Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-noyabr kuni Ashxobod shahrida o‘tgan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining (IHT) o‘n beshinchi sammiti ishida ishtirok etdi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov raisligida o‘tgan tadbirda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Orif Alviy, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, shuningdek, Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Mamin va IHT bosh kotibi Husrav Noziriy ham ishtirok etdi.
IHTni jadal rivojlanayotgan tashkilot sifatida mustahkamlashga qaratilgan ko‘p  tomonlama sheriklikni yanada kengaytirish, unga a’zo davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni savdo, transport-kommunikatsiyaviy o‘zaro bog‘liqlik, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” iqtisodiyot va turizm sohalarida rivojlantirish masalalari yig‘ilish kun tartibining asosiy mavzusi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari sammitdagi nutqida Turkmanistonni tashkilotga samarali raislik qilgani bilan tabrikladi hamda joriy yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti bilan sheriklik to‘g‘risidagi rezolyutsiyasi qabul qilinganining muhim ahamiyatini qayd etdi.
– Tarixi, dini, urf-odat va an’analari yaqin bo‘lgan birodar xalqlarimiz azaldan savdo-sotiq aloqalari va madaniy rishtalar bilan chambarchas bog‘langan. Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti o‘tgan davr mobaynida ulkan iqtisodiy salohiyatga ega yirik mintaqaviy tuzilmaga aylandi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatimiz yetakchisi tashkilot doirasida keng qamrovli aloqalarni yanada rivojlantirish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Prezidentimiz xalqaro va mintaqaviy vaziyatga, davom etayotgan pandemiya sharoitidagi iqtisodiy qiyinchiliklarga e’tibor qaratib, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qator aniq takliflarni ilgari surdi.
– 500 milliondan ortiq aholi yashaydigan, ulkan bozorga ega bo‘lgan mamlakatlarimizning savdo va investitsiya sohalaridagi katta imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish zarur. Qabul qilingan “IHT istiqbollari – 2025” konseptual dasturi asosida, mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiya aloqalarini yanada kengaytirish va eng muhimi, amaliy natijadorlikka erishish maqsadga muvofiqdir, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Shu munosabat bilan tashkilot doirasida yangilangan va keng qamrovli Savdo bitimini ishlab chiqish va qabul qilish taklif qilindi. Mazkur hujjatda savdo to‘siqlarini bartaraf etish, bojxona tartiblarini raqamlashtirish, hamda hozirgi vaqtda dolzarbligi tobora oshayotgan elektron savdoni keng tadbiq etish masalalari o‘z ifodasini topishi zarur.
Mamlakatlarimizda o‘zaro sarmoyalar oqimini ko‘paytirish va ularni ishonchli himoya qilish, sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga qaratilgan Qo‘shma harakatlar dasturini qabul qilish bugungi kun talabi ekani ta’kidlandi.
O‘zaro savdo hajmlarini oshirish, mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarni ishlab chiqish va mamlakatlarimiz iqtisodiyotlarining jahon bozoridagi raqobatbardoshligini kuchaytirish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buning real mexanizmi sifatida Shavkat Mirziyoyev BMTning Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (YuNIDO) va Markaziy Osiyo iqtisodiyoti uchun (SPEKA) Maxsus dasturi bilan hamkorlikda Tashkilotimiz doirasida Savdo, investitsiyalar va innovatsiyalar markazini tashkil etish hamda uning qarorgohini Toshkent shahrida joylashtirishni taklif qildi.
Yana bir muhim yo‘nalish – mintaqamizdagi mavjud transport yo‘laklaridan unumli foydalanish va yangilarini yaratish.
Davlatimiz rahbari mintaqalararo tranzit xablarini tashkil etish, zamonaviy transport va yo‘l infratuzilmalarini rivojlantirish, transport va tranzit tariflarini optimallashtirish hamda qo‘shimcha chegirmalarni taqdim etish,  xalqaro yuk va yo‘lovchi tashish shartlarini yengillashtirish,  transport sohasini raqamlashtirish masalalariga aniq yechimlar topish muhim ekanini ta’kidladi.
