Investitsiya loyihalarining samaradorligi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni investitsiya loyihalarining samaradorligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlatimiz tomonidan oqilona iqtisodiy diplomatiya yuritilayotgani natijasida eksport va investitsiya miqdori izchil oshib bormoqda. Xususan, so‘nggi besh yilda xorijiy investitsiyalar hajmi 3 barobar o‘sgan. Buning evaziga yuzlab zavod va korxonalar ishga tushirilib, mahsulot va xizmatlar ko‘paydi, odamlar ishli bo‘ldi, yangi inshootlar qurildi.
Bunday ishlar har bir tarmoq va hududda davom etmoqda. Yil boshidan buyon 179 ta yirik va 10 mingta hududiy loyihalar ishga tushirilgan. Ularga 76 trillion so‘m investitsiya yo‘naltirilgan. 143 mingta ish o‘rni tashkil etilgan.
Yig‘ilishda yangi loyihalarni o‘z vaqtida bajarish va avval ishga tushganlarini to‘liq quvvatga chiqarish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Oxirgi yillarda foydalanishga topshirilgan 442 ta loyiha past quvvatda ishlayotgani qayd etildi. Joyida o‘rganilganda, ularning 238 tasida xomashyo va bozor topish, 115 tasida kredit, 35 tasida infratuzilma bilan bog‘liq muammolar borligi aniqlangan.
Viloyat hokimlariga ushbu korxonalar muammolarini hal etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga yil yakuniga qadar 139 ta yirik va 3 mingta hududiy loyihalarni ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari har bir so‘m investitsiya iqtisodiyotga natija bo‘lib qaytishi, xalqimiz manfaatiga xizmat qilishi kerakligini ta’kidladi. Shu bois loyihalar bo‘yicha kreditlarning maqsadli ishlatilishi va kelgusida natija berishi qat’iy nazoratga olindi.
Sanoat loyihalarida asosiy e’tibor zamonaviy, raqobatbardosh, bozorbop mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan. Shu bois ular uchun ilg‘or xorijiy texnologiyalar xarid qilingan.
Yig‘ilishda joriy yilda import qilingan 270 dan ortiq uskuna hali o‘rnatilmagani ko‘rsatib o‘tildi. Bunga sabab bo‘layotgan jarayonlarni soddalashtirib, uskunalarni tezroq foydalanishga kiritish zarurligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident saylovi oldidan xalq bilan uchrashuvlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishini aytgan edi. Buning uchun har bir hududda “tuman loyiha guruhlari” va xolding kompaniyalari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Ushbu yangi tuzilmalar tadbirkorlarning biznes hamkoriga aylanadi. Ular tadbirkorlarning yonida turib, g‘oyadan boshlab, investorlarni jalb qilish va loyihalarni to‘liq quvvatda ishlashigacha har kuni yordam berishga mas’ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu yangi tizimni tez va samarali tashkil etishga doir vazifalar belgilandi.
Prezident xorijiy investitsiya va eksport hajmini oshirishda mamlakatimizning chet davlatlardagi elchilari faoliyati muhimligini ta’kidladi. Hudud va tarmoq rahbarlariga istiqbolli loyihalar topib, elchilar bilan birgalikda ularni amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

The efficiency of investment projects considered
On November 4, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on improving the efficiency of investment projects.
As a result of the implementation of thoughtful economic diplomacy, the volume of the country’s exports and investments is dynamically growing. In particular, over the past five years, the volume of foreign investment has tripled. Due to this, hundreds of factories and enterprises were put into operation, the volume of products and services increased, employment of people was ensured, and new facilities were built.
Activities in this direction continue in all industries and regions. Since the beginning of this year, 179 large and 10 thousand regional projects have been launched. 76 trillion UZS have been invested in them. 143 thousand people were employed.
Measures for the timely implementation of new projects and bringing the already launched production to full capacity were discussed at the meeting.
It was emphasized that 442 projects launched in recent years are not fully loaded. An on-site study showed that 238 of them have problems sourcing raw materials and entering markets, 115 projects have faced credit-related problems, 35 projects – with infrastructure.
Hokims of the regions were instructed to assist entrepreneurs in solving these problems. The Ministry of Investments and Foreign Trade has been tasked with launching 139 large and 3,000 regional projects by the end of the year.
The Head of the state noted that each invested sum, should have an economic effect and serve the interests of people. In this regard, the intended use and effectiveness of loans taken under the projects will be taken under strict control.
The main attention in industrial projects is paid to the production of modern, competitive, in-demand products. Therefore, advanced foreign technologies have been purchased for them.
It was noted that more than 270 lines of equipment imported this year have not yet been installed. The need to simplify procedures and speed up the commissioning of equipment was noted.
Shavkat Mirziyoyev at meetings with voters before the Presidential elections said that a new system for the implementation of investment projects would be introduced. For this, it is planned to create district project groups and holding companies in each region. These new structures will become business partners of entrepreneurs. They will support entrepreneurs on issues such as developing a business idea, attracting investors and bringing projects to full capacity.
The Head of the state gave instructions on a tight schedule and effectively organize this new system quickly.
The President also noted that the activity of Uzbekistan’s ambassadors in foreign countries is important in increasing the volume of foreign investments and exports. The heads of regions and industries were instructed to develop promising projects and interact with ambassadors during their implementation.