Xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-dekabr kuni xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligi hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Joriy yil 11-mayda davlatimiz rahbarining “Xizmatlar sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Unda mazkur sohani muhim drayverga aylantirish va 2023-yilga qadar xizmatlar hajmini ikki baravarga oshirish belgilandi.
30-sentabrda yana bir muhim hujjat – “Xizmatlar sohasini qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilinib, pandemiya davrida umumiy ovqatlanish, savdo, turizm, transport sohalari uchun berilgan imtiyozlar muddati uzaytirildi. Tadbirkorlar bilan uchrashuvlarda aytilgan muammolar hal etildi.
Joriy yilda jami 18 trillion so‘mlik 29 mingta loyiha amalga oshirilib, xizmatlar sohasi 20 foizga o‘sgan. Lekin, 5 ta tuman va shaharda o‘sish sur’ati kam bo‘lgan. Umuman, joylarda aholiga xizmat ko‘rsatish darajasi pastligicha qolmoqda.
Shu bois yig‘ilishda xizmatlar sohasini keng rivojlantirish, foydalanilmayotgan imkoniyatlarni ishga solish masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu borada har bir hududga alohida yondashuv zarurligini ta’kidlab, aniq misollar keltirdi. Tuman va shaharlarning aholi soni, geografik joylashuvi, iqtisodiy salohiyatidan kelib chiqib, 3 ta yo‘nalish belgilandi.
Birinchi yo‘nalish – xizmatlar sohasini 158 ta tumanda rivojlantirish.
Xususan, sayyohlik maskanlari bor 45 ta hamda tog‘li hududdagi 40 ta tumanda turizm xizmatlari ko‘paytiriladi.
Masalan, Shahrisabz tumanining Navro‘z, Miraki, Oqdaryo va Hisor qishloqlariga yiliga 500 mingga yaqin sayohatchilar keladi. Agar shu hududdagi 65 kilometr yo‘l ta’mirlanib, internet va mobil aloqa yaxshilansa, xizmatlar hajmi 3-4 barobar oshishi mumkin. Natijada mehmon uylari, savdo va ovqatlanish shoxobchalari ochilib, qo‘shimcha ish o‘rinlari paydo bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bunday tumanlarni zarur infratuzilma bilan ta’minlab, yerlarni tayyor loyiha bilan auksionga chiqarish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, turizm sohasi uchun maxsus soliq rejimi joriy etish, mehmon uylari uchun imtiyozli kreditlar ajratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Qayd etilganidek, sanoati rivojlangan 27 ta tumanda savdo, umumiy ovqatlanish, logistika, mehmonxona va ko‘ngilochar maskanlar xizmatlariga ustuvorlik beriladi.
Qishloq xo‘jaligida daromad yuqori bo‘lgan tumanlarda umumiy xizmatlar bilan birga, zamonaviy agroxizmatlar rivojlantiriladi.
Masalan, Qamashi tumanida Agroxizmatlar markazi, xususiy veterinariya korxonalari tashkil etiladi. Tuman markazida 200 tonnalik sovutkichga ega “Ekobozor” quriladi va mingta ish o‘rni yaratiladi.
Tuman hokimlariga Qamashi misolida shunday dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ma’lumki, kelgusi yil 21 ta tumanda 10 ming oila uchun  “Yangi O‘zbekiston” massivlari, maktab, bog‘cha va tibbiyot maskanlari quriladi. Bu ham servis va savdoni rivojlantirish uchun juda katta imkoniyat ekani ta’kidlandi.
Chegara oldida joylashgan 25 ta hamda xalqaro avtomagistral va temir yo‘l o‘tgan 100 ta tuman savdo va logistika xizmatlari ko‘rsatishga ixtisoslashtiriladi. Shu bois mutasaddilarga yo‘l bo‘yi xizmatlarini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish, qo‘shni davlatlar bilan chegara punktlari va ularga boradigan yo‘llarda servis infratuzilmasini tubdan yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Umuman, mazkur 158 ta tumanda xizmat ko‘rsatish sohasida 300 ming ish o‘rni yaratish mumkinligi ta’kidlandi.
Ikkinchi yo‘nalishda 29 ta o‘rta va yirik shahar hamda aholisi 300 mingdan ko‘p 6 ta tumanda zamonaviy bozor xizmatlari rivojlantiriladi.
Bu borada ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatidan samarali foydalanish, yengil konstruksiyali ob’ektlar uchun yer uchastkalarini auksionga chiqarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shaharlarda aksariyat maktab va maktabgacha ta’lim muassasalarida o‘rinlar yetishmayotgani sir emas. Shu bois xususiy ta’lim xizmatlari qamrovini kengaytirish, maktab va bog‘cha qurish uchun yer maydonlarini ajratish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Toshkent viloyati tajribasi asosida har bir viloyatda yoshlarni zamonaviy xizmatlarga o‘qitadigan IT-akademiyalar tashkil etish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Umuman, mazkur 35 ta shahar va tumanda xizmat ko‘rsatish sohasida 200 ming ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Uchinchi yo‘nalishga ko‘ra, Toshkent, Samarqand va Namangan shaharlarida yuqori daromadli xizmatlarni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi.
