Shavkat Mirziyoyev: Hamma islohotlarni, hamma harakatlarni jamiyat bilan birga qilamiz
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 26-yanvar kuni O‘zbekistonning 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasini belgilash hamda uni joriy yilda amalga oshirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bugun 35 milliondan ziyod ko‘pmillatli xalqimiz rivojlangan davlatlarga xos hayot darajasiga erishish, adolatli, erkin va farovon jamiyat qurishdek ulug‘ maqsadlar bilan yashamoqda. Shundan kelib chiqib, Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yilgi Prezident saylovida “Inson qadri uchun”, “Davlat – inson uchun” degan g‘oyalarni ilgari surgan edi. Ularni hayotga tatbiq etish maqsadida, aholining fikr va takliflari asosida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi ishlab chiqildi.
Ushbu dasturiy hujjatda yaqin va o‘rta istiqbolda mamlakatimizning rivojlanish tendensiyalari qanday bo‘lishi, bu boradagi ustuvor vazifalar belgilangan. “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” degan tamoyil asosida islohotlarning uzviyligi va davomiyligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilgan.
Joriy yilgi “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” bo‘yicha davlat dasturi loyihasi ham yangi strategiyadan kelib chiqib tayyorlangan. Ochiq muhokamalar jarayonida aholidan 17 mingdan ziyod takliflar olingan. Ular tasniflanib va umumlashtirilib, dastur loyihasi 300 dan ortiq tashabbuslar bilan to‘ldirilgan.
Davlatimiz rahbari xalqimizga bunday faolligi, islohotlarga ishonchi va daxldorligi uchun minnatdorlik bildirdi.
– Inson qadri biz uchun qandaydir mavhum, balandparvoz tushuncha emas. Inson qadri deganda, biz, avvalo, har bir fuqaroning tinch va xavfsiz hayot kechirishini, uning fundamental huquq va erkinliklarini ta’minlashni nazarda tutamiz. Inson qadri deganda, biz har bir fuqaro uchun munosib turmush sharoiti va zamonaviy infratuzilma tashkil etishni, malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish, sifatli ta’lim, ijtimoiy himoya tizimi, sog‘lom ekologik muhit yaratib berishni tushunamiz. Bu maqsadga erishish uchun esa dunyodagi noyob demokratik tuzilma bo‘lgan mahalla instituti imkoniyatlaridan samarali foydalanish, uning vakolatlarini yanada kengaytirish, pirovard natijada mahallani jamiyatimizning hal qiluvchi bo‘g‘iniǵa aylantirish vazifasini o‘z oldimizga qo‘ymoqdamiz. Mahalla tinch bo‘lsa, yurt tinch bo‘ladi. Mahalla obod bo‘lsa, butun mamlakat obod bo‘ladi, – dedi Prezident.
Taraqqiyot strategiyasi 7 ta ustuvor yo‘nalish va 100 ta maqsaddan iborat. Bular:
I. Inson qadrini yuksaltirish va erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish;
II. Mamlakatimizda adolat va qonun ustuvorligi tamoyillarini taraqqiyotning eng asosiy va zarur shartiga aylantirish;
III. Milliy iqtisodiyotni jadal rivojlantirish va yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash;
IV. Adolatli ijtimoiy siyosat yuritish, inson kapitalini rivojlantirish;
V. Ma’naviy taraqqiyotni ta’minlash va sohani yangi bosqichga olib chiqish;
VI. Milliy manfaatlardan kelib chiqqan holda umumbashariy muammolarga yondashish;
VII. Mamlakatimiz xavfsizligi va mudofaa salohiyatini kuchaytirish, ochiq, pragmatik va faol tashqi siyosat olib borish.
Taraqqiyot strategiyasini joriy yilda amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturida umumiy qiymati 55 trillion so‘m va 11,7 milliard dollarlik 398 ta chora-tadbir ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari barcha sa’y-harakatlar va mablag‘lar har bir mahallaga aniq yetib borishi, oilalar farovonligini oshirishga xizmat qilishi kerakligini ta’kidladi.
Prezidentimiz 7 ta ustuvor yo‘nalishning har biriga alohida to‘xtalib, eng muhim jihatlarini aytib o‘tdi.
Xususan, mahallani jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tayanch bo‘g‘iniga aylantirish, xalq bilan muloqot tizimini takomillashtirish, hududiy dasturlarni jamoatchilik fikri asosida amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Xotin-qizlarning o‘qishi va ishlashi uchun imkoniyatlarni yanada kengaytirish orqali ular orasidagi ishsizlikni 2 baravarga qisqartirish mumkinligi aytildi.
