O’zbekiston tashqi siyosatida Osiyo vektorining istiqbolligi
So‘nggi yillarda mamlakatimiz tashqi siyosatining  barcha sohalarida salmoqli islohotlar amalga oshirildi, ular sharqiy yo‘nalishdagi hamkorlikni rivojlantirish va Afg‘onistonda tinchlikni o‘rnatishga ko‘maklashishga ta’sir ko‘rsatdi. O’z navdatida, biz O’zbekistonning raqobatbardoshligini oshirish, jumladan samarali xalqaro savdo yo‘llarini  yanada rivojlantirish, savdo-sotiqni kengaytirish, tranzit yo‘nalishlarni tashkil qilish va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash orqali strategik vazifani amalga oshirishni ta’minlashga yo‘nalganlikni ajratib ko‘rsatamiz. Shu tariqa, O’zbekistonning savdo, transport va energiya aloqalari orqali mintaqamiz, Xitoy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarini  mustahkamlash yo‘lidagi  amaliy qadamlarini ko‘ramiz.
O’zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlari qadimdan savdo va madaniy-sivilizatsiya jihatidan chambarchas bog‘liq bo‘lgan va ko‘p bora  umumiy siyosiy, iqtisodiy va gumanitar  makonlar doirasida joylashgan.
Markaziy Osiyoning mustaqil davlatlari erishgan yutuqlar savdo-iqtisodiy munosabatlarning yuksak salohiyatidan to‘la foydalanish masalasida  Afg‘onistondagi beqaror vaziyat tufayli cheklanib qolgan  Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan avvalgi manfaatdorlikni tiklashga xizmat qildi.
O’zbekiston Osiyo yo‘nalishida Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya va boshqa mamlakatlar qatorida, Afg‘oniston, Bangladesh, Butan, Hindiston, Maldiva, Nepal, Pokiston  va  Shri-Lankani o‘z ichiga olgan Janubiy Osiyoga alohida e’tiborini  qaratmoqda. Ayni damda, Janubiy Osiyo  maydonni egallaydi 5 mln. km² ( bu  butun Osiyoning 10 foizi va dunyodagi butun quruqlikning 3 foizi), biroq uning aholisi  Osiyo aholisining 40 foizi va dunyo aholisisining 22 foizini tashkil etadi. Hozirgi kunda Markaziy Osiyo mamlakatlari Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasida Hindiston va Pokiston bilan faol hamkorlik qilib kelmoqdalar.  Markaziy Osiyo davlatlarining Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan jami tovar ayirboshlash  hajmi 44, mlrd dollarini tashkil etadi,  uning qariyb uchdan bir qismini O’zbekiston egallaydi. So‘nggi yillarda geografik yaqinligi hamda Afg‘oniston ichki bozorining oziq-ovqat, sanoat mahsulotlari va energiya importiga bo‘lgan katta bog‘liqligi tufayli Afg‘oniston bilan savdo-iqtisodiy  hamkorlik tiklandi.
Hindiston O’zbekiston va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egallaydi. O’zbekistonning Hindistonga eksporti asosan, to‘qimachilik mahsulotlari (13,6%), asosiy metallar (8,4%), oziq-ovqat mahsulotlari (5,8%) va boshqa tovarlarni o‘z ichiga oladi. Hindistondan mamlakatimizga farmatsevtika mahsulotlari (47%), mexanika uskunalari (28,6%) va boshqa mahsulotlar  import  qilinadi.
O’zbekistonning Pokistonga eksportida oziq-ovqat mahsulotlari 81%ni, to‘qimachilik mahsulotlari – 10,5% ni, xizmatlar – 3,5% ni tashkil etadi. Pokistonning yurtimizga importi tarkibida farmatsevtika mahsulotlari 37%, oziq-ovqat mahsulotlari (kartoshka, sitrus mevalar, guruch va b.sh.) – 36%, transport xizmatlari – 10%, kimyo mahsulotlari – 4,5% ni egallaydi.
