O’zbekistonning Xitoydagi “Yashil tashabbuslari”
Joriy yilda “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusiga o‘n yil to‘ldi. U  tarixan qisqa davrda ko‘plab tarafdorlariga ega bo‘ldi va xalqaro hamkorlikning yangi modeliga aylandi. Ayni damda  ushbu g‘oya Xitoy Xalq Respublikasi Raisi tomonidan ilk bor 2016 yilda aynan bizning mamlakatimizda e’lon qilingani chuqur ramziy ma’noga ega.
Umuman olganda, O’zbekiston Xitoy bilan ko‘p qirrali munosabatlarni yanada chuqurlashtirish tarafdori. Xususan, har tomonlama strategik sheriklikni yangi davrda rivojlantirish bo‘yicha besh yillik dastur amalga oshirilmoqda. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda.  Keyingi yillarda Xitoy investitsiyalari hajmi besh barobar, qo‘shma korxonalar soni uch barobar ko‘paydi. Joriy yil boshidan buyon o‘zaro savdo hajmi 36 foizga oshdi. Yil yakunigacha ushbu ko‘rsatkich 10 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Tovar ayirboshlashni yaqin besh yilda 20 milliard dollarga yetkazish uchun barcha asoslar bor.
Xitoy kompaniyalari va moliyaviy institutlari ishtirokida yuksak texnologiyalar, muqobil energetika, kimyo, mashinasozlik, metallurgiya, elektrotexnika tarmoqlarida, infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa yo‘nalishlarda bir qator yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Xitoyning kambag‘allikka qarshi kurashish tajribasini o‘rganish va joriy etish borasida samarali tajriba almashish va amaliy hamkorlik qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda. O’zbekiston “Yagona Xitoy” siyosati hamda “uch yovuz kuch”ga qarshi kurashish borasidagi pozitsiya o‘zgarmas ekani tarafdori.
O’zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi davlatlararo munosabatlarning bu va boshqa yutuqlari Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpin o‘rtasidagi ishonchli  munosabatlarga asoslanadi.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning amaliy tashrifi  yakunlari ham o‘zaro munosabatlar yuksak daraja ekanining navbatdagi  dalilidir.
Tashrif  davomida XXR Raisi Si Szinpin, Xitoy Xalq siyosiy maslahat kengashi raisi Van Xunin bilan muzokaralar, boshqa ikki tomonlama uchrashuvlar (Vetnam Sotsialistik Respublikasi Prezidenti Vo Van Txiong,  “Amer International” industrial-sanoat xoldingi raisi Van Venin,   "China CAMC Engineering" kompaniyasi raisi Van Bon, “China Energy Engineering Corporation” raisi Sun Xaylyan, “State Grid” kompaniyasi raisi Sin Baoan) bo‘lib o‘tdi.
“Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumi,  Inson va tabiat uyg‘unligi yo‘lida “Yashil ipak yo‘lini” birgalikda barpo etish” mavzusidagi yalpi yig‘ilish asosiy tadbirlardan bo‘ldi. Unda Shavkat Mirziyoyev ham nutq so‘zladi.
Forumda shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Rossiya Prezidenti Vladimir Putin, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban, Pokiston Bosh vaziri vazifasini bajaruvchi Anvar ul-Haq Kakar, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, qator boshqa mamlakatlarning davlat va hukumatlar rahbarlari ham ishtirok etdi.
Shavkat Mirziyoyev O’zbekiston birinchilardan bo‘lib “Makon va yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganini qayd etdi. Mamlakatimiz mazkur tashabbusning asosiy maqsad va vazifalarini yanada ilgari surishning qat’iy tarafdori ekanligi bildirildi. Prezidentimiz “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi mohiyat e’tibori bilan umumiy “yashil” kelajak kun tartibini shakllantirishini ta’kidladi.
Xususan, O’zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan maxsus rezolyutsiya doirasida Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirmoqda.
O’zbekiston Prezidenti Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi negizida “yashil” bilim va yechimlarni transfer qilish bo‘yicha ilmiy-axborot platformasini ishga tushirish tashabbusini ilgari surdi.
Forum mamlakatimiz tomonidan boshqa tashabbuslarni surish maydonchasiga ham aylandi. Xususan,  Markaziy Osiyoda “yashil” taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish yo‘lida fikr almashish va sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun O’zbekiston rahbari 2024 yilda Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqdi. Ushbu forum barqaror rivojlanish yo‘lidagi global xavf-xatarlarga javob topish uchun “Kelajak uchun – Samarqand muloqoti”ni tashkil etishda amaliy qadam bo‘lib xizmat qiladi.
Kam  uglerodli iqtisodiyot va “toza” texnologiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlarida yuqori ekologik standartlarni joriy etish maqsadida O’zbekistonda “Yashil moliyalashtirish” jamg‘armasini ta’sis etishni taklif qilindi. Shuningdek, O’zbekiston yetakchisi “yashil” mahsulotlar, ayniqsa, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘zaro savdosidagi cheklov va to‘siqlarni kamaytirishga chaqirdi.
Xulosa o‘rnida shuni  qayd etamizki,  bo‘lib o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro forumi yakunlari insoniyatning “yashil” kelajagini barpo etish yo‘lida muhim hissa bo‘ladi. Bu ayniqsa, mintaqamizda anomal ob-havo sharoitlari, tez-tez yuz berayotgan qurg‘oqchilik va chang bo‘ronlari, yerlarning shiddat bilan degradatsiyaga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi ko‘rinishida namoyon bo‘layotgan murakkab ekologik vaziyat sababli yuazaga kelayotgani uchun ham muhim ahamiyatga ega. Shu bois, Markaziy Osiyo jahondagi iqlim o‘zgarishi oqibatlaridan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biriga aylanmoqda va “yashil” yechimlarga muhtoj.