Misol uchun, poytaxtimizning Sergeli tumanidagi yer usti metrosi atrofida savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida 5 mingta ish o‘rni yaratish imkoniyati bor. Yoki rassomchilik, haykaltaroshlik, hunarmandchilik mahsulotlari sotiladigan “san’at ko‘chalari” tashkil etish mumkin.
Mutasaddilarga muzeylar faoliyatini yaxshilash, ko‘rgazmalarini kengaytirish va turistlar uchun yangi yo‘nalishlar ochish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Yana bir masala – Toshkent, Samarqand, Buxoro kabi yirik shaharlarda “Taks fri” tizimini joriy etish, shahar ichida “Dyuti fri” do‘konlarini ochish orqali chakana savdo hajmini yanada oshirish mumkin. Shu bois xorijiy mehmonlarga xaridlari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarib berish tizimini barcha turistik shaharlarda yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Umuman, Toshkent, Namangan va Samarqand shaharlarida xizmat ko‘rsatish sohasida 750 ming ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan.

Priority areas for the development of the service sector identified
On December 14, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference, at which the effectiveness of the work on the development of the service sector and priority tasks for the future were considered.
On May 11 this year, the Head of the state signed a resolution “On measures to accelerate the development of the service sector”. The document provides for the transformation of this sector into one of the drivers of the economy and a twofold increase in the volume of services by 2023.
On September 30, another important document was adopted – the Decree of the President “On additional measures to support the service sector”, which extended the benefits for public catering, trade, tourism and transport introduced due to the pandemic. The problems raised during the meetings with entrepreneurs were also resolved.
This year, 29 thousand projects worth 18 trillion UZS have been implemented, the growth in the service sector amounted to 20 percent. However, the growth rates in 5 districts and cities turned out to be extremely low. In general, the volume of local services remains low.
In this regard, issues of large-scale development of the service sector, the use of unused opportunities were discussed at the meeting.
The Head of the state emphasized the need for a special approach to each region and gave specific examples of this. Based on the population size, geographical location and economic potential of districts and cities, 3 areas of development of the sphere have been identified.
The first direction is the development of services in 158 districts. In particular, priority will be given to tourism in 45 districts with tourist attractions and 40 mountainous areas.
For example, the villages of Navruz, Miraki, Oqdaryo and Gissar in Shakhrisabz district are annually visited by about 500 thousand tourists. If 65 kilometers of roads are repaired, access to the Internet and mobile communications is improved, the volume of services here can be increased by 3-4 times. As a result, guest houses, retail and catering outlets will open, and additional jobs will be created.
The Head of the state emphasized the need for providing such areas with the necessary infrastructure and put up land plots for auction for the implementation of turnkey projects.
Instructions were given on the introduction of a special tax regime for the tourism industry, the allocation of preferential loans for the opening of guest houses.
It was noted that in 27 districts with developed industry priority will be given to services of trade, catering, logistics, hotels and entertainment establishments.
In districts with high agricultural incomes, emphasis will be placed on the development of modern agricultural services.
So, in the Qamashi district, the Center for agricultural services and private veterinary clinics will be created. In the district center, it is planned to build an eco-market with a cold storage warehouse for 200 tons and create a thousand jobs.
Hokims of districts were instructed to develop similar programs on the example of the Qamashi district.
As is known, Yangi O’zbekiston neighborhoods for 10 thousand families with schools, kindergartens and medical institutions will be built next year in 21 districts. It was emphasized that this is an excellent opportunity for the development of service and trade.
Trade and logistics services will be specialized in 25 border districts and 100 districts, through which international highways and railways pass. Responsible persons were instructed to develop a roadside service development program, radically improve the infrastructure of checkpoints with neighboring countries and the roads leading to them.
In general, in 158 districts there are conditions for the creation of 300 thousand jobs in the service sector.
The second area is the development of modern market services in 29 medium and large cities, as well as 6 districts with a population of more than 300 thousand people.
In this regard, instructions were given for the efficient use of non-residential premises in multi-storey buildings, for auctioning land plots for lightweight structures.
It is no secret that there are not enough places in many city schools and preschool institutions. In this regard, tasks have been set to expand the coverage of private educational services, to allocate land for the construction of schools and kindergartens.
It was noted that, based on the experience of Tashkent region, in each region, it is necessary to open IT academies to train young people in modern services.
In general, in 35 cities and districts, it is planned to create 200 thousand jobs in the service sector.
In the third area, a special program for the development of highly profitable services will be adopted in Tashkent, Samarkand and Namangan.
For example, in Sergeli district of the capital, there is an opportunity to create 5,000 jobs in the sphere of trade and services through the creation of infrastructure along the overground metro line. We can also create art streets with shops for paintings, sculptures, handicrafts.
Responsible persons were instructed to improve the work of museums, expand their expositions and open new routes for tourists.
The increase in retail trade in such large cities as Tashkent, Samarkand, Bukhara will be facilitated by the introduction of the tax-free system, a further increase in retail sales due to the opening of duty-free stores in the city. An instruction was given to work out the issue of organizing a system for refunding VAT for purchases to foreign tourists in all tourist cities.
In general, it is planned to create 750 thousand jobs in the service sector in Tashkent, Namangan and Samarkand.