O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-noyabr kuni mamlakatimizda huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida belgilangan vazifalar ijrosi, bu borada mavjud muammolar va ularni hal etish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda parlament va hukumat a’zolari, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat idoralari mas’ul xodimlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etdi. Videoselektorda joylardan mahalliy hokimiyat organlari va boshqa mutasaddi idoralar rahbarlari qatnashdi.
Qayd etish joizki, o‘tgan vaqt davomida Prezidentimizning bevosita rahbarligi va tashabbuslari asosida fuqarolarning tinch va farovon hayot kechirishini ta’minlash, huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida salmoqli ishlar amalga oshirildi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish borasidagi faoliyatni muvofiqlashtirish, diniy ekstremizm, terrorizm va uyushgan jinoyatchilikning boshqa shakllariga qarshi kurashish bo‘yicha tashkiliy-amaliy choralarni kuchaytirish, korrupsiyaga qarshi kurashishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish va samaradorligini oshirish, aholining huquqiy madaniyati va ongini yuksaltirish, bu borada davlat tuzilmalarining fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari bilan o‘zaro samarali hamkorligini tashkil etish bilan bog‘liq aniq vazifalar belgilangan.
Mazkur vazifalar ijrosi yuzasidan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi, “Bolalarni ularning sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi axborotdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlar, Prezidentimizning “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, davlat organlari va keng jamoatchilik oldida turgan muhim vazifalar aniq va ravshan belgilab berildi.
Davlat idoralari, ziyolilar, mahalla faollari va boshqa jamoatchilik tuzilmalarining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini birlashtirish orqali ishlar ta’sirchanligini oshirish maqsadida davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan har haftaning payshanba kuni – “Huquqbuzarliklar profilaktikasi kuni” etib belgilandi va joylarda bu amaliyot o‘zining ijobiy samarasini bermoqda.
Jumladan, joriy yilning 10 oyi mobaynida umumiy jinoyatlar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 14 foizga, shundan talonchilik 16 foizga, bosqinchilik – 19 foizga, qotillik – 21 foizga, tovlamachilik – 22 foizga, bezorilik – 34 foizga kamayishiga erishildi.
Shuningdek, ayollar o‘rtasida jinoyat sodir etish holatlari 16 foizga, yoshlar o‘rtasida 14 foizga, voyaga yetmaganlar o‘rtasida 17 foizga kamaydi.
Prezidentimizning joriy yil 8 avgustdagi qaroriga asosan viloyat, tuman va shaharlar hududlari sektorlarga bo‘lindi. Sektorlarda hokimlik, huquq-tartibot va boshqa davlat organlari hamda jamoatchilik vakillari mavjud muammolarni bartaraf etish, aholining turmush farovonligini oshirish, bir so‘z bilan aytganda, xalqning og‘irini yengil qilishga qaratilgan aniq tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Aholi va jamoatchilik bilan yaqin hamkorlik va muloqot o‘rnatilgani natijasida 1 ming 243 mahallada bironta ham jinoyat sodir etilishiga yo‘l qo‘yilmadi.
Uyma-uy yurib aholi muammolarini o‘rganish natijasida 22 ming 370 oilaning notinchligiga barham berildi, 11 ming 345 yosh oila ajrashib ketishdan saqlab qolindi, mahalla posbonlarining tezkor xabarlari yordamida 4 ming 494 jinoyat fosh etildi.
Huquqbuzarliklarning oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatiga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari keng tatbiq qilinmoqda. Jumladan, Toshkentda “xavfsiz shahar”, Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabz shaharlarida “xavfsiz turizm”, Parkent tumanida “xavfsiz dam olish” konseptual loyihalari joriy etilmoqda.
Mamlakatimizda savdo-sotiq, madaniy hordiq chiqarish va boshqa jamoat joylari, ta’lim muassasalarida jami 177 mingdan ortiq videokuzatuv moslamalari o‘rnatilishi natijasida ko‘plab og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlarni fosh etishga erishildi.
