Investitsiya loyihalarining samaradorligi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni investitsiya loyihalarining samaradorligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlatimiz tomonidan oqilona iqtisodiy diplomatiya yuritilayotgani natijasida eksport va investitsiya miqdori izchil oshib bormoqda. Xususan, so‘nggi besh yilda xorijiy investitsiyalar hajmi 3 barobar o‘sgan. Buning evaziga yuzlab zavod va korxonalar ishga tushirilib, mahsulot va xizmatlar ko‘paydi, odamlar ishli bo‘ldi, yangi inshootlar qurildi.
Bunday ishlar har bir tarmoq va hududda davom etmoqda. Yil boshidan buyon 179 ta yirik va 10 mingta hududiy loyihalar ishga tushirilgan. Ularga 76 trillion so‘m investitsiya yo‘naltirilgan. 143 mingta ish o‘rni tashkil etilgan.
Yig‘ilishda yangi loyihalarni o‘z vaqtida bajarish va avval ishga tushganlarini to‘liq quvvatga chiqarish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Oxirgi yillarda foydalanishga topshirilgan 442 ta loyiha past quvvatda ishlayotgani qayd etildi. Joyida o‘rganilganda, ularning 238 tasida xomashyo va bozor topish, 115 tasida kredit, 35 tasida infratuzilma bilan bog‘liq muammolar borligi aniqlangan.
Viloyat hokimlariga ushbu korxonalar muammolarini hal etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga yil yakuniga qadar 139 ta yirik va 3 mingta hududiy loyihalarni ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari har bir so‘m investitsiya iqtisodiyotga natija bo‘lib qaytishi, xalqimiz manfaatiga xizmat qilishi kerakligini ta’kidladi. Shu bois loyihalar bo‘yicha kreditlarning maqsadli ishlatilishi va kelgusida natija berishi qat’iy nazoratga olindi.
Sanoat loyihalarida asosiy e’tibor zamonaviy, raqobatbardosh, bozorbop mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan. Shu bois ular uchun ilg‘or xorijiy texnologiyalar xarid qilingan.
Yig‘ilishda joriy yilda import qilingan 270 dan ortiq uskuna hali o‘rnatilmagani ko‘rsatib o‘tildi. Bunga sabab bo‘layotgan jarayonlarni soddalashtirib, uskunalarni tezroq foydalanishga kiritish zarurligi ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev Prezident saylovi oldidan xalq bilan uchrashuvlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishini aytgan edi. Buning uchun har bir hududda “tuman loyiha guruhlari” va xolding kompaniyalari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Ushbu yangi tuzilmalar tadbirkorlarning biznes hamkoriga aylanadi. Ular tadbirkorlarning yonida turib, g‘oyadan boshlab, investorlarni jalb qilish va loyihalarni to‘liq quvvatda ishlashigacha har kuni yordam berishga mas’ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda ushbu yangi tizimni tez va samarali tashkil etishga doir vazifalar belgilandi.
Prezident xorijiy investitsiya va eksport hajmini oshirishda mamlakatimizning chet davlatlardagi elchilari faoliyati muhimligini ta’kidladi. Hudud va tarmoq rahbarlariga istiqbolli loyihalar topib, elchilar bilan birgalikda ularni amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

Рассмотрена эффективность инвестиционных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноября провел совещание по вопросам повышения эффективности инвестиционных проектов.
В результате реализации продуманной экономической дипломатии динамично растут объем экспорта нашей страны и привлекаемых инвестиций. В частности, за последние пять лет объем иностранных инвестиций вырос в три раза. За счет этого были введены в строй сотни заводов и предприятий, увеличился объем производства и услуг, обеспечена занятость людей, построены новые объекты.
Работа в этом направлении продолжается во всех отраслях и регионах. С начала этого года запущены 179 крупных и 10 тысяч региональных проектов. В них инвестировано 76 триллионов сумов. Создано 143 тысячи рабочих мест.
На совещании обсуждены меры по своевременной реализации новых проектов и выведению уже запущенных производств на полную мощность.
Подчеркнуто, что 442 проекта, запущенных в последние годы, работают с неполной загрузкой. Изучение на месте показало, что 238 из них имеют проблемы с поиском сырья и выходом на рынки, 115 проектов столкнулись с проблемами, связанными с кредитованием, 35 проектов - с инфраструктурой.
Хокимам областей поручено оказать предпринимателям содействие в решении этих проблем. Перед Министерством инвестиций и внешней торговли поставлена задача запустить до конца года 139 крупных и 3 тысячи региональных проектов.
Глава государства подчеркнул, что за каждый инвестированный сум должен иметь экономический эффект и служить интересам нашего народа. В связи с этим целевое использование и результативность кредитов, взятых в рамках проектов, будет взято под строгий контроль.
Основное внимание в промышленных проектах уделяется производству современной, конкурентоспособной, востребованной продукции. Поэтому для них закуплены передовые зарубежные технологии.
На совещании отмечалось, что более 270 линий оборудования, ввезенных в этом году, все еще не установлены. Указано на необходимость упрощения процедур и ускоренному вводу оборудования в эксплуатацию.
Шавкат Мирзиёев на встречах с избирателями перед президентскими выборами заявил, что будет введена новая система реализации инвестиционных проектов. Для этого в каждом регионе планируется создание районных проектных групп и холдинговых компаний. Эти новые структуры станут деловыми партнерами предпринимателей. Они окажут предпринимателям поддержку по таким вопросам, как разработка бизнес-идеи, привлечение инвесторов и выведение проектов на полную мощность.
Глава государства дал указания в сжатые сроки и эффективно организовать эту новую систему быстро.
Президент также подчеркнул, что в увеличении объема иностранных инвестиций и экспорта важна деятельность наших послов в зарубежных странах. Руководителям регионов и отраслей поручено выработать перспективные проекты и взаимодействовать с послами при их реализации.