O’zbekiston Afg‘onistonda OTB kreditlari hisobiga  uzunligi 260 km  va qiymati 150 mln dollarga teng “Surxon-Puri-Xumri” elektr uzatish liniyasini qurish” loyihasini amalga oshirishni rejalashtirmoqda.  Mazkur elektr uzatish liniyasi Afg‘oniston energiya tizimini  O’zbekiston va Markaziy Osiyo yagona energiya tizimiga ulash imkonini beradi. Shuningdek, “Hayraton-Mozori Sharif” temir yo‘l liniyasining davomiga aylangan hamda yangi transafg‘on transport yo‘lagini shakllantiradigan “Mozori-Sharif-Hirot” temir yo‘lini moliyalashtirish, loyihalash va qurish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha ham hamkorlik ishlari davom etmoqda.
Umuman olganda, bizningcha,  tashqi siyosatimizda ko‘plab Osiyo vektori yo‘nalishlarini ajratib ko‘rsatish mumkin. Savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va o‘zaro investitsiyalar hajmini oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish shular jumlasidandir, bu esa, investitsiyalar, tovar va xizmatlarning erkin harakatlanishini ta’minlash, transport kommunikatsiyalari va energetika infratuzilmasining rivojlangan tizimini  shakllantirish uchun amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirishni talab etadi.
Bu shuningdek, Osiyo mintaqasida zamonaviy va xavfsiz transport-logistika infratuzilmasini tashkil etishga ham tegishli. Masalan, transafg‘on temir yo‘l yo‘lagining qurilishi kelajakda Markaziy Osiyo mamlakatlarini Xitoy va Osiyo-Tinch okeani  mintaqasining boshqa yetakchi davlatlari bilan birlashtirishi mumkin, bu “Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusining maqsadlariga  to‘la mos keladi.
Shuningdek, “yashil” rivojlanishni kuchaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan birgalikdagi ishlarni ham alohida ko‘rsatish mumkin. Global iqlim o‘zgarishi jarayonida barcha Osiyo mamlakatlaridagi jadal sanoat va demografik o‘sish sharoitida suv tanqisligi, havo va atrof-muhitning ifloslanishi, tuproqlar degradatsiyasi va cho‘llanish umumiy muammolardan sanaladi. Tobora jiddiy tus olib borayotgan Orol dengizining qurish muammosi  eng salbiy ekologik tahdidlarga misol bo‘la oladi.
Mintaqamiz ulkan sayyohlik salohiyatiga ega bo‘lib, bu xalqlarimizning tarixiy va madaniy merosini ommalashtirishga qaratilgan ziyorat turizmiga  ortib borayotgan qiziqishni hisobga olgan holda, taniqli sayyohlik brendlari, yangi mahsulotlar va yo‘nalishlarni shakllantirish bo‘yicha hamkorlikda  ishlash zarurligini ko‘rsatadi.
Xalq diplomatiyasini rivojlantirish ham katta ahamiyat kasb etadi. Sport ular orasida alohida o‘rin egallaydi. Masalan, shu kunlarda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev  Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan XXIV-qishki Olimpiya o‘yinlarining tantanali ochilish marosimida  ishtirok etdi. Ushbu tadbir xorijiy davlatlar yetakchilari, rasmiy delegatsiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirokida Pekindagi “Qush uyasi” milliy stadionida bo‘lib o‘tdi.
Marosim badiiy dasturi Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan «Insoniyat umumiy taqdiri hamjamiyati» konsepsiyasini o‘zida mujassam etgan bo‘lib, bu bizningcha, dunyo mamlakatlari o‘rtasidagi  hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelgusi harakatlarning muhim, degan chuqur mazmuniga ega. Qishki Olimpiya o‘yinlarining ochilish  marosimi Osiyoning Xitoydek mamlakatining  texnologik qudratini  namoyish etganini alohida  ta’kidlaymiz. U Xitoy xalqining qadimiy tarixi va boy madaniyati, jahon iqtisodiyoti peshqadami sifatida erishayotgan ulkan muvaffaqiyat va yutuqlari, xalqaro olimpiya harakatining ruhi va qadriyatlarini aks ettirdi.
