Xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-dekabr kuni xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligi hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Joriy yil 11-mayda davlatimiz rahbarining “Xizmatlar sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Unda mazkur sohani muhim drayverga aylantirish va 2023-yilga qadar xizmatlar hajmini ikki baravarga oshirish belgilandi.
30-sentabrda yana bir muhim hujjat – “Xizmatlar sohasini qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilinib, pandemiya davrida umumiy ovqatlanish, savdo, turizm, transport sohalari uchun berilgan imtiyozlar muddati uzaytirildi. Tadbirkorlar bilan uchrashuvlarda aytilgan muammolar hal etildi.
Joriy yilda jami 18 trillion so‘mlik 29 mingta loyiha amalga oshirilib, xizmatlar sohasi 20 foizga o‘sgan. Lekin, 5 ta tuman va shaharda o‘sish sur’ati kam bo‘lgan. Umuman, joylarda aholiga xizmat ko‘rsatish darajasi pastligicha qolmoqda.
Shu bois yig‘ilishda xizmatlar sohasini keng rivojlantirish, foydalanilmayotgan imkoniyatlarni ishga solish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu borada har bir hududga alohida yondashuv zarurligini ta’kidlab, aniq misollar keltirdi. Tuman va shaharlarning aholi soni, geografik joylashuvi, iqtisodiy salohiyatidan kelib chiqib, 3 ta yo‘nalish belgilandi.
Birinchi yo‘nalish – xizmatlar sohasini 158 ta tumanda rivojlantirish.
Xususan, sayyohlik maskanlari bor 45 ta hamda tog‘li hududdagi 40 ta tumanda turizm xizmatlari ko‘paytiriladi.
Masalan, Shahrisabz tumanining Navro‘z, Miraki, Oqdaryo va Hisor qishloqlariga yiliga 500 mingga yaqin sayohatchilar keladi. Agar shu hududdagi 65 kilometr yo‘l ta’mirlanib, internet va mobil aloqa yaxshilansa, xizmatlar hajmi 3-4 barobar oshishi mumkin. Natijada mehmon uylari, savdo va ovqatlanish shoxobchalari ochilib, qo‘shimcha ish o‘rinlari paydo bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bunday tumanlarni zarur infratuzilma bilan ta’minlab, yerlarni tayyor loyiha bilan auksionga chiqarish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, turizm sohasi uchun maxsus soliq rejimi joriy etish, mehmon uylari uchun imtiyozli kreditlar ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Qayd etilganidek, sanoati rivojlangan 27 ta tumanda savdo, umumiy ovqatlanish, logistika, mehmonxona va ko‘ngilochar maskanlar xizmatlariga ustuvorlik beriladi.
Qishloq xo‘jaligida daromad yuqori bo‘lgan tumanlarda umumiy xizmatlar bilan birga, zamonaviy agroxizmatlar rivojlantiriladi.
Masalan, Qamashi tumanida Agroxizmatlar markazi, xususiy veterinariya korxonalari tashkil etiladi. Tuman markazida 200 tonnalik sovutkichga ega “Ekobozor” quriladi va mingta ish o‘rni yaratiladi.
Tuman hokimlariga Qamashi misolida shunday dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ma’lumki, kelgusi yil 21 ta tumanda 10 ming oila uchun  “Yangi O‘zbekiston” massivlari, maktab, bog‘cha va tibbiyot maskanlari quriladi. Bu ham servis va savdoni rivojlantirish uchun juda katta imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Chegara oldida joylashgan 25 ta hamda xalqaro avtomagistral va temir yo‘l o‘tgan 100 ta tuman savdo va logistika xizmatlari ko‘rsatishga ixtisoslashtiriladi. Shu bois mutasaddilarga yo‘l bo‘yi xizmatlarini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish, qo‘shni davlatlar bilan chegara punktlari va ularga boradigan yo‘llarda servis infratuzilmasini tubdan yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Umuman, mazkur 158 ta tumanda xizmat ko‘rsatish sohasida 300 ming ish o‘rni yaratish mumkinligi ta’kidlandi.
Ikkinchi yo‘nalishda 29 ta o‘rta va yirik shahar hamda aholisi 300 mingdan ko‘p 6 ta tumanda zamonaviy bozor xizmatlari rivojlantiriladi.
Bu borada ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatidan samarali foydalanish, yengil konstruksiyali ob’ektlar uchun yer uchastkalarini auksionga chiqarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shaharlarda aksariyat maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida o‘rinlar yetishmayotgani sir emas. Shu bois xususiy ta’lim xizmatlari qamrovini kengaytirish, maktab va bog‘cha qurish uchun yer maydonlarini ajratish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Toshkent viloyati tajribasi asosida har bir viloyatda yoshlarni zamonaviy xizmatlarga o‘qitadigan IT-akademiyalar tashkil etish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Umuman, mazkur 35 ta shahar va tumanda xizmat ko‘rsatish sohasida 200 ming ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Uchinchi yo‘nalishga ko‘ra, Toshkent, Samarqand va Namangan shaharlarida yuqori daromadli xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi.
Misol uchun, poytaxtimizning Sergeli tumanidagi yer usti metrosi atrofida savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida 5 mingta ish o‘rni yaratish imkoniyati bor. Yoki rassomchilik, haykaltaroshlik, hunarmandchilik mahsulotlari sotiladigan “san’at ko‘chalari” tashkil etish mumkin.
