Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yo‘lida
Ma’lumki, 2021 yil yozda  Shavkat Mirziyoyev va  Imron Xon O’zbekiston va Pokiston o‘rtasida strategik sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiyani imzolashdi, shuningdek, tranzit va savdo to‘g‘risidagi hamda ishbilarmonlar va sayyohlar uchun viza tartiblarini soddalashtirish bo‘yicha hukumatlararo bitimlar imzolangan edi. Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va O’zbekiston-Pokiston biznes forumida yakunlari bo‘yicha 500 mln dollarlik  shartnomalar imzolangan edi. Ushbu hujjatlar ikki mamlakat munosabatlari tarixidagi muhim qadamning  ifodasi bo‘ldi.
O’shanda imzolangan kelishuvlar savdo-iqtisodiyot sohasida hali foydalanilmagan katta salohiyat va ikki tomonlama savdo hajmini oshirish imkoniyatlarini yanada  ko‘proq ro‘yobga chiqargan holda, joriy yildan boshlab amalga oshirila boshlanganini alohida ta’kidlaymiz. Bularning barchasi so‘nggi yillarda O’zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini ko‘rsatadi. Xususan, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida muntazam aloqalar  yo‘lga qo‘yildi.
So‘nggi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi besh barobar ko‘paydi.  Pandemiyaga qaramay, ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi  50 foizga oshib, 500 million dollarga yaqinlashdi.
Ushbu barcha ijobiy  tendensiyalar joriy yilning mart oyida Shavkat Mirziyoyevning Pokiston Islom Respublikasiga uyushtirgan davlat tashrifi chog‘ida ham  o‘z ifodasini  topdi. Tashrif davomida davlatlar rahbarlari tor doirada hamda ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokidagi kengaytirilgan tartibda muzokaralar olib borishdi. Muzokaralarda ko‘p rejali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi, bunda  siyosiy, savdo-iqtisodiy, investivsiyaviy, transport-logistika, turizm, madaniyat  sohalariga ustuvor ahamiyat berildi. Muzokaralar yakuni bo‘yicha Islomobodda ikki tomonlama hujjatlar, jumladan, O’zbekiston Respublikasi va Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida Strategik sheriklikning navbatdagi qadamlari to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya  imzolandi.
O’zbekiston va Pokiston multimodal transport, yuk va havo tashuvlari bo‘yicha hamkorlikni rejalashtirayotgani alohida e’tiborga loyiqdir.  Muntazam yuk tashuvlari uchun asos yaratgan Tranzit va savdo bitimi joriy yil boshidan kuchga kirdi.
Shuningdek, “Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘li mavzusi ham chetda qolmadi. Tadbirkorlarning fikricha, bu yo‘lning qurilishi amaliyotda Pokistonni Markaziy Osiyo bilan bog‘laydi, O’zbekistonni Karachi, Gvadar va Qosim portlariga olib chiqadigan eng yaqin, arzon va xavfsiz yo‘lak yaratiladi. Shu o‘rinda Shavkat Mirziyoyevning “bu temir yo‘l mintaqalarimiz qiyofasini butunlay o‘zgartirib yuboradi” degan so‘zlarini keltirish o‘rinlidir.
O’zbekiston va Pokiston mintaqalar darajasida ham hamkorlik qilishni rejalashtirmoqdalar. Namangan viloyati ishbilarmon doira vakillari tomonidan Panjob muzofotida  ko‘plab qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.  Surxondaryo viloyati bilan Xayber-Paxtunxva provinsiyasi va boshqa hududlarda ham ana shunday samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi. Ziyorat turizmi ham rivojlanadi.  Ziyoratlarni tizimli tashkil etish maqsadida qo‘shma guruh tuzish, ikki mamlakat Turizm vazirliklarining vakolatxonalarini ochish taklifi  qiziqish uyg‘otadi.
Muzokaralar yakuni bo‘yicha ilm-fan, ekologiya, oliy ta’lim, san’at, kino, sport sohalarida hamkorlik qilish rejalashtirilgan.
Xususan, vazirlik va idoralar o‘rtasida qariyb 10 ga yaqin hujjat, jumladan, imtiyozli savdo bitimi,  atrof-muhitni muhofaza qilish,  ziyorat turizmi, temir yo‘llar sohasida hamkorlik qilish,  Surxondaryo viloyati va Xayber-Paxtunxva provinsiyasi o‘rtasida, Toshkent shahri va Islomobod shahri o‘rtasidagi  shartnomalar qabul qilindi.
Tashrif doirasida Shavkat Mirziyoyev Pokistonning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazganini alohida ta’kidlaymiz. Tadbirda «Nishat Grupp», «Getz Farma», «Piramid Lojistiks», «Ejaz Grup», «AKD Grup», «Vax Nobel Grupp», «Najib Fayber», «Sapfir Grup» kabi ko‘plab kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi. Ushbu shirkatlarning umumiy aktivlari 40 milliard dollardan ziyodni tashkil etadi.
Bunday qiziqish mamlakatimizda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida bozor mexanizmlari joriy qilish, biznes rivojini cheklaydigan to‘siqlarni bartaraf etish hamda horijiy biznes  ishtirokini kengaytirish  borasidagi islohotlar doirasidagi  yutuqlarning ko‘zgusidir.