Ma’lumki, har bir mahallani jinoyatchilikdan xoli hududga aylantirish, bu borada befarqlik, loqaydlik holatlariga barham berish jamiyatda tinch va osoyishta hayotni ta’minlashning asosiy shartlaridan biridir. Bu borada har bir fuqaro ongida “Mening mahallamda jinoyat sodir bo‘lmasligi kerak” degan tuyg‘uni shakllantirish g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Namangan shahrining Orzu mahallasidagi ijobiy tajribadan samarali foydalanish natijasida viloyatning 160 ta, Xorazmda “Jamoatchilik nazorat maskanlari” faoliyati yo‘lga qo‘yilishi evaziga 198 ta mahallani jinoyatdan xoli hududga aylantirishga erishildi.
Huquqbuzarliklar o‘z-o‘zidan sodir etilmaydi. Asosiy masala huquqbuzarliklarning oqibatlari bilan kurashish emas, balki barvaqt oldini olish, sodir etishga imkon bergan sabab va shart-sharoitlarni o‘z vaqtida bartaraf etishdan iboratdir.
Bu masalada hududlarda yangi ish o‘rinlari tashkil qilish, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishga eng asosiy e’tibor qaratilmoqda.
Shu maqsadda mamlakatimizda 11 erkin iqtisodiy zona va 5 sanoat zonasi tashkil etildi. Kichik sanoat zonalarining soni 90 taga yetkazildi. Bu yil yangidan tashkil etilgan korxonalarda 7 ming 500 ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi, 650 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.
Bu esa hududlarni jadal rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash hamda yuqori texnologik va jahon bozorida raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish orqali aholining doimiy bandligini ta’minlash, oilalar daromadini ko‘paytirish, halol va farovon turmush sharoitini yo‘lga qo‘yish imkonini bermoqda.
Amalga oshirilgan ijobiy ishlar bilan birga, davlatimiz rahbari ayrim hududlarda jinoyatlarni sezilarli kamaytirishga erishilmagani, ba’zi jinoyat turlari oshgani kabi kamchiliklarni keskin tanqid qildi.
Xususan, Toshkent shahri, Jizzax, Samarqand, Farg‘ona va Toshkent viloyatlari mutasaddi rahbarlariga yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ko‘rsatilib, ularni bartaraf etish borasida aniq topshiriqlar berildi.
Qator mahallalarda profilaktik tadbirlarning samaradorligi yetarli darajada ta’minlanmagani, huquq-tartibot idoralarining jamoatchilik bilan hamkorligi talab darajasida yo‘lga qo‘yilmagani, bu esa ayrim turdagi og‘ir jinoyatlar sodir etilishiga sabab bo‘lgani aniq raqam va misollar asosida tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari tomonidan har bir hududning o‘ziga xos xususiyatidan kelib chiqqan holda, tumanlar kesimida jinoyatlarning oldini olish borasida alohida chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish yuzasidan ko‘rsatma berildi.
Tahlillar shuni ko‘rsatmoqdaki, joriy yilning dastlabki 10 oyida sodir etilgan qotillik jinoyatlarining 165 tasi er-xotin va qaynona-kelinlar o‘rtasida, 66 tasi qo‘ni-qo‘shnilar o‘rtasida oddiygina maishiy kelishmovchiliklar oqibatida kelib chiqqan.
Yig‘ilishda mahallalarda faoliyat yuritayotgan posbonlar haqida so‘z borar ekan, ko‘p hollarda ularning salohiyati, bilim va malakasi talabga javob bermasligi, bunday vazifaga fidoyi yoshlar safarbar etilmayotgani, rag‘batlantirish mexanizmlari ishlab chiqilmagani sababli huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishda posbonlar ishtiroki sezilmayotgani ta’kidlandi. Shundan kelib chiqqan holda, “Mahalla posboni” jamoatchilik tuzilmasi faoliyatini tanqidiy ko‘rib chiqib, uning ish samaradorligini oshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yana bir og‘riqli mavzu – ko‘rilayotgan choralarga qaramasdan, firibgarlik bilan bog‘liq jinoyatlarni keskin kamaytirishga erishilmayotgani ta’kidlab o‘tildi. Bunday jinoyatlarning asosiy sabablari fuqarolik munosabatlarini qonun doirasida amalga oshirmaslikka borib taqaladi. Oqibatda bu sodda odamlarning jinoyat qurboni bo‘lishiga olib kelmoqda.