В этом году исполнилось десять лет инициативе «Один пояс, один путь», которая за короткий исторический период превратилась в востребованную, инклюзивную и открытую платформу взаимодействия в целях достижения всеобщего прогресса и процветания. При этом глубоко символично, что инициатива Председателя КНР «Зеленый Шелковый путь» была впервые озвучена в 2016 году в Узбекистане.
В целом, Узбекистан привержен дальнейшему углублению многоплановых отношений с Китаем. Так, реализуется пятилетняя Программа развития всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху. Динамично развивается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество. За последние годы объемы китайских инвестиций увеличились в пять раз, количество компаний – в три раза. С начала 2023 года объемы взаимной торговли выросли на 36 процентов.
Ожидается, что этот показатель до конца года превысит отметку в 10 миллиардов долларов. Есть все основания для доведения товарооборота до 20 миллиардов долларов в ближайшие пять лет. С участием китайских компаний и финансовых институтов реализуется целый ряд крупных инвестиционных проектов в области высоких технологий, сферах альтернативной энергетики, химии, машиностроения, металлургии, электротехнической отрасли, модернизации инфраструктуры и других направлениях.
Отдельное внимание уделяется плодотворному обмену опытом и практическому взаимодействию в сфере изучения и внедрения китайского опыта в борьбе с бедностью. Узбекистан придерживается неизменной позиции в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».
Эти и другие достижения межгосударственных отношений Узбекистана и Китая основаны на личных доверительных отношениях Шавката Мирзиёева и Си Цзиньпина. Очередным доказательством высокого уровня взаимоотношений стали итоги рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Пекин по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В ходе визита прошли переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, председателем Народного политического консультативного совета Китая Ван Хунином и другие двусторонние встречи (с президентом Вьетнама Во Ван Тхыонгом, председателем индустриально-промышленного холдинга «Amer International» Ван Вэньином, председателем компании «China CAMC Engineering» Ваном Бо, председателем компании «China Energy Engineering Corporation» Суном Хайляном, председателем компании «State Grid» Синь Баоанем и др.).
Основным мероприятием стал Международный форум «Один пояс, один путь», на пленарной сессии на тему «Совместное строительство «Зеленого шелкового пути» в интересах гармоничного сосуществования человека и природы» которого выступил с речью и Шавкат Мирзиёев. На Форуме также участвовали Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш, Президенты России Владимир Путин, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, исполняющий обязанности Премьер-министра Пакистана Анвар уль-Хак Какар, Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, главы государств и правительств ряда других стран.
Шавкат Мирзиёев отметил, что Узбекистан как всесторонний стратегический партнер Китая в числе первых поддержал инициативу «Пояса и пути». Выражена твердая приверженность Узбекистана дальнейшему продвижению ее основных целей и задач. Президент страны подчеркнул, что инициатива «Зеленый Шелковый путь» по сути формирует повестку общего зеленого будущего.
Так, Узбекистан на сегодня реализует масштабную программу по созданию в Приаралье зоны экологических инноваций и технологий в рамках принятой специальной резолюции ГА ООН. Выражена готовность создать в Приаралье Специальный демонстрационный технопарк с привлечением ведущих китайских компаний и других зарубежных партнеров для продвижения индустриальных и социально-значимых программ на основе широкого внедрения зеленых технологий. Президент Узбекистана выдвинул инициативу создания научно-информационной платформы по трансферу зеленых знаний и решений на базе Международного инновационного центра Приаралья.
Форум стал площадкой и для других инициатив со стороны нашей страны. В частности, для обмена мнениями и объединения усилий в достижении целей зеленого развития в Центральной Азии глава Узбекистана выдвинул инициативу проведения Самаркандского международного климатического форума в 2024 году. Он станет практическим шагом в создании «Самаркандского диалога во имя будущего» для поиска ответов на глобальные угрозы устойчивого развития.
В рамках дальнейшего углубления партнерства с Китаем и другими участниками «Пояса и пути» и сопряжения концептуальных инициатив - «Зеленой повестки Центральной Азии» и «Зеленого Шелкового пути» предложено разработать полномасштабную Программу зеленого развития, включающую меры и проекты зеленой трансформации и цифровизации отраслей экономики, создания устойчивой инфраструктуры в транспортной и энергетической отраслях, запуска зеленых промышленных мощностей, сокращения бедности, а также развития умного сельского хозяйства.
Предложено учредить в Узбекистане Фонд зеленого финансирования для развития низкоуглеродной экономики и чистых технологий, внедрения высоких экологических стандартов в странах региона. Лидер Узбекистана также призвал к снижению ограничений и барьеров во взаимной торговле зелеными товарами, особенно сельхозпродукцией.
В завершение отметим, что плодотворные результаты прошедшего Международного форума «Один пояс, один путь» станут важным вкладом в общее дело строительства зеленого будущего человечества. Это тем более важно, что в нашем регионе складывается сложная экологическая ситуация, проявляющуюся в виде аномальных погодных условий, засух, пыльных бурь, деградации земель и опустынивания, утраты биоразнообразия. Поэтому Центральная Азия становится одной из наиболее уязвимых к последствиям изменения климата, а значит нуждается в «зеленых» решениях.