Bu rejalarni ro‘yobga chiqarish uchun mamlakatlarimizning transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish va tranzit salohiyatini kengaytirishga qaratilgan mintaqaviy strategiyani ishlab chiqish maqsadga muvofiq.
Global iqlim kun tartibi tobora dolzarb bo‘lib borayotganini hisobga olib, sammit “yashil” iqtisodiyotga o‘tishni davom ettirish masalalarini ko‘rib chiqdi. Yetakchilar bu borada faol hamkorlik qilish, jumladan, uglerod neytralligiga erishish uchun sanoat tarmoqlarida ekologik toza va resurstejamkor texnologiyalarni keng tatbiq etish zarur ekanini ta’kidladilar.
Shu maqsadda Shavkat Mirziyoyev xalqaro ekolog olimlar va ekspertlar ishtirokida yuqori darajadagi doimiy Muloqot kengashini tuzishni taklif etdi.
Sayyohlik almashinuvini qayta tiklash muhimligini qayd etib, O‘zbekiston Prezidenti Buxoro shahrida 2022-yili bo‘lib o‘tadigan turizm vazirlarining navbatdagi uchrashuvida pandemiyadan keyingi davrda Xavfsiz sayyohlikni rivojlantirish umummintaqaviy Dasturini qabul qilish tashabbusini bildirdi. Ushbu tashabbus doirasida ziyorat turizmi” va boshqa qo‘shma sayyohlik mahsulotlarini ishlab chiqish, aviaqatnovlar geografiyasini kengaytirish, turizm infratuzilmasini rivojlantirishga jiddiy e’tibor qaratiladi.
Davlatimiz rahbari qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyat haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
– Ushbu mamlakat kun sayin og‘ir gumanitar inqirozga kirib bormoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev. Xalqaro hamjamiyat, jumladan, yaqin qo‘shnilar yordamisiz afg‘on xalqi yakka holda bu qiyin sinovlardan o‘ta olmaydi.
Shu bois afg‘on xalqiga zarur yordam ko‘rsatish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish va umumiy yondashuvlarni ishlab chiqishimiz kerak.
Shuningdek, Afg‘oniston bilan mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan yirik savdo, transport va energetika loyihalarini amalga oshirish ishlarini izchil davom ettirish tarafdorimiz.
Sammitda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining xalqaro nufuzi va obro‘sini oshirish, institutsional mexanizmlarini va yetakchi xalqaro tuzilmalar bilan hamkorligini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Bu borada O‘zbekiston Prezidenti tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha aniq taklif va tavsiyalar tayyorlash uchun yuqori darajadagi Ekspertlar guruhini tuzish tashabbusini ilgari surdi.
Tashkilot doirasida muayyan sohani rivojlantirish bo‘yicha har yilga nom berish an’anasini joriy etish tashabbusi bildirildi. Prezidentimiz IHTda 2022 yilni O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yili, deb e’lon qilishni taklif etdi.
Sammit yakunida Harakatlar uchun Ashxobod konsensusi imzolandi. Ushbu hujjat a’zo mamlakatlarning mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash borasidagi muhim ustuvor intilishlarini o‘zida mujassam etdi.
Davlatlar va hukumatlar rahbarlari hamda tashkilot bosh kotibi O‘zbekistonni 2022-yilda IHTga raislikni qabul qilib olgani bilan tabrikladilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev shu munosabat bilan bildirilgan samimiy tilaklar uchun minnatdorchilik bildirib, uchrashuv ishtirokchilarini O‘zbekistonda o‘tkaziladigan navbatdagi sammitga taklif qildi.

ECO Chairmanship passes to Uzbekistan
On November 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the Fifteenth Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO), in Ashgabat.
The meeting, chaired by the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, was attended by the Presidents of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi, the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, the Islamic Republic of Pakistan Arif Alvi, the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, as well as the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Askar Mamin and ECO Secretary General Khusrav Noziri.
Issues of further enhancing the multilateral partnership aimed at strengthening the ECO as a dynamic organization, deepening cooperation between its member states in trade, transport-communication connectivity, industrial cooperation, green energy and tourism were the main topics of the meeting’s agenda.