Shu sababli davlatimiz rahbari notariat tizimlaridagi byurokratizm va sansolarlik holatlariga chek qo‘yish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish orqali notarial xizmatlar ko‘rsatish jarayonini takomillashtirish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.
Yig‘ilishda, shuningdek, ayollar tomonidan jinoyat sodir etish holatlariga barham berilmayotgani tanqid qilindi. Shu sababli oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni atroflicha o‘rganish, aniqlangan muammolarni joyida hal etish, bu jarayonda, ayniqsa, sektor rahbarlari, xotin-qizlar qo‘mitalari hamda jamoatchilikning mas’uliyatini oshirish muhim ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari faqat jazo qo‘llash tahdidi bilan emas, avvalo, aholi ongiga jinoyatga qo‘l urmaslik, birovning haqiga xiyonat qilmaslik, Vatanga sadoqatli bo‘lish, atrofdagi insonlarga yuksak hurmatda bo‘lish kabi fazilatlarini singdirish lozimligi, bunda ommaviy axborot vositalari, radio-televideniye, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar matbuot xizmatlari yanada faollik ko‘rsatishi zarurligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda yoshlar o‘rtasida sodir etilayotgan jinoyatchilik masalasi batafsil muhokama qilindi. Bu borada ahvol tashvishlanarlidir. Xususan, joriy yilning 10 oyi davomida yoshlarning 22 ming nafari jinoyatga qo‘l urgan. Bu raqam jinoyat sodir etgan jami shaxslar ko‘rsatkichining uchdan bir qismini tashkil qiladi. Achinarlisi shuki, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari tomonidan 875 ta, maktab o‘quvchilari tomonidan esa 310 ta og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Toshkent yuridik kolleji o‘quvchilari dars vaqtida muassasa hovlisida o‘zaro janjallashib, oqibatda bu ulardan birining o‘limiga, birining esa og‘ir jarohat olishiga sabab bo‘lgani kabi holatlar qaytarilishiga yo‘l qo‘ymaslik zarurligi ta’kidlandi.
Majlisda yoshlar orasida jinoyatchilikning oldini olish, bu borada ta’lim muassasalari va ichki ishlar organlarining hamkorligini mustahkamlash va mas’uliyatini oshirish masalalari tahlil qilindi. Shu maqsadda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga o‘quvchi-talabalarning darsdan tashqari vaqtlarini samarali o‘tkazishni tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish, maktabgacha va maktabdagi ta’lim davrida tadbirkorlik qobiliyatini shakllantirishga alohida e’tibor berish, bu jarayonga malakali kadrlarni jalb etish, yoshlar uchun biznes sohasiga oid adabiyotlar yaratish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda jinoyatchilikning oldini olishda eng muhim omillardan biri bo‘lgan ishsizlikni bartaraf etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu muammoni bartaraf etmay turib, huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha ko‘zlangan natijalarga erishib bo‘lmaydi.
Shu ma’noda, Prezident Shavkat Mirziyoyev jinoyat sodir etganlarning 16 mingdan ziyodi yoki har to‘rttadan bittasi ishsiz ekaniga e’tibor qaratdi.
Davlatimiz rahbari bunday noxush holatni bartaraf etish uchun har bir sektor rahbari o‘ziga biriktirilgan hududlarda tadbirkorlik subyektlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashi, yangi ish o‘rinlarini barpo etishga ko‘maklashishi, fuqarolarning bandligini ta’minlashga imkoniyat yaratish bo‘yicha aniq ishlarni amalga oshirishi lozimligini ta’kidladi.
Muhokama qilingan yana bir dolzarb masala – bu yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarning bugungi kun talablariga javob bermasligidir. Masalan, o‘tgan 10 oyda sodir etilgan 8 mingga yaqin yo‘l-transport hodisasi oqibatida 2 ming 31 nafar fuqaro halok bo‘lib, 7 ming 622 nafari tan jarohati olgan. Bu hodisalarning asosiy sababi fuqarolarimizda yo‘l harakati qoidalariga rioya qilish madaniyatini oshirish, avtotransport vositalarining yo‘llarda harakatlanishi uchun xavfsizlik choralarini ko‘rishda jiddiy muammolar mavjudligidadir.
