ta’kidlandi. Masalan, hudud ham yozgi, ham qishki turizm uchun eng qulay. Shu bois viloyatda turizm bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish mo‘ljallangan. Amirsoy, Chimyon, Chorvoq suv ombori va “Toshkent dengizi” atrofida, Ohangaron va Angrendagi tog‘li hududlarda qo‘shimcha turistik zonalar barpo etish uchun 1 milliard dollar investitsiya jalb etib, 80 ming ish o‘rni yaratish mumkin. Parkent tumanida infratuzilmani rivojlantirishga 100 milliard so‘m ajratib, turizm uchun maxsus soliq rejimi joriy etiladi.
Shuningdek, yuk tashish, agrologistika majmualari va savdo zonalari tashkil etish bo‘yicha loyihalar ma’lum qilindi.
Qayd etilganidek, ilmiy-innovatsion yondashuv asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 2 barobarga oshiriladi. Yerlarni aholiga ijaraga berish orqali 30 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Meva-sabzavotchilik va ko‘chatchilik klasterlari, 20 ming gektarda intensiv bog‘ va tokzorlar, 6 ming gektar maydonda yong‘oq, bodom va pista palantatsiyalari, 45 ta yirik chorvachilik kompleksi barpo etiladi.
Shavkat Mirziyoyev “inson qadri uchun” tamoyilining muhim bo‘g‘inlari sifatli ta’lim va tibbiyot ekanini ta’kidlab, bu boradagi vazifalarni ham aytib o‘tdi.
– Biz bugun nimalarni rejalashtirayotgan bo‘lsak, ularning barchasi yagona va ulug‘ maqsadga – xalqimizning g‘ururi va qadr-qimmatini yanada yuksaltirishga, odamlarni rozi qilish, har bir insonning erkin va farovon hayot kechirishini ta’minlashga qaratilgan. Men ularni amalga oshirishda, avvalo, xalqimizga, uning fidoyi, jonkuyar va faol vakillariga, katta mehnat va hayot tajribasiga ega bo‘lgan Toshkent viloyati ahliga tayanaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuvda partiya a’zolari, tuman studiyalaridagi saylovchilar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Ular viloyatdagi o‘zgarishlarni qayd etib, o‘z fikr va takliflarni bildirdi. Shavkat Mirziyoyev bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, ularni amalga oshirishga so‘z berdi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с избирателями Ташкентской области
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Либерально-демократической партии Шавкат Мирзиёев 16 октября встретился с избирателями Ташкентской области.
Мероприятие открыла доверенное лицо кандидата в Ташкентской области Р.Турдибоева. Отмечалось, что в последние годы в результате тесного взаимодействия государственных ведомств с народом и начала практической работы в городах и районах, отдаленных селах и махаллях происходят ощутимые изменения.
Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе. В ней отражены приоритеты в области экономики, предпринимательства, сельского хозяйства, образования, здравоохранения, развития регионов, государственного управления, обеспечения верховенства закона, внешней политики и культуры.
Кандидат отметил, что в главными целями пятилетней программы для Ташкентской области определены обучение 100 тысяч молодых людей современным профессиям, создание не менее 450 тысяч рабочих мест во всех сферах, увеличение доходов населения минимум в 2 раза и сокращение бедности, создание достойных условий жизни в каждой махалле.
При этом основное внимание будет уделено развитию промышленности, созданию крупных предприятий на базе природных ресурсов, производству востребованной продукции.
В ближайшие пять лет в регионе планируется реализовать 8 тысяч крупных, средних и малых инвестиционных проектов на сумму 20 миллиардов долларов. Это создаст более 180 тысяч постоянных рабочих мест.
В частности, в Алмалыке, Ангрене и Ахангаране будет организованы крупный медный кластер. Города Чирчик и Алмалык будут превращены в центр инновационной химической промышленности. Новый литейный комплекс будет запущен на Узбекском металлургическом комбинате в Бекабаде, его мощностью увеличится в 2 раза. Начнется освоение 27 миллионов тонн железной руды в Паркентском районе.
Озвучены планы по реализации 150 проектов на сумму 1,3 миллиарда долларов в отрасли строительных материалов, 30 проектов на 750 миллионов долларов в фармацевтической промышленности, 90 проектов на 420 миллионов долларов в текстильном секторе и 40 проектов на 300 миллионов долларов в электротехнической промышленности.
В целом за счет новых проектов в ближайшие пять лет экспорт региона может увеличиться более чем в 2 раза и достичь 2,6 миллиарда долларов.
Отмечен большой потенциал Ташкентской области в сфере услуг. Так, регион благоприятен как для летнего, так и зимнего туризма. Поэтому планируется разработать специальную программу по туризму в области. Благодаря инвестициям в 1 миллиард долларов в создание дополнительных туристических зон в Амирсае, Чимгане, Чарвакском водохранилище и вокруг Ташкентского моря, в горной местности Ахангарана и Ангрена можно создать 80 тысяч рабочих мест. В Паркентском районе на развитие инфраструктуры будет выделено 100 миллиардов сумов, введен специальный налоговый режим для туризма.
Также были анонсированы проекты по созданию грузовых терминалов, агрологистических комплексов и торговых зон.
Подчеркнуто, что на основе научно-инновационного подхода объем производства сельскохозяйственной продукции увеличится вдвое. За счет сдачи земли в аренду населению будет создано более 30 тысяч рабочих мест. Планируется создание плодоовощных кластеров, интенсивных садов и виноградников на 20 тысячах гектаров, плантаций грецкого ореха, миндаля и фисташки на 6 тысячах гектаров, а также 45 крупных животноводческих комплексов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что ключевыми элементами принципа «ради интересов человека» являются качественное образование и медицина, а также обозначил задачи в этом направлении.
- Все наши планы, формируемые сегодня, нацелены на единую высокую цель - дальнейшее возвышение чести и достоинства нашего народа, обеспечение свободной и благополучной жизни каждому человеку. В достижении этих целей я опираюсь прежде всего на наш народ, его самоотверженных и активных представителей, обладающих большим трудовым и жизненным опытом жителей Ташкентской области, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече члены партии, избиратели, собравшиеся в районных студиях, искренне побеседовали с кандидатом. Они отметили происходящие в области изменения, высказали свои мнения и предложения. Шавкат Мирзиёев поддержал и пообещал реализовать прозвучавшие предложения.