O‘zLiDePning xalqaro aloqalari kengaymoqda
Bugungi kunda O‘zbekistonda chuqur o‘ylangan va konstruktiv tashqi siyosatni amalga oshirish, xorijiy davlatlar bilan do‘stona va o‘zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish bo‘yicha salmoqli natijalarga erishilmoqda. Dunyodagi taraqqiy etgan mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga alohida e’tibor berildi, ShHT va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari sifat jihatdan yangi bosqichga chiqdi.
Bunda davrning o‘zi O‘zLiDePdan yetakchi siyosiy partiya sifatida o‘z faoliyatining tashqi siyosat yo‘nalishi bo‘yicha samaradorligini oshirishni talab etmoqda. Bu mahalliy korxonalar mahsulotlarini eksportga yo‘naltirish, sanoat va infratuzilmani modernizatsiyalash uchun chet el investitsiyalari, ilg‘or texnologiyalar va bilimlarni jalb qilish, O‘zbekistonga sayyohlar oqimini oshirish kabi ustuvor masalalarga ham daxldordir. Partiyaning fikricha, xorijiy hamkorlar uchun O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tub o‘zgarishlar va islohotlar, ichki va tashqi siyosat ustuvorliklari, biznes va investitsiyalar uchun yangi qulay sharoitlar haqida manzilli axborot-targ‘ibot ishlarni tashkil etishga alohida e’tibor qaratish zarur.
Mazkur vazifalar Xitoy Xalq Respublikasining Shenchjen shahrida 2018 yilning 26 mayida bo‘lib o‘tgan ShHT siyosiy partiyalari birinchi Forumi doirasida O‘zLiDeP delegatlari tomonidan muhokama etildi. O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Yakubov Forum ishtirokchilarini mamlakatimizning bugungi zamonaviy qiyofasi, 2017-2021 yilda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Harakatlar strategiyasining amalga oshirilishi, bozor islohotlarini hayotga tadbiq etish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlik harakatini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar va qulay sharoitlarni yaratish hamda O‘zLiDePning mazkur jarayonlardagi roli va o‘rni bilan tanishtirdi. Tadbirda qariyb dunyoning 20 davlatidan 30 dan ziyod siyosiy partiyalarning 200 nafarga yaqin xitoylik va chet el vakillari, shu jumladan, ShHT hamda kuzatuvchi mamlakatlar va muloqot bo‘yicha hamkorlar a’zolari ishtirok etgani xorijiy hamkasblar bilan ishlashning bu kabi shakli samaradorligidan dalolat beradi.
B. Yakubov, shuningdek, partiyaning ShHTga doir pozitsiyasini bildirib, uni Markaziy Osiyoda barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash, iqtisodiy o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish borasida ko‘p tomonlama hamkorlik mexanizmi, ochiq va konstruktiv muloqot uchun maydoncha hamda turli yo‘nalishlarda sheriklikni rivojlantirish vositasi ekanligini ta’kidladi. O‘zLiDePning fikricha, ShHT mamlakatlari siyosiy partiyalari o‘rtasida partiyalararo hamkorlikni kengaytirish tashkilotning asosiy maqsadlari va vazifalarini amalga oshirish borasida ko‘p tomonlama o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish yo‘lida yana bir amaliy qadam bo‘ldi.
O‘zLiDeP tashkilot doirasida mintaqaviy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash, iqtisodiy va investitsion hamkorlikni rivojlantirish kabi yo‘nalishlarda sa’y-harakatlarni birlashtirishni muhim deb hisoblaydi. Siyosiy partiyalar ShHT istiqbollarini mustahkamlash uning salohiyatini kengaytirishga qodir, bu tashkilotning jahon hamjamiyatidagi roli va nufuzi o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Forum doirasida O‘zLiDeP delegatsiyasi dunyo va mintaqaviy iqtisodiy rivojlanishga doir keng ko‘lamli masalalar hamda ShHT doirasidagi savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlik, partiyalararo aloqalarni o‘rnatish borasida fikr almashdi.
Umuman olganda, O‘zLiDePning fikricha, mazkur Forum partiyalararo muloqot “Shanxay ruhi”dagi hamkorlik, davomiylik prinsiplariga rioya qilish, tashkilot doirasida ShHTga a’zo davlatlar manfaatlariga javob beradigan aloqalarni izchil mustahkamlash va o‘zaro manfaatli rivojlanish mexanizmlaridan biriga aylanmoqda.
Томди тумани Керегетау ОФЙ БПТ раиси Е.Алайдаров2018-06-01 15:03:29
Икки давлат ўртасидаги олий даражадаги учрашувлар ва кўп қиррали музокаралар Ўзбекистон - Хитой Халқ Республикасининг муносабатларини мустаҳкамлашда, юртимизда тадбиркорликнинг янада ривожланишига салмоқли ҳисса қўшади. Биз тадбиркорлар эса бундан бағоят хурсандмиз.