Shuni inobatga olgan holda, mutasaddi rahbarlarga haydovchi va piyodalarning yo‘llarda harakatlanish madaniyatini oshirish, yo‘llarni harakat xavfsizligini ta’minlashning zamonaviy texnik vositalari bilan jihozlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Huquqbuzarliklar profilaktikasida xizmat intizomi va qonunchilikni kuchaytirish, ichki ishlar idoralari tarkibiga adashib kirib qolgan, mas’uliyatni to‘la anglamasdan, fuqarolarning haqli e’tirozlariga sababchi bo‘layotgan xodimlardan tozalash masalasi doimo dolzarb vazifadir.
Shu nuqtai nazardan, ichki ishlar organlarining kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Prezidentimiz tashabbusi bilan har bir tumanda tuzilgan sektorlar faoliyati tahlil qilindi. Bundan buyon har bir sektor rahbari jinoyatchilikning holati uchun ham shaxsan javob berishi qayd etildi. Sektor rahbarlarining bu boradagi mas’uliyatini oshirish maqsadida Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish Respublika komissiyasini tuzish bo‘yicha topshiriq berildi. Uning tarkibiga “Mahalla”, “Nuroniy” jamg‘armalari, Yoshlar ittifoqi, Xotin-qizlar qo‘mitasi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbarlarini ham kiritish, Komissiya faoliyatini Oliy Majlis Senati tomonidan muvofiqlashtirish belgilandi.
Majlisda rahbarlar ma’naviyati masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Haqiqiy rahbar, haqiqiy yetakchi odamlarning bardoshini sinash uchun emas, balki ularga munosib shart-sharoit yaratib berish, og‘irini yengil qilish uchun rahbar etib tayinlanadi. Barcha bo‘g‘indagi rahbarlar – u vazir yoki hokim bo‘ladimi, idora yoki tashkilot boshlig‘i bo‘ladimi, o‘zining odob-axloqi va madaniyati bilan hammaga o‘rnak va namuna bo‘lishi zarurligi alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar yurtimizda aholining tinch-osoyishta hayot kechirishini ta’minlash, huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, boshqa hayotiy muhim masalalarni hal etish bo‘yicha keng ko‘lamli harakatlar boshlangani, yangi tizim yaratilgani ijobiy natijalar berayotganini qayd etdilar.
Shu bilan birga, barcha sa’y-harakatlarga qaramasdan, huquqbuzarliklar profilaktikasi bo‘yicha kamchiliklar hali ko‘pligi, ularni bartaraf etish va sohadagi ahvolni o‘nglash, davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqlarning qat’iy ijrosini ta’minlashda davlat idoralari, mahalla faollari va boshqa jamoatchilik tuzilmalarining hamjihatligini yanada mustahkamlash lozimligi ta’kidlandi.

Strengthening the order and discipline, atmosphere of crime prevention – the main factor of effectiveness of offense prevention
15.11.2017, 06:43
On November 15, a meeting dedicated to implementation of tasks on increasing the effectiveness of offense prevention and combating crime, solving problems in this direction was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The meeting was attended by members of parliament and government, responsible employees of law enforcement and supervisory bodies, as well as representatives of civil society institutions. Heads of local authorities and other responsible departments participated in it through a videoconference.
It should be noted that under the leadership and at the initiative of the President of our country, significant work aimed at ensuring a peaceful and prosperous life of citizens, preventing offenses at an early stage and combating crime has been implemented over the past period.
Specific tasks on coordinating activities for combating and preventing crime, improving and strengthening the effectiveness of organizational and legal mechanisms of countering religious extremism, terrorism, other forms of organized crime, corruption, as well as on improving the legal culture of the population, organization of effective interaction in this area of state structures with civil society institutions, the mass media are identified in the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
Laws “On combating corruption”, “On protecting children from information damaging their health”, the resolution of the President “On measures of further improving the system of crime prevention and combating crime”, which clearly identified the primary tasks facing the state bodies and the general public in this direction, are adopted.
At the initiative of the Head of our state, every Thursday of the week is determined as the Day of Prevention of Offenses, in order to increase the effectiveness of work in this direction by joining efforts of the state bodies, intellectuals, makhalla activists and public structures, which gives positive results.