Ikkinchi yo‘nalish haqida so‘z borar ekan, “qonun ustuvorligi indeksi” yuqori darajada bo‘lgan davlatlar qatoridan joy olish eng asosiy vazifalardan ekani ta’kidlandi. Shu maqsadda mulk huquqini ishonchli himoya qilish, ma’muriy sudlar vakolatlarini kengaytirish orqali fuqaro va tadbirkorlar huquqlarini kafolatli ta’minlash bo‘yicha yangi tizim yaratiladi.
Yo‘llarda xavfsiz sharoit yaratish, transport hodisalari va o‘lim holatlarini keskin qisqartirish uchun harakatlarni boshqarish to‘liq raqamlashtiriladi, haydovchilik guvohnomasiga o‘qitish kuchaytiriladi.
Davlatimiz rahbari milliy iqtisodiyotni jadal rivojlantirish yo‘nalishining ahamiyatiga atroflicha to‘xtaldi.
– Hech kimga sir emas – bugun jamiyatda tinchlik va barqarorlikni saqlash, mustaqilligimizni mustahkamlash, mamlakatimizning hududiy yaxlitligi, sarhadlarimiz daxlsizligini ta’minlash eng muhim vazifa, kerak bo‘lsa, masalalarning masalasi bo‘lib turibdi. Faqat barqaror iqtisodiyotgina ijtimoiy muammolarni hal etish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois strategiyada iqtisodiyot tarmoqlarini kompleks va jadal rivojlantirish, zamonaviy ish o‘rinlari yaratish va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha ko‘plab chora-tadbirlar belgilangan.
Xususan, kelgusi besh yilda yalpi ichki mahsulot hajmini 100 milliard dollardan oshirish maqsad qilingan. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni 1,4 baravar ko‘paytirish va kambag‘allik darajasini kamida 2 baravar qisqartirish rejalashtirilgan.
Ilm-fan va innovatsiyalar, qishloq xo‘jaligiga bozor mexanizmlarini joriy etish orqali dehqon va fermerlar daromadini 2 baravar oshirib, agrar tarmoqda yillik o‘sishni kamida 5 foizga yetkazish imkoniyati bor.
Shuningdek, kelgusi besh yilda iqtisodiyotga 120 milliard dollar, shu jumladan 70 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb etish, eksport hajmini yiliga 30 milliard dollardan oshirish mo‘ljallangan.
– Eng qiyini, bu ulkan vazifalarni hamon davom etayotgan pandemiya va global inqiroz sharoitida amalga oshirishga to‘g‘ri keladi. Bu bizdan katta kuch va mablag‘, mustahkam iroda va qat’iy intizomni, barcha imkoniyatlarni to‘la safarbar qilishni talab etadi, – dedi davlat rahbari.
Ijtimoiy yo‘nalishdagi asosiy vazifalar ham ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, kelgusi besh yilda maktablarda qo‘shimcha 1 million 200 ming o‘quvchi o‘rni yaratiladi hamda darsliklar yangilanadi. Davlat va xususiy bog‘chalarni ko‘paytirish orqali maktabgacha ta’lim qamrovi 80 foizga yetkaziladi.
Oliy o‘quv yurtlarining nufuzli xalqaro reytinglarga kirishi, xususiy sheriklik asosida 100 ming o‘rinli talabalar turar joyi barpo etilishi ham muhim vazifalardan.
Shuningdek, birlamchi tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, raqamli tibbiyotni keng joriy qilish zarurligi ta’kidlandi. Dori vositalari va tibbiy buyumlar uchun byudjetdan ajratiladigan mablag‘lar 3 baravar oshirilishi belgilandi.
Ma’naviyat sohasiga oid chora-tadbirlar muhokama qilinar ekan, 12 mingdan ziyod kutubxona imkoniyatlaridan samarali foydalanish, mafkuraviy xurujlarga qarshi milliy g‘oya asosida birgalikda kurashish muhimligi qayd etildi.
Jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanadigan aholi sonini 33 foizga yetkazish, Olimpiya va Paralimpiya harakatini yanada rivojlantirish bo‘yicha vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish, “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Mehnat migratsiyasini tizimli tashkil etish, fuqarolarni xorijiy tillar va kasbga o‘rgatish, xorijdagi vatandoshlar bilan muloqotni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Taraqqiyot strategiyasidagi yana bir muhim yo‘nalish – Vatanimiz xavfsizligi va mudofaa salohiyatini kuchaytirish, ochiq va pragmatik, faol tashqi siyosat olib borishga qaratilgan.