O'zLiDeP Томди туман бўлими ижрочи котиби Е.Курманбаев2018-06-01 09:39:27
Хитой Халк Респбликасининг Шэньчжэнь шахрида ташкил этилган Ш.Х.Т форумида партиямиз раҳбари Б.Якубовнинг форум иштирокчиларни бешта устувор иуналишларини таништириб иштирок этиши партиямизнинг хамда давлатимизнинг обрувсини янада кутарди деб ойилайман.
O`zLiDeP Томди туман бўлими аппарат рахбари М.Абдазимов2018-05-31 17:35:10
Хитой Халк Респбликасининг Шэньчжэнь шахрида Ш.Х.Т форумида УзЛиДеП Сиёсии Кенгаши Ижроия Кумитаси райси вазифасини бажарувчи Бахтиёр Якубов форум иштирокчиларни бешта устувор иуналишларини таништириб иштирок этиши партиямизнинг обруси янада кутарилганлиги деб биламон
Ахмат Некбаев. Тадбиркор2018-05-31 10:29:30
ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форумида ЎзЛиДеП делегациясининг иштирок этиши мени партия аъзоси сифтида жуда хурсанд қилди. Эндиги вазифамиз Форум доирасида олинган тажрибаларни амалиётга тадбиқ этиш ва партиямизнинг келгусидаги фаолиятида ўзининг ижобий самарасини беришига эришишдир.
Хоразм вилояти Боғот туман Кенгаши Янги қадам мфй БПТ2018-05-30 20:15:08
Хитой Халқ Республикасининг Шэньчжэнь шаҳрида 2018 йилнинг 26 майида бўлиб ўтган ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форуми O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Бахтиёр Якубов иштирокидан хурсанд бўлдим.
Боғот енгил саноат кҳк АРЭМ БПТ2018-05-30 20:11:33
Партиямиз томонидан хорижий мамлакатларнинг сиёсий партиялари билан ўз аро алоқаларии юқори баҳолайман.
O'zLiDeP Боғот туман Кенгаши депутати Г.Рахимова2018-05-30 20:07:47
Партиямизнинг Форумда иштироки мамлакатимиз ташқи сиёсатида олиб борилаётган ислоҳотларнинг амалий давоми бўлди десам муболаға бўлмайди.
O’zLiDeP Боғот туман Кенгаши фаоли С.Ражабов2018-05-30 20:02:37
ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форумида партиямиз раҳбари Б.Якубовнинг иштирок этганидан хурсанд бўлдим.
ДТ Халқ бонки Боғот туман филиали БПТ2018-05-30 19:58:48
Форумда иштирок килган сиёсий партияларнинг тажрибаларидан фойдалиш янги имкониятлар олиб келишига ишонаман.
Хонқа туман “Илғор” махалла фуқароллар йиғини БПТ раиси2018-05-30 19:52:26
Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти томонидан ташкил этилган ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форумида O‘zLiDeP нинг иштироки партиямизнинг ташқи сиёсатда ҳам фаоллиги биз партия аъзоларини қувонтирди ва шу билан бирга бу эришган ютуқимизни мустахкамлаш ва янада ривожлантириш учун биргаликда харакат қилишими зарур деб ўйлайман.

Расширяются международные связи УзЛиДеП
Узбекистаном достигнуты значительные результаты в осуществлении взвешенной и конструктивной внешней политики, развитии дружеских и взаимовыгодных отношений с зарубежными государствами. Придан существенный стимул дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества с ведущими державами мира, на качественно новый этап вышло партнерство с ШОС и другими авторитетными международным организациями.
При этом, само время требует от УзЛиДеП, как ведущей политической партии, повысить эффективность своей деятельности по направлению внешней политики. Это касается и вопросов содействия продвижения на экспорт продукции отечественных предприятий, привлечения иностранных инвестиций, передовых технологий и знаний для модернизации промышленности и инфраструктуры, активной работы по увеличению потока туристов в Узбекистан. Отдельного внимания, считают в партии, необходимо уделить организации адресной информационно-пропагандистской работы для зарубежных партнеров о проводимых в Узбекистане кардинальных преобразованиях и реформах, приоритетах внутренней и внешней политики, создаваемых новых благоприятных условиях для бизнеса и инвестиций.
Данные задачи решались делегатами от УзЛиДеП и в рамках прошедшего 26 мая 2018 года в г. Шэньчжэнь Китайской Народной Республики первого Форума политических партий ШОС. В частности,  и.о.Председателя ИКПС УзЛиДеП Бахтияр Якубов ознакомил участников Форума с современным положением дел в стране, ходом реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 - 2021 годах, претворения в жизнь рыночных реформ, создания широких возможностей и благоприятных условий для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, фермерского движения, а также роли и места УзЛиДеП в этих процессах. Об эффективности такого формата работы с зарубежными коллегами говорит то, что в работе Форума приняли участие около 200 китайских и зарубежных представителей свыше 30 политических партий из около 20 государств, включая членов ШОС, а также стран-наблюдателей и партнеров по диалогу.