In particular, the total crime rate decreased by 14 percent for the 10 months of this year, compared to the same period last year, including robbery by 16 percent, brigandage by 19 percent, murders by 21 percent, extortion by 22 percent, hooliganism by 34 percent.
The number of women who committed crimes also decreased by 16 percent, youth – by 14 percent, minors – by 17 percent.
The territories of regions, districts and cities are divided into sectors in accordance with the resolution of the President of our country of August 8 this year. Representatives of government bodies, law enforcement and government agencies, as well as the public are carrying out targeted work in sectors on elimination of existing problems, improving the living standards and welfare of the population.
Due to close cooperation and dialogue with the population and public, no crimes were committed in 1243 makhallas.
The spiritual and moral situation in 22 370 dysfunctional families was improved as a result of studying problems of the population through household detour, disbanding 11 345 young families was prevented, 4 494 crimes were revealed on the basis of operative reports of public formations “Makhalla posboni”.
Information and communication technologies are widely introduced in activities on prevention and combating crime. In particular, conceptual projects in Tashkent – “Safe city”, in Samarkand, Bukhara, Khiva and Shakhrisabz – “Safe tourism”, in Parkent district – “Safe recreation” are being implemented.
Many grave and especially grave crimes have been solved due to installation of more than 177 thousand security cameras in trade outlets, cultural facilities and other public places, educational institutions of the country.
It is known that transformation of each makhalla into a territory free from crime, avoidance of indifference is among the important conditions of ensuring a peaceful and tranquil life of society. In this regard, it is extremely important for every citizen to realize the importance of the idea “No crimes should be committed in my makhalla”.
160 makhallas of Namangan region, due to effective use of positive experience of “Orzu” makhalla in the city of Namangan, as well as 198 makhallas of Khorezm region have been turned into crime-free areas through the organization of public control units.
Offenses are not committed without cause, and the main task at the same time is not to fight against their consequences, but to prevent them early in a timely manner, identify and eliminate the causes and conditions that contribute to their commission.
Taking this into account, the main attention is paid to creating new workplaces in the regions, creating additional opportunities for entrepreneurship.
11 free economic and 5 industrial zones were created for these purposes. The number of small industrial zones is brought to 90. This year, 7 500 new production facilities were commissioned, more than 650 thousand workplaces were created.
All this allows us to ensure constant employment of the population, to consistently raise the incomes of families, their level and quality of life due to the accelerated development of the regions, improvement of infrastructure, production of high-tech and competitive products in the world market.
Along with the implemented positive activity, the Head of our state sharply criticized the fact that significant reduction of crime is not ensured in some regions and an increase in certain types of crimes is observed.
In particular, responsible heads of the city of Tashkent, Jizzakh, Samarkand, Fergana and Tashkent regions were indicated for their shortcomings, specific instructions were given on their elimination.
It was noted that some leaders still have not changed their attitude towards work on spirituality and enlightenment.
On the basis of specific figures and examples, it was noted that ineffectiveness of preventive measures and inadequate cooperation of law enforcement agencies with public facilitated the commission of serious crimes in a number of makhallas.
The Head of our state instructed to develop a “road map”, which includes measures on prevention of crimes in the context of districts, taking into account the characteristics of each region.
Analysis of crimes related to family relations showed that in 10 months of this year, 165 of the total number of murders were committed as a result of domestic quarrels between husband and wife, mother-in-law and daughter-in-law, and 66 – as a result of conflicts between neighbors.
At the meeting, activities of guards functioning in makhallas were discussed. It was noted that their participation in prevention of offenses at an early stage is not felt, since in many cases the potential, knowledge and qualifications of guards do not meet the established requirements, selfless youth are not attracted to this work, there are no effective incentive mechanisms. Proceeding from this, it was entrusted to critically examine the activities of the social formation “Makhalla posboni” and develop comprehensive measures aimed at increasing the effectiveness of its work.
Another painful theme was the absence of a significant reduction in fraud, despite all the measures taken. The main reasons for committing such crimes are non-execution of civil legal relations in accordance with the procedure established by law, non-observance of rules of conduct recognized in society. As a result, our gullible fellow citizens are becoming victims of scammers.
In this regard, the President of our country paid special attention to the need of improving the process of rendering notarial services by preventing the facts of bureaucracy and red tape in the notary system, as well as the widespread introduction of information and communication technologies.