Davlatimiz rahbarining ushbu marosimda shaxsan ishtirok etishi yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro hurmat va o‘zaro manfaat prinsiplariga asoslangan  davlatlararo munosabatlarning bugungi  darajasini ko‘rsatadi. Xususan, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, tovar ayirboshlash hajmi  rekord darajaga yetgan. O’zbekiston iqtisodiyotidagi Xitoy investitsiyalarining umumiy hajmi 9 milliard dollarni tashkil etdi. Xitoyning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida sanoat, kimyo tarmog‘i, energetika, axborot-kommunikatsiya  texnologiyalari va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda yuqori texnologiyali  loyihalar amalga oshirilmoqda.
Yana bir muhim jihat shundaki, Shavkat Mirziyoyev  Pekindagi tashrifi doirasida Xitoy xalq respublikasi Raisi Si Szinpin bilan uchrashdi. Uchrashuvda O’zbekiston-Xitoy  o‘rtasidagi  do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish,  mamlakatlarimiz o‘rtasidagi  ko‘p qirrali hamkorlikni  kengaytirishning dolzarb masalalari bo‘yicha atroflicha fikr almashildi.
O’z navbatida, mazkur tashrif doirasida imzolangan va “Yashil” iqtisodiyot, sun’iy intellekt, raqamlashtirish va elektron savdo sohalaridagi hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan besh yillik Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik dasturini keng ko‘lamda amalga oshirish muhimligini alohida ta’kidlaymiz. Bizningcha, bu O’zbekistonda  erkin tadbikorlikni ta’minlashni kuchaytirishda muhim ahamiyatga ega.
Mamlakatimiz ishbilarmon doiralari “Ipak yo‘li” jamg‘armasi bilan uzoq muddatli hamkorlik bo‘yicha amaliy sheriklikning strategik loyihalarini ilgari surishga qaratilgan yangi “yo‘l xaritasi” shakllantirilayotgani, moliyaviy-texnik ko‘mak dasturi kengaytirilayotganidan mamnun.  Ayni damda, deputatlar mutanosib tovar ayirboshlashga erishish, samarali hududlararo almashinuvlarni qayta tiklash va samarali transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha birgalikda chora-tadbirlarning bajarilishi ustidan nazoratni ta’minlashadi. Bu kambag‘allikka va korrupsiyaga qarshi kurashish borasida Xitoy tajribasini o‘rganish va joriy qilish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga  ham tegishli. Qolaversa, ma’lumki, bu tajriba o‘zining muvaffaqiyati va samaradorligi bilan ajralib turadi. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pekin shahriga tashrifning ikkinchi kunida Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon bilan uchrashdi. O’zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, Pokiston Bosh vaziri o‘tgan yil iyul oyida O’zbekistonga uyushtirgan kelishuvlarni amalga oshirishning aniq natijalari ko‘rinmoqda. Jumladan, o‘tgan yil yakunida ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar ortdi, bir yilda 40 dan ortiq qo‘shma korxona tashkil etildi. Mamlakatimizning turli hududlarida farmatsevtika preparatlari, kimyoviy tovarlar va to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Sanoat, ta’lim va kino sohalarida qator muhim loyihalar ishlab chiqilmoqda. Va bu jarayon davom etmoqda.
Uchrashuvda ishbilarmonlarning qo‘shma tashabbuslari va istiqbolli investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, bank-moliya sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. “Termiz – Mozori Sharif – Kobul - Peshovar” temir yo‘lini qurish loyihasini ilgari surish borasidagi amaliy ishlarni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Fursatdan foydalanib, Xitoy rahbariyati va xalqini zamonaviy Xitoyning ulkan muvaffaqiyat va yutuqlarini namoyish etgan Olimpiya o‘yinlarining tantanali  ochilishi bilan samimiy tabriklayman.

Перспективность Азиатского вектора внешней политики Узбекистана
За последние годы во внешней политике нашей страны осуществлены заметные реформы по всем направлениям, которые затронули развитие сотрудничества в восточном направлении и содействии установлению мира в Афганистане. Со своей стороны, выделим ориентир на обеспечение реализации стратегической задачи по повышению конкурентоспособности Узбекистана, в том числе, за счет дальнейшего развития эффективных международных торговых маршрутов, расширения торговли, создания транзитных маршрутов и укрепления деловых связей. Тем самым, мы видим практические шаги Узбекистана по пути укрепления взаимосвязи между нашим регионом, Китаем и Южной Азией через торговые, транспортные и энергетические связи.