Shu maqsadda Yangi O‘zbekiston xavfsizligi konsepsiyasi qabul qilinadi. Axborot texnologiyalari bilan bog‘liq xurujlarning oldini olish va kiberxavfsizlikni ta’minlash tizimi yaratiladi. Favqulodda vaziyatlarni boshqarish tizimi takomillashtiriladi. Ichki va tashqi moliyaviy oqimlarni monitoring qilish va bu bilan bog‘liq xavf-xatarlarning oldini olishga qaratilgan yangi mexanizmlar joriy etiladi.
Prezidentimiz taraqqiyot strategiyasi va yig‘ilishdagi topshiriqlarga doir hujjatlarni puxta ishlab chiqish, ularning ijrosi haqida keng jamoatchilikka hisobot berib borish talabini qo‘ydi.
– Hamma o‘zgarishlarni, dasturlarning amaldagi ijrosini odamlar kundalik hayotida har kuni sezishi kerak. Mana shu asosiy maqsad, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Vazirlar Mahkamasiga Taraqqiyot strategiyasi va joriy yilgi Davlat dasturi bajarilishini tashkil etish va nazorat qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Hokimliklarga hududiy dasturlarni ushbu hujjatlar bilan uyg‘unlashtirib, keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazish vazifasi qo‘yildi.
– Hamma islohotlarni, hamma harakatlarni jamiyat bilan birga qilamiz. Hammamiz bir kuch, bir qudrat bo‘lib xalqimizga xizmat qilishimiz kerak, – dedi Prezidentimiz.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlar, hokimlar, jamoatchilik vakillari so‘zga chiqdi.

Шавкат Мирзиёев: Все реформы и действия осуществим вместе с обществом
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 26 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы и ее реализации в текущем году.
Сегодня наш 35-миллионный многонациональный народ живет с великой целью достижения уровня жизни, соответствующего развитым государствам, построения справедливого, свободного и процветающего общества. Поэтому в ходе президентских выборов в прошлом году Шавкат Мирзиёев выдвинул идеи «Во имя чести и достоинства человека» и «Государство для людей». В целях их реализации на основе мнений и предложений населения разработана Стратегия развития на 2022-2026 годы.
Этот программный документ определяет, какими будут тенденции развития нашей страны на ближайшую и среднесрочную перспективу, устанавливает приоритеты в этом направлении. Особое внимание в нем уделено обеспечению преемственности и непрерывности реформ на основе принципа «От стратегии действий – к Стратегии развития».
Исходя из положений новой стратегии был разработан и проект государственной программы "Год обеспечения интересов человека и развития махалли". В ходе открытого обсуждения данного проекта от общественности поступило более 17 тысяч предложений. Они были классифицированы и обобщены, проект программы дополнен более чем 300 инициативами.
Глава нашего государства поблагодарил наш народ за такую активность, доверие и участие в реформах.
- Понятие чести и достоинства человека не являются для нас каким-то абстрактным, высокопарным понятием. Когда мы говорим об этом, мы имеем в виду, прежде всего, обеспечение мирной и безопасной жизни каждого гражданина, его основных прав и свобод. Под человеческим достоинством мы понимаем создание достойных условий жизни и современной инфраструктуры для каждого гражданина, доступа к квалифицированному медицинскому обслуживанию, качественному образованию, социальной защите, здоровой экологической среде. Для достижения этой цели мы поставили перед собой задачу эффективно использовать возможности института махалли, являющегося уникальной для мира демократической структурой, дальнейшего расширения его полномочий, чтобы в конечном итоге превратить махаллю в решающее звено нашего общества. Если в махалле царит мир, будет мирно и в стране. Если махалля будет благоустроенной, то благоустроенной будет вся страна, - сказал Президент.
Стратегия развития состоит из 7 приоритетных направлений и 100 целей. Это:
I. Построение народного государства путем обеспечения интересов человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества;
II. Превращение принципов справедливости и верховенства закона в основное и необходимое условие развития страны;
III. Развитие национальной экономики, обеспечение высоких темпов ее роста;
IV. Реализация справедливой социальной политики, развитие человеческого капитала.
V. Обеспечение духовного развития, выведение данной сферы на новый этап;
VI. Подход к общечеловеческим проблемам исходя из национальных интересов;
VII. Усиление безопасности и обороноспособности страны, ведение открытой, прагматичной и активной внешней политики.
В Государственной программе по реализации Стратегии развития в текущем году запланировано 398 мероприятий, на осуществление которых будет направлено 55 триллионов сумов и 11,7 миллиарда долларов.
На совещании глава нашего государства подчеркнул, что все усилия и выделяемые средства должны дойти до каждой махалли и служить повышению благосостояния семей.
Президент подробно остановился на каждом из семи приоритетов и обозначил наиболее важные аспекты.
