Konstitutsiyaning yagona manbai va muallifi xalqdir
Bamaslahat qilingan ish xayrli bo‘ladi. Mamlakatimizda konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirishda xalq fikri e’tiborga olinayotgani esa xalqparvar va insonparvar jamiyat barpo etish yo‘lidagi sa’y-harakatlarimizga hamohanglik kasb etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun konstitutsiyaviy komissiya a’zolari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda komissiya taklifi asosida Parlament tomonidan ishlab chiqilgan loyihani umumxalq muhokamasida ko‘rib chiqishni hamda referendum o‘tkazish yo‘li bilan qabul qilishni taklif etgani ham yuqarida tilga olganimiz xalqparvar jamiyat sari dadil qadam qo‘yayotganimizdan dalolat berib turibdi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari e’tirof etganidek, taraqqiyotning ko‘p asrlik tajribasi shuni ko‘rsatmaqdaki, xususiy mulksiz, uning ishonchli kafolatisiz kuchli ijtimoiy davlatni qurib bo‘lmaydi. Shu bois, Bosh qomusimizda xususiy mulk himoyasini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan konstitutsiyaviy kafolatlarni kuchaytirishimiz lozim. Toki, katta-kichikligidan qat’iy nazar, har bir tadbirkor doimo davlat, Konstitutsiya, qonunlar hamda Prezident himoyasida ekanini amalda his qilsin.
Bu haqda gap ketganda, rivojlangan davlatlardagi kabi, shunday tartib o‘rnatilishi lozimki, mulkdor sud qarorisiz, o‘zining roziligisiz, adolatli tovon pulisiz, mulkidan mahrum etilmasin. Shu bilan birga, davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish natijalari qayta ko‘rib chiqmaslik hamda bekor qilmaslik masalasini ham Konstitutsiyaviy qoida sifatida belgilash juda muhimdir. Binobarin, iqtisodiyotimizni harakatga keltiruvchi asosiy kuch bo‘lgan tadbirkorlikning rivojlanishi yo‘lidagi barcha to‘siq va g‘ovlarni olib tashlash uchun ham Yangi O’zbekiston Konstitutsiyasida ana shu normalar aks etishi lozim.
Umuman olganda, mamlakatimizda konstitutsiyaviy islohotlar olib borilayotgani va xalqimizning bu jarayonda faol ishtirok etayotgani “Konstitutsiyaning yagona manbai va muallifi – xalqdir” degan tamoyilga to‘la mos kelishi bilan katta ahamiyat kasb etmoqda.

Any affair is effective when done in a coordinated manner. Taking into account the opinion of the people when carrying out constitutional reforms corresponds to our actions on the path to the formation of a humane democratic society.
The proposal of President Shavkat Mirziyoyev at the meeting with members of the constitutional commission on a nationwide discussion of the draft developed by the Parliament based on the recommendations of the commission and its adoption through a referendum indicates the country’s confident step towards the formation of a philanthropic society.
As the Head of the state noted at the meeting, the centuries-old experience of development has shown that it is impossible to build a strong social society without private property and its reliable guarantor. In this regard, in the Basic Law, we must strengthen the constitutional guarantees to ensure the protection of private property. So that every entrepreneur realizes that he is under the protection of the state, the Constitution, laws and the President.
Just like in the developed countries, it is necessary to establish a rule according to which the owner cannot be deprived of his property without a court decision, without his own consent, without compensation for the value of the property. At the same time, it is important to define as a constitutional rule the non-admission of revision and cancellation of decisions on denationalization and privatization. The Constitution of New Uzbekistan also needs to reflect the norms for removing obstacles to the development of entrepreneurship – the main force driving the country’s economy.
In general, the implementation of constitutional reforms in the country and the active participation of the people in this process is fully consistent with the principle “The only source and author of the Constitution is the people”.