Узбекистан и страны Азии издревле были тесно связаны в торговом и культурно-цивилизационном плане и неоднократно находились в рамках общего политического, экономического и гуманитарного пространства. Достижение независимых государств Центральной Азии способствовало восстановлению прежнего интереса к расширению сотрудничества с азиатскими странами, сдерживаемый нестабильной ситуацией в Афганистане в вопросе полноценной реализации высокого потенциала торгово-экономических отношений.
Особое внимание Узбекистаном в азиатском направлении, наряду с Китаем, Южной Кореей, Японией и другими, уделяется Южной Азии, которая включает в себя Афганистан, Бангладеш, Бутан, Индию, Мальдивы, Непал, Пакистан и Шри-Ланку. При этом, Южная Азия занимает территорию 4,5 млн. км² (10% всей Азии и 3% всей суши мира), но ее население составляет 40% населения Азии и 22% населения мира. В настоящее время страны Центральной Азии активно сотрудничают с Индией и Пакистаном в рамках Шанхайской организации сотрудничества. Суммарный товарооборот государств Центральной Азии со странами Южной Азии составляет примерно 4,4 млрд. долл., около трети которого занимает Узбекистан. В последнее время наблюдается восстановление торгово-экономического сотрудничества страны с Афганистаном, в связи с географической близостью, а также большой зависимостью внутреннего рынка Афганистана от импорта продовольственных, промышленных товаров и энергоносителей.
Индия занимает второе место по объемам товарооборота Узбекистана со странами Южной Азии. Экспорт Узбекистана в Индию состоит, в основном, из текстильной продукции (доля – 13,6%), недрагоценных металлов (8,4%), продовольственных товаров (5,8%) и других. В импорте Узбекистана из Индии доля фармацевтической продукции составляет 47%, вторую позицию с долей 28,6% занимает механическое оборудование.
В структуре экспорта Узбекистана в Пакистан продовольственные товары составляют 81%, текстильная продукция – 10,5%, услуги – 3,5%. В структуре импорта из Пакистана фармацевтическая продукция занимает 37%, продовольственные товары (картофель, цитрусовые, рис и др.) – 36%, транспортные услуги – 10%, химическая продукция – 4,5%.
Узбекистаном планируется реализация в Афганистане проекта «Строительство линии электропередачи 500 кВт «Сурхан–Пули-Хумри» протяженностью 260 км и стоимостью порядка 150 млн. долл. за счет кредитов АБР, из них Узбекистан профинансирует 45 млн. долл. Данная ЛЭП позволит подключить энергосистему Афганистана к единой энергетической системе Узбекистана и Центральной Азии. Ведется также сотрудничество по реализации проекта «Финансирование, проектирование и строительство железнодорожной линии «Мазари-Шариф–Герат», которая станет продолжением железно-дорожной линии «Хайратон–Мазари-Шариф» и сформирует новый трансафганский транспортный коридор.
В целом, на наш взгляд, можно выделить ряд перспективных направлений азиатского вектора во внешней политике. К ним относятся формирование благоприятных условий для развития торгово-экономических связей и роста взаимных инвестиций, для чего необходимы выработка и реализация действенных мер для свободного движения инвестиций, товаров и услуг, формирование развитой системы транспортных коммуникаций и энергетической инфраструктуры.
Это касается и создания современной, эффективной и безопасной транспортно-логистической инфраструктуры в азиатском регионе. Так, проект строительства Трансафганского железнодорожного коридора в перспективе может соединить страны Центральной Азии с Китаем и другими ведущими государствами Азиатско-Тихоокеанского региона, что полностью соответствует целям инициативы «Один пояс – один путь».
Также выделим совместную работу по направлению стимулирования «зеленого» развития. В условиях бурного промышленного и демографического роста во всех странах Азии на фоне глобального изменения климата общими проблемами являются нехватка воды, загрязнение атмосферы и окружающей среды, деградация почв и опустынивание. Крайне негативным примером экологических вызовов является проблема высыхания Аральского моря, которая все больше приобретает планетарный характер.