Mutasaddilarga muzeylar faoliyatini yaxshilash, ko‘rgazmalarini kengaytirish va turistlar uchun yangi yo‘nalishlar ochish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Yana bir masala – Toshkent, Samarqand, Buxoro kabi yirik shaharlarda “Taks fri” tizimini joriy etish, shahar ichida “Dyuti fri” do‘konlarini ochish orqali chakana savdo hajmini yanada oshirish mumkin. Shu bois xorijiy mehmonlarga xaridlari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarib berish tizimini barcha turistik shaharlarda yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Umuman, Toshkent, Namangan va Samarqand shaharlarida xizmat ko‘rsatish sohasida 750 ming ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan.

Определены приоритетные направления развития сферы услуг
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 14 декабря состоялось видеоселекторное совещание, на котором рассмотрены результативность проводимой работы по развитию сферы услуг и приоритетные задачи на перспективу.
11 мая текущего года глава государства подписал постановление «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг». Документом предусмотрено превращение данного сектора в один из драйверов экономики и двукратное увеличение объема услуг к 2023 году.
30 сентября был принят еще один важный документ - Указ Президента «О дополнительных мерах по поддержке сферы услуг», которым было продлено действие льгот для общественного питания, торговли, туризма и транспорта, введенных из-за пандемии. Также были решены проблемы, поднятые в ходе встреч с предпринимателями.
В этом году реализовано 29 тысяч проектов на 18 триллионов сумов, рост в сфере услуг составил 20 процентов. Однако темпы роста в 5 районах и городах оказались крайне низкими. В целом объем услуг на местах остается небольшим.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы широкомасштабного развития сферы услуг, использования незадействованных возможностей.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость особого подхода к каждому региону, привел этому конкретные примеры. Исходя из численности населения, географического положения и экономического потенциала районов и городов выделено 3 направления развития сферы.
Первое направление - развитие услуг в 158 районах. В частности, приоритетное внимание будет уделено туризму в 45 районах с туристическими достопримечательностями и 40 горных районах.
Например, села Навруз, Мираки, Окдарё и Гиссар Шахрисабзского района ежегодно посещают около 500 тысяч туристов. Если отремонтировать 65 километров дорог, улучшить доступ к интернету и мобильной связи, объем услуг здесь можно увеличить в 3-4 раза. В результате откроются гостевые дома, точки розничной торговли и общественного питания, будут созданы дополнительные рабочие места.
Глава государства подчеркнул необходимость обеспечения таких районов необходимой инфраструктурой и выставления земельных участков на торги для реализации проектов "под ключ".
Также даны указания по введению специального налогового режима для туристической отрасли, выделению льготных кредитов на открытие гостевых домов.
Отмечалось, что в 27 районах с развитой промышленностью приоритет будет отдан услугам торговли, общественного питания, логистики, гостиниц и развлекательных заведений.
В районах с высокими доходами от сельского хозяйства упор будет сделан на развитии современного агросервиса.
Так, в Камашинском районе будут созданы Центр агроуслуг и частные ветеринарные клиники. В районном центре планируется построить экорынок с холодильным хранилищем на 200 тонн и создать тысячу рабочих мест.
Хокимам районов поручено разработать аналогичные программы на примере Камашинского района.
Как известно, в следующем году в 21 районе будут построены массивы «Янги Узбекистон» на 10 тысяч семей со школами, детскими садами и медицинскими учреждениями. Подчеркнуто, что это прекрасная возможность для развития сервиса и торговли.
На торговых и логистических услугах будут специализированы 25 приграничных районов и 100 районов, по территории которых проходят международные автомагистрали и железные дороги. Ответственным лицам поручено разработать программу развития придорожного сервиса, кардинально улучшить инфраструктуру пунктов пропуска с соседними странами и ведущих к ним дорог.
В целом в указанных 158 районах имеются условия для создания 300 тысяч рабочих мест в сфере услуг.
Второе направление - развитие современных рыночных услуг в 29 средних и крупных городах, а также 6 районах с населением более 300 тысяч человек.
В связи с этим даны поручения по эффективному использованию нежилых помещений многоэтажных домов, выставлению на аукцион земельных участков под сооружения из легких конструкций.
Не секрет, что во многих городских школах и дошкольных учреждениях не хватает мест. В связи с этим поставлены задачи по расширению охвата частных образовательных услуг, выделению земельных участков под строительство школ и детских садов.
Отмечалось, что исходя из опыта Ташкентской области в каждом регионе необходимо открыть IT-академии для обучения молодежи современному сервису.
В целом в указанных 35 городах и районах планируется создать 200 тысяч рабочих мест в сфере услуг.
По третьему направлению будет принята специальная программа развития высокодоходных услуг в Ташкенте, Самарканде и Намангане.
Например, в Сергелийском районе столицы есть возможность создать 5 тысяч рабочих мест в сфере торговли и услуг за счет создания инфраструктуры вдоль надземной линии метро. Или же можно создать художественные улицы с магазинами картин, скульптур, ремесленнических изделий.
Ответственным лицам поручено улучшить работу музеев, расширить их экспозиции и открыть новые маршруты для туристов.
Увеличению розничной торговли в таких крупных городах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, будет способствовать введение системы «tax free», дальнейшее увеличение розничных продаж за счет открытия в городе магазинов «duty dree». Дано поручение проработать вопрос организации во всех туристических городах систему возврата иностранным туристам НДС за покупки.
В целом в Ташкенте, Намангане и Самарканде планируется создать 750 тысяч рабочих мест в сфере услуг.