The President of Uzbekistan congratulated Turkmenistan on the successful chairmanship of the organization and noted the importance of the adoption of the UN General Assembly Resolution on Cooperation between the UN and ECO in September this year.
“Our fraternal peoples, who share a common history and religion, similar customs and traditions, have been closely linked by trade and cultural ties since ancient times. Since its creation, the Economic Cooperation Organization has turned into a large regional structure with huge economic potential”, Shavkat Mirziyoyev said.
As Shavkat Mirziyoyev noted, Uzbekistan stands for the further development of comprehensive relations within the organization.
The President of Uzbekistan, drawing attention to the international and regional situation, economic difficulties in the context of the ongoing pandemic, made several specific proposals on priority areas of cooperation.
“It is necessary to make more full use of the significant potential of our countries, which have a huge market with a population of 500 million people. Based on the adopted conceptual program “ECO Prospects 2025”, it is advisable to further enhance trade-economic and investment ties between our countries and, most importantly, achieve more significant practical results due to this”, the President of Uzbekistan stressed.
In this regard, the urgency of adopting an updated and comprehensive Trade Agreement within the organization was emphasized. The document should include the removal of trade barriers, digitalization of customs procedures, as well as the introduction of electronic commerce, which is currently becoming increasingly important.
The adoption of a Joint Action Plan to increase the flow of mutual investments and strengthen their reliable protection, deepening industrial cooperation between our countries is a requirement of the time.
The necessity of developing projects of regional importance and increasing the competitiveness of our economies in the world market was noted.
As a real mechanism, Shavkat Mirziyoyev proposed to create a Center for Trade, Investment and Innovation within the framework of the Economic Cooperation Organization together with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) and to locate the headquarters of this Center in Tashkent.
Another important area is the effective use of existing and creation of new transport corridors in the region.
The Head of the state noted the importance of creating interregional transit hubs, developing modern transport and road infrastructure, optimizing transport and transit tariffs and providing additional discounts, simplifying conditions for international freight and passenger transportation, introducing digitalization in the transport industry.
To implement these plans, it is advisable to develop a regional strategy aimed at developing transport-communication links and expanding the transit potential of the countries.
Taking into account the actualization of the global climate agenda, the summit considered the issues of further transition to a green economy. The leaders noted the need for active cooperation in this area, including the widespread introduction of environmentally friendly and resource-saving technologies in industries to achieve carbon neutrality.
To this end, Shavkat Mirziyoyev proposed to create a permanent high-level Council, including with the participation of international scientists and experts in the field of environment.
Noting the importance of restoring tourist exchange, the President of Uzbekistan took the initiative to adopt a Regional Program for the development of safe tourism in the post-pandemic period at the next meeting of tourism ministers in Bukhara in 2022. The Program will focus on the development of pilgrimage tourism and other joint tourism products, the expansion of the geography of air transportation, and the improvement of tourism infrastructure.
The President of Uzbekistan touched upon the situation in neighboring Afghanistan.
“This country is approaching a serious humanitarian crisis day by day”, Shavkat Mirziyoyev said. – Alone, without the help of the international community, including its closest neighbors, the Afghan people will not be able to withstand these difficult trials.
Therefore, we must join efforts to develop common approaches and provide the necessary assistance to the Afghan people.
We also support the consistent continuation of the implementation of major trade, transport and energy projects of regional significance jointly with Afghanistan.
Issues of increasing the authority of the Economic Cooperation Organization, the development of its institutional mechanisms and interaction with leading international structures were also discussed at the event.
In this regard, the President of Uzbekistan took the initiative to create a high-level Expert Group to prepare specific proposals and recommendations for further improvement of ECO activities.
An initiative was put forward to establish the tradition of declaring each year as the year of development of any sphere within the organization. The President of Uzbekistan proposed to declare 2022 the Year of Strengthening Connectivity in the ECO.
Ashgabat Consensus for Action was adopted following the summit. The document includes the key priorities of the member countries for further development and strengthening regional economic cooperation.
The Heads of State and Government, as well as the Secretary General of the organization, congratulated Uzbekistan on assuming the chairmanship of the ECO in 2022.
President Shavkat Mirziyoyev thanked for the sincere wishes and invited the meeting participants to the next summit to be held in Uzbekistan.