Б.Якубов также обозначил позицию партии в отношении ШОС, которую рассматривают как механизм многостороннего сотрудничества по укреплению стабильности и безопасности, развития экономического взаимодействия в Центральной Азии, площадкой для открытого и конструктивного диалога, а также инструментом развития партнерства на различных направлениях. В УзЛиДеП считают, что расширение межпартийного сотрудничества между политическими партиями стран ШОС станет еще одним практическим шагом по пути наращивания многопланового взаимодействия по реализации основных целей и задач организации.
УзЛиДеП считает важным концентрацию усилий в рамках Организации на таких направлениях, как поддержание региональной стабильности, развитие экономического и инвестиционного сотрудничества. Политические партии в состоянии укрепить перспективы ШОС и расширить ее потенциал, что положительно повлияет на рост роли и авторитета Организации в мировом сообществе.
В рамках Форума делегация от УзЛиДеП обменялась мнениями по широкому кругу вопросов мирового и регионального экономического развития, вопросам торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества в рамках ШОС, а также установления межпартийных контактов.
В целом, прошедший Форум, считают в УзЛиДеП, продемонстрировал, что межпартийный диалог становится одним из механизмов сотрудничества в «шанхайском духе», соблюдения принципов преемственности, последовательного укрепления и взаимовыгодного развития в рамках Организации, отвечающего интересам государств-членов ШОС.
Томди тумани Керегетау ОФЙ БПТ раиси Е.Алайдаров2018-06-01 15:03:29
Икки давлат ўртасидаги олий даражадаги учрашувлар ва кўп қиррали музокаралар Ўзбекистон - Хитой Халқ Республикасининг муносабатларини мустаҳкамлашда, юртимизда тадбиркорликнинг янада ривожланишига салмоқли ҳисса қўшади. Биз тадбиркорлар эса бундан бағоят хурсандмиз.
O'zLiDeP Томди туман бўлими ижрочи котиби Е.Курманбаев2018-06-01 09:39:27
Хитой Халк Респбликасининг Шэньчжэнь шахрида ташкил этилган Ш.Х.Т форумида партиямиз раҳбари Б.Якубовнинг форум иштирокчиларни бешта устувор иуналишларини таништириб иштирок этиши партиямизнинг хамда давлатимизнинг обрувсини янада кутарди деб ойилайман.
O`zLiDeP Томди туман бўлими аппарат рахбари М.Абдазимов2018-05-31 17:35:10
Хитой Халк Респбликасининг Шэньчжэнь шахрида Ш.Х.Т форумида УзЛиДеП Сиёсии Кенгаши Ижроия Кумитаси райси вазифасини бажарувчи Бахтиёр Якубов форум иштирокчиларни бешта устувор иуналишларини таништириб иштирок этиши партиямизнинг обруси янада кутарилганлиги деб биламон
Ахмат Некбаев. Тадбиркор2018-05-31 10:29:30
ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форумида ЎзЛиДеП делегациясининг иштирок этиши мени партия аъзоси сифтида жуда хурсанд қилди. Эндиги вазифамиз Форум доирасида олинган тажрибаларни амалиётга тадбиқ этиш ва партиямизнинг келгусидаги фаолиятида ўзининг ижобий самарасини беришига эришишдир.
Хоразм вилояти Боғот туман Кенгаши Янги қадам мфй БПТ2018-05-30 20:15:08
Хитой Халқ Республикасининг Шэньчжэнь шаҳрида 2018 йилнинг 26 майида бўлиб ўтган ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форуми O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси Бахтиёр Якубов иштирокидан хурсанд бўлдим.
Боғот енгил саноат кҳк АРЭМ БПТ2018-05-30 20:11:33
Партиямиз томонидан хорижий мамлакатларнинг сиёсий партиялари билан ўз аро алоқаларии юқори баҳолайман.
O'zLiDeP Боғот туман Кенгаши депутати Г.Рахимова2018-05-30 20:07:47
Партиямизнинг Форумда иштироки мамлакатимиз ташқи сиёсатида олиб борилаётган ислоҳотларнинг амалий давоми бўлди десам муболаға бўлмайди.
O’zLiDeP Боғот туман Кенгаши фаоли С.Ражабов2018-05-30 20:02:37
ШҲТ сиёсий партиялари биринчи Форумида партиямиз раҳбари Б.Якубовнинг иштирок этганидан хурсанд бўлдим.
ДТ Халқ бонки Боғот туман филиали БПТ2018-05-30 19:58:48
Форумда иштирок килган сиёсий партияларнинг тажрибаларидан фойдалиш янги имкониятлар олиб келишига ишонаман.