В частности, подчеркнута необходимость превращения махалли в опорное звено общественного управления и контроля, совершенствования системы диалога с народом, реализации региональных программ с учетом общественного мнения.
Отмечено, что за счет дальнейшего расширения возможностей женщин получать образование и трудиться безработица среди них может быть сокращена вдвое.
Говоря о втором направлении, глава государства указал, что одной из основных задач является вхождение в число стран с высоким «индексом верховенства права». С этой целью будет создана новая система гарантированного обеспечения прав граждан и предпринимателей за счет надежной защиты собственности и расширения полномочий административных судов.
Управление дорожным движением будет полностью цифровизировано для создания безопасных условий на дорогах, резкого сокращения дорожно-транспортных происшествий и смертности, а контроль и ответственность в сфере обучения водителей будут усилены.
Глава нашего государства коснулся важности ускоренного развития национальной экономики.
- Не секрет, что сегодня важнейшей, если угодно, архиважной задачей является сохранение мира и стабильности в обществе, укрепление нашей независимости, обеспечение территориальной целостности нашей страны, неприкосновенности наших границ. Только стабильная экономика позволит решить социальные проблемы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поэтому в стратегии намечен ряд мер по комплексному и опережающему развитию отраслей экономики, созданию современных рабочих мест и сокращению бедности.
В частности, определена цель увеличения валового внутреннего продукта до 100 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет. Планируется увеличить промышленное производство в 1,4 раза и сократить бедность не менее чем в 2 раза.
За счет развития науки и инноваций, внедрения в сельское хозяйство рыночных механизмов можно удвоить доходы фермеров и довести ежегодный рост в сельскохозяйственном секторе минимум до 5 процентов, отмечено на совещании.
Планируется также привлечение в экономику 120 миллиардов долларов, в том числе 70 миллиардов долларов иностранных инвестиций в течение следующих пяти лет, увеличение годового экспорта до 30 миллиардов долларов
— Самое сложное — выполнять эти масштабные задачи в условиях продолжающейся пандемии и мирового кризиса. Это требует от нас больших сил и ресурсов, твердой воли и строгой дисциплины, полной мобилизации всех возможностей, - сказал глава государства.
Также были обозначены основные задачи в социальной сфере. В частности, в ближайшие пять лет в школах будет создано дополнительно 1,2 миллиона ученических мест, обновлены учебники. За счет увеличения количества государственных и частных детских садов охват дошкольным образованием достигнет 80 процентов.
Важными задачами также являются включение высших учебных заведений в престижные международные рейтинги и строительство студенческих общежитий на 100 тысяч мест на основе частного партнерства.
Подчеркнута необходимость повышения качества, укрепления материально-технической базы первичной медико-санитарной помощи, широкого внедрения цифровой медицины. Планируется увеличить бюджетные ассигнования на лекарства и предметы медицинского назначения в 3 раза.
В ходе обсуждения мер в сфере духовности отмечена важность эффективного использования возможностей более 12 тысяч библиотек, совместной борьбы с идеологическими угрозами на основе национальной идеи.
Поставлены задачи по увеличению количества регулярно занимающихся физической культурой и спортом до 33 процентов, дальнейшему развитию олимпийского и паралимпийского движения.
Отдельное внимание уделено вопросам экологии и охраны окружающей среды, реализации общенационального проекта «Яшил макон».
Даны поручения по системной организации трудовой миграции, обучению граждан иностранным языкам и профессиям, расширению связей с соотечественниками за рубежом.
Еще одним важным направлением Стратегии развития являются укрепление безопасности и оборонного потенциала нашей Родины, проведение открытой и прагматичной, проактивной внешней политики.
С этой целью будет принята концепция безопасности Нового Узбекистана. Будет создана система предотвращения инфотехнологических атак и обеспечения кибербезопасности. Будет усовершенствована система управления чрезвычайными ситуациями. Поручено разработать новые механизмы мониторинга внутренних и внешних финансовых потоков, и предотвращения связанных с ними рисков.
Президент выдвинул требование тщательно проработать документы касательно Стратегии развития и поставленных на совещании задач, регулярно отчитываться перед широкой общественностью об их исполнении.
- Люди должны почувствовать все изменения, практическое выполнение программ в своей повседневной жизни. Это главная цель, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Кабинету Министров даны указания по организации исполнения и контроля за реализацией Стратегии развития и государственной программы на текущий год. Хокимиятам поручено привести региональные программы в соответствии с указанными документами и провести их общественное обсуждение.
- Все реформы, все действия мы будем проводить вместе с обществом. Все мы должны сплотиться и приложить все силы для служения нашему народу, - сказал Президент.
По обсужденным на совещании вопросам выступили Премьер-министр и его заместители, министры, хокимы и представители общественности.