It was also criticized that women are not prevented from committing crimes. In this regard, the need for a comprehensive study of socio-spiritual atmosphere in families, addressing identified problems at places, increasing responsibility of sector leaders, women’s committees and the public in this process was noted.
The Head of our state emphasized that it is necessary to act not by the threat of punishment, but above all to educate in people such high qualities as law-abiding, awareness of inadmissibility of committing offenses, loyalty to the Motherland, respect for others. It was noted that in this case it is necessary to increase the activity of the mass media, radio and television, press services of law enforcement agencies.
At the meeting, the issue of crime among youth, which is the most alarming, was discussed in detail. In particular, over the past 10 months, 22 thousand young people have committed crimes, which is one third of the total number of violators of the law. Unfortunately, 875 students of academic lyceums and professional colleges, 310 schoolchildren committed grave and especially grave crimes.
The need was emphasized to prevent such cases from happening again, when as a result of a fight between students of Tashkent College of Law, who were supposed to be in class at that time, one teenager died and another was seriously injured.
At the meeting, issues of preventing crime among youth, strengthening interaction of educational institutions and internal affairs bodies in this direction, increasing their responsibility were discussed. To this end, heads of relevant ministries and departments were instructed to develop a program of concrete measures on effective organization of meaningful and useful leisure for students, forming entrepreneurial skills in the period of pre-school and school education, attracting highly qualified specialists to this process, creating educational literature in the sphere of business for youth.
At the meeting, special attention was also paid to issues of eliminating unemployment, which is one of the main factors in preventing crime. It is impossible to achieve the intended goal of crime prevention without solving this problem.
In this regard, President Shavkat Mirziyoyev focused on the fact that more than 16 thousand persons who committed crimes, or every fourth, are unemployed.
The Head of our state emphasized that for preventing such case, a head of each sector should fully support business entities in the territory entrusted to him, promote creation of new workplaces, take concrete measures for ensuring employment of unemployed citizens.
Another relevant issue is discrepancy with the requirements of today’s measures taken on ensuring road safety. So, 2 031 people died, 7 622 were injured as a result of about 8 thousand traffic accidents over the past 10 months. The main reasons of these incidents are serious problems with culture of compliance with the Road Traffic Rules by our citizens, taking measures on road traffic safety.
Taking this into account, instructions were given to responsible persons on improving the road traffic culture of drivers and pedestrians, equipping roads with modern technical means of ensuring traffic safety.
The issue of strengthening the office discipline and legality in the sphere of crime prevention, disposal of law enforcement bodies from random people who do not possess the proper competence and do not feel their responsibility remains, which causes a just indignation of citizens.
In this regard, specific instructions were given on further improvement of the system of training and advanced training of personnel for the formation of employees that are highly professional and who meet the requirements of culture.
At the meeting, activities of sectors established at the initiative of the President of our country in each district were analyzed. It was emphasized that henceforth the head of each sector will also bear personal responsibility for the state of crime. In order to increase responsibility of sector leaders in this direction, the task was set on establishment of a Republican commission on early prevention of crime and combating offenses in the regions. It should include the heads of “Makhalla”, “Nuroniy” funds, the Union of Youth, the Women’s Committee, the Federation of Trade Unions, the Center for Spirituality and Enlightenment, coordination of its activities by the Senate of the Oliy Majlis is envisaged.
At the meeting, special attention was paid to the issue of spirituality of leaders. It was noted that a head is appointed to the post not for testing the patience and perseverance of people, but creating decent conditions for them, facilitating their life. It was especially noted that leaders of all links – a minister or khokim, head of an agency or an organization – should be an example for all by their moral image, behavior and level of culture.
Speakers at the meeting noted that large-scale work on ensuring peaceful and tranquil life of citizens of the country, preventing offenses, combating crime, as well as solving other vital issues, the created new system of direct dialogue with people are giving their positive results. At the same time, it was emphasized that despite all the measures and efforts taken, there are still many shortcomings in the field of crime prevention, it takes a lot to do for eliminating them, that in the process of ensuring strict execution of specific instructions given by the Head of our state, the main attention should always be paid to issues of further strengthening the interaction of government bodies, makhalla activists and other public structures.