Наш регион обладает уникальным туристическим потенциалом, что показывает необходимость совместной работы по формированию узнаваемых туристических брендов, новых продуктов и маршрутов с учетом растущего интереса к паломническому туризму, которая направлена на популяризацию исторического и культурного наследия наших народов.
Большое значение имеет и развитие народной дипломатии, среди которых спорт занимает особое место. Так, на днях Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественной церемонии открытия XXIV зимних Олимпийских игр в городе Пекине. Данное мероприятие состоялось на Пекинском национальном стадионе «Птичье гнездо» с участием лидеров зарубежных стран, официальных делегаций и международных организаций.
Показательно, что в художественной программе церемонии, главной темой которой стала выдвинутая Председателем КНР Си Цзиньпином концепция «Сообщество единой судьбы человечества», что, по нашему мнению, несет глубокий смысл важности дальнейших действий по развития сотрудничества между странами мира. Отдельно подчеркнем, что церемония открытия Зимних игр продемонстрировала технологическую мощь такой азиатской страны как Китай, с помощью которой удалось воплотить древнюю историю и богатую культуру китайского народа, колоссальные успехи и достижения этой страны в качестве мирового экономического лидера, дух и ценности всемирного олимпийского движения.
Личное участие Главы государства на данной церемонии есть отражение современного уровня межгосударственных отношений, основанных на принципах добрососедства, взаимного уважения и обоюдной выгоды. Так, товарооборот по итогам прошлого года достиг рекордного показателя. Общий объем китайских инвестиций в экономике Узбекистана составил 9 миллиардов долларов. При участии ведущих китайских компаний и банков реализуются высокотехнологичные проекты в сферах промышленности, химической отрасли, энергетике, области информационно-коммуникационных технологий и других приоритетных направлениях.
Другой важный момент состоит в том, что, находясь в Пекине, Шавкат Мирзиёев лично встретился с Си Цзиньпином. На встрече состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам дальнейшего укрепления узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества между нашими странами.
Со своей стороны, выделим важность полномасштабной реализации пятилетней Программы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, подписанной в рамках настоящего визита, раскрытию потенциала сотрудничества в сферах «зеленой» экономики, искусственного интеллекта, цифровизации и электронной торговли. Данное обстоятельство, на наш взгляд, принципиально важно для повышения обеспечения свободного предпринимательства в Узбекистане.
Бизнес сообщество страны радует и то, что формируется новая «дорожная карта» долгосрочного сотрудничества с Фондом «Шелковый путь», направленная на продвижение стратегических проектов практического взаимодействия, а также расширяется программа финансово-технического содействия. При этом депутатский корпус призван обеспечит контроль за реализацией принятых совместных мер по достижению сбалансированного товарооборота, возобновлению плодотворных межрегиональных обменов и развитию эффективных транспортных коридоров. Это касается и договоренностей о реализации совместных мероприятий по изучению и внедрению китайского опыта в борьбе с бедностью и противодействии коррупции. Тем более общеизвестно, что этот опыт характеризуется своей успешностью и эффективностью.
На полях второго дня программы пребывания в городе Пекине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился и с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом, что позволило обсудить актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества. Выделим, что за последнее время мы видим конкретные результаты реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Пакистана в Узбекистан в июле прошлого года.
Так, двусторонний товарооборот по итогам прошлого года вырос в 1,5 раза, а за год создано свыше 40 совместных предприятий. В разных регионах Узбекистана осуществляются проекты кооперации по выпуску фармацевтических препаратов, химических товаров и текстильной продукции. Прорабатывается ряд важных проектов в области промышленности, образования и кино. И этот процесс находит свое продолжение. Так, в ходе состоявшейся встречи особое внимание уделено поддержке совместных деловых инициатив и перспективных инвестиционных проектов, налаживанию сотрудничества в банковско-финансовой сфере. Достигнута договоренность о продолжении практической работы по продвижению проекта строительства железной дороги «Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар».
В завершение, пользуясь этой возможностью, хотелось бы сердечно поздравить руководство и дружественный народ Китая с грандиозным открытием Олимпийских игр, которое продемонстрировало колоссальные успехи и достижения современного Китая.