Bu haqida Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Qonunchilik palatasining navbatdagi “Hukumat soati”da aytdi.
Mazkur "Hukumat soati"dagi eshituv Qonunchilik palatasidagi O’zLiDeP fraksiyasi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Vazir A. Voitov deputatlarga “Qish mavsumida aholini asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan kafolatli ta’minlash va sohada qulay agrobiznes muhitini yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida” axborot berdi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, joriy yilda mamlakatimizda jami 23,5 mln. tonna oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirildi. Shundan, 11,6 mln. tonna sabzavot, 2,5 mln. tonna poliz, 3,5 mln. tonna kartoshka, 3,0 mln. tonna meva, 1,9 mln. tonna uzum, 535,2 ming tonna dukkakli, 515,5 ming tonna sholi hamda 7,2 mln. tonna g‘alla yetishtirildi.
Borish qiyin bo‘lgan tog‘li hududlar va olis cho‘l zonalariga bugungi kungacha un 12,4 ming tonna, o‘simlik yog‘i 1 622 tonna, shakar 1 828 tonna, guruch 1 692 tonna, kartoshka 7,9 ming tonna oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berildi.
Hukumatning mas’ul idoralari, xususan Qishloq xo‘jaligi vazirligi, hokimliklar tomonidan qish mavsumida asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari zahirasi bo‘yicha zarur tayyorgarlik ko‘rilganini ma’lum qildi.
Jumladan, joriy qish mavsumi uchun 600 ming tonnadan ortiq oziq-ovqat mahsulotlari zahira qilingan, bu prognoz qilinganidan birmuncha ko‘proq.

Более чем в 250 труднодоступных в зимний период населенных пунктах сформирован достаточный резерв основных видов продовольствия.
Об министр сельского хозяйства Азиз Воитов сообщил на очередном «Правительственном часе» Законодательной палаты.
Слушания на «Правительственном часе» организованы по инициативе фракции УзЛиДеП в Законодательной палате.
Министр А. Воитов представил депутатам информацию о работе по гарантированному обеспечению населения основными видами сельскохозяйственной продукции в зимний период и формированию в сфере благоприятной агробизнес среды.
Как было отмечено, в текущем году в нашей стране заготовлены 23,5 млн. тонн продовольственной продукции. Это 11,6 млн. тонн овощей, 2,5 млн. тонн бахчевых культур, 3,5 млн. тонн картофеля, 3,0 млн. тонн фруктов, 1,9 млн. тонн винограда, 535,2 тысячи тонн бобовых, 515,5 тысячи тонн риса, 7,2 млн. тонн зерна.
На труднодоступные горные территории и отдаленные степные зоны к настоящему времени доставлены 12,4 тысячи тонн продовольствия, в частности, 1 622 тонны растительного масла 1 828 тонн сахара, 1 692 тонны риса, 7,9 тысячи тонн картофеля.
Сообщалось, что ответственными ведомствами, - министерством сельского хозяйства, хокимиятами – проведена необходимая работа по формированию резерва основных видов продовольствия на зимний период.
Заготовлен резерв основных видов продовольствия на зимний период в объеме более 600 тысяч тонн, что намного превышает прогнозный показатель.