Natijada, 800 million dollarlik  savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi, sanoat kooperatsiyasi dasturi hamda  tovar ayirboshlashni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish rejalashtirilmoqda.
Bizningcha, O’zbekiston Prezidentining Pokistonga uyushtirgan davlat tashrifi muhim ahamiyat kasb etadi, chunki u o‘zaro hamkorlikni yanada  chuqurlashtirishga kuchli turtki bo‘ladi, deb hisoblaymiz.
Bu ayniqsa, 2022 yilda mamlakatlarimiz muhim sana – diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlaydigan davrda yanada muhimdir. Bugungi kunda bu munosabatlar siyosiy muloqot va hamkorlikning yuksak darajasiga ko‘tarildi.

Как известно летом 2021 года Шавкат Мирзиёев и Имран Хан подписали Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства между Узбекистаном и Пакистаном, а также подписаны межправительственные соглашения о транзите и торговле, упрощении визовых процедур для бизнеса и туристических групп. По итогам прошедшего тогда в рамках визита заседания межправительственной комиссии и узбекско-пакистанского бизнес-форума были подписаны соглашения на сумму 500 млн долларов. Данные документы стали отражением важного шага в истории отношений двух стран, к которому стороны готовились тщательно.
Подчеркнем, что подписанные тогда договоренности начали находить свое воплощение уже в этом году, все больше реализуя большой неиспользованный потенциал в торгово-экономической сфере и возможности увеличения объемов двусторонней торговли. Все это показывает, что в последние годы отношения между Узбекистаном и Пакистаном вышли на уровень стратегического партнерства. В частности, регулярные контакты налажены в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
В последние годы объем взаимной торговли увеличился в пять раз. Несмотря на пандемию, в 2021 году объем двусторонней торговли вырос на 50 процентов, уверенно приближаясь к отметке 500 миллионов долларов, а в перспективе до 1 миллиарда долларов.
Все эти положительные тенденции нашли свое отражение и в ходе мартовского нынешнего года государственном визите Шавката Мирзиёева в Исламскую Республику Пакистан, в ходе которого главы государств провели переговоры в как в узком, так и в расширенном формате с участием официальных делегаций двух стран. На переговорах обсуждались вопросы развития многопланового сотрудничества, при этом, приоритет отдавался политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, туристической и гуманитарной сферам. По итогам переговоров в Исламабаде состоялась церемония подписания двусторонних документов, в частности, Совместной декларации о дальнейших шагах по развитию стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Пакистан.
Отдельного внимания заслуживает тот факт, что Узбекистан и Пакистан планируют сотрудничать в области мультимодальных транспортных, грузовых и авиаперевозок. Соглашение о транзите и торговле, заложившее основу для регулярных грузовых перевозок, вступило в силу с начала этого года. Также не осталась в стороне тема железной дороги «Термез – Мазари -Шариф - Кабул - Пешавар», строительство которого означает, считают предприниматели, на практике создание самого близкого, дешевого и безопасного коридора, соединяющего Пакистан с Центральной Азией, а Узбекистан - с портами Карачи, Гвадар и Касим. Здесь уместно привести слова Шавката Мирзиёева о том, что «эта железная дорога полностью изменит облик наших регионов».
Узбекистан и Пакистан намерены также сотрудничать на уровне регионов. Деловыми кругами Наманганской области и провинции Пенджаб уже реализуется множество совместных проектов. Решено наладить аналогичное сотрудничество между Сурхандарьинской областью и провинцией Хайбер-Пахтунхва, а также другими регионами. Будет развиваться паломнический туризм. Интерес представляет предложение системной организации паломничеств на базе создания совместной группы и открытия представительств министерств туризма в обеих странах.
По итогам переговоров запланировано сотрудничество в области науки, экологии, высшего образования, искусства, кино и спорта. Так, между министерствами и ведомствами было принято около 10 документов, в том числе соглашения о преференциальной торговле, о сотрудничестве в области охраны окружающей среды, паломнического туризма, железных дорог, договоры между Сурхандарьинской областью и провинцией Хайбер-Пахтунхва, между городом Ташкентом и городом Исламабадом.
Отдельно выделим, что в рамках визита Шавкат Мирзиёев провел встречу с руководителями ведущих компаний Пакистана, в которой приняли участие главы «Нишат Групп», «Гетз Фарма», «Пирамид Ложистикс», «Эжаз Груп», «АКД Груп», «Вах Нобель Групп», «Нажиб Файбэр», «Сапфир Груп» и многих других компаний, совокупные активы которых составляют свыше 40 миллиардов долларов. Такой интерес является отражением реальных достижений нашей страны в рамках реформ по внедрению рыночных механизмов во все отрасли экономики, снятию барьеров, препятствующих развитию бизнеса, а также расширению присутствия иностранного бизнеса.
Как итог, уже достигнуты договоренности о реализации совместных торговых и инвестиционных проектов на 800 миллионов долларов, планируется разработка программы промышленной кооперации, а также комплексной «дорожной карты» по расширению структуры товарооборота.
На наш взгляд, неоспоримым является важное значение, которые имеет прошедший государственный визит Президента Узбекистана в Пакистан, так как, уверены мы, он придаст новый мощный стимул дальнейшему углублению взаимодействия. Это тем более важно, что в 2022 году наши государства отметят знаменательную дату - 30-летие установления дипломатических отношений, которые на сегодня вышли на высокий уровень политического диалога и сотрудничества.