Xalqaro kuzatuvchilar O’zLiDePga tashrif buyurdi
Ma’lumki, xalqaro kuzatuvchilarning ishtiroki  saylov jarayonida  shaffoflik va odillikni  ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Shu kunlarda Mustaqil davlatlar hamdo‘stligining uzoq muddatli  missiyasi xalqaro kuzatuvchilari mamlakatimizda o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. 2023 yilning 4 iyul kuni ular O’zLiDeP Siyosiy  kengashi ijroiya qo‘mitasida bo‘ldilar.
MDH kuzatuvchilari missiyasi Shtabi  rahbari Kozyak Ye.V. boshchiligidagi mehmonlarni O’zLiDeP Siyosiy kengashi ijroiya qo‘mitasining raisi o‘rinbosari B.S. Yakubov va O’zLiDeP Siyosiy  kengashi ijroiya qo‘mitasining boshqa  mas’ul xodimlari kutib oldilar.
Kuzatuvchilar partiyaning hozirgi faoliyati hamda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish borasida amalga oshirayotgan ishlari bilan tanishdilar. Saylovoldi kampaniya  amaldagi qonunchilikka qat’iy muvofiq tarzda amalga oshirilayotgani qayd etildi. Kuzatuvchilarga O’zLiDeP dan prezidentlikka nomzod va uning  ishonchli  vakillarining  viloyatlarda saylovchilar bilan o‘tkazayotgan uchrashuvlari   haqida  ma’lumot berildi. Partiyaning targ‘ibot faoliyatini olib borishda teng huquqlilikni ta’minlashga  alohida e’tibor  qaratildi.
O’z navbatida, Ye.V. Kozyak O’zbekistondagi saylovlarni monitoring qilishning maqsad va vazifalari, mexanizmlari haqida so‘zlab berdi.

Международные наблюдатели посетили УзЛиДеП
Как известно, участие международных наблюдателей имеет важное значение для обеспечения прозрачности и справедливости избирательного процесса. В эти дни в Узбекистане продолжает работу международные наблюдатели долгосрочной миссии Содружества независимых государства, которые 4 июля 2023 года также посетили Исполком политсовета УзЛиДеП.
Гостей, во главе с руководителем Штаба Миссии наблюдателей от СНГ Е.В. Козяком встретили заместитель председателя ИКПС Б.С. Якубов и другие ответственные сотрудники ИКПС УзЛиДеП.
Наблюдатели были ознакомлены с текущей деятельностью партии, а также работой, проделанной УзЛиДеП в рамках кампании по досрочным выборам Президента Республики Узбекистан. Отмечено, что она осуществляются в строгом соответствии с действующим законодательством. Наблюдатели проинформированы о ходе проведения встреч кандидата в президенты от УзЛиДеП и его доверенных лиц с избирателями в регионах страны. Отдельное внимание было уделено наличию равных прав при проведении агитационной деятельности партий.
Со своей стороны Е.В. Козяк рассказал о целях, задачах и механизмах мониторинга выборов в Узбекистане.